«Աղքատության առանցքային պատճառը կրթությունն է». Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովի բացմանը: Համաժողովի պաշտոնական բացմանը ելույթ են ունեցել ՀՀ վարչապետը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Միջխորհրդարանական միության նախագահ Տուլյա Էքսոնը և գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգը: Ստորեւ՝ միջոցառման մասին վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունը։
Վարչապետը ողջունել է համաժողովի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում և մասնակիցներին մաղթել հաջող աշխատանքներ։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կա մի հայեցակարգային հարց, որի շուրջ ցանկանում է կիսվել, որովհետև երիտասարդների մուտքը և ակտիվությունը քաղաքականություն կարևոր և հասկանալի է։ Վարչապետը նշել է, որ որոշակի հայեցակարգային հարց ունի երիտասարդ պատգամավոր արտահայտության հետ, որովհետև իր ընկալմամբ՝ պատգամավորը պատգամավոր է՝ և երիտասարդ, թե միջին տարիքի, թե տարեց, նա ունի մեկ մանդատ և նույնքան լիազորություն, ինչպես տարեցները։
«Քանի որ խոսում ենք քաղաքականության մեջ երիտասարդների ներգրավածության մասին, ես հիշում եմ ժամանակին իմ շատ հարգելի բարեկամի խորհուրդ։ Երբ ես սկսել էի զբաղվել լրագրությամբ, հետագայում նաև քաղաքականությամբ, նա ինձ խորհուրդ էր տալիս, ասում էր՝ երբեք թույլ չտաս, որպեսզի քեզ անվանեն երիտասարդ լրագրող, որովհետև երբ հանրությունը ֆիքսի, որ դու երիտասարդ լրագրող ես, 60 տարեկան էլ լինես բոլորը քեզ հիշելու են որպես երիտասարդ լրագրող։ Այս առումով, իհարկե կարծում եմ, այդ խորհրդի մեջ կա շատ էական բովանդակություն, և կարևոր է արձանագրել, որ քաղաքականության մեջ երիտասարդների մուտքն ապահովելը շատ կարևոր է, բայց եթե որևէ մեկը մուտք է գործել խորհրդարան, ուրեմն առնվազն բառիս փոխաբերական իմաստով նա դադարել է լինել երիտասարդ, ուրեմն դա խոսում է քաղաքական հասունության որոշակի մակարդակի մասին: Կարևոր եմ համարում ընդգծել այս առանձնահատոկությունը»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ իհարկե, փորձը շատ կարևոր բան է ամեն ինչում, հատկապես քաղաքականության մեջ, բայց այսօր արդեն մանավանդ տեխնոլոգիաների դարում կան գիտելիքներ և իմացություններ, որոնք բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար, դա յուրաքանչյուրն անհատապես պետք է գնահատի, կան գիտելիքներ, որոնք ավելի շատ հասանելի են երիտասարդ սերնդին, քան ավագ և սա օբյեկտիվ իրականություն է։
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ հին ասացվածքն այդպես էլ չի կորցրել և երևի չի կորցնի իր հրատապությունը, ըստ որի՝ «եթե երիտասարդությունն իմանար, եթե ծերությունը կարողանար»։ «Այստեղ, կարծում եմ, կարևորագույն խնդիրներից մեկը հետևյալն է, որ կարողության և իմացության այս միաձուլման բանաձևերը պետք է քննարկվեն, կամ կարող են քննարկվել համաժողովում։ Խոսվում է կրթության մասին և կրթությունը համաժողովի քննարկման առանցքային թեմաներից է։ Կարող եմ խոսել մեր փորձի կամ եզրակացության մասին, որին հանգել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը և մեր քաղաքական թիմը։ Մենք փորձում ենք այս գաղափարն առաջ մղել Հայաստանի Հանրապետությունում։ Չկա որևէ խնդիր, որի լուծումը չի անցնում կրթության միջոցով։ Այդպիսի խնդիր գոյություն չունի և հակառակը, չկա մի խնդիր, որի ծագումը կապված չէ կրթության կամ ավելի ճիշտ կրթության պակասի, կամ կրթության բացակայության, կամ կրթության ցածր որակի հետ։ Մենք քննարկում ենք աղքատությունը, որը գլոբալ խնդիր է, այդ թվում՝ խնդիր է Հայաստանի Հանրապետությունում, և մեզ նաև դրա համար երբեմն շատ քննադատում են, բայց իմ համոզմունքն այն է, որ աղքատության առանցքային պատճառներից մեկը թաքնված է կրթության մեջ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի համոզմամբ՝ աղքատության առանցքային պատճառներից մեկը թաքնված է կրթության մեջ, որովհետև կրթության այն համակարգերը, որ գոյություն ունեն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով՝ աշակերտներին, երեխաներին, հետագայում նաև ուսանողներին բավարար հմտություններով չեն օժտում՝ կյանքում մրցունակ լինելու համար: Եվ եթե փորձենք թարգմանել՝ ի՞նչ է նշանակում աղքատությունը, դա նշանակում է, ըստ էության, կյանքում մրցունակ լինելու համար անհրաժեշտ գիտելիքների, հմտությունների, կարողությունների պակաս ունենալ այն դեպքերում, իհարկե, երբ դա կապված չէ առողջական և շարժունակության խնդիրների հետ: «Եվ այս առումով, մեր Կառավարության համար կրթությունն առաջնահերթություն է, այդ թվում՝ զբաղվածության պրոբլեմները լուծելու առումով, որովհետև նույնը կարելի է ասել զբաղվածության խնդրի մասին: Մեծ հաշվով՝ ի՞նչ է նշանակում գործազրկություն, գործազրկություն նշանակում է չունենալ անհրաժեշտ գիտելիքներ, հմտություններ, կարողություններ՝ աշխատանքի շուկայում մրցունակ լինելու համար: Բայց կա նաև ուրիշ խնդիր, որ գիտելիքը և հմտությունն ինքը կարող է հնանալ»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ վերջին հարյուրամյակներում և մարդկության պատմության ընթացքում եղել են մասնագիտություններ, որոնք ընդհանրապես վերացել են, և ի հայտ են եկել նոր մասնագիտություններ:
Եվ, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, կրթության ոլորտի մեծ խնդիրներից մեկն է՝ ապահովել նաև մարդկանց տրանսֆորմացիան կամ ադապտացիան այս գլոբալ փոփոխություններին, այդ թվում՝ աշխատանքի շուկայում: Եվ այդ առումով, վարչապետի խոսքով, այս խնդիրների հասցեագրումը ՀՀ Կառավարության առաջնային օրակարգերից է, այդ է պատճառը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվում է 3 անկյունաքարային ծրագիր, որոնցից մեկը 300 դպրոց կառուցել, վերակառուցել, հիմնանորոգելու ծրագիրն է, երկրորդը՝ 500 մանկապարտեզ կառուցելու, հիմնանորոգելու կամ վերակառուցելու ծրագիրն է, և երրորդը՝ Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրն է, որը վերաբերում է բարձրագույն կրթությանը, գիտությանը և հետազոտություններին:
«Ընդհանուր առմամբ, մեր ընկալումն այն է, որ կրթությունը ցկյանս գործընթաց է, և մարդը պետք է սկսի սովորել մանկապարտեզից և շարունակի իր կրթությունը, այդ թվում՝ աշխատանքի մեջ: Ես սովորաբար այս միտքը կիսում եմ հրապարակայնորեն՝ ասելով, որ բոլորը՝ պատգամավոր, նախարար, վարչապետ, եթե իրենց աշխատանքը չեն զուգակցում կրթությամբ, ինքնակրթությամբ, որովհետև մեծ հաշվով կրթությունը տեղեկություններ ստանալու, այդ տեղեկությունները մշակելու և այդ տեղեկություններից եզրակացություններ անելու հմտությունն է: Ահա այս պրոցեսն ակնհայտ է դարձնում, որ կրթությունը մեր բոլորի ամենօրյա գործն է և մեզնից յուրաքանչյուրը, ըստ էության, պետք է ամեն օր որոշակի ժամանակ տրամադրի սեփական կրթությանը՝ անկախ նրանից ինքը որևէ կրթական ուսումնական հաստատությունում սովորում է, թե չի սովորում»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ներկաներն այս համաժողովից կվերադառնան նոր էներգիայով լիցքավորված՝ ծառայելու ի շահ իրենց երկրների կայունությանը և զարգացմանը: Վարչապետի խոսքով՝ սա այն հարթակն է, որն ի ցույց է դնում, որ գլոբալ կայունությունը, գլոբալ խաղաղությունը և գլոբալ զարգացումը բոլորի օրակարգի մաս է, և այդ օրակարգով հետաքրքրվածությունն է, որ այստեղ, տարբեր հարթակներում միավորում և համախմբում է բոլորին:
Համաժողովի մասնակիցներին տեսաուղերձով դիմել է նաև Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատգամավոր Դեն Քարդենը, որը Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների համաժողովի նախագահն է: Միջոցառման փակման արարողությանը ելույթ կունենա Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Համաժողովը Երևանում կանցկացվի սեպտեմբերի 12-14-ին: Համաժողովն ամբողջ աշխարհի երիտասարդ պատգամավորների համար եզակի հարթակ է՝ հանդիպելու, երիտասարդությանը հուզող հարցեր քննարկելու, փորձ փոխանակելու և առաջխաղացում ապահովելու համար:
10-րդ գլոբալ համաժողովի առաջնահերթ նպատակը երիտասարդների կրթության ու զբաղվածության հարցերն են գլոբալ ճգնաժամերի պայմաններում, փնտրելով լուծումներ՝ ապահովել շարունակական կրթության հասանելիությունը և ստեղծել աշխատանքի հնարավորություններ:
Երիտասարդ խորհրդարանականներն այդ օրերին կքննարկեն «Խուսափելով կորսված սերունդներ ունենալուց. պահպանելով կրթությունն ու զբաղվածությունը բոլոր հանգամանքներում» թեման:
Միջխորհրդարանական միությանն անդամակցում է 180 երկիր: Միջոցառմանը մասնակցում են ներկայացուցիչներ միջազգային կազմակերպություններից, դիվանագիտական կորպուսից, քաղաքացիական հասարակությունից:

Образование является приоритетом для правительства, в том числе в контексте решения проблем занятости: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в Ереване принял участие в церемонии открытия 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза (МПС). На официальной церемонии открытия с речами выступили премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян, председатель МПС Тулия Эксон и генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг.
Премьер-министр приветствовал проведение конференции в Республике Армения и пожелал участникам успешной работы. По словам Никола Пашиняна, есть концептуальный вопрос, которым он хочет поделиться, поскольку вхождение молодежи в политику и их активность важны и понятны. Премьер-министр отметил, что у него есть определенный концептуальный вопрос в связи со словосочетанием “молодой депутат”, поскольку в его понимании депутат остается депутатом, и независимо от того, молодой он, среднего возраста или пожилой, у него только такой же мандат и такие же полномочия, как и у пожилого.
“Поскольку мы говорим о вовлечении молодежи в политику, я вспоминаю совет моего дорогого друга. Когда я начал заниматься журналистикой, а потом и политикой, он мне дал совет и сказал: никогда не позволяй, чтобы тебя называли молодым журналистом, потому что, когда общественность зафиксирует, что ты молодой журналист, даже если тебе будет 60 лет, все будут помнить тебя как молодого журналиста. В этом смысле, конечно, я думаю, что в этом совете есть глубокое содержание, и важно констатировать, что обеспечение входа молодежи в политику очень важно, но если кто-то вошел в парламент, то хотя бы в метафорическом смысле он перестал быть молодым, значит это говорит об определенном уровне его политической зрелости. Считаю важным подчеркнуть эту особенность”, - сказал премьер-министр.
Глава правительства добавил, что, конечно, опыт очень важен во всем, особенно в политике, но сегодня, особенно в век технологий, есть знания и познания, которые, к счастью или к несчастью - это каждый должен оценивать для себя, есть знания, которые более доступны молодому поколению, чем старшему, и это объективная действительность.
По словам Никола Пашиняна, не потеряла и, вероятно, не потеряет своей актуальности старая поговорка, согласно которой “если бы молодость знала, если бы старость могла”. “Здесь, думаю, одной из важнейших задач является то, что эта формула слияния способности и знания должна обсуждаться или может быть обсуждена на конференции. Говорится об образовании, и образование – одна из ключевых тем обсуждения на конференции. Могу сказать о нашем опыте или о наших выводах, к которым пришли правительство Республики Армения и наша политическая команда. Мы пытаемся продвигать эту идею в Республике Армения. Нет ни одной проблемы, решение которой не затрагивало образование. Нет такой проблемы. И наоборот, нет такой проблемы, происхождение которой не связано с образованием, а точнее с отсутствием образования, или недостатком образования, или низким качеством образования. Мы обсуждаем бедность, которая является глобальной проблемой, в том числе и в Республике Армения, и за это нас иногда критикуют, но я уверен, что одна из ключевых причин бедности скрыта в образовании”, - сказал Никол Пашинян.
По словам главы правительства, одна из ключевых причин бедности скрыта в образовании, поскольку существующие системы образования по объективным и субъективным причинам не вооружают школьников, детей, а в дальнейшем и студентов достаточными навыками, чтобы быть конкурентоспособными в жизни. А если попытаться перевести, что означает бедность, то это, по сути, означает отсутствие знаний, навыков и умений, необходимых для конкурентоспособности в жизни, в тех случаях, конечно, если это не связано с проблемами здоровья и мобильности.
“И в этом плане образование является приоритетом для нашего правительства, в том числе и в плане решения проблем занятости, потому что то же самое можно сказать и о проблеме занятости. Что, по большому счету, означает безработица? Это отсутствие необходимых знаний, навыков и способностей, необходимых для того, чтобы быть конкурентоспособными на рынке труда. Однако есть и другая проблема: сами знания и навыки могут устаревать”, - сказал премьер-министр, добавив, что в последние столетия и на протяжении всей истории человечества были профессии, которые исчезли совсем, и появились новые.
И, по словам Никола Пашиняна, одной из больших задач сферы образования является обеспечение трансформации или адаптации людей к этим глобальным изменениям, в том числе на рынке труда. И в этом плане, по словам премьер-министра, решение этих проблем является одной из приоритетных задач правительства Республики Армения, поэтому в Республике Армения реализуются 3 краеугольные программы: 1) программа строительства или капитального ремонта 300 школ; 2) программа строительства или капитального ремонта 500 детских садов; 3) программа “Академический городок”, которая касается сфер высшего образования, науки и исследований.
“В целом мы считаем, что образование — это процесс, который продолжается на протяжении всей жизнь, и человек должен начинать учиться в детском саду и продолжать образование, в том числе на работе. Я обычно публично делюсь этой мыслью, говоря, что все, будь то депутат, министр или премьер-министр, должны совмещать свою работу с образованием, самообразованием, потому что по большому счету образование – это умение получать информацию, обрабатывать эту информацию и делать выводы из этой информации. Этот процесс делает очевидным, что образование - это ежедневная работа каждого нас, и каждый из нас, по сути, должен каждый день посвящать какое-то время собственному образованию, независимо от того, учится он в каком-либо учебном заведении или нет”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян выразил надежду, что присутствующие вернутся с конференции с новой энергией, чтобы поставить этот импульс на служение стабильности и развитию своих стран. По словам премьер-министра, это та платформа, которая показывает, что глобальная стабильность, глобальный мир и глобальное развитие являются частью повестки каждого, и именно интерес к этой повестке объединяет и консолидирует всех здесь и на разных платформах.
К участникам конференции с видеообращением обратился член Палаты общин Соединенного Королевства Дэн Кардэн, который является председателем Форума молодых парламентариев Межпарламентского союза. На церемонии закрытия мероприятия выступит президент Республики Армения Ваагн Хачатурян.
Конференция проходит в Ереване 12-14 сентября. Конференция является уникальной площадкой для молодых парламентариев со всего мира, где они могут встречаться, обсуждать волнующие молодежь вопросы, обмениваться опытом и поддерживать друг друга.
Основное внимание 10-й Глобальной конференции сконцентрировано на проблемах образования и трудоустройства молодежи в контексте глобальных кризисов, поиске решений, обеспечивающих доступ к непрерывному образованию и созданию возможностей трудоустройства.
За эти дни молодые парламентарии обсудят тему “Во избежание потерянных поколений: сохранение образования и занятости при любых обстоятельствах” (Avoiding lost generations: Safeguarding education and employment in all circumstances).
Членами Межпарламентского союза являются 180 стран. В мероприятии принимают участие представители международных организаций, дипломатического корпуса и гражданского общества.