«Սիրելից» և «Խնդալից»․ նոր էլիքսիրներ՝ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Մատենադարանի կողմից
Արմենիա Վայն գինեգործարանում օրերս տեղի ունեցավ «Սիրելից» և «Խնդալից» կոչվող էլիքսիրների շնորհանդեսը․
Էլիքսիրներն ստեղծվել և թողարկվել են Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանի համատեղ նախաձեռնությամբ և Արմենիա Վայն ընկերության աջակցությամբ։ Անուշաբույր խմիչքները պատրաստվել են միջնադարյան տարաժամանակյա ձեռագրերում զետեղված բաղադրատոմսերով․ հիմքում հայկական գինին է, որի հրաշագործ և բուժիչ հատկությունների մասին հիշատակում են միջնադարյան մեծանուն բժիշկներ Ամիրդովլաթ Ամասիացին, Մխիթար Հերացին, Գրիգորիսը և այլք։ Բաղադրության մեջ օգտագործվել էն նաև հայկական լեռնաշխարհում աճող խոտաբույսեր և ծաղիկներ, որոնք ցուցադրված են Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում։
Ձեռագրերում առկա բաղադրատոմսերի երկար հետազոտությունների և մասնագետների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ ստեղծված «Խնդալից» էլիքսիրը կախարդիչ ուժ ունի․ խոստանում է բարձրացնել տրամադրությունն ու երջանկություն պարգևել․ «Սիրելից» էլիքսիրի առաքելությունը ևս կարևոր է․ ինչպես ձեռագրերում է նշվում՝ «վասն զորաց մերձավորության»։
Հայաստանի գիու պատմության թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանի խոսքով ծրագրի մտահղացումը ծագել է 2021 թվականին, իսկ 2023 թվականին Մատենադարանի հետ համագործակցության հուշագիրը կարևոր քայլ էր Էլիքսիրներն արտադրելու և նոր համատեղ նախաձեռնություններով հանդես գալու համար․
-Մատենադարանը հայկական բարձր մշակույթի և գիտության պահպանման բացառիկ օջախ է․ նման կառույցի հետ աշխատելը մեզ համար պարտավորեցնող է և ոգևորիչ է․ էլիքսիրներ պատրաստելու ծրագրի նպատակը միջնադարյան ժառանգությունը հանրայնացնելն ու կիրառելի դարձնելն էր․ էլիքսիրների հանդեպ մեր այցելուների և հյուրերի մեծ հետաքրքրությունը փաստում է, որ ծրագիրը հաջողվել է,- պատմում է Հայկ Գյուլամիրյանը՝ ավելացնելով,- Մատենադարանի հետ սպասվող համատեղ ծրագրերը, ցուցադրությունները շատ են․ վերջերս իրականացրինք նաև մի հետաքրքիր նախաձեռնություն, որի շնորհիվ յուրաքանչյուր շաբաթ օր զբոսաշրջիկների համար շուտով կգործի անվճար երթուղի՝ Մատենադարան-Հայաստանի գինու պատմության թանգարան-Մատենադարան ուղղությամբ։
«Սիրելից» և «Խնդալից» էլիքսիրների շնորհանդեսը տեղի ունեցավ «Հիշողության կերպարանքները» միջազգային սեմինարի ամփոփիչ միջոցառման շրջանակում, որտեղ ներկա էին մի շարք գիտական կառույցների ու թանգարանների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններից։

«Сирелиц» и «Хндалиц»: новые эликсиры от Музея истории вина Армении и Матенадарана
Эликсиры были созданы и выпущены по совместной инициативе Музея истории вина Армении и Научно-исследовательского института древних рукописей имени Месропа Маштоца-Матенадаран при поддержке компании Армения Вайн. Ароматные напитки были приготовлены по рецептам, включенным в средневековые рукописи. Основой является армянское вино, о чудодейственных и целебных свойствах которого упоминают известные средневековые врачи Амирдовлат Амасиаци, Мхитар Гераци, Григорис и другие. В составе эликсиров использованы травы и цветы, представленные в Музее истории вина Армении.
Эликсир «Хндалиц», созданный благодаря длительному исследованию рецептов в рукописях и совместной работе специалистов, обладает магической силой: он обещает поднять настроение и принести счастье. Важна и миссия эликсира «Сирелиц»: согласно рукописям «для близости и силы».
Айк Гюламирян, директор Музея истории вина Армении, отметил, что идея проекта возникла в 2021 году, а подписание меморандума о сотрудничестве с Матенадараном в 2023 году стало важным шагом в производстве эликсиров и выдвижении новых совместных инициатив.
«Матенадаран является исключительным центром сохранения армянской высокой культуры и науки. Работать с такой структурой для нас обязывает и волнительно. Целью проекта по производству эликсиров была популяризация средневекового наследия и его применение. Большой интерес наших посетителей и гостей к эликсирам доказывает, что программа прошла успешно» - отметил Айк Гюламирян, добавляя, «впереди еще много совместных программ и выставок с Матенадараном. Недавно мы также реализовали интересную инициативу, благодаря которой вскоре для туристов каждую субботу будет доступен бесплатный маршрут по направлению Матенадаран – Музей истории вина Армении – Матенадаран.»
Презентация эликсиров «Сирелиц» и «Хндалиц» состоялась в рамках заключительного мероприятия международного семинара «Образы памяти», на котором присутствовали руководители и представители ряда научных учреждений и музеев из разных уголков мира.