Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանդեպ (մաս 2)
Այս արձանագրումներից կարելի է որոշ օգտակար եզրահանգումներ անել թուրքերի՝ որպես քաղաքական ազգի մասին։
Խոսքը թուրք ազգի քաղաքական ֆենոմենի և նրա կողմից 1923 թվականին ստեղծված Թուրքիա պետության գնահատման մասին է։ Նման գնահատականը չափազանց կարևոր է մեզ՝ հայերիս համար, քանի որ թուրքերի հետ կապված քաղաքական և պատմական իրականությունը գնահատելու մեծ խնդիրներ ունենք։
Ամենակարևոր եզրակացությունն այն է, որ թուրքերը գործնականում ցույց տվեցին, թե ինչպես է պետություն կառուցվում ինքզինքը սպառած պետական համակարգի՝ կայսրության ավերակների վրա։ Նրանք խորապես գիտակցեցին ազգային ինքնորոշման խորքային էությունն ու ուժը։ Նրանք նաև գիտակցեցին, որ էթնիկ ինքնության ընտրությունը ցանկացած մարդու իրավունքն է, և այդ ճանապարհին չկան որեւէ «էթնիկ սրբություններ»: Այդ ճանապարհին նրանց ոչինչ չկանգնեցրեց բարոյականի, ավանդականի ու սրբության ոլորտից։ Ստեղծվեց նոր տեսակի ազգ, որը չի ճանաչում այլոց իրավունքները, բացի իր սեփականից, որը հիմնված է ուժեղի իրավունքի վրա։ Այս փիլիսոփայության խորհրդանիշը դարձավ Աթաթուրքի երդումը, որը պարտադրված էր յուրաքանչյուր դպրոցականի՝ հիմնված «Ես թուրք եմ, ես աշխատասեր եմ, ես ճիշտ եմ» արտահայտության վրա։
Թուրքական ինքնորոշման ֆենոմենը քսաներորդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակ եզակի է և ուսանելի շատ առումներով։
Նախ, ինքնորոշման համար անհրաժեշտ էր զրոյից ստեղծել ինքնորոշման սուբյեկտ՝ էթնիկ համայնք կայսրության ամորֆ ինքնություն ունեցող մուսուլմաններից: Այս զանգվածի հիմնական կոնտինգենտը օսմանների դեմ ապստամբած բալկանյան երկրներից փախստականներն էին, որոնք ներկայացնում էին Օսմանյան կայսրության բնակչության ունեզուրկ հատվածը։ Այս հանգամանքը նման արտասովոր քայլի դիմած Մուստաֆա Քեմալի (Աթաթուրք) հայեցակարգի հաջողության ամենակարեւոր նախադրյալն էր։ Մարդկանց ներշնչում էին, որ նրանց դաժանորեն ճնշում են, քանի որ նրանք մեծ ժողովուրդ են, որից օսմանցիները խլել են ամեն ինչ՝ պատմությունը, հայրենիքը, լեզուն։ Այսինքն՝ ժողովրդին ստիպում էին հրաժարվել սեփական 600-ամյա պատմությունից ու ինքնությունից։ Ստիպում էին իրենք իրենց ու իրենց իշխանությանը կոչել իրենց թշնամիներ: Ստիպում էին նրանց ընդունել, որ իրենք մինչ այժմ արհամարհված թուրքեր են Օսմանյան կայսրությունում և հպարտանալ դրանով։
Երկրորդ, նոր էթնիկ համայնքի միավորող գաղափարն էր կայսրության քրիստոնյա ժողովուրդների, առաջին հերթին հույների և հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականությունն ու ատելությունը։ Հենց ատելության ալիքի վրա հնարավոր եղավ զանգվածներին մոբիլիզացնել հունական և հայկական բանակների դեմ կռվելու համար։ Իրականում միավորող գաղափարը ռասիզմի հասնող նացիզմն էր:
Պատմության մեջ մնացել են Եվրոպացի ֆաշիստների և նացիստների գնահատականները Աթաթուրքի քաղաքական փիլիսոփայության վերաբերյալ։ Մասնավորապես, Ադոլֆ Հիտլերն իր հիացմունքն է արտահայտել հետևյալ խոսքերով. «Նա (Աթաթուրքը) իմ մեծ ուսուցիչն է, փայլող աստղ։ Նա ինձ սովորեցրեց, թե ինչպես մոբիլիզացնել ժողովրդին»: Պատահական չէ, որ մենք ներկայում Թուրքիայի քաղաքականության մեջ նկատում ենք այլոց իրավունքների անտեսման և տարածքային ու ժողովրդագրական էքսպանսիոնիզմի անթաքույց հակում։ Թուրքերի էքսպանսիոնիստական հատկությունների պատճառների վերաբերյալ համոզիչ նկարագրություն են տվել բազմաթիվ հայտնի էթնոլոգներ։
Երրորդ, քաղաքական ազգի ու պետության կառուցումը դրվեց գիտական մակարդակի վրա։ Թեոկրատիայի մերժումը, եվրոպական իրավական մշակույթի և էթիկայի սերմանումը, եվրոպական օրենսդրության ներդրումը և այլն, իրականացվել են դրված խնդրի ամենաբարձր աստիճանի ըմբռնմամբ։ Միաժամանակ թուրքերի համար քաղաքական ծրագրերի իրականացման մեխանիզմ դարձավ պատմագրությունը՝ ով պատմություն է ստեղծում, նա էլ գրում է պատմությունը սկզբունքով։ Թուրքերի ինքնության հիմքում դրվեց միջնադարյան քոչվոր թյուրքական ցեղերի դիցաբանությունը։ Այս ցեղերը բնութագրվեցին որպես ժամանակակից քաղաքակրթության ստեղծողներ։ Որոշվեց, որ Թուրքիայի ողջ բնակչությունը կարող է միայն թուրք կոչվել։
Չորրորդ, թշնամիների հետ դաշինքի տրամաբանությունը լավ ընկալվեց։ Փլուզված Օսմանյան կայսրությունն այն վիճակում էր, երբ կարող էր միանգամայն իրավացիորեն հայտարարել, որ «աշխարհը մեր դեմ է»։ Բայց Աթաթուրքը հիանալի հասկանում էր ինքնորոշված սուբյեկտի ուժը, որն ընդունակ է արմատապես փոխել իր թշնամիների ծրագրերը։ Անտանտի յուրաքանչյուր երկրի հետ առանձին դաշինքների քաղաքականության միջոցով նա ստիպեց հաղթանակած տերություններին հրաժարվել կայսրությունը մասնատելու իրենց համատեղ ծրագրերից և համագործակցություն սկսել Թուրքիայի նոր իշխանությունների հետ։ Իսկ ռուս բոլշևիկների հետ դաշինքը, որը դրված էր այս քաղաքականության հիմքում, դարձավ միջազգային հարաբերություններում ուժերի հավասարակշռության ֆենոմենի խորն ըմբռնման վկայությունը։
Մնում է որոշել, թե արդյոք այսօրվա թուրքերը հրաժարվել են նշված սկզբունքներից։ Շատ հայ մտավորականներ, ովքեր Խորհրդային Միության փլուզման նախօրեին սիրում էին պնդել, որ թուրքերն այլևս նույնը չեն, նրանք փոխվել են, հիմա պնդում են, որ թուրքերը վտանգավոր են, և նրանք շատ են, մենք պետք է կառուցենք մեր հարաբերությունները նրանց հետ՝ հաշտվելով ինչ-որ բան փոխելու մեր անզորության հետ։ Այսինքն՝ թուրքական գործոնն արդեն գնահատվում է որպես Հայաստանի գոյության գլխավոր սպառնալիք։ Նման կարծիքի են նաեւ մի շարք թուրք հետազոտողներ։ Օրինակ՝ Թաներ Աքչամը պնդում է, որ «Թուրքերի գոյության պայմանը հայերի չգոյությունն է»։ Նաև գիտակցվում է, որ այսօրվա թուրքերը հիանալի են զգում պատմության ռիթմը. այսօր նրանք կարիք չունեն նախկինի պես առճակատ խոսելու իրենց հարևանների հետ։ Թուրքիան ունի իր խամաճիկը՝ Ադրբեջանը։ Վերջինիս ձեռքով էլ արժե խոսել բոլորի հետ, մնալով «բարեխիղճ», ինչպես ընդունված է քաղաքակիրթ աշխարհում։ Առավել եւս, որ ադրբեջանցիները նույնպես լավ են յուրացրել Աթաթուրքի դասերը և, օգտագործելով նրա պատգամները, պատրաստ են թուրք ազգ կառուցել մարդկանց կոնգլոմերատից, որոնք դեռ չեն հասկանում, թե ովքեր են իրականում։ Այսօրվա ադրբեջանցիներն ամբողջությամբ անտեսում են սեփական էթնիկ և կրոնական ինքնությունն ու պատմությունը՝ հօգուտ տարածքային և ժողովրդագրական էքսպանսիոնիզմի։ Նրանց հռչակած «Մեկ ժողովուրդ, երկու պետություն» բանաձեւը լիովին համահունչ է նման քաղաքականությանը։
Այժմ խոսենք հայերի՝ որպես քաղաքական ֆենոմենի մասին։
Հայերին որպես քաղաքական ազգ բնութագրելիս անհրաժեշտ է առանձնացնել հետևյալ համակարգաստեղծ գործոնները, որոնք ազդել են Հայաստանի Հանրապետության ներկայիս հասարակության վրա.
Հայերը իրենց հայրենիքի մի մասի վրա սկսեցին կենտրոնանալ 19-րդ դարի սկզբին աշխարհաքաղաքական պատճառների ուժով՝ մեր տարածաշրջանում Իրան-Ռուսաստան-Օսմաններ եռանկյունու ձևավորումով։
Հայաստանի ներկայիս հասարակության հիմքը կազմում են ողջ տարածաշրջանից 17-րդ դարում դատարկված արևելյան Հայաստան ներգաղթածները, որը հետագայում հայկական շրջանի կարգավիճակ ստացավ Ռուսաստանի կազմում։
Հայերի քաղաքական աշխարհայացքի որոշիչ գործոնը վերածնված հայկական պետականության փաստն է։ Հայության քաղաքական վիճակը պայմանավորված է վերածնված Հայաստանի հանդեպ ունեցած վերաբերմունքով։ Միևնույն ժամանակ, պետք է ընդգծել, որ հայ ժողովուրդը չունի գերակա գնահատական վերածնված Հայաստանի Հանրապետությանը։
Նման պայմաններում հայերի քաղաքական գիտակցության հիմքում 1921 թվականի Կարսի պայմանագիրն է՝ որպես հայկական պետության քաղաքական և իրավական հիմք։ Կարսի պայմանագրի նկատմամբ դրական և բացասական վերաբերմունքը որոշում է քաղաքական փիլիսոփայությունը և ներէթնիկ դիմակայության սխեման՝ արտացոլելով ժողովրդի վերաբերմունքը պետության նկատմամբ։
Հայերի էթնոքաղաքական գիտակցության մեջ էական ազդեցություն ունի «երբեմնի վեհության վերադարձի» (Տիգրան Մեծի կայսրության կերպարով) առասպելը։
Հայերի աշխարհընկալումը չափազանց պարզ է՝ որեւէ դրական դեր չի տրվում ինքնորոշման միջոցով ինքնիշխան ազգային ռազմավարություն ձևավորելու ֆենոմենին։ Հայերի մոտ քաղաքական ինքնորոշման անհրաժեշտության ընկալում երբեք չի առաջացել։ Ավելին, դրանում դիտվում է միայն սպառնալիք պետության անվտանգությանը և ինքնին գոյությանը։ Այսպիսին է հայկական պետականության հակասական քաղաքական փիլիսոփայությունը։ Ոչ 1918-ին, ոչ 1919-ին և ոչ էլ 1991-ին Առաջին և Երրորդ հանրապետությունների իշխանությունները չեն համարձակվել ընդունել անկախության մասին դասական հռչակագրեր։
Ազգի առավել արդյունավետ ռազմավարությունն ընկալվում է արտաքին հովանավորի փնտրտուքը և ներքաղաքական պայքարի հանգեցումը իշխանության համար պայքարի՝ հովանավորյալի հովանու ներքո։ Ըստ այդմ, երկրի քաղաքական կյանքն ուղեկցվում է «փրկչի» շուրջ մշտական վեճերով։
Շատ հայեր համոզված պնդում են. «ժողովուրդն իր նպատակաուղղված ակտիվությամբ չի կարող ազդել արտաքին ուժերի դիրքորոշումների վրա. մենք կարող ենք միայն մասնակցել նրանց քաղաքական օրակարգերին, այդպիսով ստանալով արտաքին հովանավորություն։ Իսկ եթե մեզ ստիպում են ինչ-որ բան անել, պետք է հաշտվել դրա հետ։ Մենք թույլ ենք, մենք մենակ ենք, աշխարհը մեր դեմ է, մենք չունենք դաշնակիցներ կամ հովանավորներ»:
Միևնույն ժամանակ, առկա է համընդհանուր կայուն դժգոհություն՝ մշտական բողոք ազգային միասնության բացակայությունից, ազգային գաղափարախոսության անդադար որոնում, փոխադարձ բողոքներ հայերի՝ միմյանց գործերին միջամտելու, փոխադարձ մեղադրանքներ իրենց դժբախտությունների ու անհաջողությունների համար։
Կարևոր նշանակություն ունի այն հանգամանքը, որ հայերի մի զգալի մասի հոգեբանական վիճակը պայմանավորված է քսաներորդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության մահմեդականների ինքնորոշման և նրանց՝ քաղաքական նոր ազգի՝ թուրքերի վերածվելու փաստի ազդեցությամբ. Օսմանցիների շատ հայ սերունդներ մինչ այժմ ինքզինքը քաղաքականապես անտեր են համարում և լքված՝ իրենց նախկին օսմանցի եղբայրներից: Հայ գաղթականների այս կոնտինգենտի համար արդիական է մնում թուրքերի հետ հարաբերությունները պարզելու սեւեռուն խնդիրը, որը շատ է հիշեցնում թերարժեքության բարդույթ:
Ժամանակակից հայ շատ քաղաքական գործիչների շրջանում կարծիք կա, որ հնարավոր առավելագույնը ստանալու լավագույն միջոցը թուրքերի և նրանց ազգակիցների՝ ադրբեջանցիների հետ բանակցություններն են։ Միևնույն ժամանակ, համարվում է, որ թուրքերի և հայերի միջև ռազմավարական հակասություններ չկան. առկա թյուրըմբռնումը գալիս է Ռուսաստանից։ Եթե հաջողվի Ռուսաստանին դուրս բերել հայ-թուրքական հարաբերություններից, ապա կարող ենք տարածաշրջանում հասնել խաղաղության և կայուն հարաբերությունների։ Իսկ հայերի շահերով ռուսական խաղը չեզոքացնելու ճանապարհը Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկատմամբ պահանջներից հրաժարվելն է։
Դրան հակառակ, շատ այլ հայեր այն կարծիքին են, որ Ռուսաստանի կայսերական (էքսպանսիոնիստական) շահերը նույնական են Հայաստանի շահերին։ Դրանից արվում է երկու եզրահանգում.
- Ռուսական պահանջներին անվերապահ ենթարկվելը հայերի անվտանգությունն ապահովելու միջոց է;
- Տարածաշրջանում ռուսական զորքերի ներկայության ապահովումը հայերի անվտանգության ապահովման կայուն մեթոդ է;
- Պատմականորեն հայերի և թուրքերի միջև քաղաքական երկխոսություն չի եղել. եղել է կապիտուլյացիայի երկու ակտ (1918թ. Բաթումի պայմանագիր և 1920թ. Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր): Հայերի քաղաքական խնդիրները լուծվում էին և լուծվում են Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև պայմանագրերով։ 1921 թվականի Կարսի պայմանագիրը Հայաստանին Ռուսաստանի և Թուրքիայի որոշումների ճանաչումը պարտադրելու ակտ է։
Հայ-թուրքական հարաբերությունները բնութագրելու հարցում կարեւորորագույն հանգամանքն այն է, որ տարածաշրջանի բոլոր երեք պետությունները՝ Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը, ստեղծվել են բոլշևիկյան Ռուսաստանի վճռական ազդեցությամբ։ Ռուսաստանն էլ սահմանել է այս պետական սուբյեկտների քաղաքական կարգավիճակն ու հարաբերությունների ձևերը։ Այս երկրների գոյության քաղաքական և իրավական հիմքը դարձավ 1921 թվականի Կարսի պայմանագիրը։
1991 թվականին Խորհրդային Միության կազմաքանդումից ի վեր այս հանգամանքը դարձել է այդ սուբյեկտների հարաբերություններում ամենակարևոր համակարգաստեղծ գործոնը։ Խորհրդային սահմանադրության վերացումը հանգեցրեց Կովկասի նոր երկրների ազգային նախագծերի ձևավորմանը, ինչը հանգեցրեց նրանց տարաձայնություններին։ Նրանց հարաբերությունները մինչ օրս մնում են չկարգավորված:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին
Նախնական տվյալներ ռազմավարությունը կառուցելու համար․
- 1920-ականներին հայկական պետության ստեղծման խրախուսող որոշիչ գործոնը արևելյան Կովկասում ձևավորված մահմեդական թյուրքալեզու Ադրբեջանն էր. Ռուսաստանին անհրաժեշտ էր Թուրքիայի և Ադրբեջանի ինտեգրացիոն նկրտումները զսպող գործոն: Հայաստանի տարածքը երեք անգամ ավելացվեց հայերի կողմից փաստացի տնօրինվող տարածքի համեմատ, որը մնացել էր Ալեքսանդրապոլի պայմանագրից;
- Հետագայում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, Կովկասում Խորհրդային Միության ժողովրդագրական քաղաքականության որոշիչ գործոնը դարձավ Թուրքիայի՝ որպես ՆԱՏՕ-ի առաջապահի գործոնը։ Հայկական գործոնը կրկին ռազմավարական նշանակություն ստացավ։ Խորհրդային իշխանությունները ժողովրդագրական իմաստով ուժեղացրին Հայաստանը՝ բնակեցնելով այն արտերկրի հայերով, իր հերթին՝ Խորհրդային Հայաստանի մահմեդական բնակչությանը տեղափոխելով Ադրբեջան։ 1960-ականներից սկսած հայ հասարակության մեջ սկսեց 1915 թվականի ցեղասպանության թեմայի ակտուալացումը և Թուրքիայի հանդեպ պահանջատիրության խրախուսումը։ Այս ընթացքում մի քանի անգամ բարձրացվեց Լեռնային Ղարաբաղի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորման հարցը։

Стратегия Республики Армения по Турции и Азербайджану (часть вторая)
Из приведенных констатаций можно сделать некоторые полезные для нас выводы о турках как политической нации.
Речь идет об оценке политического феномена турецкой нации и созданного ею в 1923 году государства Турция. Такая оценка крайне важна для нас, армян, поскольку у нас имеются большие проблемы и с оценками связанной с турками политической и исторической реальности.
Наиболее важным выводом является то, что турки продемонстрировали на деле, как строится государство на развалинах отжившей свой век государственной системы – империи. Они глубоко осознали глубинную сущность и силу национального самоопределения. Осознали и то, что выбор этнической идентичности есть право любого человека, и на этом пути нет никаких «этнических святостей». На этом пути их не остановило ничего из сферы нравственного, традиционного и сакрального. Была создана нация нового типа, не признающая ничьих прав, кроме своих, основанных на праве сильного. Символом этой философии стала клятва Ататюрка, навязанная каждому школьнику, основанная на фразе: «Я турок, я трудолюбив, я прав».
Феномен самоопределения турок в начале двадцатого века в период распада Османской империи уникален и поучителен во многих отношениях.
Во-первых, для самоопределения необходимо было с нуля создать субъект самоопределения – этническую общность из имеющей аморфную идентичность мусульман империи. Главным контингентом в такой массе стали беженцы из восставших против осман балканских стран, представляющие из себя обездоленную часть населения Османской империи. Последнее обстоятельство и было важнейшей предпосылкой успеха концепции Мустафы Кемаля (Ататюрка), пошедшего на такой неординарный шаг. Людям внушили, что их жестоко притесняют, потому что они Великий народ, у которого османы отняли все - историю, родину, язык. То есть, заставили народ отказаться от собственной 600-летней истории и идентичности. Заставили самих себя и свою власть назвать своими же врагами. Заставили признать себя доселе презираемыми в Османской империи турками и гордиться этим.
Во-вторых, объединяющей идеей новой этнической общности стала нетерпимость и ненависть к христианским народам империи, в первую очередь к грекам и армянам. Именно на волне ненависти удалось мобилизовать массы на борьбу с греческой и армянской армиями. Фактически, объединяющей идеей стал доходящий до расизма нацизм.
В истории остались оценки европейских фашистов и нацистов, касающиеся политической философии Ататюрка. В частности, Адольф Гитлер выразил свое восхищение словами: «Он (Ататюрк) мой великий учитель, сияющая звезда. Он меня научил, как мобилизовать народ». Не случайно, в настоящее время мы наблюдаем в политике Турции игнорирование чужих прав и нескрываемую склонность к территориальному и демографическому экспансионизму. Убедительную характеристику причин экспансионистских свойств турок дали многие известные этнологи.
В-третьих, конструирование политической нации и государства было поставлено на научный уровень. Отказ от теократии, прививание европейской правовой культуры и этики, прививание европейского законодательства и пр., были осуществлены с высшей степенью понимания поставленной задачи. Одновременно механизмом реализации политических планов для турок стала историография по принципу: кто делает историю - тот ее и пишет. В основу идентичности турок была поставлена мифология средневековых кочевых тюркских племен. Эти племена были охарактеризованы как создатели современной цивилизации. Было решено, что все население Турции может называться только турками.
В-четвертых, хорошо была осознана логика союзничества со своими врагами. Развалившаяся Османская империя была в том состоянии, где могла бы вполне справедливо заявить, что «мир против нас». Но Ататюрк прекрасно понял силу самоопределившегося субъекта, способного в корне изменить планы своих врагов. Политикой раздельного союзничества с каждой страной Антанты он вынудил держав-победителей отказаться от своих совместных планов по разделу империи и начать сотрудничество с новыми властями Турции. А поставленный в основу этой политики союз с российскими большевиками стал свидетельством глубокого понимания феномена баланса сил в международных отношениях.
Остается лишь определить для себя: отказались ли от указанных принципов сегодняшние турки? Многие армянские интеллигенты, которые в канун развала Советского Союза любили утверждать, что турки уже не те – они изменились, сейчас утверждают, что турки опасны и их много – надо строить свои отношения с ними, смирившись со своим бессилием, чтобы что-то изменить. То есть, турецкий фактор уже оценивается как главная угроза существованию Армении. Подобного мнения придерживается и ряд турецких исследователей. К примеру, Танер Акчам утверждает, что «условием существования турок является не существование армян». Осознано и то, что сегодняшние турки прекрасно чувствуют ритм истории: сегодня им незачем говорить со своими соседями как прежде в лобовую. Есть своя марионетка – Азербайджан. Руками последнего и стоит говорить со всеми, а самим выглядеть прилежными, как положено в цивилизованном мире. Тем более, что азербайджанцы тоже хорошо усвоили уроки Ататюрка и по его лекалам готовы строить турецкую нацию из конгломерата людей, до сих пор не понимающих, кто они на самом деле. Сегодняшние азербайджанцы полностью игнорируют собственную этническую и религиозную идентичность и историю в угоду территориального и демографического экспансионизма. Вполне созвучна с такой политикой и заявленная ими формула «Один народ- два государства».
Теперь поговорим об армянах, как политическом феномене.
При попытке дать характеристику армян как политической нации надо выделить следующие системообразующие факторы, оказавшие влияние на нынешнее общество Республики Армения:
Армяне начали концентрироваться на части своей Родины в начале 19-го века в силу геополитических причин – формирования в нашем регионе треугольника Иран-Россия-Османы.
Основу нынешнего общества Армении составляют переселенцы со всего региона в опустошенную в 17-м веке восточную Армению, позже получившую статус Армянской области в составе России.
Определяющим фактором политического мировоззрения армян является факт возрожденной армянской государственности. Политическое состояние армян определяется их отношением к возродившейся Армении. При этом, следует подчеркнуть, что у армянского народа нет доминирующей оценки возрожденной Республики Армения
В таких условиях основой политического сознания армян является Карский договор 1921 года как политико-правовая основа армянского государства. Положительное и отрицательное отношение к Карскому договору определяет политическую философию и схему внутри-этнического противостояния, отражающего отношение народа к государству.
В этнополитическом сознании армян значительное влияние имеет миф «возвращения былого величия» (в образе империи Тиграна Великого).
Восприятие мира армянами предельно ясно: не придается никакой позитивной роли феномену формирования суверенной национальной стратегии посредством самоопределения. Никакого понимания необходимости политического самоопределения у армян так и не возникло. Более того, в этом феномене усматривается лишь угроза безопасности и самому существованию государства. Такова противоречивая политическая философия армянской государственности. Ни в 1918-м, ни в 1919-м, ни в 1991 году власти Первой и Третьей республик не рискнули принять классические декларации о независимости.
Наиболее эффективной стратегией нации воспринимается поиск внешнего покровителя и сведение внутриполитической борьбы к борьбе за власть под эгидой покровителя. Соответственно, политическая жизнь страны сопровождается постоянными спорами о «спасителе».
Многие армяне уверенно утверждают: «народ своей целенаправленной активностью не может повлиять на позиции внешних сил, мы можем только участвовать в их политических повестках и, тем самым, получить внешнее покровительство. А если нас вынуждают что-то сделать – надо смириться с этим. Мы слабы, мы одиноки, мир против нас, мы не имеем союзников и покровителей».
При этом, существует стабильное всеобщее недовольство: постоянная жалоба на отсутствие национального единства, непрекращающийся поиск национальной идеологии, взаимная жалоба на вмешательство армян в дела друг друга, обвинение друг друга в своих бедах и неудачах.
Важнейшее значение имеет то обстоятельство, что психологическое состояние значительной части армян определяется воздействием имевшего место в начале двадцатого века факта самоопределения мусульман Османской империи и превращения их в новую политическую нацию - турок. Многие армяне - потомки осман, до сих пор считают себя политически бесхозными и брошенными своими бывшими османскими собратьями. У этого контингента армян - переселенцев остается актуальной навязчивая проблема выяснения отношений с турками, что очень напоминает синдром (комплекс) неполноценности.
В среде многих современных армянских политиков развито мнение о том, лучший способ получения максимально возможного для себя – это переговоры с турками и их родственниками - азербайджанцами. При этом считается, что между турками и армянами нет стратегических противоречий: существующее недопонимание исходит от России. Если суметь вывести Россию из армяно-турецких отношений, можно добиться мира и стабильных отношений в регионе. А путь к нейтрализации российской игры интересами армян - отказ от претензий к Турции и Азербайджану.
В противовес этому множество других армян придерживаются мнения о том, что имперские (экспансионистские) интересы России тождественны интересам Армении. Отсюда делаются два вывода:
- беспрекословное подчинение требованиям России есть путь обеспечения безопасности армян;
- обеспечение присутствия российских войск в регионе есть устойчивый метод обеспечения безопасности армян;
Исторически, политического диалога между армянами и турками не было – были два акта капитуляции (Батумский договор 1918 года и Александропольский договор 1920 года). Политические проблемы армян решались и решаются договорами России с Турцией. Карсский договор 1921 года является актом принуждения Армении к признанию решений России и Турции.
Важнейшим обстоятельством в деле характеристики армяно-турецких отношений является тот факт, что все три государства региона – Турция, Армения и Азербайджан были созданы при решающем воздействии большевистской России. Она же определила политический статус и формы отношений этих государственных образований. Политико-правовым основанием существования этих стран стал Карсский договор 1921 года.
С момента демонтажа Советского Союза в 1991 году данное обстоятельство стало важнейшим системообразующим фактором в отношениях указанных образований. Ликвидация советской конституции привела к формированию национальных проектов новых стран Кавказа, что привело к их разногласиям. Их отношения остаются неурегулированными до сих пор.
Об армяно-турецких отношениях
Предварительные данные для конструирования стратегии;
- определяющим фактором, поощрившим создание армянского государства в 1920-х годах, стал сформированный на восточном Кавказе мусульманский тюркоязычный Азербайджан. России был необходим фактор сдерживания интеграционных стремлений Турции и Азербайджана. Размер Армении был увеличен в три раза по сравнению с реально занимаемой армянами территорией, оставшейся им от Александропольского договора;
- в дальнейшем, после второй мировой войны, определяющим обстоятельством для демографической политики Советского Союза на Кавказе был фактор Турции как авангарда НАТО. Армянский фактор вновь обрел стратегический смысл. Советские власти усиливали в демографическом смысле Армению, заселяя ее армянами из-за рубежа и, наоборот, переселяя мусульманское население Советской Армении в Азербайджан. Начиная с 1960-х годов в обществе Армении началась актуализация темы Геноцида 1915 года и поощрение претензий к Турции. За этот период несколько раз поднимался вопрос воссоединения Нагорного Карабаха с Арменией.