«Սիրելից» և «Խնդալից»․ նոր էլիքսիրներ՝ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Մատենադարանի կողմից
Արմենիա Վայն գինեգործարանում օրերս տեղի ունեցավ «Սիրելից» և «Խնդալից» կոչվող էլիքսիրների շնորհանդեսը․
Էլիքսիրներն ստեղծվել և թողարկվել են Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանի համատեղ նախաձեռնությամբ և Արմենիա Վայն ընկերության աջակցությամբ։ Անուշաբույր խմիչքները պատրաստվել են միջնադարյան տարաժամանակյա ձեռագրերում զետեղված բաղադրատոմսերով․ հիմքում հայկական գինին է, որի հրաշագործ և բուժիչ հատկությունների մասին հիշատակում են միջնադարյան մեծանուն բժիշկներ Ամիրդովլաթ Ամասիացին, Մխիթար Հերացին, Գրիգորիսը և այլք։ Բաղադրության մեջ օգտագործվել էն նաև հայկական լեռնաշխարհում աճող խոտաբույսեր և ծաղիկներ, որոնք ցուցադրված են Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում։
Ձեռագրերում առկա բաղադրատոմսերի երկար հետազոտությունների և մասնագետների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ ստեղծված «Խնդալից» էլիքսիրը կախարդիչ ուժ ունի․ խոստանում է բարձրացնել տրամադրությունն ու երջանկություն պարգևել․ «Սիրելից» էլիքսիրի առաքելությունը ևս կարևոր է․ ինչպես ձեռագրերում է նշվում՝ «վասն զորաց մերձավորության»։
Հայաստանի գիու պատմության թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանի խոսքով ծրագրի մտահղացումը ծագել է 2021 թվականին, իսկ 2023 թվականին Մատենադարանի հետ համագործակցության հուշագիրը կարևոր քայլ էր Էլիքսիրներն արտադրելու և նոր համատեղ նախաձեռնություններով հանդես գալու համար․
-Մատենադարանը հայկական բարձր մշակույթի և գիտության պահպանման բացառիկ օջախ է․ նման կառույցի հետ աշխատելը մեզ համար պարտավորեցնող է և ոգևորիչ է․ էլիքսիրներ պատրաստելու ծրագրի նպատակը միջնադարյան ժառանգությունը հանրայնացնելն ու կիրառելի դարձնելն էր․ էլիքսիրների հանդեպ մեր այցելուների և հյուրերի մեծ հետաքրքրությունը փաստում է, որ ծրագիրը հաջողվել է,- պատմում է Հայկ Գյուլամիրյանը՝ ավելացնելով,- Մատենադարանի հետ սպասվող համատեղ ծրագրերը, ցուցադրությունները շատ են․ վերջերս իրականացրինք նաև մի հետաքրքիր նախաձեռնություն, որի շնորհիվ յուրաքանչյուր շաբաթ օր զբոսաշրջիկների համար շուտով կգործի անվճար երթուղի՝ Մատենադարան-Հայաստանի գինու պատմության թանգարան-Մատենադարան ուղղությամբ։
«Սիրելից» և «Խնդալից» էլիքսիրների շնորհանդեսը տեղի ունեցավ «Հիշողության կերպարանքները» միջազգային սեմինարի ամփոփիչ միջոցառման շրջանակում, որտեղ ներկա էին մի շարք գիտական կառույցների ու թանգարանների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններից։

New Elixirs in Armenia Based on Ancient Recipes
The presentation of elixirs called "Sirelits" and "Khndalits" took place at the Armenia Wine Winery.
They were created and released by the joint initiative of the Wine History Museum of Armenia and Mesrop Mashtots Scientific Research Institute of Ancient Manuscripts-Matenadaran with the support of the Armenia Wine Company. Aromatic drinks were prepared with recipes included in medieval manuscripts. Armenian wine is the base, whose miraculous and healing properties are mentioned by famous medieval doctors Amirdovlat Amasiatsi, Mkhitar Heratsi, Grigoris, and others. Herbs and flowers growing in the Armenian highlands were also used in the composition, displayed in the Wine History Museum of Armenia.
"Khndalits" elixir, based on long research of the recipes in the manuscripts and the joint work of specialists, has a magical power: it promises to raise the mood and bring happiness. The mission of "Sirelits" elixir is also important: as mentioned in the manuscripts, "for the intimacy and strength".
According to Hayk Gyulamiryan, the director of the Wine History Museum of Armenia, the idea of the project came in 2021, and the memorandum of cooperation with Matenadaran in 2023 was an important step in producing Elixirs and coming up with new joint initiatives.
- Matenadaran is an exceptional center for the preservation of Armenian high culture and science. Working with such a structure is binding and exciting for us. The aim of the project to make elixirs was to popularize the medieval heritage and make it applicable. The great interest of our visitors and guests in elixirs proves that the program was successful, - says Hayk Gyulamiryan, adding, - there are many upcoming joint programs and exhibitions with Matenadaran. Recently we also implemented an interesting initiative, thanks to which a free route will soon be available for tourists every Saturday in the direction of Matenadaran – Wine History Museum of Armenia - Matenadaran.
The presentation of "Beloved" and "Khandalit" elixirs took place within the framework of the concluding event of the "Images of Memory" international seminar, where leaders and representatives of a number of scientific institutions and museums from different corners of the world were present.