Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել ԵՄ հետ փոխգործակցության հարցերի շուրջ
Դեկտեմբերի 4-ին Մալթայում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոչորիշվիլիի հետ: Հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Զրուցակիցները վերահաստատել են այս տարվա հունվարին երկու երկրների միջև հռչակված ռազմավարական գործընկերությամբ սահմանված ուղղություններով համատեղ ակտիվ աշխատանքի պատրաստակամությունը՝ միտված երկու հարևան երկրների ժողովուրդների բարեկեցության և տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը:
Արարատ Միրզոյանը և Մակա Բոչորիշվիլին մտքեր են փոխանակել ԵՄ հետ փոխգործակցության հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի մշակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային հարցերի։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները և ընդգծել Հայաստանի կողմից արտահայտված պատրաստակամությունն ավարտին հասցնել երկկողմ պայմանագրի համաձայնեցման և առանց արհեստական ձգձգումների ստորագրման աշխատանքները»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Встреча министров иностранных дел Армении и Грузии
4 декабря в рамках встречи Совета министров ОБСЕ на Мальте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Грузии Макой Бочоришвили.
Собеседники подтвердили готовность к активной совместной работе в рамках провозглашенного в январе этого года стратегического партнерства, направленного на обеспечение благополучия народов двух соседних стран и стабильности в регионе.
Арарат Мирзоян и Мака Бочоришвили обсудили вопросы сотрудничества с Европейским Союзом. Министр Мирзоян рассказал о предпринимаемых шагах по разработке новой повестки партнерства между Арменией и ЕС.
Министры иностранных дел Армении и Грузии также обсудили региональные вопросы. Арарат Мирзоян представил последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и подчеркнул готовность Армении завершить согласование двустороннего соглашения и подписать его без искусственных задержек.