Սնուփ Դոգի համերգը չի կայանա․ ԿԳՄՍՆ-ն պահանջել է ողջ գումարը վերադարձնել պետական բյուջե
ԿԳՄՍ նախարարությունը գրավոր դիմում է ներկայացրել «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպությանը՝ Սնուփ Դոգի չկայացած համերգի ամբողջ գումարը պետական բյուջե վերադարձնելու պահանջով։
«Նախկինում լրագրողների հարցերին պատասխանելիս ես միշտ տվել եմ այն ինֆորմացիան, որն այդ պահին հասանելի է եղել նախարարությանը, և որը մեզ փոխանցել են կազմակերպիչները։ Նրանք ամբողջ տարին բանակցել են, և տարբեր ժամանակաշրջաններում ունեցել ենք որոշակի պայմանավորվածություններ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով տեղի չեն ունեցել: Սա նշանակում է, որ պետք է գործեն պայմանագրի դրույթները: Այսինքն՝ քանի որ նախատեսված ժամանակահատվածում համերգը չի կայացել, մենք արդեն գրությամբ դիմել ենք կազմակերպությանը, որ ամբողջ գումարը վերադարձվի պետական բյուջե»,- այսօրվա ասուլիսում հայտարարել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
2023 թվականի հուլիսին հայտարարություն էր տարածվել, որ աշխարհահռչակ ռեփեր Սնուփ Դոգը սեպտեմբերի 23-ին համերգ կունենա Երևանում։ Պայմանագրի արժեքը 2 մլրդ 318 մլն դրամ էր կամ 6 մլն դոլար ԱՄՆ դոլար։ Ինչպես նշված էր նախագծի հիմնավորման մեջ, այդ գումարը պիտի ուղղվեր Սնուփ Դոգի հոնորարի վճարմանը, արտիստի թիմի տեխնիկական պահանջների, անվտանգության և ապահովագրական ծախսերի, բարձրակարգ տեխնիկական հագեցվածության ապահովմանը և գովազդային միջոցառումների իրականացմանը:
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի ծավալած լայնամասշտաբ ագրեսիայից և իրականացրած ոճրագործություններից հետո համերգի կազմակերպիչները, դատապարտելով Բաքվի գործողությունները, հայտարարեցին, որ սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված համերգը հետաձգվում է։
2024 թվականի փետրվարին նախարարությունը «Դոպինգ Սփեյս»-ի հետ համաձայնագիր կնքեց, ըստ որի՝ կազմակերպությունը պարտավորվում էր համերգը կազմակերպել 2024-ի ընթացքում։ Համերգը չկայացավ, իսկ տոմսերի գումարը դեռ ամբողջությամբ չի վերադարձվել գնորդներին։

Концерт Снуп Догга в Ереване не состоится: МОНКС потребовало вернуть всю сумму в госбюджет
Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) обратилось в организацию “Допинг Спейс” с письменным заявлением, которым потребовало вернуть в госбюджет сумму, выделенную на организацию концерта всемирно известного американского рэпера Снуп Догга.
“Ранее, отвечая на вопросы журналистов, я предоставляла ту информацию, которая была доступна министерству на данный момент и которую передавали нам организаторы. В течение всего года они вели переговоры и в разные периоды достигали определенных договоренностей, которые по разным причинам не были выполнены. Это означает, что должны действовать положения контракта. То есть поскольку в предусмотренный срок концерт не состоялся, мы обратились в организацию с письменным требованием вернуть всю сумму в госбюджет”,- заявила сегодня на пресс-конференции министр Жанна Андреасян.
В июле 2023 года стало известно, что 23 сентября в Ереване состоится концерт Снуп Догга. Сумма контракта составляла 2 млрд 318 млн драмов, или 6 млн долларов США. Как было указано в обосновании проекта, сумма предназначалась на выплату гонорара Снуп Доггу, оплату расходов на технические требования команды рэпера, обеспечение условий безопасности, страховки, высококлассной технической оснащенности, осуществление рекламной кампании.
После развязывания Азербайджаном 19 сентября широкомасштабной агрессии и совершения этой страной преступлений организаторы концерта осудили действия Баку и заявили, что запланированный на 23 сентября концерт переносится.
В феврале 2024 года МОНКС заключило с “Допинг Спейс” соглашение, по которому организация брала на себя обязательство организовать концерт в течение 2024 года. Концерт не состоялся, однако деньги за билеты возвращены пока не всем покупателям.