Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը լրագրության մագիստրատուրայի ծրագիր է մեկնարկում
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը հայտարարում է նոր կրթական ծրագրի մեկնարկի մասին։ «Լրագրության մագիստրոս» կրթական ծրագիրը պաշտոնապես հավատարմագրվել է Դպրոցների և քոլեջների արևմտյան ասոցիացիայի (WASC) կողմից և լիցենզավորվել ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ և Վաշինգտոնի պետական համալսարանի Էդվարդ Ռ. Մերոուի հաղորդակցության ֆակուլտետի հետ համագործակցությամբ։ Ստորեւ՝ ծրագրի մասին հաղորդագրությունն ամբողջությամբ։
ՀԱՀ-ի «Լրագրության մագիստրոս» կրթական ծրագիրը նախատեսված է մեդիա մասնագետների նոր սերունդ կրթելու համար: Համակցելով տպագիր, աուդիո, վիդեո և առցանց հարթակներում լրագրության գործնական ուսուցումը՝ ծրագիրը ուսանողներին կտրամադրի անհրաժեշտ հմտություններ՝ հաջողությամբ գործելու մերօրյա դինամիկ մեդիա միջավայրերում։
Ի լրումն գործնական դասընթացների և սեմինարների՝ ծրագիրն ուսանողներին կտրամադրի հայեցակարգային գիտելիքներ տարածաշրջանային և գլոբալ կարևորագույն խնդիրների վերաբերյալ։ Ծրագրի ավարտին ուսանողները կներկայացնեն ավարտական աշխատանք և կանցնեն պրակտիկա Հայաստանում կամ Միացյալ Նահանգներում՝ ձեռք բերելով կիրառելի փորձ և մասնագիտական հմտություններ։ Ծրագիրը տարեկան ամբողջությամբ կֆինանսավորի 10 ուսանողի պրակտիկան ամերիկյան ԶԼՄ-ներում։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ ՀԱՀ-ը կտրամադրի 90% կրթաթոշակ Հայաստանի Հանրապետության 20 քաղաքացու՝ հնարավորություն տալով ավելի շատ ուսանողների օգտվել այս հնարավորությունից:
Ծրագրի ղեկավար, դոկտոր Շոն Մքինթոշը նշում է․ «Մեր մագիստրոսական ծրագիրը մշակվել է՝ հիմնվելով ԱՄՆ-ի առաջատար լրագրողական դպրոցների լավագույն փորձի վրա, ինչը մեր շրջանավարտներին կդարձնի մեծ պահանջարկ վայելող մասնագետներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում գործող լրատվամիջոցների շրջանում»։
Ծրագիրը մեկնարկում է 2025 թվականի հունիսին: Դիմումների ընդունումը սկսված է application.aua.am կայքում: Ծրագրի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կարող եք գտնել ծրագրի պաշտոնական էջում։ Դիմումի պահանջների, վերջնաժամկետների և ուսման վարձի մասին տեղեկատվությունը հասանելի է համալսարանի ընդունելության էջում: Լրացուցիչ հարցերի համար կարող եք դիմել [email protected] էլ․ հասցեով։
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Հումանիտար և սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետն ԱՄՆ Պետքարտուղարության կողմից ստացել է 2,171,462.49 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ՝ ՀԱՀ-ում լրագրության մագիստրոսական ծրագիր և լրագրության գերազանցության կենտրոն հիմնելու համար։ Ծրագիրը նաև նախատեսում է համագործակցություն ՀԱՀ-ի և Վաշինգտոնի պետական համալսարանի Էդվարդ Ռ. Մերոուի հաղորդակցության ֆակուլտետի միջև՝ նպաստելու Հայաստանում լրագրողական կրթության և պրակտիկայի որակի ու բովանդակության շարունակական բարելավմանը։
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ) մասնավոր, անկախ համալսարան է, որը հիմնադրվել է 1991 թվականին Երևանում: ՀԱՀ-ը հավատարմագրված է ԴԲԱԸ բուհերի հանձնաժողովի (WASC Senior College and University Commission) կողմից և հանդիսանում է Կալիֆորնիայի համալսարանի համագործակիցը: Բակալավրիատի և մագիստրատուրայի կրթական ծրագրերի միջոցով ՀԱՀ-ը Հայաստանում և տարածաշրջանում տրամադրում է արևմտյան չափանիշներին համապատասխան բարձրակարգ կրթություն՝ միաժամանակ խթանելով նորարարությունը և հետազոտական աշխատանք կատարելը, քաղաքացիական ներգրավվածությունը, համայնքային ծառայությունը և ժողովրդավարական արժեքները:

AUA Launches Groundbreaking Master of Arts in Multiplatform Journalism Program
The American University of Armenia (AUA) College of Humanities and Social Sciences (CHSS) is proud to announce the launch of the Master of Arts in Multiplatform Journalism (MAMJ), starting in Summer 2025. Developed in close partnership with the U.S. Embassy in Yerevan and Washington State University’s Edward R. Murrow College of Communication, the program has been officially accredited by the Western Association of Schools and Colleges (WASC) and licensed by Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture, and Sports. With support from the U.S. Embassy, this initiative advances higher education and media development in Armenia. It is a testament to the strong international partnerships and their role in advancing education and innovation in Armenia.
MAMJ is a cutting-edge graduate program designed to equip the next generation of media professionals with the skills and ethical practices needed to thrive in today’s fast-paced journalism landscape. Combining hands-on training in reporting, writing, and editing across print, audio, video, and online platforms with a comprehensive, multi-faceted approach to journalism education, the program will prepare students to excel in diverse and dynamic media environments.
“The program will contribute to further diversifying the academic portfolio of the College. We would like to impact the media landscape in Armenia and beyond through preparing quality journalists, training professionals, conducting research, as well as engaging in outreach activities,” remarked CHSS Dean Dr. Hagop Yacoubian.
In addition to practical training, seminar courses will offer MAMJ students conceptual insights into critical regional and global issues, including conflict reporting, Armenian politics, and the evolving business models shaping the future of journalism. To conclude their studies, students will complete a long-form multimedia story project and engage in internships in either Armenia or the United States, ensuring real-world experience and professional competence. With the support of the U.S. Embassy, AUA provides 90% scholarships to 20 citizens of the Republic of Armenia, enabling more students to access this world-class education and benefit from the Master of Arts in Multiplatform Journalism program. Each year, 10 student internships in U.S. media outlets will be fully funded.
“We’ll be working on having students develop their storytelling and media production skills to get their stories published from the very first course,” said Dr. Shawn McIntosh, the inaugural chair of the MAMJ program. “The program is modeled after what the best journalism schools in the U.S. offer and will make our graduates highly sought after among media outlets in Armenia and abroad.”
The first cohort of the program is set to begin in June 2025. Applications are now open at apply.aua.am. You can find more information about the Program on the MAMJ webpage. Information about application requirements, deadline dates, tuition, and fees is available at AUA Graduate Admissions webpage. For more questions, please contact [email protected].
Founded in 1991, the American University of Armenia (AUA) is a private, independent university located in Yerevan, Armenia, affiliated with the University of California, and accredited by the WASC Senior College and University Commission in the United States. AUA provides local and international students with Western-style education through top-quality undergraduate, graduate, and certificate programs, promotes research and innovation, encourages civic engagement and community service, and fosters democratic values.
The College of Humanities and Social Sciences (CHSS) of the American University of Armenia (AUA) was awarded USD 2,171,462.49 by the United States (U.S.) Department of State to establish an M.A. Program in Multiplatform Journalism and a Center for Excellence in Journalism within AUA’s CHSS. The Program will also create a partnership between AUA and Edward R. Murrow College of Communication at Washington State University to collaborate on continuously improving the quality and content of journalism education and practice in Armenia.