Դեսպան Լիլիթ Մակունցի եղբոր ընկերությունը դարձյալ ապօրինի ավազ է արդյունահանել
«Իկս Ֆարմինգ» ՍՊԸ-ի գյուղնշանակության հողատարածքից դարձյալ ապօրինի ավազ է արդյունահանվել: Նույնը կատարվել էր նաև 2023թ. սկզբին, երբ դեռևս չունեին ավազի արդյունահանման թույլտվություն: Այս ընկերության 56,6 %-ի սեփականատերը ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցի եղբայրն է՝ Վահե Մակունցը:
Արմավիրի մարզի Մեծամորի համայնքապետարանի աշխատակիցները 2024թ. սեպտեմբերի 9-ին կազմել են արձանագրություն, համաձայն որի՝ համայնքի Արգավանդ բնակավայրում «Իկս Ֆարմինգ» ՍՊԸ-ն իրեն պատկանող գյուղատնտեսական նշանակության հողամասն օգտագործել է ոչ նպատակային նշանակությամբ: Խախտել է հողի պահպանության կանոնները, որի հիման վրա նույն տարվա սեպտեմբերի 17-ին հարուցվել է վարչական վարույթ։
Մեծամոր համայնքի ղեկավար Վահրամ Խաչատրյանը, 2024թ. նոյեմբերի 1-ին «Իկս Ֆարմինգ» ՍՊԸ-ին՝ ի դեմս տնօրեն Արա Արամյանի, ենթարկել է վարչական պատասխանատվության 300 հազ. դրամի չափով: Տուգանքը նշանակվել է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով նախատեսված արարք կատարելու, այն է՝ հողամասը ոչ նպատակային նշանակությամբ օգտագործելու, հողամասերի գործառնական նշանակության և հողատեսքերի ինքնակամ փոփոխությունը չկանխելու, ինչպես նաև հողերի վիճակը վատթարացնող բացասական ազդեցություններից սահմանված կանոնները չպահպանելու համար:
Համայնքապետարանը լսումներին հրավիրել է նաև ընկերության տնօրենին: Սակայն, նամակները չեն ստացել, և հետ է եկել: Հրապարակային ծանուցման (www.azdarar.am) կայքի միջոցով ապահովելով ծանուցումը՝ լսումներն անցկացվել են առանց ընկերության ներկայացուցիչների:
Նշենք, որ «Իկս Ֆարմինգ» ՍՊԸ-ն նույն «Սանդինգ մայնինգ» ընկերությունն է: Անունը փոխել է 2023թ. նոյեմբերին:
Հիշեցնենք` «Հետքը» գրել էր, որ ԱՄՆ-ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցի եղբայր Վահե Մակունցը 2023թ. հունվար և ապրիլ ամիսներին «Իկս մայնինգ», «Սանդինգ մայնինգ», «Վոլֆ մայնինգ» և «Ֆրստ Քոնսթրաքշն Քոմփանի» ընկերություններում մասնակից է դարձել: Ընկերություններն Արմավիրի մարզում զբաղվել են ավազի արդյունահանմամբ և վաճառքով: Մեր հրապարակումից մեկ օր անց՝ 2023թ. օգոստոսի 3-ին, «Վոլֆ մայնինգ» և «Ֆրստ Քոնսթրաքշն Քոմփանի» ՍՊԸ-ների միակ սեփականատերը դարձել է Վայք համայնքի ավագանու անդամ Կառլեն Մինասյանը:
Մակունցին պատկանող «Իկս Մայնինգ» ՍՊԸ-ն, ավազի արդյունահանման թույլտվություն ստացել է 2023թ. ամռանը, սակայն հունվար ամսից ժամանակ առ ժամանակ իրականացրել է ավազի ապօրինի արդյունահանում: Այդ մասին Մեծամորի համայնքապետարանում հարուցվել էր վարչական վարույթ։ Այն կարճվել է, երբ ընկերության մասնակից է դարձել Վ. Մակունցը:
«Իկս Ֆարմինգ» ընկերությունը Մեծամոր համայնքի ղեկավարի՝ 300 հազ. դրամ տուգանք նշանակելու որոշումը կարող է բողոքարկել Արմավիր համայնքի ղեկավարին կամ Վարչական դատարան:

Компания брата посла Лилит Макунц опять занимается незаконной добычей песка
ООО “Икс Фарминг” вновь осуществило незаконную добычу песка на земельном участке сельскохозяйственного назначения. Аналогичным образом компания поступила и в начале 2023 года, когда еще не имела разрешение на добычу песка. Собственником 56,6% компании является Ваге Макунц, брат посла Армении в США Лилит Макунц.
9 сентября 2024 г. сотрудники администрации города Мецамор Армавирской области составили протокол относительно того, что ООО “Икс Фарминг” использовало принадлежащий ему земельный участок сельскохозяйственного назначения в населенном пункте Аргаванд в других целях, нарушило правило сохранения земли, на основе чего 17 сентября того же года было возбуждено административное производство.
1 ноября 2024 года глава администрации Мецамора Ваграм Хачатрян привлек к административной ответственности ООО “Икс Фарминг” в лице его директора Ара Арамяна, назначив штраф в размере 300 тысяч драмов.
Администрация пригласила на слушания и директора компании, однако отправляемые ему письма приходили обратно. После того, как посредством сайта www.azdarar.am было обеспечено публичное извещение, слушания были проведены без участия представителей компании.
Отметим, что ООО “Икс Фарминг” – это та же компания “Сандинг майнинг”, изменившая свое название в ноябре 2023 г.
Hetq.am писал о том, что брат Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в США Лилит Макунц Ваге Макунц в январе и апреле 2023 г. состоял в компаниях “Икс майнинг”, “Сандинг майнинг”, “Вольф майнинг” и “Фрст Констракшн Компани”. Эти компании занимались добычей песка в Армавирской области. Через день после нашей публикации, 3 августа 2023 г., единственным собственником “Вольф майнинг” и “Фрст Констракшн Компани” стал член совета старейшин города Вайк Карлен Минасян.
Принадлежащее Макунцу ООО”Икс майнинг” получило разрешение на добычу песка летом 2023 года, однако с января компания время от времени незаконно добывала песок. В связи с этим администрация возбудила административное производство, которое было закрыто после того, как участником компании стал В.Макунц.
В связи с решением администрации Мецамора о взыскании штрафа в 300 тысяч драмов компания “Икс Фарминг” может подать жалобу главе города или обжаловать его в административном суде.