Արցախի քաղաքացիական հասարակության 60 կազմակերպություն նամակ է հղել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին
Հոկտեմբերի 21-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին է փոխանցվել Արցախի ոչ կառավարական կազմակերպությունների կողմից ԵԱՀԿ գործող նախագահ Յան Բորգին 2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ուղղված դիմումի պատճենը։
Արարատ Միրզոյանին ուղղված նամակը ստորագրել են Արցախի քաղաքացիական հասարակության 60 կազմակերպություններ:
Արցախի հասարակական կազմակերպությունները հիշեցնում են Արցախի ժողովրդի իրավունքների ողջ համալիրը պաշտպանելու Հայաստանի իրավունքի ու պարտականությունների մասին, ինչպես նաև զգուշացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերացմանն ուղղված քայլերից, որոնք Հայաստանին կզրկեն Արցախի քաղաքացիների կենսական իրավունքները և Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերը պաշտպանելու միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքներից։
Նամակը՝ ստորև․
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին
2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության ավելի քան 50 կազմակերպություններ Ուղերձ են հղել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Գործող նախագահ պարոն Յան Բորգին:
Այդ Ուղերձի պատճենն ուղարկում ենք Ձեզ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրի արտաքին-քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի:
Անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բավարար իրավունքներ և պարտավորություններ ունի Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հավաքական ու անհատական հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցում, ինչն ամրագրված է ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում ընդունված փաստաթղթերում:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի դադարեցնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ կառույցի լուծարման փորձերը: Իր ապօրինի նկրտումներին իրավազորություն հաղորդելու նպատակով ադրբեջանական կողմը Հայաստանից լկտիաբար պահանջում է համատեղ դիմել ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խմբի և դրա հետ կապված կառույցների լուծարման խնդրանքով:
Կարևոր ենք համարում նշել, որ Հայաստանի իշխանությունները չպետք է համաձայնվեն պաշտոնական Բաքվի այս և համանման պահանջներին, քանի որ դրանց ընդունումը ոչ միայն նվաստացուցիչ է հայ ժողովրդի համար, այլև Հայաստանին զրկելու է Արցախի քաղաքացիների կենսականորեն կարևոր շահերի ու իրավունքների և ՀՀ պետական շահերի պաշտպանության հարցում միջազգայնորեն ճանաչված ռազմավարական նշանակության մեխանիզմից:
ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ փաստաթղթերի համաձայն՝ Հայաստանը լիարժեք իրավունք ունի մասնակցելու Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցին: Ավելին՝ ՄԱԿ Անվտանգության Խորհրդի համապատասխան բանաձևերով Հայաստանն օժտվել է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման որոշակի գործառույթներով: Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքի ապօրինի զավթման փաստը, էթնիկ զտումը և բնիկ հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանական գործողություններն ամենևին էլ չեն նշանակում, որ խաղաղության միջազգային համաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի իրավաքաղաքական կարգավիճակի որոշման և Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման ու պաշտպանության հարցը փակված է:
Խիստ դատապարտելի ու կործանարար համարելով Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը և դրանից բխած գործողությունները՝ այժմ էլ արձանագրում ենք, որ ԵԱՀԿ շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցում ստանձնած միջազգային պարտավորություններից Հայաստանի իշխանությունների արդեն ֆորմալ հրաժարումը բացարձակապես հիմնազուրկ ու խիստ վտանգավոր է: Ավելին՝ այն խթանում է ՀՀ-ի նկատմամբ Բաքվի վարչակարգի անհիմն հավակնությունները:
Վստահ ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է սկզբունքորեն և հետևողականորեն հետամուտ լինեն ՀՀ կառավարության դատական հայցերի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների կատարմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես Արցախի բռնատեղահանված բնակչությանն ընդունած երկիր, իրավունք ունի և պարտավոր է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ջանքեր գործադրել Արցախի ժողովրդի՝ սեփական հայրենիք հավաքական, անվտանգ, արժանապատիվ ու կայուն վերադարձի և կյանքի, Արցախի հոգևոր-մշակութային հարուստ ժառանգության պաշտպանության, ադրբեջանական գերության մեջ ապօրինի պահվող անձանց ազատման, ինչպես նաև մեր քաղաքացիների մասնավոր ու հանրային սեփականության պահպանության ու պաշտպանության ուղղությամբ:
Հարկ է ընդգծել նաև, որ առանց հայ-ադրբեջանական հակամարտության հիմնական հարցերի (այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի, անվտանգության ու իրավունքների երաշխավորման, Արցախի միջազգային կարգավիճակի որոշման) հասցեագրման՝ անհնար է պատկերացնել որևէ տևական, արդար ու արժանապատիվ խաղաղություն Հարավային Կովկասում: Ուստի, հայ-ադրբեջանական բանակցություններում այս և մի շարք այլ կարևորագույն հիմնախնդիրների դիտավորյալ անտեսումը չի կարող իրավաչափ ու արդյունավետ հիմքեր ձևավորել կայուն, արդար ու արժանապատիվ խաղաղության համար:

Письмо Арарату Мирзояну подписали 60 организаций гражданского общества Арцаха
21 октября министру ИД Арарату Мирзояну была передана копия Обращения к Действующему председателю ОБСЕ Яну БОРГУ, которое 2 сентября 2024 года направили более 50-и организаций гражданского общества Арцаха. Письмо Арарату Мирзояну подписали 60 организаций гражданского общества Арцаха (прилагается).
Арцахские неправительственные организации напоминают о правах и обязательствах Армении по защите всего комплекса прав арцахцев, а также предостерегают от шагов по упразднению Минской группы ОБСЕ, что чревато лишением Армении международно-признанных прав по защите жизненно важных интересов граждан Арцаха и государственных интересов РА.
Министру иностранных дел Республики Армения Господину Арарату Мирзояну
2 сентября 2024 года более 50-и организаций гражданского общества Республики Арцах направили Обращение к Действующему председателю Организации по Безопасности и Сотрудничеству в Европе господину Яну БОРГУ.
Отправляем Вам, как главе внешнеполитического ведомства страны-члена Минской группы ОБСЕ, копию данного Обращения.
Считаем необходимым напомнить, что Армения обладает достаточными правами и обязательствами по защите всего комплекса прав граждан Республики Арцах, что закреплено принятыми документами, как на национальном, так и на международном уровнях.
Руководство Азербайджана не оставляет попыток расформирования Минской группы ОБСЕ – единственной структуры, обладающей международным мандатом по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Для придания легитимности своим незаконным умыслам азербайджанская сторона цинично требует от Армении совместно обратиться к ОБСЕ с просьбой об упразднении Минской группы и связанных с ней структур Организации.
Считаем важным отметить, что власти Армении не должны соглашаться с этим и подобными требованиями официального Баку, принятие которых не только унизительны для армянского народа, но и лишат Армению международно-признанных прав по защите жизненно важных интересов граждан Арцаха и государственных интересов РА.
Согласно документам СБСЕ/ОБСЕ Республика Армения имеет полное право участвовать в определении статуса Нагорного Карабаха. Более того, Армения наделена определенными функциями по мирному разрешению нагорно-нарабахского конфликта соответствующими Резолюциями Совета Безопасности ООН. Факт незаконной аннексии территории Республики Арцах, осуществленные Азербайджаном этнические чистки и совершенные им геноцидальные действия по отношению к коренному армянскому населению не означают, что вопрос определения политико-правового статуса Нагорного Карабаха на международной мирной конференции закрыт.
Считая крайне предосудительной и разрушительной позицию властей РА касательно признания Арцаха в составе Азербайджана, констатируем также, что уже формальный отказ властей Армении от взятого на себя международного обязательства по определению статуса Нагорного Карабаха в рамках ОБСЕ абсолютно необоснован и чреват опасностями. Более того, он стимулирует необоснованные претензии бакинского режима к Республике Армения.
Убеждены, что власти Армении должны принципиально и последовательно добиваться выполнения решений Международного суда ООН по Нагорному Карабаху, принятых согласно судебным искам Правительства РА.
Республика Армения, как страна, принявшая насильственное перемещенное население Арцаха, имеет право и обязана вести двусторонние и многосторонние переговоры по коллективному безопасному, достойному и стабильному возвращению народа Арцаха на свою малую родину, по защите богатого духовного и культурного наследия Арцаха, по освобождению из азербайджанского плена незаконно удерживаемых лиц, а также по сохранению и защите частного и коллективного имущества наших граждан.
Следует также подчеркнуть, что без разрешения основополагающих вопросов армяно-азербайджанского конфликта (в том числе, коллективного возвращения народа Арцаха, гарантий безопасности и прав, определения международного статуса Арцаха) долговременный, справедливый и достойный мир на Южном Кавказе не представляется возможным. Следовательно, умышленное пренебрежение в армяно-азербайджанских переговорах данной и рядом других важнейших проблем не может привести к формированию правомерных и эффективных основ для устойчивого, справедливого и достойного мира.