Քանաքեռ-Զեյթունի թաղապետը Դրոյի փողոցում շենք է կառուցում
Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում գտնվող Դրոյի փողոցի ամբողջ երկայնքով ակտիվ շինարարություն է։ Փողոցի տարբեր հատվածներում այս պահին մի շարք շենքեր են կառուցում, կառուցապատողներից մեկն էլ ոչ այլ ոք է, քան Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի ղեկավար Արտակ Հովակիմյանը։ Նա Դրոյի 36 հասցեում հասարակական նշանակության 7-հարկանի շինություն է կառուցում։
Տարածքը և դրա վրա առկա անշարժ գույքը Արտակ Հովակիմյանը ձեռք է բերել 2021 թվականի մայիսին։ Նախկինում այնտեղ եղել է ոսկերչական իրերի արտադրամաս, սակայն վերջին տարիներին շենքը չի շահագործվել։ Yandex Maps-ում պահպանված լուսանկարներից երևում է, որ 2016 թվականին այստեղ եղել է եռահարկ շինություն, իսկ ներկայում Քանաքեռ-Զեյթունի թաղապետը ևս 4 հարկ է ավելացնում:
Անշարժ գույքը Արտակ Հովակիմյանը գնել է Հակոպ Երմագյանից՝ մոտ 140 մլն դրամի վարկային միջոցներով, որն արտացոլված է նաև Արտակ Հովակիմյանի ներկայացրած գույքի և եկամուտների հայտարարագրերում։
Տարածքում հասարակական նշանակության շինության վերակառուցման և ընդլայնման նախագծման թույլտվությունը Արտակ Հովակիմյանը ստացել է 2021թ․ օգոստոսի 18-ին, իսկ 2022-ի ապրիլի 8-ին ստացել է շինարարական թույլտվություն։
Արտակ Հովակիմյանը Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի ղեկավար է նշանակվել 2022թ․ հուլիսի 21-ին՝ այն ժամանակվա քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի որոշմամբ։ Նշանակումից հետո Հովակիմյանն անդամակցել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։ Երևանի ավագանու 2023թ․ ընտրություններից հետո, նույն տարվա նոյեմբերի 1-ին քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ Հովակիմյանը վերանշանակվել է թաղապետի պաշտոնում։
Արդեն 2023թ․ սեպտեմբերի 7-ին Արտակ Հովակիմյանը նախագծման նոր թույլտվություն է ստացել՝ նախագծում փոփոխություններ կատարելու համար, իսկ դրանից մոտ 3 ամիս անց՝ նոյեմբերի 27-ին, ստացել է նոր շինարարական թույլտվություն՝ 12 ամիս ժամկետով, այսինքն՝ շինարարական աշխատանքների ավարտին, ըստ Հովակիմյանին տրված շինարարական թույլտվության, մնացել է մոտ երկու ամիս։
Շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է «Բիգ էներգո» ՍՊԸ-ն, որտեղ, ըստ Հովակիմյանի պաշտոնական կենսագրության, նա 2008-2016 և 2018-2022 թվականներին զբաղեցրել է փոխտնօրենի պաշտոնը։ Այդ ընկերության սեփականատերը Արտակ Հովակիմյանի աներորդին է՝ Ամասիա Սեդրակյանը։
«Հետքի» հետ զրույցում Արտակ Հովակիմյանը նշեց, որ իր զբաղեցրած պաշտոնն իր համար որևէ արտոնյալ պայման չի ստեղծում շինարարություն իրականացնելու համար, քանի որ նախագծման և շինարարական թույլտվություն ստացել է նախքան վարչական շրջանի ղեկավար նշանակվելը։ Մեր դիտարկմանը, թե գործող շինթույլտվությունը ստացել է 2023 թվականի նոյեմբերին, երբ արդեն մոտ մեկուկես տարի զբաղեցնում էր Քանաքեռ-Զեյթունի թաղապետի պաշտոնը, Հովակիմյանը նշեց հետևյալը․
«2023-ին հին շինթույլտվության հիման վրա նախագծի փոփոխություն է եղել։ Հին շինթույլտվությունը, եթե չեմ սխալվում, ստացել եմ 2021 թվականին (իրականում՝ 2022-ին, խմբ․), դրանից հետո, երբ որ սկսել ենք շինարարությունը, ում որ պատվիրել եմ, շինարարության ընթացքում դիմել ենք քաղաքապետարան, օրինական փոփոխություն ենք ստացել։ Շենքն էլ բանկով եմ ձեռք բերել ու էդ ժամանակ նույնիսկ չեմ էլ մտածել վարչական շրջանի ղեկավար նշանակվելու մասին»։
Հովակիմյանը հավելեց, թե վարչական շրջանի ղեկավար դառնալուց հետո իր ունեցվածքը չի ավելացել, ընդհակառակը՝ ավելացել են միայն բարեկարգ այգիները։ Քանաքեռ-Զեյթունի թաղապետը չցանկացավ հայտնել, թե կոնկրետ ինչ նպատակով է շահագործվելու շենքը։

Глава столичного округа Канакер-Зейтун строит здание на улице Дро
В ереванском административном округе Канакер-Зейтун вдоль всей улицы Дро ведется активное строительство. В настоящее время на различных участках улицы возводятся здания, а застройщиком является не кто иной, как глава округа Артак Овакимян. По адресу улица Дро, 36 он строит 7-этажное здание общественного назначения.
Данную территорию вместе с имевшейся на ней недвижимостью Овакимян приобрел в мае 2021 года. Раньше здесь находился цех по производству ювелирных изделий, однако в последние годы здание не использовалось. На сохранившихся на Yandex Maps фотографиях можно увидеть, что здесь было трехэтажное строение, на котором в настоящее время глава администрации Канакер-Зейтун уже надстроил еще четыре этажа.
Чиновник купил эту недвижимость у Акоба Ерганяна на кредитные средства в размере около 140 млн драмов. Этот факт отражен в представленных им декларациях об имуществе и доходах.
Разрешение на проектирование реконструкции и расширения здания общественного назначения Артак Овакимян получил 18 августа 2021 г., а 8 апреля 2022 г. ему было выдано разрешение на строительство.
Главой административного округа Канакер-Зейтун Овакимян был назначен 21 июля 2022 г. решением тогдашнего мэра столицы Грачья Саргсяна. После получения этой должности Овакимян вступил в ряды правящей партии “Гражданский договор”. В 2023 году состоялись выборы в совет старейшин Еревана, после которых, 1 ноября того же года, А. Овакимян решением новоизбранного мэра Тиграна Авиняна был переназначен на должность руководителя окружной администрации.
7 сентября 2023 г. Артак Овакимян получил разрешение на внесение изменений в проект, а спустя три месяца, 27 ноября, ему было выдано разрешение на строительство сроком на 12 месяцев. Это означало, что для завершения строительных работ Овакимяну оставалось около двух месяцев.
Стройку осуществляет ООО “Биг Энерго”, в котором Овакимян, согласно его официальной биографии, в 2008-2016 и 2018-2022 гг. занимал должность заместителя директора. Собственником компании является шурин А. Овакимяна Амасиа Седракян.
В беседе с Hetq.am Артак Овакимян заявил, что его должность не создает для него какие-либо привилегированные условия для осуществления строительства, поскольку разрешение на проектирование и стройработы он получил до назначения главой административного округа. На замечание о том, что действующее разрешение на строительство было выдано ему в ноябре 2023 г., когда он уже полтора года руководил округом Канакер-Зейтун, Овакимян отметил: “В 2023-ем в проект было внесено изменение на основании предыдущего разрешения на строительство, которое я получил, если не ошибаюсь в 2021 году (на самом деле в 2022-ом – ред.). Ну а когда мы уже приступили к стройке, то обратились в мэрию и получили разрешение на внесение законного изменения. Здание же я приобрел через банк, а тогда я даже не думал о том, что буду назначен главой округа”.
Овакимян добавил, что после получения должности его имущество не увеличилось, наоборот, увеличилось количество благоустроенных парков. Глава администрации не пожелал сообщить, с какой целью будет эксплуатироваться строящееся им здание.