Օգոստոսին Հայաստանից ԱՄԷ 202 մլն դոլար է արտահոսել
2024 թվականի օգոստոսին Հայաստանից Արաբական Միացյալ Էմիրություններ է փոխանցվել մոտ 202 մլն ԱՄՆ դոլար։ Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ սրանք բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձնանց դրամական փոխանցումներն են։
Հասկանալու համար թե ինչ մեծ ծավալի փոխանցման՝ այս դեպքում արտահոսքի մասին է խոսքը, նշենք, որ առնվազն վերջին տասը տարիներին Հայաստանից ԱՄԷ ոչ մի ամիս նման ծավալի գումար չի արտահոսել և ոչ էլ՝ ներհոսել։
Համեմատության համար՝ վերջին տասը տարում մինչ այս տարվա օգոստոսը Հայաստանից ԱՄԷ ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ամենամեծ ցուցանիշը գրանցվել էր 2023-ի հոկտեմբերին՝ 87 մլն դոլար։
Կենտրոնական բանկը տվյալներ չի տրամադրում դրամական փոխանցումների աղբյուրների և նպատակաների մասին։ Թե ում են իրականում պատկանում Հայաստանից ԱՄԷ հոսող գումարները, որն է դրա աղբյուրը՝ ևս չի նշվում։
Սակայն, պատահական չէ, որ ԱՄԷ-ն Հայաստանից դրամական փոխանցումների աշխարհագրությունում «պատվավոր» տեղ է զբաղեցնում։ 2022 թվականի ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո, երբ Հայաստանը դարձավ տարանցիկ երկիր նաև ՌԴ-ԱՄԷ ոսկու և ադամանդի առևտրի համար, զուգահեռ ակտիվացավ նաև դրամական փոխանցումների շուկան։
Թեև Կենտրոնական բանկից շեշտում են, որ ներկայացված վիճակագրության մեջ միայն ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումներն են, և այստեղ ներառված չեն իրավաբանական անձինք, սակայն փաստ է, որ այս երկու գործոնները միմյանց փոխկապակցված են։
2024 թվականի առաջին ութ ամիսներին՝ հունվար-օգոստոսին, ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից ԱՄԷ են ուղարկել 595 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել է 86%-ով։ Նույն ընթացքում հակառակ ուղղությամբ՝ ԱՄԷ-ից Հայաստան է ուղարկվել ընդամենը 74 մլն դոլար, աճը՝ 43.5%:
Ավելի վաղ գրել ենք, որ 2022 թվականից աննախադեպ ծավալների են հասել Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները, ինչպես նաև՝ արտահոսքը Հայաստանից։
Ինչպես երևում է, 2024 թվականին, ի տարբերություն ԱՄԷ-ի, Ռուսաստանի գծով որոշակի անկում կա։ Հունվար-օգոստոսին Ռուսաստանից ներհոսքը կազմել է գրեթե 2.4 մլրդ դոլար՝ նվազելով մոտ 13%-ով։ Նույնքան նվազել է նաև արտահոսքը՝ կազմելով 401 մլն դոլար։
Ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականի հունվար-օգոստոսին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով արտերկրից Հայաստան են փոխանցել մոտ 3.6 մլրդ դոլար։ Իսկ Հայաստանից արտերկիր է փոխանցվել 2.8 մլրդ դոլար։

202 млн долларов было переведено в августе из Армении в ОАЭ
В августе 2024 года из Армении в Объединенные Арабские Эмираты было переведено около 202 млн долларов США. По данным Центрального банка, эта сумма представляет собой денежные переводы, отправленные физическими лицами из Армении посредством банковской системы.
Чтобы представить объем оттока денежных средств, отметим, что за последние десять лет никогда еще такая сумма денег не вывозилась и не поступала в нашу страну. До августа этого года самый высокий показатель денежных переводов физических лиц из РА в ОАЭ был зарегистрирован в октябре 2023 года – 87 млн долларов.
Центробанк не предоставляет данные об источниках и целях денежных переводов. Не сообщается также, кому в действительности принадлежат вывозимые из Армении в ОАЭ суммы и их источник.
Неслучайно, однако, что в географии денежных переводов из Армении Эмираты занимают “почетное” место. После начала в 2022 году российско-украинской войны, когда Армения стала транзитной страной для торговли золотом и бриллиантами между РФ и ОАЭ, активировался также рынок денежных переводов.
И хотя ЦБ подчеркивает, что в представленной статистике отражены денежные переводы только физических лиц без указания данных юридических лиц, факт, что эти два факторы взаимосвязаны.
За первые восемь месяцев 2024 года (с января по август) из Армении в ОАЭ физическими лицами через банки было переведено 595 млн долларов, что на 86% превышает аналогичный показатель прошлого года. За тот же период в противоположном направлении – из ОАЭ в Армению – поступило всего 74 млн долларов, что свидетельствует о росте на 43.5%.
Мы уже писали о том, что начиная с 2022 года денежные переводы из России в Армению, а также отток денег из РА достигли беспрецедентных объемов.
Как видим, в 2024 году по части РФ в отличие от ОАЭ наблюдается определенный спад. В январе-августе приток денег из России составил почти 2.4 млрд долларов, что свидетельствует о снижении этого показателя на 13%. На такой же процент сократился отток денежных средств, который составил 401 млн долларов.