«Պատրաստ ենք լուրջ կոմպրոմիսների»,- ասում է ԶՊՄԿ-ի գործադուլի մասնակիցը
Քաջարանում առատ ձյուն է տեղում, ու թեեւ ցուրտ է, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի՝ գործադուլ հայտարարած աշխատակիցները շարունակում են շուրջօրյա ակցիան: Հիշեցնենք, որ հունվարի 31-ի առավոտյան ընկերության ավելի քան 700 աշխատակից գործադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում եւ աշխատակիցների ու վերադասի միջեւ բաց երկխոսության ապահովում:
Երեկ երեկոյան գործադուլի մասնակիցները հանդիպել են ԶՊՄԿ-ի տնօրինությանը: Հանդիպումը տեւել է մոտ 2,5 ժամ, բայց կողմերն ընդհանուր հայտարարի չեն եկել:
ԶՊՄԿ-ի հարստացուցիչ ֆաբրիկայի աշխատակից, ֆլոտացնող Վահե Մխիթարյանը գործադուլի համակարգող խորհրդի անդամ է: Ասում է՝ երեկվա բանակցությունները վերադասի հետ ապակառուցողական էին: Երկուստեք մնացել են իրենց դիրքորոշումներին: Ըստ նրա՝ տնօրինությունը նշել է, որ գործադուլավորների պահանջներն իրատեսական չեն եւ չեն բավարարվելու, իսկ իրենք էլ հակառակն են պնդել՝ փաստարկներ բերելով: Ընդ որում՝ մինչեւ փետրվարի 5-ը եւս մի հանդիպում էր եղել տնօրինության հետ, որը կրկին, ըստ մեր զրուցակցի, որեւէ արդյունք չէր տվել:
Վ. Մխիթարյանի փոխանցմամբ՝ տնօրինությունն իրենց առաջարկել է, որ վերադառնան աշխատանքի, եւ գործարանը վերագործարկվի, ինչից հետո քննարկում կկազմակերպեն, կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ բանակցային սեղանին դնելով բարձրաձայնված բոլոր հարցերը: Գործադուլի մասնակիցները չեն համաձայնել: «Դրանք բանավոր առաջարկներ էին: Մինչ այդ բոլոր խոստումները եղել են բանավոր եւ չեն իրագործվել, դրա համար վստահության շեմը շատ ցածր է, որեւէ երաշխիք չեն տվել, որ գործադուլավորների հանդեպ որեւէ գործողություն չեն իրականացնի»,- պարզաբանում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Տնօրինության հետ հանդիպմանը գործադուլավորները ներկայացրել են նաեւ իրենց կողմից կազմակերպած փակ քվեարկության արդյունքը: Փետրվարի 2-3-ը նրանք կազմակերպել էին փակ քվեարկություն՝ ի աջակցություն գործադուլի եւ աշխատավարձի բարձրացման պահանջի: Վահե Մխիթարյանը նշում է, որ պատճառը ԶՊՄԿ-ի եւ վերջինիս արհմիության այն հայտարարությունն էր, թե իրենց կազմակերպածը սաբոտաժ է, եւ կասկածի տակ էին դրել դրա օրինականությունը:
Քվեարկության արդյունքում 2448 կողմ, 5 դեմ եւ 8 անվավեր ձայներ են ունեցել: Մեր զրուցակցի դիտարկմամբ՝ սա ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների ընդհանուր թվի 53 տոկոսն է: «Մենք դրանով լեգիտմացրել ենք մեր պահանջը»,- ասում է գործադուլի աշխատակիցը:
Ծեծկռտուքի մասին
Վահե Մխիթարյանը ապատեղեկատվություն է համարում լուրերը, թե գործադուլի աշխատակիցների եւ ԶՊՄԿ-ի՝ գործադուլին դեմ կարծիք ունեցողների միջեւ ծեծկռտուք է եղել:
«Ուզում եմ պաշտոնապես հերքել, որ տվյալ միջադեպը որեւէ կապ ունի գործադուլի հետ: Դա տեղի է ունեցել մեր հավաքի վայրից մոտ 10 կմ հեռու, որտեղ գտնվում է դեռ խորհրդային ժամանակներում կոնսերվացված Քաջարանի պոչամբարը»,- մեկնաբանում է Վահե Մխիթարյանը: Ըստ նրա՝ քանի որ Քաջարանի բնակիչները մեծամասամբ աշխատում են ԶՊՄԿ-ում, հնարավոր է, որ այդ միջադեպի մեջ ներքաշված մարդիկ կոմբինատի աշխատակիցներ լինեն, սակայն նորից ընդգծում է՝ միջադեպը որեւէ առնչություն չունի գործադուլի հետ:
Իսկ հարցին, թե ներկա պահին ինչ փուլում է գործադուլը, «Հետքի» զրուցակիցը պատասխանում է. «Ճգնաժամը գնալով ավելի է խորանում է, փակուղային իրավիճակ է ստեղծվել: Այս պարագայում երեւի թե ճիշտ ժամանակն է, որ միջնորդող կողմ ի հայտ գա: Թե ով կլինի, չգիտենք, բայց, ըստ տրամաբանության, ներկայացուցչական մարմին պետք է լինի, քանի որ ամբողջ գործիքակազմը սպառված է: Առաջինը մենք ենք շահագրգիռ, որ գործարանը աշխատի: Պատրաստ ենք զիջումների»:
ԶՊՄԿ. «Հատուկ հանձնաժողովը մանրակրկիտ կլրամշակի աշխատավարձի ներդրվելիք փոփոխությունների ծրագիրը»
Մեր ստացած տեղեկությունների հիման վրա ԶՊՄԿ-ի լրատվության եւ հասարակության հետ կապերի բաժնի պետ Արայիկ Մարգարյանին հարցրել էինք, թե արդյոք ծանուցագրեր են բաժանվել աշխատակիցներին պարգեւավճարների դադարեցման մասին: Եթե այո, ապա ո՞րն է դադարեցման պատճառը, ե՞րբ եւ քանի՞ աշխատակցի վրա է տարածվելու այդ որոշումը, ի՞նչ բացատագրեր են պահանջվել աշխատակիցներից:
Օրվա երկրորդ կեսին Ա. Մարգարյանը պատասխանել է. «Այս ժամի դրությամբ որեւէ աշխատակցի պարգեւավճարի դադարեցման մասին ծանուցագիր չի ուղարկվել: Մի շարք աշխատակիցներ ստացել են ծանուցումներ կարգապահական խախտում թույլ տալու մասին (աշխատանքից անհարգելի բացակայելու առնչությամբ) եւ առաջարկվել է եռօրյա ժամկետում ներկայացնել բացատրագիր»:
Հարցրել էինք նաեւ, թե գործադուլի մասնակիցների նկատմամբ ինչ գործողություններ են կիրառվելու՝ աշխատանքից ազատում, դատական գործընթացներ: Հետաքրքրվել էինք, թե փետրվարի 5-ին տեղի ունեցած հանդիպմանն ինչ է արձանագրվել, ինչ դիրքորոշում ունի տնօրինությունը, եւ որ դեպքում է հնարավոր ընդհանուր հայտարարի գալ: Կոմբինատից արձագանքել են. ««ԶՊՄԿ» ՓԲԸ արհմիությունը աշխատակիցների հայտնի գործողությունները գործադուլ չի համարում եւ չի աջակցում դրանց՝ համարելով ոչ իրավաչափ։ Այն աշխատակիցները, ովքեր խախտել են ընկերության ներքին կանոնակարգերը եւ ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը, կենթարկվեն օրենքով նախատեսված տույժերի։ Ձեր այլ հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի փետրվարի 6-ին տարածած հայտարարությունում»:
Այդ հայտարարությունում ԶՊՄԿ-ն նշել է. «Այսօր՝ 2025 թվականի փետրվարի 6-ին, ընկերության գլխավոր տնօրենի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ ընկերության բոլոր արտադրամասերի եւ ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ։ Հանդիպման ընթացքում արձանագրվել է, որ աշխատողների ճնշող մեծամասնությունը մշտապես պատրաստ են եղել անցնել աշխատանքային պարտականությունների կատարմանը եւ վերականգնել ընկերության արտադրական անխափան գործընթացը։ Ավելին՝ անցած օրերին ընկերության աշխատողները երեք անգամ փորձել են վերականգնել աշխատանքները, սակայն փոքրաթիվ (մոտ 70) անձանց խմբի հաշվեհարդարի սպառնալիքների, ֆիզիկական միջամտության եւ տեղաշարժի սահմանափակումների ներքո չեն կարողացել վերագործարկել արտադրությունը։ Ընկերությունը վերոգրյալ փաստերի առթիվ ՀՀ իրավապահ մարմիններին արդեն իսկ ներկայացրել է հանցագործության մասին թվով երեք հաղորդում։
Ընկերության վերագործարկմանը խոչընդոտող անձանց մի մասն առհասարակ կապ չունի ընկերության հետ, ընկերության աշխատակից չի համարվում եւ անգամ Քաջարան կամ Կապան համայնքներից չէ։ Ընկերությունը գտնում է, որ մի խումբ անձինք անօրինական միջոցների հաշվին չպետք է կարողանան շարունակաբար խաթարել ռազմավարական նշանակության կազմակերպության աշխատանքը՝ էական նյութական վնասներ հասցնելով միաժամանակ հազարավոր աշխատողներին, համայնքներին, Հայաստանի Հանրապետությանը եւ ընկերությանը։ Ընկերությունը ձեռնարկելու է բոլոր օրինական միջոցները իր աշխատակիցների անվտանգության, ինչպես նաեւ արտադրական օբյեկտների եւ գույքի պաշտպանության համար։
Ընկերությունը աշխատողների հետ քննարկել է կազմակերպչական հարցեր եւ հանձն է առել արտադրության վերականգնումից հետո ստեղծել հատուկ հանձնաժողով, որը յուրաքանչյուր արտադրամասի հետ աշխատանքային քաղաքակիրթ մթնոլորտում կքննարկի առկա խնդիրները, ինչպես նաեւ մանրակրկիտ կլրամշակի աշխատավարձի ներդրվելիք փոփոխությունների ծրագիրը՝ ապահովելու համար վարձատրության առաջադեմ, թափանցիկ, արդար եւ համալիր լուծումներ»։
Գործադուլավորների արձագանքը ԶՊՄԿ-ի հայտարարությանը
Անդրադառնալով այս հայտարարությանը՝ Վահե Մխիթարյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում մեջբերեց փակ քվեարակության արձանագրությունը, որտեղ աշխատողներն իրենց դիրքորոշումն արտահայտել են:
«Հետքի» զրուցակցի խոսքով՝ այդ հայտարարությանը ծանոթանալուց հետո իրենք հավաքվել են ԶՊՄԿ-ի մուտքի մոտ, որպեսզի կոմբինատում հասկանան, որ սա 70 հոգու հարց չէ: Այդ ժամանակ, ըստ Մխիթարյանի, իրենց դիմավորել են մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները. «Առաջին անգամ պետական կառույցներից որեւէ մեկը արձագանքեց մեզ: 1-1,5 ժամ շփումներ եղան, արձանագրվեցին մարդու արժանապատիվ կյանքի հետ անհամատեղելի աշխատանքային պայմանները, ցույց տվեցինք ծանուցումները, ցույց տվեցինք, որ մարդիկ արձակուրդի մեջ են, բայց հետ են կանչվում աշխատանքի, բարձրաձայնվեց նաեւ այն հանգամանքը, որ Քաջարանի ԲԿ-ն հիվանդաթերթիկ չի տրամադրում, քանի որ ԶՊՄԿ-ն ասել է, որ ոչ մեկին չտրամադրի եւ այլն: Պայմանավորվեցինք, որ առկա խնդիրները գրավոր կերպով ուղարկելու ենք ՄԻՊ գրասենյակ, նաեւ հանրայնացնելու ենք»:
ՄԻՊ աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ իրենց ներկայացուցիչների այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների կողմից բարձրաձայնվող` իրավունքներին առնչվող խնդիրներին, անձանց իրավունքների ապահովման վիճակին, ինչպես նաեւ աշխատանքային պայմանների առնչությամբ բարձրաձայնվող մտահոգություններին։ ՄԻՊ աշխատակազմի Քրեական արդարադատության ոլորտում եւ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Արամ Մինասյանը, Քաղաքացիական, սոցիալ-տնտեսական եւ մշակութային իրավունքների պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Վլադիմիր Հովհաննիսյանը եւ Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման ղեկավար Անի Մնացականյանը տեղում ծանոթացել են իրավիճակին, հանդիպումներ ունեցել ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների հետ։ Ըստ հաղորդագրության՝ մարդու իրավունքներին վերաբերելի բարձրաձայնված բոլոր հարցերը կհաշվառվեն, կներկայացվեն ՄԻՊ-ին:
«Հետքի» դիտարկմանը, որ եթե երկու կողմն էլ անդրդվելի են մնում, այդ դեպքում որն է լինելու ելքը ստեղծված իրավիճակից, գործադուլավոր Վահե Մխիթարյանը պատասխանում է. «Մենք լուծումը տեսնում ենք կոմպրոմիսային տարբերակով: Պատրաստ ենք լուրջ կոմպրոմիսների, ու թիվ 1 երաշխքիը պետք է լինի այն, որ գործադուլավորները չեն պատժվելու»:

“Мы готовы к серьезным компромиссам” – участник забастовки на ЗММК
В Каджаране идет снег, но, несмотря на холодную погоду, проводящие забастовку рабочие Зангезурского медно-молибденового комбината продолжают круглосуточную акцию протеста. Напомним, что 31 января более 700 рабочих ЗММК начали забастовку с требованием повысить зарплаты и организовать открытый диалог с руководством предприятия.
Вечером 5 февраля с бастующими встретились представители дирекции комбината. Встреча продлилась 2,5 часа, однако стороны так и не пришли к общему согласию.
Работник обогатительной фабрики Зангезурского медно-молибденового комбината Ваге Мхитарян, входящий в состав координационного совета забастовки, отметил, что переговоры с руководством оказались неконструктивными, обе стороны остались при своем мнении. Дирекция заявила, что требования участников акции нереальны и не будут выполнены, а рабочие доказывали правоту своей позиции.
Дирекция предложила бастующим вернуться на работу, пообещав организовать обсуждение и создать рабочую группу, которая рассмотрит все поднятые ими вопросы. Однако участники акции отклонили это предложение. “Это были устные предложения, а они до сих пор ни одно свое устное обещание не выполнили, поэтому мы им не доверяем. Нам не гарантировали, что против участников забастовки не будут предприняты какие-либо действия”,- сказал наш собеседник.
На встрече с дирекцией бастующие представили результаты проведенного ими закрытого голосования по вопросу повышения зарплаты. По словам Ваге Мхитаряна, поводом для его проведения стало заявление ЗММК и профсоюза о том, что организованная акция является саботажем, что ставило под сомнение законность забастовки.
По результатам голосования 2448 человек высказались “за”, 5 – “против”, восемь бюллетеней оказались недействительными. Эти цифры свидетельствуют о том, что забастовку поддерживают 53 процента работников комбината. “Тем самым мы легитимизировали наше требование”,- сказал Ваге Мхитарян.
О драке
Слухи о том, что между участниками и противниками забастовки произошла драка, наш собеседник назвал дезинформацией.
“Хочу официально заявить, что этот инцидент никакого отношения к забастовке не имеет. Он произошел в десяти километрах от того места, где мы собираемся и где еще с советских времен находится законсервированное каджаранское хвостохранилище”,- сообщил Мхитарян. По его словам, поскольку большинство жителей Каджарана работает на комбинате, то не исключено, что среди участников инцидента были и работники комбината, однако сам инцидент никакого отношения к акции не имеет.
На вопрос, на каком этапе сейчас находится забастовка, Ваге Мхитарян сказал: “Кризис постепенно углубляется, и ситуация уже зашла в тупик. Сейчас, наверное, самое время для появления посредника. Мы не знаем, кто им станет, но, по всей видимости, это должен быть представительский орган, поскольку весь инструментарий уже исчерпан. В первую очередь мы заинтересованы в том, чтобы завод начал работать. Мы готовы к компромиссам”.
ЗММК: “Специальная комиссия тщательно разработает программу изменения размеров зарплат”
Основываясь на полученных сведениях, мы поинтересовались у начальника отдела информации и по связям с общественностью ЗММК Араика Маргаряна, отправлены ли работникам извещения о прекращении выплаты премиальных, и если да, то чем это обусловлено, на какое число работников распространилось принятое решение, какие объяснения были затребованы.
Во второй половине дня А.Маргарян сообщил: “На данный момент ни одному работнику не отправлено извещение о прекращении выплаты премиальных. Ряд работников получил извещения о допущении ими дисциплинарного нарушения (отсутствие на работе по неуважительной причине). Им предложено в трехдневный срок представить объяснения”. Нас также интересовало, какие действия могут быть предприняты в отношении участников забастовки – увольнения, судебные процессы, какова позиция дирекции и в каком случае стороны могут прийти к общему знаменателю.
В полученном нами ответе говорилось: “Профсоюз ЗАО “ЗММК” не считает действия работников забастовкой и не поддерживает их, считая, что они носят неправомерный характер. Те работники, которые нарушили внутренний устав компании и Трудовой кодекс РА, будут подвергнуты предусмотренным законом штрафам. Ответы на Ваши остальные вопросы можете найти в распространенном 6 февраля заявлении ЗАО ”ЗММК””. А в заявлении говорится, что на состоявшемся под руководством гендиректора компании рабочем совещании с участием начальников всех цехов и подразделений было отмечено, что подавляющее большинство работников было готово приступить к выполнению трудовых обязанностей и восстановить бесперебойный производственный процесс. Более того, за прошедшие дни работники компании трижды пытались возобновить работу, однако малочисленная группа лиц (около 70 человек) под угрозой физической расправы, а также путем ограничения возможностей перемещения не позволила им перезапустить производство. В связи с вышеуказанными фактами компания уже представила в правоохранительные органы три сообщения о преступлении.
Компания считает, что группа лиц не может нарушать работу предприятия стратегического значения путем использования незаконных средств, нанося тем самым существенный ущерб тысячам работников, общинам, Республике Армения и компании. Компания обязалась создать специальную комиссию, которая обсудит с каждым цехом существующие проблемы и разработает программу изменения зарплат.
Реакция бастующих на заявление ЗММК
В телефонной беседе с нами Ваге Мхитарян сослался на протокол закрытого голосования, посредством которого работники высказали свою позицию По словам Мхитаряна, после ознакомления с заявлением они собрались у входа в ЗММК, чтобы на предприятии поняли, что это вопрос не 70 человек. Тогда с участниками акции встретились представители офиса Защитника прав человека. “В ходе полуторачасовой встречи они зафиксировали не соответствующие достойной жизни человека условия труда. Мы им показали извещения, сообщили, что находящихся в отпуске людей вызывают на работу, что медцентр Каджарана не предоставляет листки о нетрудоспособности, поскольку получил соответствующее распоряжение руководства комбината, и т.д. Мы договорились передать в офис ЗПЧ письменное изложение наших проблем”,- рассказал В.Мхитарян.
По сообщению офиса Омбудсмена, цель визита их представителей заключалась в том, чтобы на месте ознакомиться с поднятыми рабочими проблемами, ситуацией с правами человека, а также вызывающими обеспокоенность условиями труда на предприятии. Все поднятые бастующими вопросы по правам человека будут представлены Защитнику прав человека.
Ваге Мхитарян на вопрос, что будет, если обе стороны останутся непреклонными, сказал: “На наш взгляд, решение должно быть компромиссным. Мы готовы к серьезным компромиссам, а основной гарантией должно быть то, что участники забастовки не будут наказаны”.