Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության նոր շենք
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՀՀ դեսպանության համար ձեռք բերված նոր շենք: Այս մասին հաղորդում է վարչապետի աշխատակազմը։
Դեսպանության շենքը գտնվում է Փարիզի 16-րդ թաղամասում, շենքը պատմական է` պատկանել է Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ՝Էստենին:
«ՀՀ Կառավարությունը շենքը ձեռք բերելու համար հատկացրել է 23 միլիոն եվրո։ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության տեղակայման գործող շենքը սեփականության իրավունքով չի պատկանում ՀՀ-ին, այն անհատույց է օգտագործվում: Պայմանագրով տրամադրվել է 1995 թվականին:
Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների զարգացման, գործառույթների ընդլայնման արդյունքում ներկայիս շենքային պայմանները չեն բավարարում, քանի որ դեսպանությունում տեղակայված են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, Ֆրանկոֆոնիայում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունները»,- ասված է վարչապետի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:

Никол Пашинян посетил новое здание посольства Республики Армения во Французской Республике
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра иностранных дел Арарата Мирзояна и Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Армения во Французской Республике Асмик Толмаджян посетил новое здание, которое было приобретено для посольства Республики Армения.
Оно расположено в 16-м округе Парижа, здание историческое и принадлежало 3-му президенту 5-й Французской Республики Валери Жискару д’Эстену. Правительство Республики Армения выделило на покупку здания 23 млн евро.
Нынешнее здание посольства Армении во Франции не принадлежит Республике Армения, оно используется на безвозмездной основе и было предоставлено по контракту в 1995 году.
В результате развития отношений Армения-Франция и расширения функций условия текущего здания не является удовлетворительными, поскольку в текущем здании посольства также расположены постоянные представительства Армении в ЮНЕСКО и Франкофонии.