Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում. ռուս-վրաց-իրանական վեկտոր
Որևէ ձևաչափով Մեղրիի ճանապարհի ապաշրջափակման հարցի քննարկումներից հրաժարում
Հայաստանի հրաժարումը Մեղրիի ճանապարհի ապաշրջափակման հարցի քննարկումներից խափանելու է տարածաշրջանային լոգիստիկ ինտեգրման հեռանկարն ու ամրապնդելու է մի կողմից ռուսական ներկայությունը տարածաշրջանում, մյուս կողմից՝ Իրանի ազդեցությունը Նախիջևանի, ըստ այդմ՝ Ադրբեջանի վրա։
Հայաստանը, հավատարիմ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման պայմանավորվածությանը, ստեղծում է բոլոր նախադրյալները սովետական միության ժամանակներում Հայաստանի տարածքով անցնող ենթակառուցվածքների անվտանգ վերագործարկման և անխափան գործունեության համար՝ բացառելով որևէ նոր ենթակառուցվածքի կառուցումը։ Այս պարագայում Վրաստանը կշարունակի մնալ տարածաշրջանային գլխավոր տրանզիտ երկիր, որն ապահովում է Չինաստանը, Ռուսաստանը, Կենտրոնական Ասիան ու Ադրբեջանը Թուրքիային կապող ցամաքային կապը։
Այս պարագայում Ռուսաստանը, Վրաստանն ու Իրանը պետք է վերանայեն Հայաստանի նկատմամբ մոտեցումները՝ հասանելի դարձնելով իրենց տնտեսական միջավայրը, ինչպես նաև հնարավորություն ստեղծելով, որպեսզի Հայաստանն արտոնյալ պայմաններով Իրանի տարածքով տնտեսական հասանելիություն ունենա դեպի Իրանի սահմանակից երկրներ, ինչպես նաև այլ շուկաներ՝ Պարսից ծոցով։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ – ՌԴ հարաբերություններին, ապա օրախնդիր անհրաժեշտություն է վերանայել երկկողմ հարաբերությունները, ոլորտային ճանապարհային քարտեզներն ու դրանցից բխող համաձայնագրերը, քանի դեռ հավաքական մարմիններում տարաձայնությունները շարունակվում են։ Մյուս կողմից՝ այս փուլում նպատակահարմար չէ ՀՀ-ի անդամակցությունը որևէ հավաքական կազմակերպության։ Իբրև նախադեպ դիտարկելի է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության՝ ԵՄ-ի կազմից դուրս գալու և նույն միության անդամների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը։
Հայաստանը բանակցային գործընթաց պետք է մեկնարկի Վրաստանի հետ՝ տնտեսական ճնշման պայմաններում նվազեցնելու Վրաստանի տարածքով ծովային և ցամաքային տրանզիտ վճարները, քանի որ Մեղրիի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման դեպքում Վրաստանը կարող է իսպառ զրկվել տրանզիտ եկամուտների զգալի մասից։ Մյուս կողմից՝ Հայաստանը բանակցություններ է վարում Ռուսաստանի և Վրաստանի հետ՝ վերագործարկելու նաև Աբխազիայի երկաթուղային ճանապարհը։ Սեփական սահմանների պահպանությունն ու պաշտպանությունը Հայստանն իրականացնում է ինքնուրույն։

Потенциал позиционирования Армении в контексте геополитических процессов: российско-грузино-иранский вектор
Отказ от любых обсуждений вопроса разблокирования Мегринской дороги в каком-либо формате
Отказ Армении обсуждать вопрос разблокирования Мегринской дороги нарушит перспективу региональной логистической интеграции и усилит с одной стороны российское присутствие в регионе, и влияние Ирана на Нахичевань, а соответственно на Азербайджан - с другой стороны.
При этом, Армения, верная соглашению о разблокировке региональной инфраструктуры, создает все предпосылки для безопасного перезапуска и бесперебойной работы инфраструктуры проходящей через территорию Армении в том виде, в котором она функционировала в советское время, исключая строительство какой-либо новой инфраструктуры. В этом случае Грузия продолжит оставаться основной региональной транзитной страной, обеспечивающей наземное сообщение, соединяющее Китай, Россию, Среднюю Азию и Азербайджан с Турцией.
В этом случае Россия, Грузия и Иран должны пересмотреть свои подходы к Армении, сделав свою экономическую среду доступной, а также предоставив Армении доступ на льготных условиях в Иран и приграничные с ним страны, а также к новым рынкам через Персидский залив.
Что касается отношений РА-РФ, то пока сохраняются разногласия в коллективных органах необходимо в срочном порядке пересмотреть двусторонние отношения, отраслевые «дорожные карты» и вытекающиe из них соглашения. С другой стороны, на данном этапе нецелесообразно для РА вступать в какую-либо коллективную организацию. В качестве прецедента можно рассматривать выход Великобритании и Соединенного Королевства Северной Ирландии из ЕС и развитие двусторонних отношений с членами того же союза.
Армении следует начать переговорный процесс с Грузией с целью снижения платы за морской и сухопутный транзит через территорию Грузии в условиях экономического давления, поскольку в случае разблокирования инфраструктуры Мегри Грузия лишится значительной части доходов от транзита.
С другой стороны, Армения начинает переговоры с Россией и Грузией о возобновлении работы железной дороги Абхазии. Охрану и оборону собственных государственных границ Армения осуществляет самостоятельно.