Լիբանանահայ պատգամավոր․ «Մեր մտավախությունն այն է, որ այս պատերազմը կտարածվի ամբողջ տարածաշրջանում»
Իսրայելի կողմից Լիբանանի տարածքի ռմբակոծության ձայներն ամենուր են: Լիբանանում պատերազմական իրավիճակ է։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույյցում նշել է ՀՅԴ Լիբանանի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, այդ երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին։
Այն բանից հետո, երբ 2023 թ․ աշնանը Իսրայելը, ի պատասխան «ՀԱՄԱՍ» խմբավորման հարձակման, ռազմական գործողություն սկսեց Գազայի հատվածում, իրավիճակը լարվեց նաեւ Իսրայել-Լիբանան սահմանին: Հրթիռակոծության եւ ռմբակոծության թիրախում սկսեցին հայտնվել ոչ միայն Լիբանանի սահմանային գյուղերը, այլեւ սահմանից հեռու գտնվող շրջանները։
Երեկ՝ մեր հարցազրույցից կես ժամ առաջ, Իսրայելը ռմբակոծել էր Բեյրութի հարավային ու արեւելյան արվարձանները։ Մարդիկ մշտական անհանգստության մեջ են:
Հակոբ Բագրատունու փոխանցմամբ՝ Իսրայելը ռմբակոծում է Լիբանանի հետ սահմանից մինչեւ Բեյրութի հարավային արվարձաններ ընկած տարածքները, անգամ՝ մայրաքաղաքի սիրտը համարվող շրջանները, Բեքաայի եւ Բաալբեկի նահանգները։ Դրա հետեւանքով շուրջ 1 միլիոն մարդ թիրախավորված բնակավայրերից տեղափոխվել է քիչ վտանգավոր շրջաններ։ Ըստ հայ պատգամավորի՝ այսօր Լիբանանում չկա լիովին ապահով տարածք։
Բագրատունին նշում է, որ չնայած Իսրայելը հայտարարում է, թե իբր իր թիրախում ռազմական օբյեկտներն են, իրականությունն այլ է։ «Իրականությունն այն է, որ ամբողջական պատերազմ է՝ քանդել այն, ինչը որ կանգուն է, ու առավելուգույն չափով ներքին անհավասարակշռություն ստեղծել Լիբանանում»,- նկատում է հայ պատգամավորը։
«Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ Իսրայելը կիրառում է ամենատարբեր տեսակի զենքեր՝ ԱԹՍ-ներ, F-35 օդանավեր, ռազմանավեր եւ հրթիռներ: Հոկտեմբերի 2-ին, օրինակ, իսրայելական բանակը սահմանային ներթափանցման փորձ է կատարել, բայց, ըստ Բագրատունու, մեծ վնասներով հետ է քաշվել՝ տալով մարդկային ու զինտեխնիկայի կորուստներ։ Իսկ կեսգիշերից սկսած ռազմանավերից հարվածներ են հասցվել Բեյրութի հարավային արվարձաններին։
«Իսրայելի համար պատրվակը կարեւոր չէ, որեւէ ձեւով կարող է պատրվակ գտնել։ Նույնիսկ թիրախավորել էին Բեյրութից հեռու ընկած քրիստոնյա գյուղեր, որտեղ իբր գտնվում էր «Հեզբոլլահի» ղեկավարներից մեկի ընտանիքը»,- ասում է Հակոբ Բագրատունին ու հավելում, որ միջազգային հանրության կողմից չկան նշանակալից նախաձեռնություններ, միայն քաղաքական հայտարարություններ են։ «Իսրայելն ամենաթողության վիճակի մեջ է։ Իսրայելի կատարածին թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ արեւմտյան աշխարհը ոչ միայն ըմբռնումով են մոտենում, այլեւ իրավունք են տալիս՝ ասելով, թե նրա արածն ինքնապաշպանություն է,- նկատում է հայ պատգամավորը, ապա ավելացնում,- մեր մտավախությունն այն է, որ այս պատերազմը կտարածվի ամբողջ տարածաշրջանում»։
Հակոբ Բագրատունու փոխանցմամբ՝ Լիբանանի հայկական շրջաններն առանձնապես թիրախավորված չեն, մարդկային կորուստներ չկան: «Բայց, ի վերջ, մենք էլ ենք Լիբանանի մեջ, ու երբ ռմբակոծում են Բեյրութի հարավային կամ այլ շրջանները, հայաբնակ շրջանները դղրդում են»,- ասում է նա։ Ներքին տեղահանվածների հոսք կա նաեւ դեպի Անջար հայաբնակ քաղաք, որտեղ հայերը անհրաժեշտ օգնություն են ցուցաբերել մարդկանց։
Ըստ մեր զրուցակցի՝ բարեգործական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ ժողով է եղել հոկտեմբերի 2-ին, եւ դեղատներին կոչ են արել օգնել Բուրջ Համուդում ապաստանած մարդկանց։ Ամսի 2-ին ժողով են արել նաեւ Լիբանանում գործող քաղաքական կուսակցությունները. օրակարգային հարցն էր, թե ինչ կարող են անել իրենք նման արտակարգ իրավիճակներում։
«Սա առաջին հերթին մարդասիրական խնդիր է. այն, ինչ տեսնում եք Գազայում, դրա մի տարբերակն էլ Լիբանանի մեջ է այսօր»,- ասում է հայ քաղաքական գործիչը:
Տնտեսապես առանց այդ էլ վատ վիճակում գտնվող և թուլացած Լիբանանում պատերազմի ներկա ալիքը տնտեսական նոր մարտահրավերներ է բերում։ «Անցնող տարիներին տնտեսապես շատ վատ կացության մեջ էինք։ Այսօր, երբ 1 միլիոն գաղթական է տեղափոխվել, Լիբանանի ենթակառուցվածքները պատրատ չեն նման իրավիճակին դիմակայելու: Մարդկանց բիզնեսներն են քանդվել, առօրյա առեւտուրն է նվազել, գներն են բարձրացել։ Չմոռանանք, որ չարաշահումներն ու կոռուպցիան իրենց դերն են խաղում այս կացության սաստկացման մեջ»,- ասում է մեր զրուցակիցը։
Նրա փոխանցմամբ՝ գրեթե ամեն օր կապի մեջ են Լիբանանում ՀՀ դեսպանատան հետ։ Խոսակցություններ կային ՀՀ քաղաքացիների՝ Հայաստան տարհանման մասին, բայց նման որոշում առայժմ չկա։ «Անհանգստություն կա, թե վերջն ինչ է լինելու, սակայն երկրից դուրս գալու տրամադրությունները զգալի չեն»,- նշում է պատգամավորը։
Բագրատունու խոսքով՝ Լիբանանից հայերի դուրս գալու դեպքում միակ ուղղությունը պետք է լինի Հայաստանը, իսկ ՀՀ իշխանություններից էլ ակնկալիքն այն է, որ համապատասխան ձեւով ընդունեն հայրենակիցներին ու նրանց համար ստեղծեն արժանապատիվ պայմաններ, որպեսզի այդ մարդիկ հայրենիքի մեջ իրենց գաղթական չզգան։

Депутат армянского происхождения из Ливана: “Мы опасаемся, что эта война может перекинуться на весь регион”
Звуки ракетных ударов по Ливану слышны повсюду, в стране военная ситуация. Об этом в беседе с Hetq.am сказал представитель Центрального комитета Ливана АРФ Дашнакцутюн Акоп Багратуни. После того, как осенью 2024 года Израиль в ответ на нападение группировки ХАМАС начал военные действия в секторе Газа, ситуация на границе Израиля и Ливана тоже обострилась. Ракетным обстрелам подверглись не только приграничные населенные пункты Ливана, но и районы, расположенные далеко от границы.
Вчера за полчаса до нашего интервью Израиль нанес ракетные удары по южному и восточному пригородам Бейрута. Люди здесь живут в постоянной тревоге.
По словам Акопа Багратуни, Израиль обстреливает территории от границы Ливана до южных пригородов Бейрута вплоть до центральных кварталов столицы, а также город Баальбек и провинцию Бекаа. Вследствие этого один миллион человек вынуждены были переехать из этих районов в более безопасные места. Сегодня в Ливане нет абсолютно безопасной территории, говорит наш собеседник.
Несмотря на заявления Израиля о том, что их мишенями являются военные объекты, в реальности все обстоит иначе. “Идет полноценная война – разрушается все, что можно разрушить, максимально дестабилизируется внутренняя ситуация в Ливане”,- говорит депутат.
Он также отметил, что Израиль применяет различные виды оружия – беспилотники, истребители-бомбардировщики F-35, военные корабли, ракеты. Второго октября, например, израильская армия предприняла попытку пересечь границу, но, понеся большие потери в живой силе и военной технике, вынуждена была отступить. А в полночь с военных кораблей были нанесены удары по южным кварталам Бейрута. “Израилю повод не нужен. Они обстреляли даже расположенные далеко от Бейрута деревни, где живут христиане и где якобы находилась семья одного из руководителей Хезболла.
По словам Акопа Багратуни, со стороны международной общественности нет сколь-нибудь значительных инициатив, звучат только политические заявления. “Израиль творит беспредел, но США и западный мир не только относятся к этому с пониманием, но и дают ему право на такие действия, называя их самообороной”,- сказал депутат. По его словам, армянские районы почти не обстреливаются, потерь среди населения нет. “Но мы в конце концов живем в Ливане, и если наносятся удары по южным или другим кварталам Бейрута, то они чувствуются и в армянонаселенных районах”.
Поток вынужденных переселенцев хлынул и в армянонаселенный город Анджар, где армяне оказывают таким людям необходимую помощь.
2 октября состоялось собрание по вопросу организации благотворительной помощи, на котором было принято обращение к аптекам с призывом оказывать содействие людям, нашедшим пристанище в Бурдж Хаммуде. В тот же день политические партии Ливана созвали собрание для обсуждения своих действий в создавшейся чрезвычайной ситуации.
“В первую очередь речь идет о гуманитарном вопросе. Сегодня в Ливане происходит нечто подобное тому, что мы видим в Газе”,- заявил Багратуни.
Нынешные военные действия в находящемся и без того в тяжелой ситуации, ослабленном Ливане создадут новые экономические вызовы. “В последние годы экономическая ситуация была очень плохой. Сегодня в стране один миллион беженцев, однако инфраструктуры Ливана не готовы противостоять такому положению дел. Люди потеряли бизнес, каждодневная торговля сократилась, цены повысились. Не будем забывать, что свою роль в создании такой ситуации играют также злоупотребления и коррупция”,- отметил депутат.
По его словам, с посольством Армении в Ливане поддерживается постоянная связь. Были разговоры об отправке в РА лиц с армянским гражданством, но пока такого решения нет.
“Всех волнует, чем все закончится, однако настроений покинуть страну нет”,- заверил наш собеседник.
Он также отметил, что в случае отъезда армян из Ливана единственным направлением должна стать Армения. В то же время от властей РА ожидают соответствующего приема соотечественников и создания для них достойных условий, чтобы на родине люди не чувствовали себя беженцами.