Ֆոնդերի ներդրումների որոշ սահմանափակումների մեղմացումը կընդլայնի ներդրումների եւ եկամուտների ստացման հնարավորությունները․ Արմեն Նուրբեկյան
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը, ԱԺ հունվարի 21-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, ասել է․ «Արդեն 10 տարուց ավելի է, ինչ գործում է կուտակային համակարգը, եւ նկատում ենք անընդհատ մեծ աճ եւ ակտիվություն այս համակարգում: Միաժամանակ տեսնում ենք կարիք, որպեսզի որոշակի հարցերում ավելի մեծ հնարավորություններ տանք մեր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերին՝ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունում ներդրումներ կատարելու համար:
Նախագիծը մի քանի հարց է լուծում: Առաջին փոփոխությամբ ամբողջությամբ առաջարկվում է վերացնել որեւէ թղթային հաղորդակցություն կուտակային ֆոնդերի եւ մասնակիցների միջեւ: Նախագծի ընդունման արդյունքում ծանուցումներն իրականացվելու են էլեկտրոնային եղանակով»
Ակնկալվում է, որ ֆոնդերի ներդրումների որոշ սահմանափակումների մեղմացման արդյունքում կընդլայնվեն ֆոնդերի կողմից իրականացվող ներդրումների եւ եկամուտների ստացման հնարավորությունները: Հնարավորություն կստեղծվի, որպեսզի հանրության խնայողությունները լիարժեք կերպով ուղղվեն տնտեսության իրական հատվածի ֆինանսավորմանը: Միջազգային կազմակերպությունների եւ այլ հեղինակավոր գործընկերների հետ ֆոնդերը կկարողանան որակյալ ներդրումային հնարավորությունների դեպքում ավելացնել բաժնային արժեթղթերում ներդրումների կշիռը, մասնակցել տարբեր նախագծերի ֆինանսավորմանը, որը լրացուցիչ դիվերսիֆիկացիա կապահովի, ինչպես նաեւ դրական ազդեցություն կունենա ֆոնդերի եկամտաբերությունների եւ ռիսկերի ցուցանիշների վրա:
Ըստ Կենտրոնական բանկի հաշվարկների՝ բաժնային արժեթղթերում ներդրումները 25 տոկոսից 35 տոկոս մեծացնելու արդյունքում հնարավոր կլինի ավելացնել սպասվող միջին եկամտաբերությունը:
Արմեն Նուրբեկյանի տեղեկացմամբ կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչներին այլ տեսակի ներդրումային ֆոնդեր կառավարելու հնարավորություն տալու դեպքում, ինչը նախատեսվում է նախագծով, ֆոնդերի կառավարիչները կկարողանան կիրառել իրենց կարողությունները՝ ստեղծելով եւ կառավարելով տարբեր տեսակի ֆոնդեր, որոնց շնորհիվ կֆինանսավորվեն տնտեսության տարբեր ոլորտներ եւ ներդրումային նախագծեր՝ էական ներդրում ունենալով տնտեսության ֆինանսավորման այլընտրանքային գործիքների ստեղծման եւ զարգացման գործում:
Պատգամավորները կարեւորել են կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ իրազեկման արշավների իրականացումը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը հետաքրքրվել է՝ բանկային քաղվածքում նշվող թիվը նաեւ պետությա՞ն կողմից ավելացվող մասնաբաժնով է, թե՝ ոչ:
«Երբ Դուք ձեր բանկային քաղվածքում թիվ եք տեսնում, դա այդ պահին ունեցած ամբողջական գումարն է, որը պարունակում է Ձեր ներդրումներն աշխատավարձից, պետության, ինչպես նաեւ արդեն գեներացված եկամուտը: Հիշեցնեմ, որ մեկ տրիլիոն դրամից մոտավորապես 250 միլիարդ դրամը գեներացված եկամուտ է, որը մեր քաղաքացիների համար աշխատել են կուտակային ֆոնդերը»,-պարզաբանել է Արմեն Նուրբեկյանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը: Նա նաեւ հայտնել է, որ առաջիկայում կիրականացվեն իրազեկման արշավներ մարզերում:

Смягчение некоторых ограничений на инвестиции в фонды расширит возможности инвестирования и получения доходов
“Накопительная система действует уже более 10 лет, и мы постоянно наблюдаем большой рост и активность в этой системе. В то же время мы видим необходимость предоставить нашим накопительным пенсионным фондам в определенных вопросах гораздо больше возможностей для инвестирования в экономику РА. Проект решает несколько вопросов. Первым изменением предлагается исключить какую-либо бумажную связь между накопительными фондами и участниками. С принятием проекта уведомления будут направляться в электронном виде”,- заявил на заседании Национального Собрания 21 января заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) А.Нурбекян, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О накопительных пенсиях”.
Ожидается, что смягчение некоторых ограничений на инвестиции в фонды расширит возможности фондов по инвестированию и получению доходов. Это создаст возможность для полноценного направления сбережений общества на финансирование реального сектора экономики. В сотрудничестве с международными организациями и другими авторитетными партнерами фонды при появлении качественных инвестиционных возможностей смогут увеличить свой вес в акционерных ценных бумагах, участвовать в финансировании различных проектов, что обеспечит дополнительную диверсификацию, а также окажет положительное влияние на показатели доходности и риска фондов.
По расчетам ЦБ увеличение вложений в долевые ценные бумаги с 25% до 35% приведет к увеличению ожидаемой средней доходности.
Нурбекян отметил, что если управляющим пенсионными фондами будет предоставлена возможность управлять другими видами инвестиционных фондов, что предусматривается проектом, управляющие фондами смогут использовать свои возможности для создания и управления разными видами фондов, благодаря чему будут финансироваться различные сферы экономики и инвестиционные проекты, вносящие ощутимый вклад в создание и развитие альтернативных инструментов финансирования экономики.
Депутаты подчеркнули важность проведения информационно-разъяснительной работы по вопросам накопительной пенсионной системы.
По повестке высказался, в частности, депутат фракции “Гражданский договор” Сисак Габриелян.
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Цовинар Варданян представила положительное заключение комиссии. Она также сообщила, что в ближайшее время в областях будет проведена информационно-разъяснительная кампания.