Արարատ Միրզոյանի ելույթը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների ասամբլեայի 23-րդ նստաշրջանին
ՀՀ ԱԳ նախարարի ելույթը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության մասնակից պետությունների ասամբլեայի 23-րդ նստաշրջանին.
«Նախ, կցանկանայի շնորհավորել Ասամբլեայի նախագահին այս մեկ տարվա ընթացքում հաջող նախագահության համար: Այս բարդ և մարտահրավերներով լի ժամանակներում մասնակից պետություններին առաջնորդելուն ուղղված նրա ջանքերն իսկապես արժանի են բարձր գնահատանքի։
Առաջին անգամ է, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը ելույթ է ունենում ասամբլեայի նստաշրջանին որպես Հռոմի կանոնադրության լիիրավ անդամ։ Մենք մեր առաջին քայլերն ենք անում այս ճանապարհին, բայց պատրաստ ենք ակտիվ դերակատարություն ունենալ։ Այս բարձր մարմնի անդամ դառնալու կարևոր որոշումը հեշտ չի կայացվել։ Սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի պատմությունը՝ մենք հաստատակամ էինք այն համոզման մեջ, որ անպատժելիության վերացումը, արդարադատության և պատասխանատվության խթանումն առանձնակի կարևորություն ունեն, և դրանց կարելի է հասնել միայն մեր ջանքերի համախմբմամբ։
Մենք համոզված ենք, որ Միջազգային քրեական դատարանը միջազգային իրավունքի կարևոր տարրերից մեկն է։ Այն նպաստում է նաև միջազգային իրավունքի զարգացմանը՝ այն դարձնելով ներկայիս մարտահրավերներին առավել համապատասխան։ Եվ, թերևս, ամենակարևորն՝ այն արդարադատություն է ապահովում ոճրագործությունների զոհերի համար, ինչը խաղաղության և հաշտեցման կարևորագույն բաղադրիչ է։ Հետևաբար, Հայաստանը լիովին գիտակցում և ընդունում է իր պատասխանատվությունն՝ ակտիվորեն նպաստելու Դատարանի հզորացմանը և առաջընթացին։
Ցավոք, ամենալուրջ միջազգային հանցագործությունների աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, իսկ տեխնոլոգիական զարգացումներն ընձեռում են նոր մեթոդներ և հնարավորություններ դրանք իրագործելու համար։ Հրամայական է, որ համախոհ երկրները ջանք չխնայեն կանխելու և պատժելու ամենածանր հանցագործությունները, որոնք մարտահրավեր են նետում մարդկությանը. ցեղասպանություն, ռազմական հանցագործություններ, մարդկության դեմ հանցագործություններ և ագրեսիա: Մենք արդեն չափից շատ ենք ականատես եղել իրավիճակների, երբ վաղ նախազգուշացումն ու գործողությունները խաթարվել են նեղ քաղաքական շահերի պատճառով՝ կաթվածահար անելով միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար անմիջականորեն պատասխանատու կառույցների արդյունավետ գործունեությունը։ Այս առումով կանխարգելման մեխանիզմների, մասնավորապես վաղ նախազգուշացման հնարավորությունների, ինչպես նաև միջազգային դատարանների, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի զսպման ներուժի ամրապնդումը կարող է մեզ ուղղորդել դեպի ավելի ապահով աշխարհ։
Սոսկ ամրապնդելով գլոբալ կոնսենսունը և համոզմունքն առ այն, որ առավել ծանր հանցագործությունները չեն հանդուրժվելու, և որ պատասխանատվությունը կենսական է երկարատև ու կայուն խաղաղության համար՝ մենք կապահովենք, որ արդարադատությունը չլինի միայն մի քանիսի արտոնությունը, այլ բոլորի իրավունքը։ Հայաստանը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցության գործընթացներին՝ կանխելու անպատժելիությունը և ամրապնդելու միջազգային նորմերի պահպանման հանձնառությունը։ Մենք համոզված ենք, որ ժողովուրդների միջև համագործակցային ոգին ոչ միայն ամրապնդում է Միջազգային քրեական դատարանն, այլ նաև մեր հավաքական ունակությունը՝ պահպանելու արդարադատությունն ու իրավունքի գերակայությունը։
Որպես ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի երկարամյա ջատագով՝ Հայաստանը կանգնած է միջազգային գործողությունների առաջնագծում՝ ուղղված ցեղասպանության հանցագործության դեմ քաղաքականության և գործելակերպի ամրապնդմանը, ինչպես նաև միջազգային հանրային ցանցի ձևավորմանը՝ միտված կանխարգելման մեթոդների առաջմղմանը։ Համապատասխանաբար, Հայաստանը նախաձեռնել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության գլոբալ ֆորումը», որը կազմակերպվում է ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ ընդունված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևով։ Հայաստանը հպարտ է լինել այդ բանաձևի հեղինակը։
Ամփոփելով՝ կցանկանայի անդրադառնալ Միջազգային քրեական դատարանի` իր գործունեության կենտրոնում զոհերի խնդիրները պահելու բնույթին։ Մենք հավատում ենք, որ զոհերն արժանի են անաչառ արդարադատության, քանի որ անպատիժ հանցագործությունները հանգեցնում են կրկնության և դրանց վերարտադրման։ Զոհերին աջակցելու համատեքստում թույլ տվեք խորին շնորհակալություն հայտնել «Զոհերի աջակցության հիմնադրամին»՝աջակցության ու ծրագրերի իրականացման համար, որոնք ուղղված են Հռոմի կանոնադրությամբ սահմանված հանցագործությունների հետևանքով առաջացած վնասների հաղթահարմանը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Armenian Foreign Minister: 'Our Decision to Approve ICC Rome Statute Wasn't Easy'
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan today, in The Hague, addressed the 23nd Session of the Assembly of States Parties to the Rome Statute on the International Criminal Court.
Armenia’s parliament, in October 2023, ratified the Rome Statute on the International Criminal Court (ICC). Armenia signed the Rome Statute in 1999 but had not ratified it.
The Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) is the treaty that established the ICC and governs its structure, jurisdiction, and function. Among other things, the Rome Statute sets out the crimes falling within the jurisdiction of the ICC, the rules of procedure and the mechanisms for states to cooperate with the ICC.
Mirzoyan's office published the following transcript of his address.
Madam President of the Assembly,
Distinguished delegates,
At the outset, I would like to congratulate the President of the Assembly, for a successful year of leadership. Her efforts in guiding the States Parties in these turbulent and challenging times are truly appreciated.
It is the first time the representative of the Republic of Armenia addresses the Session of the Assembly as a full-fledged member to the Rome Statute. So, we are making our first steps on this path, but we are ready to play an active role. The milestone decision to become a member of this august body was not an easy one. But having in mind the history of Armenia, we were firm in our belief that elimination of impunity, promotion of justice and accountability is of utmost importance and that it can only be achieved by uniting our efforts.
We believe that the International Criminal Court is an important element of international law. It also enhances the development of international law and makes it more appropriate to the present-day challenges. And, perhaps most importantly, it delivers justice to the victims of atrocities, which is a vital element for peace and reconciliation. Therefore, Armenia fully acknowledges and accepts the responsibility to actively contribute to the strengthening and advancement of the Court.
Regrettably, the geography of the most serious international crimes is expanding, and technological developments unveil new methods and opportunities for committing them. It is imperative that like-minded countries spare no effort to prevent and punish the gravest crimes, that challenge humanity: genocide, war crimes, crimes against humanity, and aggression. We have already witnessed too many instances when the early warning and early actions are undermined by narrow political interests, paralyzing effective functioning of international bodies directly responsible for maintenance of international peace and security. In this regard, strengthening the prevention mechanisms, such as early warning capabilities along with the deterring potential of the international courts, in particular International Criminal Court, can lead us to a safer world.
Only by reinforcing the global consensus and conviction that the most serious crimes are intolerable and that accountability is crucial for lasting and sustainable peace we will ensure that justice is not a privilege for the few but a right for all. Armenia is ready to be very active in the processes of supporting regional and international collaboration to prevent impunity and strengthen adherence to international norms. We believe that a cooperative spirit among nations strengthens not only the ICC but also our collective ability to uphold justice and the rule of law.
As a long-standing supporter of the genocide prevention agenda, Armenia has been at the forefront of international action for strengthening of policies and practices against the crime of genocide, as well as building a global community network to advance the methods of prevention. Hence, Armenia initiated the Global Forum Against the Crime of Genocide in regular observance of the International Day of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime, designated by the UN General Assembly Resolution. Armenia is proud to be the penholder of that Resolution.
In conclusion, I would like to refer to the victim-centered nature of the ICC. We believe that victims deserve access to impartial justice, as the unpunished crimes lead to recurrence and repetition. In the context of supporting the victims, allow me to express a profound gratitude to the Trust Fund for Victims for supporting and implementing programs addressing the harms resulting from the Rome Statute Crimes.