Հանքարդյունաբերությունը «ծաղկում է», քանի որ ազատված է հարկերից
Հայաստանի ողջ տարածքը դեռևս խորհրդային ժամանակներից ուսումնասիրության է ենթարկվել` հնարավոր հանքային պաշարների մասին տեղեկություններ ստանալու նպատակով, բայց բնապահպանության նախարարությունը շարունակում է լիցենզիաներ տրամադրել սնկի պես աճող հանքարդյունաբերողներին` ուսումնասիրություններ կազմակերպելու նպատակով, որին, բնականաբար հաջորդում է շահագործումը:
Հայաստանում այժմ կա 499 հանքավայր, որոնց թվում շատ են բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ կամ հենց քաղաքների կամ գյուղերի տարածքներում գտնվողները:
Կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանը հանքարդյունաբերության աշխարհագրության նման կտրուկ ընդլայնումը պայմանավորում է նրանով, որ այն գործնականում ազատված է հարկերից: Կան, իհարկե, եկամտահարկ, շահութահարկ (այն էլ հանքարդյունաբերողի ներկայացրած սիմվոլիկ թվերով), սակայն հիմնական հարկերը, որոնք պետք է որ գոյանային հանքի շահագործումից առաջացած թափոններից, չեն գանձվում: Սանասարյանի խոսքով` միայն Քաջարանի հանքի թափոններից պետբյուջե կարող էր մտնել 670 միլիարդ դրամ:
Կանաչների միության նախագահը Հայաստանի համար մահաբեր է համարում հանքարդյունաբերության այնպիսի ահռելի ծավալները, երբ 0,9 գրամ ոսկին «քամում են» մեկ տոննա հանքահողից, այնինչ, նորմերի համաձայն, պետք է մեկ տոննայում մոտավորապես 20 գրամ ոսկի լինի հանքի շահագործումը սկսելու համար: Արդյունքում հսկայական տարածքներ ոչնչացվում են, իսկ պոչանքները թափվում են արոտահողերի կամ վարելահողերի վրա: Պոչանքները պետք է հանքի շահագործումից հետո ծածկվեն առնվազն մեկ մետր հողի շերտով, բայց դա հիմնականում չի արվում: Թունավոր տարրերով և ծանր մետաղներով հարուստ պոչանքային հողերը չի կարելի որպես արոտավայր օգտագործել, սակայն դա հաճախ հաշվի չեն առնում:
Bagrat
1 tonnaji mej 20 gram???? aj qez hakob! aj qez sanasaryan! 20 gram????
Այսօր Հայաստանի ու Հայ ազգի ԳՈՅՈՒԹՅԱՆԸ ՍՊԱՌՆԱՑՈՂ ԱՄԵՆԱՄԵԾ ՎՏԱՆԳԸ հանքարդյունաբերությունն է: Ու սա ես սենսացիայի համար չեմ ասում: Այսպես եթե շարունակվի, (հարավային) Սյունիքը 5-10 տարի հետո ամայացած,անմարդաբնակ ու ՄԵԿՆԴՄԻՇՏ թունավորված հանքային թափոնների անապատ է լինելու: Սրանց նույնիսկ ՀԱՆՔԱՅԻՆ ՄԱՖԻԱ չես կարող անվանել,որովհետև մաֆիաների մեջ երբեմն հայրենասեր մարդիկ կան:

Горнодобывающая промышленность “процветает”, потому что освобождена от налогов
Еще с советских времен на всей территории Армении проводились изучения с целью сбора сведений о возможных запасах полезных ископаемых, однако министерство экологии продолжает выдавать лицензии растущим как грибы горнодобывающим компаниям для проведения изучений, за которыми, естественно, следует эксплуатация месторождений.
В настоящее время в Армении имеется 499 месторждений, часть которых расположена в непосредственной близости от населенных пунктов или даже на территориях городов и сел.
Столь резкое расширение географии горнодобывающей промышленности председатель Союза зеленых Акоп Санасарян обуславливает тем, что эта сфера освобождена от основных налогов. По словам Санасаряна, только от отходов Каджаранского рудника в госбюджет могло поступить 670 млрд драмов.
Столь огромные масштабы горно-добывающей промышленности председатель Союза зеленых считает катастрофичными для Армении. При этом, как утверждает эколог, из 1 тонны руды “выжимают” 0,9 г золота, тогда как, согласно нормам, для начала эксплуатации месторождения 1 тонна руда должна содержать примерно 20 г золота. В результате уничтожаются огромные территории, а отходы сливаются на пастбища или пахотные земли. При этом часто не учитывается, что такие земли, которые уже содержат ядовитые вещества и тяжелые металлы, нельзя использовать в качестве посевных площадей.