Տիգրան Ավինյանն ընդդեմ «ՍիվիլՆեթի». քաղաքապետը պետական տուրքի գծով արտոնության միջնորդություն է ներկայացրել
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայցադիմում է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ «ՍիվիլՆեթ» լրատվամիջոցի: Տ. Ավինյանը լրատվամիջոցից պահանջում է հրապարակային ներողություն խնդրել, հրապարակայնորեն հերքել զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները, ինչպես նաև՝ փոխհատուցում վճարել: Երևանի քաղաքապետարանից չեն պարզաբանում, թե որքան գումար է պահանջում քաղաքապետ Ավինյանը «ՍիվիլՆեթից»:
Տիգրան Ավինյանին վրդովեցրել է «ՍիվիլՆեթի» նոյեմբերի 13-ի հետաքննությունն այն մասին, որ 2018-ի հեղափոխությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամներից Տիգրան Ավինյանին հասցրել է քաղաքական իշխանության բարձունքի։ Ավինյանը, որն այդ ժամանակ Երևանի ավագանու ընդդիմադիր խմբակցության անդամ էր, դարձել է Հայաստանի փոխվարչապետ։ Նրա քաղաքական կարիերայի աճն ուղեկցվել է ընտանիքի հետ կապված բիզնեսի բարգավաճմամբ, այդ թվում՝ պետական ծրագրերից անուղղակի օգուտներ ստանալու միջոցով։ ՍիվիլՆեթը և OCCRP-ն (Կազմակերպված կոռուպցիայի և հանցավորության լուսաբանման նախագիծ) համատեղ հետաքննությամբ պարզել են, որ այդ ծրագրերը Ավինյանի համակարգման տիրույթում են եղել և դրանց վերաբերյալ քննարկումները համակարգել է ինքը՝ փոխվարչապետ Ավինյանը։
Լրատվամիջոցի դեմ հայց ներկայացնելու մասին հրապարակային խոսվեց դեկտեմբերի 18-ին՝ «FactorTV»-ի ուղիղ եթերում Տիգրան Ավինյանի և նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի բանավեճի ժամանակ: Տ. Ավինյանը հայտարարեց. «…մեդիան մեզ մոտ դարձել է մի մեծ աղբանոց։ Ինչ ուզում՝ խոսում է, և անպատիժ»:
Նշենք, որ 2024թ. Տիգրան Ավինյանը երեք լրատվամիջոցի դեմ՝ «Ժողովուրդ», «Օրագիր» և «ՍիվիլՆեթ», դատական հայցեր է ներկայացրել: Ընդհանուր առմամբ, 2024թ. զրպարտության մեղադրանքով 21 հայցադիմում է ներկայացվել լրատվամիջոցների դեմ:
Հետաքննության համահեղինակ Անի Գրիգորյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ մինչև հետաքննության հրապարակումը գրավոր հարցումներ են ուղարկել թե Տիգրան Ավինյանին, թե եղբորն ու հորը, որոնց անդրադարձել են հրապարակման մեջ, սակայն մոտ մեկ ամիս սպասելուց հետո այդպես էլ որևէ պատասխան չեն ստացել: Զանգահարել են քաղաքապետի եղբորը՝ պարզաբանումներ ստանալու, բայց ապարդյուն:
«Հետաքննութունը պատրաստվել է OCCRP-ի հետ համատեղ, և յուրաքանչյուր պնդում մի քանի անգամ ստուգվել է: Ասինքն՝ չկա հրապարակված մի փաստ, որը ստուգված չլինի, սակայն մեզ համար կարևոր էր, որ Տիգրան Ավինյանը ևս արձագանքեր, ինչը չի արել»,-ասում է Անի Գրիգորյանը:
«ՍիվիլՆեթի» լրագրողը նշում է, որ ամեն ինչ բարդվում է լրագրողի վրա, մինչդեռ պաշտոնյաները նույնպես պետք է բարեխիղճ ու թափանցիկ լինեն, արձագանքեն մամուլի հարցադրումներին:
«Նույնիսկ հոդվածի հրապարակումից հետո ոչ Տիգրան Ավինյանը, ոչ նրա մերձավորները հերքման, պատասխան հրապարակելու պահանջով չեն դիմել մեզ: Գործում է նաև վեճերը կարգավորող Դիտորդ մարմին, կարող էին նաև այդ մարմնին դիմել, եթե կարծում էին, որ լրատվամիջոցը բարեխիղճ չի եղել և օրենք է խախտել, բայց միանգամից որոշել են դիմել դատարան, ինչը մտահոգիչ է»,-ասում է Ա. Գրիգորյանը և հավելում, որ դատարանով հարցեր պարզելը ճնշում է լրատվամիջոցների և հատկապես անկախ մեդիայի վրա: Դատական գործընթացը լրատվամիջոցից մեծ ռեսուրս է պահանջում, քանի որ պետք է դիմեն փաստաբանի՝ իրենց շահերը պաշտպանելու համար:
«Մինչդեռ լրագրողի գործառույթը հանրությանը տեղեկատվություն փոխանցելն է, ոչ թե դատարանում հայտնվելը»,-հավելում է Անի Գրիգորյանը:
Նշենք, որ Տիգրան Ավինյանը հայցադիմումը դատարան է ներկայացրել 2024թ. դեկտեմբերի 10-ին, այն վարույթ ընդունելու մասին որոշում դեռ չկա: Քաղաքապետը հայցադիմումին կից ներկայացրել է նաև միջնորդություն պետական տուրքի գծով արտոնություն տրամադրելու վերաբերյալ: Երևանի քաղաքապետարանից չեն պարզաբանում, թե ինչ արտոնության մասին է խոսքը:

Тигран Авинян против Civilnet: мэр Еревана представил ходатайство о получении льготы по линии госпошлины
Мэр Еревана Тигран Авинян обратился в суд общей юрисдикции Еревана с иском против издания Civilnet. Авинян требует от СМИ публичных извинений и публичного опровержения считающихся клеветой фактических данных, а также денежной компенсации. В мэрии столицы не уточнили, какую сумму Т.Авинян хочет взыскать с Civilnet.
Мэра возмутила опубликованная 13 ноября расследовательская статья, в которой говорилось о том, что революция 2018 года возвела члена партии “Гражданский договор” Тиграна Авиняна на высокие политические должности. Авинян, который в то время был членом оппозиционной фракции совета старейшин столицы, занял пост вице-премьера Армении. Его политическая карьера сопровождалась процветанием семейного бизнеса, в том числе путем получения выгод от государственных программ.
Civilnet и OCCRP (проект освещения организованной коррупции и преступности) провели совместное расследование, которое выявило, что эти программы координировал вице-премьер Авинян и он же организовывал их обсуждения.
О подаче иска против средства массовой информации открыто было сказано во время дебатов между Тиграном Авиняном и бывшим мэром Еревана Айком Марутяном, которые состоялись 18 декабря в прямом эфире Factor TV. Т.Авинян, в частности, заявил: “…у нас медиа превратились в большую мусорную свалку – они говорят что хотят, причем безнаказанно”.
Отметим, что в 2024 году мэр подал судебные иски против трех СМИ – “Жоговурд”, “Орагир” и Civilnet. В беседе с Hetq.am соавтор журналистского расследования Ани Григорян рассказала, что до опубликования статьи были направлены письменные запросы как Тиграну Авиняну, так и его брату и отцу, чьи имена также упоминались. Однако даже спустя месяц никаких ответов от них не было получено. Журналисты также позвонили брату мэра, но и это не дало каких-либо результатов.
“Расследование было подготовлено совместно с OCCRP, и каждое утверждение перепроверялось несколько раз. То есть нет ни одного опубликованного факта, который бы не прошел проверку. Для нас было важно, чтобы отреагировал Тигран Авинян, но он этого не сделал”,- отметила Ани Григорян.
“Даже после появления статьи ни Тигран Авинян, ни его близкие не обратились к нам с требованием опубликовать опровержение. Есть еще регулирующий споры орган, к которому они тоже могли обратиться, если считали, что СМИ проявило недобросовестность и нарушило закон. Но они решили сразу обратиться в суд, что вызывает озабоченность”,- сказала наша собеседница, добавив, что решение вопросов в суде является средством оказания давления на СМИ и особенно на независимые.
“Между тем функция журналиста – предоставлять общественности информацию, а не ходить по судам”,- подчеркнула Ани Григорян.
Отметим, что Тигран Авинян подал судебный иск 10 декабря 2024 г., и пока решение о принятии его в производство не принято.
К иску мэр приложил ходатайство о предоставлении ему льготы по линии государственной пошлины. Мэрия не пояснила, о какой льготе идет речь.