ՄԻՊ-ի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանում ազատությունից զրկված էթնիկ հայերի իրավունքների խախտումների առնչությամբ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն իր մանդատի շրջանակներում շարունակում է հետևել Ադրբեջանում ապօրինի ազատությունից զրկված բոլոր էթնիկ հայերի իրավունքներին առնչվող հարցերին՝ նկատի ունենալով մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքներն ու արժեքները պահպանելու կարևորությունը: Այս մասին հաղորդում են ՄԻՊ գրասենյակից։
«Բաքվում ընթացող՝ նրանց վերաբերելի բոլոր գործընթացները տեղի են ունենում մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների ու արժեքների, միջազգային իրավական չափանիշների կոպտագույն խախտումներով։
Պաշտպանի շարունակական մշտադիտարկումները վկայում են, որ նույնիսկ մինչև անձանց ապօրինի ազատությունից զրկելն Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով նրանց արդեն իսկ պիտակավորում էին որպես «հանցագործ»: Ավելին, ադրբեջանական մեդիա տիրույթում և սոցիալական հարթակներում շարունակվում են լայնորեն տարածվել նշված անձանց ուղղված ատելություն ու թշնամանք պարունակող վիրավորանքներ, հայերին սպանելու, բռնության կոչեր և հայերի նկատմամբ խորքային ատելություն:
Ակնհայտ է, որ պետության կողմից հովանավորվող էթնիկ ատելության քարոզի և անմեղության կանխավարկածի խախտման պայմաններում Բաքվում ընթացող, այսպես կոչված, «դատավարությունները» հակասում են արդար դատաքննության իրավունքի պահանջներին, և չեն կարող դիտարկվել որպես արդար և անկողմնակալ դատարանի կողմից իրականացվող։ Այս գործընթացի ոչ իրավաչափ լինելու մասին մտահոգություններ են բարձրացնում տարբեր իրավապաշտպաններ, փաստաբաններ, հեղինակավոր միջազգային դերակատարներ:
Արդար դատաքննության իրավունքն ամրագրված է միջազգային իրավական մի շարք փաստաթղթերում։ Ընդ որում՝ նշված իրավունքի համատեքստում անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի պահպանումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից դիտարկվում է մի քանի հարթություններում, այդ թվում՝ պետական մարմինների և զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից այդ սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտության տեսանկյունից։
Տարբեր դերակատարների կողմից բարձրացված մտահոգությունները վկայում են նաև, որ քրեական հետապնդման ներքո գտնվող էթնիկ հայերը զրկված են արդար դատաքննության իրավունքի բաղադրատարր հանդիսացող դատավարական երաշխիքներից, այդ թվում՝ իրենց ընտրած պաշտպանի միջոցով արդյունավետ պաշտպանության և համապատասխան երաշխիքների առկայությամբ թարգմանչի օգնությունը ստանալու իրավունքներից։ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կիսում է պաշտպանության իրավունքի արդյունավետ իրականացման հետ կապված մտահոգությունները:
Ավելին, ինչպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների, այնպես էլ միջազգային հեղինակավոր կառույցների զեկույցներում (օրինակ՝ «Human Rights Watch», ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտե) պարբերաբար մտահոգություններ են ներկայացվել ազատությունից զրկված էթնիկ հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դրսևորումների առնչությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ ոլորտում մանդատ ունեցող բոլոր դերակատարները, այդ թվում՝ միջազգային, պետք է շուտափույթ և պատշաճ քայլեր ձեռնարկեն խնդրի լուծման ուղղությամբ։ Պաշտպանն իր մանդատի ներքո շարունակում է հասցեագրել այս բոլոր խնդիրները մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող դերակատարներին»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Armenia's Human Rights Office issued the following statement today regarding the start of the trial in Baku of former Artsakh government officials and Armenian civilian detainees.
Human Rights Defender Ms. Anahit Manasyan continues to monitor, within the scope of her mandate, issues related to the rights of all ethnic Armenians unlawfully deprived of liberty in Azerbaijan, taking into consideration the importance of upholding universal human rights principles and values.
All processes in Baku related to them are taking place in gross violation of universal principles and values of human rights, as well as international legal standards.
The Defender's continuous monitoring demonstrates that even before individuals were illegally deprived of their liberty, they were already being labeled as “criminals and guilty” at the highest level of authorities in Azerbaijan. Moreover, insults containing hatred and hostility directed at these individuals, calls to kill Armenians, incitement to violence, and a deep-rooted hatred towards Armenians continue to be widely disseminated on media sphere and social media platforms.
It is evident that under the conditions of state-sponsored policy of Armenophobia and ethnic hatred and the violation of the presumption of innocence, the alleged “trials” taking place in Baku contradict the requirements of the right to a fair trial and cannot be considered as being conducted by a fair and impartial court. Various human rights defenders, lawyers, and reputable international actors have raised concerns about the illegality of this process.
The right to a fair trial is enshrined in a number of international legal documents. Moreover, in the context of the aforementioned right, the observance of the principle of the presumption of innocence is considered by the European Court of Human Rights in several scopes, including from the perspective of the need for state bodies and the mass media to observe this principle.
Concerns raised by various actors also indicate that ethnic Armenians under criminal prosecution are deprived of procedural guarantees that are integral to the right to a fair trial, including the right to effective defense by a lawyer of their choice and the assistance of an interpreter with the necessary guarantees. The Human Rights Defender shares these concerns regarding the effective exercise of the right to a defense.
Moreover, reports by the Human Rights Defender of Armenia, various human rights organizations, and reputable international structures (e.g., Human Rights Watch, UN Committee Against Torture) have regularly raised concerns about the manifestations of torture and ill-treatment of ethnic Armenians deprived of their liberty.
The Human Rights Defender emphasizes that all actors with a mandate to protect human rights, including international actors, must take prompt and necessary steps to resolve the above-mentioned issue. The Defender continues to address all these issues, within the context of her mandate, to actors with a mandate to protect human rights.