Վարչապետը ներկա է գտնվել «Էրեբունի» ռադիոթերապիայի կենտրոնի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Էրեբունի» ռադիոթերապիայի կենտրոնի բացման արարողությանը: «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնն ամերիկյան Varian առաջատար ընկերության հետ համատեղ կառուցել է ճառագայթային բուժման կենտրոն, որը հագեցած է ճառագայթային թերապիայի, ռադիովիրաբուժության և ռադիոիզոտոպային ժամանակակից սարքավորումներով: Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել քաղցկեղի բուժման համար ստեղծված ժամանակակից պայմաններին: Ներկայացվել են վերջին սերնդի ռադիո և բրախիթերապևտիկ արդիական սարքավորումները, գերմանական Siemens Healthineers ընկերության նորագույն ճառագայթային պլանավորման համար նախատեսված տոմոգրաֆը, որոնց միջոցով ստեղծվում են առավել ճշգրիտ պատկերներ՝ արդյունավետ ճառագայթային բուժում իրականացնելու համար:
Կենտրոնը հագեցած է նաև պոզիտրոն էմիսիոն համակարգչային տոմոգրաֆով, որը, ըստ պատասխանատուների, եզակի է ՀՀ-ում: «Էրեբունի» ռադիոթերապիայի կենտրոնն առանձնանում է նաև ժամանակակից ռադիովիրաբուժությամբ: Ռադիովիրաբուժությունը բժշկական միջամտության տեսակ է, որը թույլ է տալիս իրականացնել բարորակ և չարորակ նորագոյացությունների, ինչպես նաև այլ ախտահարումների ճառագայթային բուժում` արմատապես վերացնելով ուռուցքածին բջիջները: Կենտրոնում տեղակայված ռադիովիրաբուժության սարքին ինտեգրված է «Identify» համակարգ, ինչը եզակի է ԱՊՀ -ում:
Վարչապետը կարևորել է առողջապահության ոլորտում այն ծրագրերը, որոնք պետպատվերի շրջանակում ուղղված են քաղցկեղի բուժմանը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է մասնավոր հատվածի կողմից ժամանակակից առողջապահական կենտրոնների հիմնումը և նորագույն սարքավորումների ներդրումը, ինչը թույլ կտա մատուցել է բարձրակարգ ծառայություններ:

Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия центра лучевой терапии “Эребуни”
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия центра лучевой терапии “Эребуни”. Медицинский центр “Эребуни” совместно с ведущей американской компанией “Varian” построил центр лучевой терапии, оснащенный современным оборудованием для лучевой терапии, радиохирургии и радиоизотопных исследований.
Никол Пашинян ознакомился с современными условиями, созданными для лечения онкологических заболеваний. Было представлено современное радио- и брахитерапевтическое оборудование, новейший томограф радиационного планирования немецкой компании Siemens Healthineers, который дает максимально точные данные для эффективного лучевого лечения.
Центр также оснащен позитронно-эмиссионным компьютерным томографом, который, по словам специалистов, является уникальным в Армении. Центр лучевой терапии “Эребуни” выделяется также своей современной радиохирургией. Радиохирургия – вид медицинского вмешательства, позволяющий провести лучевое лечение доброкачественных и злокачественных новообразований, а также других поражений путем полного уничтожения опухолевых клеток. Расположенный в центре радиохирургический аппарат интегрирован с системой “Identify”, что является уникальным явлением на пространстве СНГ.
Премьер-министр подчеркнул важность программ в сфере здравоохранения, которые направлены на лечение онкологических заболеваний в рамках государственного заказа. Вместе с тем Никол Пашинян приветствовал создание частным сектором современных медицинских центров и внедрение новейшего оборудования, что позволит предоставлять высококачественные услуги.