Օլիգարխիան ու մոնոլիտ իշխանության խաբկանքը
Հայաստանում իշխանությունը մոնոլիտ եղել է միայն Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին ու այդ համակարգի հիմքերը դրվեցին 1999թ. հոկտեմբերի 27-ից հետո: Իշխանության մոնոլիտ մոդելի ստեղծումը փաստացի երկրորդ նախագահի համար այլընտրանք չուներ: Որպեսզի նա պահպաներ իշխանությունը, պետք է լիներ երկրում միակ օլիգարխը, միակ մարդը, որից է կախված քաղաքական, տնտեսական և հասարակական համակարգերի կենսագործունեությունը:
Ռոբերտ Քոչարյանն առաջնորդվում էր ոչ թե ժողովրդավարական, այլ կազմակերպված պետության փիլիսոփայությամբ: Եվ կազմակերպումն իրականացնում էր այնպես, ինչպես թույլ էր տալիս պետության մասին ունեցած իր սովետական պատկերացումը, բնավորության առանձնահատկությունները: Նրա իշխանությունը մոնոլիտ չլինել չէր կարող, որովհետև Քոչարյանը կոմպրոմիսների գնացող տեսակ չէր, որովհետև այլակարծության հետ հաշվի նստելու սովորություն չուներ և որովհետև միշտ համոզված էր իր որոշումների անսխալականության մեջ:
2006-ին էլ նա «Բարգավաճ Հայաստանը» ստեղծեց ոչ թե իշխանության մոնոլիտ կառուցվածքը կազմաքանդելու, այլ նրա միջոցով իր վերադարձը երաշխավորելու և կրկին իշխանության մոնոլիտ կառուցվածքը վերականգնելու համար: Դա նրան հիմա չի հաջողվում, որովհետև գործ ունի Սերժ Սարգսյանի հետ, ով ուղնուծուծով գիտի իրեն, հասկանում է նպատակները և թե այն մեթոդները, որոնց ապավինում է իշխանությունը վերադարձնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը չցանկացավ նախագահ աշխատել «ամենաերիտասարդ թոշակառուի» մոտ և պարզապես նրա վերադարձի ցատկահարթակի դեր կատարել: Ահա այստեղ էր սխալ հաշվարկներ կատարել Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նրանից առաջ իշխանությունը մոնոլիտ չէր, որովհետև մտավորական Լևոն Տեր-Պետրոսյանը խիստ ռոմանտիկ պատկերացումներ ուներ հայկական սպասվող ժողովրդավարության մասին և որովհետև նա թիմային առաջնորդ էր: Նա, ուշադրությունն ամբողջությամբ կենտրոնացնելով արտաքին քաղաքականության վրա, ներքին քաղաքական հարթությունը թողել էր իր թիմին, որն էլ այդ հարթության հետ վարվում էր այնպես, ինչպես ցանկանում էր:
Լևոն Տեր Պետրոսյանը ոչ ցանկություն, ոչ էլ կարողություն ուներ ազդելու այդ թիմի վրա, որը կտրվելով հասարակությունից` սեփական իշխանության պահպանման համար դրեց Հայաստանում օլիգարխիայի ձևավորման հիմքերը: Դա կապիտալի նախնական, բայց վայրենի կուտակման ժամանակահատված էր, որը պարզապես դեռ օրորոցում խեղդամահ արեց Հայաստանում նոր ձևավորվող տնտեսական, քաղաքական և սեփականության պաշտպանության համակարգերը:
Տեր-Պետրոսյանը իշխանության ձևի իմաստով ընտրության հնարավորություն չուներ` ի տարբերություն Սերժ Սարգսյանի, որը Ռոբերտ Քոչարյանից ժառանգեց մի իշխանությունը, որի առաքելությունը, կարծես թե պետք է լիներ հենց Քոչարյանի սահուն վերադարձի ապահովումը: Եվ Սերժ Սարգսյանն ընտրեց այդ մեխանիզմները չեզոքացնելու ճանապարհը` առանց երկար-բարակ մտածելու իշխանության մոնոլիտ կառուցվածքը պահելու կամ չպահելու մասին:
Սերժ Սարգսյանը խաղացող է և նա ոչ այնքան կառավարում, որքան խաղում է քաղաքական, տնտեսական համակարգերի հետ` առաջնորդվելով «բաժանիր, որ տիրես» սկզբունքով: Նա իր իշխանավարումն ապահովում է` ճիշտ ժամանակին ճիշտ կոմբինացիաներով տնտեսական ու քաղաքական տարբեր շահերը միմյանց հակադրելու կամ համադրելու միջոցով: Նա խաղում է դիմացինների սխալների, հույզերի, մարդկային տեսակների հետ և խաղում է թե որպես խաղացող, թե միաժամանակ որպես մրցավար, ինչպես դիպուկ կերպով նկատել էր երկրորդ նախագահը, որը ոչ այնքան մրցավար էր, որքան դատավճիռ կայացնող դատավոր:
Խաղացող լիդերի համար իշխանության մոնոլիտը նույնիսկ վտանգավոր է, որովհետև այդ դեպքում նա ամբողջությամբ է պատասխանատու այդ իշխանության որակի համար: Իսկ որպես խաղացող` նա կարող է ազատ մանևրել, սեփական սխանլերը բարդել այլոց ու հանգամանքների, ինչ-որ երևույթների վրա ու իրեն իրավունք վերապահել անհրաժեշտ պահին հանդես գալու որպես այդ սխալները լուծելու հարցով մտահոգ, ժողովրդի հոգատար ու նվիրված հայր: Նա կարող է կեղծ թիրախներ ընտրել, մանիպուլացնել հանրությանը ու միշտ մնալ ձիու թամբին:
Իրականում խնդիրը իշխանության մոնոլիտ կառուցվածքի արդյունավետության, կենսունակության և դրանց պատճառների մեջ չէ, այլ այն հարցի առայժմ անհայտ պատասխանում, թե ո՞վ է, ի վերջո, այսօր իրական իշխանության կրողը Հայաստանում. Հայասանի նախագա՞հը, պետական, սահմանադրական իշխանության թևերը և օրե՞նքը, թե՞ օլիգարխիան, որն ապահովում է այդ նախագահի կենսունակությունը և պետական իսնտիտուտների գոյությունը դարձում ձևական:
Քոչարյանը մոնոլիտ իշխանություն էր ձևավորել` հիմնվելով օլիգարխիայի ծառայությունների վրա: Նրա իշխանության մոնոլիտ կառուցվածքի շաղախը իր օլիգարխիայի միջև հաստատված վասալային հարաբերություններն էին: Այսօր Սերժ Սարգսյանը ևս հենվում է օլիգարխիայի վրա, բայց ոչ թե նրանց հետ վասալային, այլ ձևական գործընկերային հարաբերությունների մեջ մտնելու տարբերակով: Իսկ քանի որ գործընկերը լինում է և ազնիվ և անազնիվ, Սերժ Սարգսյանը, որպես խաղացող, կարողանում է անհրաժեշտ պահին լինել և ազնիվ և անազնիվ գործընկեր: Նա օլիգարխներին ներշնչել է, թե իրենք հիմա ավելի ազատ են, քան Քոչարյանի ժամանակ, հետևաբար ինքը նրանց համար ավելի նախընտրելի նախագահ է:
Բայց սա իրականում խաբկանք է. որքան օլիգարխներն իրենց ազատ են զգում, այնքան չպատժվելու երաշխիք ունենալով ավելի լկտի են դառնում` և դրանով իսկ դառնում խոցելի հասարակության համար: Սերժ Սարգսյանը երկար ժամանակ նրանց կարող է մենակ թողնել  հասարակության անհանդուրժողականության  դեմ հանդիման, և հետո հայրական հոգատարությամբ իր թևի տակ առնել`այդպիսով նրանց ավելի մեծ կախվածության մեջ գցելով իրենից: Սակայն սրանք ընդամենը օլիգարխերին վերահսկելի պահելու մեթոդներ են:
Գլխավորն այն է, որ թե Քոչարյանի և թե Սերժ Սարգսյանի իշխանավարման շարժիչ ուժը եղել ու մնում է օլիգարխիան: Ինչպիսի վարիացիաներ, կոմբինացիաներ էլ գործադրվեն, կենտրոնում մշտապես օլիգարխներն են` ապապետական մտածողությամբ ու անձնական շահերի գերադասմամբ: Եվ սա այնքան ամուր է նստած պետական կառավարման, քաղաքական, տնտեսական ձևախեղված համակարգերի հիմքում, որ անգամ դժվար է ասել` որևէ մեկը երբևէ կկարողանա՞ ձերբազատվել այս բազմագլխանի հրեշի ճիրաններից:
Levon ter-Petrosyani, Robert Kocharyani, u Serzh Sargsyani mej, voch mi tarberutyun chka. Indz chi zarmatsni yete Hoktebe 27-i, Marti 1-i, u mnatsadz hantsagordzutyunneri mej, yereq@ miasin gordzats linen. Aysorva baroyalqvadz, kriminal hamakargi jartarapet@, Levon Ter-Petrosyann er. Kocharyan@ ayd amboghj@ kyanqi kochets, isk puchik Serzhik@, ira imitatsyannerov portsum e tpavorutyun steghdzel, vor inq@ kap chuni ayd amboghji het. Irakanum, bolorn el meghdzkits en azgayin anvtangutyan@ sparnogh, hayakyadz gordzum.
Ստեփան
Կրկնոոմ ես բառացի Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքերը, որոնք ասված էին քաղաքական կոնյունկտուրայից ելնելով: Եթե վերլուծաբանի հավակնություն ունեք, բացատրեք թե ինչ է նշանակում իշխանության մոնոլիտ, ինչով էր միայն 1999թ. հոկտեմբերի 27-ից հետո իշխանույթունը դարձավ մոնոլիտ, միայն չկրկնեք ԼՏՊ-ի ելույթը: Մի քիչ որ վերլուծական միտք աշխատացնեք կտեսնեք, որ երբեք իշխանությունը մոնոլիտ չի եղել, տարբեր բևեռներ է ունեցել, և դա էլ հնարավորություն տվեց Սերժ Սարգյանին նախագահ դառնալ: Հիմա Սերժը ամեն ինչ անում է որ իշխանույունը մոնոլիտացնի, վկա բարգավաճի հետ հակամարտությունը: Խորհուրդ կտամ կրթությունը շարունակեք, որ քաղաքական գործիչների ելույթները չկրկնեք:
Համաձայն եմ հեղինակի հիմնական դիտարկումների հետ: Ոչ Տեր-Պետրոսյանի ու ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի իշխանության տարիներին իշխանությունը մոնոլիտ չի եղել: Այն այդպիսին էր Քոչարյանի օրոք: Սերժը իշխանությունը մոնոլիտ պահելու խնդիր չի տեսնում: Կարծեք թե նա առանց դրա էլ կարողանում է ողջ դաշտը վերահսկել ու կառավարել: ԲՀԿ-ի ու ՀՀԿ-ի թվացյալ հակամարտությունը ընդամենը գործիք է Սերժ Սարգսյանի համար թե մեկին և թե մյուսին վերահսկելի պահելու համար: Սերժը երբեք չի գնա իշխանության մոնոլիտացմանը, որովհետև ոչ իր բնավորությամբ ու ոչ էլ կառավարելու իր մեթդոլոգիայով նման իշխանություն պահել չի կարող: Եվ Սերժի առավելությունը հիմա նա է, որ այս հարաբերական ապակենտրոնացվածությունը լեգիտիմացվում է թե երկրի ներսում և թե դրսում: Ստեփանին. կուզենայի ձեր փայլուն վերլուծական միտքը գործադրելով բացատրեիք, թե այդ ինչ բևեռների առկայությամբ կամ շնորհիվ Սերժ Սարգսյանը դարձավ նախագահ այն դեպքում, երբ նրան Բաղրամյան 26 բերելու ողջ պատասխաանտվությունը 2008-ին իր վրա վերցերց Ռոբերտ Քոչարյանը: Կրկնում եմ` միայն Քոչարյանի տարիներին Հայաստանի իշխանական համակարգում բևեռներ չեն եղել: Քոչարյանը պարզապես այնպիսի մարդ չէր, որ հանդուրժեր իշխանության ներսում որևէ անվերահսկելի կամ քիչ վերահսկելի օղակ` անկախ նրանից խոսքը տնտեսական, քաղաքական թե հասարակական ոլորտներին է վերաբերում:

Олигархия и иллюзия монолита власти
В Армении власть была монолитной лишь в годы президентства Роберта Кочаряна, а основы этой системы были заложены после 27 октября 1999 г. Для второго президента создание монолитной модели власти фактически не имело альтернативы. Чтобы сохранить власть, он должен был быть единственным в стране олигархом, единственным человеком, от которого зависела бы жизнедеятельность политической, экономической и общественной систем.
Роберт Кочарян руководствовался философией не демократического, а организованного государства. И организацию он реализовал так, как ему позволяли советское представление о государстве и особенности характера. Его власть не могла не быть монолитной, поскольку Кочарян был не из тех, кто идет на компромиссы, потому что он не имел привычки считаться с инакомыслием и потому что всегда был убежден в безошибочности своих решений.
В 2006 г. Кочарян создал партию “Процветающая Армения” не для того, чтобы демонтировать монолитную структуру власти, а для того, чтобы с ее помощью гарантировать свое возращение и вновь восстановить монолитную структуру власти. Сейчас это ему не удается, поскольку он имеет дело с Сержем Саргсяном, который знает его как облупленного, понимает его цели и те методы, которые тот использует для возвращения к власти.
Серж Саргсян не захотел работать президентом у “самого молодого пенсионера” и выполнять роль трамплина для его возвращения. Именно в этом Роберт Кочарян просчитался.
До него власть не была монолитной, так как интеллигент Левон Тер-Петросян имел крайне романтические представления об ожидающейся армянской демократии, к тому же он был лидером команды. Тер-Петросян, сосредоточив свое внимание только на внешней политике, оставил внутреннюю политику своей команде, которая в этой плоскости поступала так, как хотела.
У первого президента не было ни желания, ни возможности влиять на команду, которая, оторвавшись от общества, ради сохранения собственной власти заложила в Армении основы олигархии. Это был период первоначального, но дикого накопления капитала, когда только начавшие формироваться в Армении системы – политическая, экономическая, защиты собственности – были задушены уже в колыбели.
В отличие от Сержа Саргсяна, унаследовавшего от Кочаряна власть, миссия которой, пожалуй, должна была состоять как раз в обеспечении плавного возвращения второго президента, Тер-Петросян не имел возможность выбирать форму власти. Серж Саргсян выбрал путь нейтрализации этих механизмов, не размышляя долго над тем, сохранять или нет монолитную структуру власти.
Серж Саргсян – игрок, и он не столько управляет, сколько играет политической и экономической системами, руководствуясь принципом “разделяй, чтобы властвовать”. Свое пребывание у власти он обеспечивает посредством противопоставления или сочетания в нужное время и в нужных комбинациях различных экономических и политических интересов. Он играет на ошибках, эмоциях и человеческих типах своих соперников, причем играет одновременно и как игрок и как арбитр, как метко заметил второй президент, который был не столько арбитром, сколько выносящим приговоры судьей.
Для играющего лидера монолит власти даже опасен, поскольку в этом случае он несет полную ответственность за эту власть. А как игрок он может свободно маневрировать, перекладывать свои ошибки на других или на обстоятельства, явления и оставлять за собой право в нужный момент выступить как озабоченным вопросом устранения этих ошибок, как заботливый и преданный отец народа. Он может выбрать ложные мишени, манипулировать обществом и всегда оставаться на коне.
В действительности проблема не в эффективности и жизнеспособности монолитной структуры власти, а в не известном пока ответе на вопрос, кто, в конце концов, является сегодня реальным носителем власти в Армении – президент, ветви государственной и конституционной власти, закон или олигархия, которая обеспечивает жизнеспособность президента, делая формальными существование государственных институтов.
Кочарян сформировал монолитную власть, основываясь на услугах олигархии. Замес монолитной структуры его власти составляли утвердившиеся между ним и олигархией вассальные отношения. Сегодня Серж Саргсян тоже опирается на олигархию, но он находится с ней не в вассальных отношениях, а в отношениях формального партнерства. А поскольку партнер бывает и честным, и нечестным, то Саргсян, будучи игроком, может в нужный момент быть как честным, так и нечестным партнером. Он внушил олигархам, что сейчас они более свободны, чем при Кочаряне, следовательно он является для них более предпочтительным президентом.
Но на самом деле это иллюзия: чем свободнее себя чувствуют олигархи, тем более наглыми они становятся, имея гарантии непривлечения к наказанию, а в результате они становятся более уязвимыми для общества. Серж Саргсян может надолго оставить их один на один с нетерпимостью общества, а потом, взяв под свое отеческое крыло, поставить их в еще большую зависимость от себя. Однако это всего лишь методы, позволяющие сохранять контроль над олигархами.
Главное состоит в том, что движущей силой пребывания у власти и Кочаряна, и Сержа Саргсяна была и остается олигархия. Какие бы вариации и комбинации ни использовались, в центре всегда остаются олигархи со своим антигосударственным мышлением и преобладающими личными интересами. И это явление настолько прочно заложено в основу искаженных систем государственного управления, политики и экономики, что трудно сказать, сможет ли кто-нибудь когда-нибудь вырваться из когтей этого многоголового чудовища.