Հանդիպել են Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳ նախարարները
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։ Հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև երկկողմ օրակարգի ընդլայնման և հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված աշխատանքները։ Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է անցնող տարվա ընթացքում ծավալված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև կայացած բարձրաստիճան այցերի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ակտիվ կյանքի կոչման պատրաստակամությունը։
Անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Մուրատ Նուրտլեուն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Ընդգծվել է տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման և հաղորդակցության ուղիների ցանցի ընդլայնման կարևորությունը՝ որպես կայունության և տնտեսական փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գրավական։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին և դրա իրականացման պարագայում ընձեռնվող հնարավորություններին։
Ներկայացնելով գործընթացում վերջին զարգացումները՝ նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է պատմական հնարավորությունն օգտագործելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանագրի՝ սեղմ ժամկետներում ստորագրման հարցում ՀՀ դիրքորոշումը»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Встреча министров иностранных дел Армении и Казахстана
4 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Казахстана Муратом Нуртлеу. Встреча прошла в рамках Совета министров ОБСЕ.
Собеседники обсудили работу по расширению двусторонней повестки дня между Арменией и Казахстаном и развитию взаимовыгодного сотрудничества в соответствующих направлениях. С обеих сторон с удовлетворением было подчеркнуто развитие политического диалога на высоком уровне в течение прошедшего года, а также готовность к активной реализации договоренностей, достигнутых в рамках состоявшихся визитов на высшем уровне.
Обсуждались также вопросы взаимодействия на многосторонних площадках.
Арарат Мирзоян и Мурат Нуртлеу обменялись мнениями по региональным вопросам.
Особое внимание было уделено важности разблокирования экономических и транспортных коммуникаций, а также расширения сети коммуникаций как залога стабильности и развития взаимовыгодного экономического сотрудничества. В этом контексте обсуждалась концепция «Перекресток мира», разработанная правительством Армении, и возможности, которые она может предоставить в случае реализации.
Представляя последние развития в процессе, министр Мирзоян подтвердил позицию Армении о необходимости воспользоваться исторической возможностью и подписать соглашение о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном в кратчайшие сроки.