Ինչով է զբաղվելու «Հայկական ազգային երաժշտական ակադեմիան»
Այս տարվա հոկտեմբերի 16-ին Dvin Music Hall-ում «Հայկական ազգային երաժշտական ակադեմիա» հիմնադրամի գործունեության հանդիսավոր մեկնարկը տրվեց։ Ըստ տարածած հաղորդագրության՝ այն ստեղծվել է հայաստանյան երգարվեստում որակական փոփոխությունների ակնկալիքով։ Երաժշտական ակադեմիան ստեղծելու է նպաստավոր պայմաններ երգարվեստի համաշխարհային շուկա դուրս գալու և արդյունավետ համագործակցությունների համար:
Ըստ հիմնադիրների, այն նպաստելու է երաժշտական ճաշակի ձևավորմանը, խթանելու է արդիական և որակյալ երաժշտության ստեղծմանը, տարածմանը և հանրահռչակմանը: Հիմնադրամը զբաղվելու է երաժշտության ոլորտում հեղինակային ու հարակից իրավունքների հետ կապված հարցերի կարգավորմամբ՝ պաշտպանելով հայաստանյան երգարվեստի ներկայացուցիչների շահերը:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով «Հայկական ազգային երաժշտական ակադեմիա» հիմնադրամը գրանցվել է 2024թ.-ի հունվարի18-ին։
Հիմնադիրներն են՝ «IMUSIC»-ի երաժշտական հավելվածի հիմնադիր Լևոն Նաղաշյանը, «Շարմ հոլդինգի հիմնադիր, 2019թ.-ից Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանը և 2012-2017 թվականներին Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր պրոդյուսեր, «Ֆակտորի Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ի հիմնադիր, 2021-2022թթ-ին ՀՀ նախագահի օգնական Վազգեն Պողոսյանը:
Ակադեմիան ունի հետևալ կառուցվածքը` ակադեմիայի անդամներ, խորհրդի անդամներ, խորհրդի նախագահ: Անդամակցության ժամկետը 2 տարի է։
Նորաստեղծ ակադեմիայի նորընտիր նախագահը կոմպոզիտոր Արմեն Մարտիրոսյանն է:
Երաժշտական ակադեմիայի անդամների՝ ակադեմիկոսների կազմը դեռևս հրապարակված չէ։ Սակայն հիմնադրամի հանդիսավոր բացման հաղորդագրությունում նշված է երաժշտական ակադեմիայի ապագա մրցանակաբաշխության, այն անցկացնելու կոնկրետ վայրը և օրը։
«Հայկական ազգային երաժշտական ակադեմիա» հիմնադրամը անցկացնելու է «Խազեր» ամենամյա երաժշտական մրցանակաբաշխությունը՝ «Խազ» մրցանակով։ Հայկական ազգային երաժշտական առաջին մրցանակաբաշխությունը կկայանա 2025թ․ մարտի 15-ին Կ․ Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համերգային դահլիճում»:
Գլխավոր լուսանկարը kamoblog.tv կայքից
Լուսանկարում ձախից աջ՝ Լևոն Նաղաշյան, Ռուբեն Ջաղինյան, Արտակ Թովմասյան(«Դվին» հյուրանոցի սեփականատեր) և Վազգեն Պողոսյանը

Чем будет заниматься Армянская национальная музыкальная академия
16 октября в Dvin Music Hall был дан торжественный старт деятельности фонда “Армянская национальная музыкальная академия”. Согласно сообщению, фонд создан с целью внесения качественных изменений в армянское песенное искусство. Музакадемия должна создать благоприятные условия для выхода на мировой музыкальный рынок и установления эффективного сотрудничества.
По словам учредителей, Музакадемия будет способствовать формированию музыкального вкуса, стимулировать создание, распространение и популяризацию качественной современной музыки. Фонд будет заниматься решением вопросов, связанных с авторскими правами, защищая права представителей армянского песенного искусства.
По данным госреестра юридических лиц, фонд “Армянская национальная музыкальная академия” был зарегистрирован 18 января 2024 года.
Его учредителями стали основатель музыкального приложения IMUSIC Левон Нагашян, основатель холдинга “Шарм”, председатель Национальной армянской киноакадемии с 2019 года Рубен Джагинян и исполнительный продюсер Общественной телекомпании в 2012-2017 гг., основатель ООО “Фактори Продакшн”, помощник президента РА в 2021-2022 гг. Вазген Погосян.
Академия имеет следующую структуру: члены академии, члены совета, председатель совета. Срок членства – 2 года.
Председателем новосозданной Музыкальной академии является композитор Армен Мартиросян.
Состав членов Музакадемии – академиков – пока не опубликован, однако в сообщении о торжественном открытии фонда указаны точная дата и место проведения первой церемонии вручения премий.
Фонд “Армянская национальная музыкальная академия” будет вручать премию “Хаз” ежегодно. Первая церемония вручения премий состоится 15 марта 2025 года в концертном зале Спортивно-концертного комплекса имени К.Демирчяна.
Главное фото – с сайта kamoblog.tv
На фото (слева направо): Левон Нагашян, Рубен Джагинян, Артак Товмасян (владелец гостиницы “Двин”) и Вазген Погосян