Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Բուլղարիայի նախագահին
Բուդապեշտում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Բուլղարիա փոխգործակցությանը, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցեր:
Մասնավորապես, վարչապետ Փաշինյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացը, բանակցությունների վերջին զարգացումներն ու հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները:
Վարչապետն ընդգծել է` Հայաստանն ակնկալում է, որ տեղի ունեցող քննարկումների արդյունքում հնարավոր կլինի պայմանագրի նախագծի բոլոր կետերի շուրջ հասնել համաձայնության և արդյունքում ստորագրել խաղաղության պայմանագիր:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, դրա նպատակներին ու սկզբունքներին: Ռումեն Ռադևը կարևորել է տեղի ունեցող գործընթացը և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովումը:
Բուլղարիայի նախագահը նաև տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման հույս է հայտնել և ողջունել այդ ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության նախաձեռնողական քայլերը:

Состоялась встреча премьер-министра Республики Армения и президента Республики Болгария
В Будапеште состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Болгарии Руменом Радевым.
Собеседники обсудили сотрудничество между Арменией и Болгарией, а также представляющие взаимный интерес различные вопросы. В частности, премьер-министр Пашинян представил собеседнику процесс вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном, последние развития в переговорном процессе и принципиальные позиции армянской стороны.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения ожидает, что в результате продолжающихся обсуждений удастся достичь согласия по всем пунктам проекта документа и в результате подписать мирный договор.
Никол Пашинян коснулся также разработанного правительством Республики Армения проекта “Перекресток мира”, его целей и принципов. Румен Радев подчеркнул важность проходящего процесса и обеспечения мира и стабильности в регионе.
Президент Болгарии также выразил надежду на разблокирование региональных коммуникаций и приветствовал инициативные шаги правительства Республики Армения в этом направлении.