Նորույթ ASUS-ից․ ProArt P16՝ ստեղծագործելու համար առավելագույն արտադրողականություն
Տեսանյութերի խմբագրման կամ 3D մոդելավորման համար իդեալական նոթբուք փնտրելը հեծտ գործ չէ։ Մի կողմից օգտատերերին պետք է առավելագույն արտադրողականություն, մյուս կողից՝ շարժունակություն։
Խնդիրն այն է, որ ոչ բոլոր նոթբուքերը կարող են համապատասխանել այս հատկանիշներին և հաճախ պետք է փոխզիջումների գնալ: Այսօր կանդրադառնանք ProArt P16-ին՝ ASUS ապրանքանիշի նոր պրոդուկտին: Այս նոթբուքը նախատեսված է հատուկ նրանց համար, ովքեր սովոր չեն քչով բավարարվել և ակնկալում են առավելագույն արդյունավետություն:
Եկեք հասկանանք, ինչն է ProArt P16-ը դարձնում իդեալական լուծում ստեղծագործող մասնագետների համար:
Հուսալի կառուցվածք և էրգոնոմիկա
Հաճախ շարժման մեջ գտնվող կոնտենտ ստեղծողների համար շարժական և ամուր նոթբուք ունենալը շատ կարևոր է, որպեսզի նրանք կարողանան աշխատել նկարահանումների և նախագծերի վրա տարբեր միջավայրերում: ProArt P16-ի բարակ մետաղական կորպուսի հաստությունն ընդամենը 14,9 մմ է և այն կշռում է 1,85 կգ, ինչի շնորհիվ հեշտությամբ տեղավորվում է փոքրիկ պայուսակում կամ ուսապարկում: Նոթբուքն ունի մինիմալիստական ​​դիզայն. այն սև գույնի է, իսկ կափարիչի վրա տեղադրված է ProArt լոգոն:
Ամուր կրունկի և չկեղտոտվող մակերեսի շնորհիվ ProArt P16-ը շատ դիմացկուն է, իսկ MIL-STD 810H ռազմական ստանդարտին համապատասխանելը հաստատում է սարքի ամրությունը: Նոթբուքը փորձարկվում են վիբրացիայի, փոշու և տարբեր ջերմաստիճանային պայմաններում աշխատելու համար:
Նոթբուքը հագեցած է մեմբրանային ստեղնաշարով՝ ստեղների 1,7 մմ սեղման խորությամբ և բավականին մեծ թաչփադով: ProArt P16-ը բացելիս անմիջապես նկատում են երկու նորամուծություն: Նախևառաջ, այստեղ տեղադրված է հատուկ ստեղ Copilot AI օգնականին կանչելու համար: Եվ վերջապես, թաչփադի վրա երևում է կլոր DialPad անիվ․ այն ստեղծագործական հավելվածները կառավարելու համար նախատեսված գործիք է, որին առավել մանրամասն կանդրադառնանք ստորև:
Ստեղծագործելու համար արդյունավետ նոթբուք
Հզոր վիդեո քարտը և պրոցեսորը առանցքային դեր են խաղում դիզայներների կամ վիդեո խմբագիրների բարդ ծրագրերի դեպքում։
Նման առաջադրանքների համար կարևոր է ընտրել բարձր բնութագրերով պրոցեսոր: Այս մոդելում տեղադրված է նորագույն AMD Ryzen AI 9 HX 370-ը՝ 12 միջուկով և ներկառուցված 50 TOPS նեյրոնային պրոցեսորով՝ AI-ի հետ կապված առաջադրանքների արագ կատարման համար:
ProArt P16-ում տեղադրված GeForce RTX 4070 քարտը նորագույն գրաֆիկական համակարգ է: Իրական ժամանակում ճառագայթների հետագծումը և AI տեխնոլոգիաների աջակցությունը թույլ է տալիս ստեղծել վիզուալ էֆեկտներ և բարձր արագությամբ ցուցադրել կինոմատոգրաֆիկ որակի պատկեր: Վիդեոքարտն ունի 8 ԳԲ GDDR6 վիդեո հիշողություն, ինչը ընդլայնում է նոթբուքի հնարավորությունները՝ խոշոր նախագծերի հետ աշխատելիս։
Պրոցեսորի և վիդեո քարտի նման հզոր տանդեմի շնորհիվ ProArt P16-ը հիանալի կաշխատի մեծ ռեսուրսներ պահանջող ծրագրերում: Բազմաֆունկցիոնալ և արագ աշխատանքի համար հասանելի են 32 կամ 64 ԳԲ օպերատիվ հիշողությամբ կոնֆիգուրացիաներ, որոնք կարող է ընտրել օգտատերը:
Վայելեք բոլոր գույները OLED էկրանի վրա
Այնպիսի ստեղծագործական առաջադրանքների համար, ինչպիսիք են գրաֆիկական դիզայնը, տեսանյութերի կամ լուսանկարների խմբագրումը, նոթբուքի էկրանը պետք է ապահովի բարձր կետայնություն, ճշգրիտ գունային վերարտադրություն և հարուստ գունային գամմա: Այս առումով ProArt P16-ի OLED էկրանն իդեալական ընտրություն է։ Այս սարքի 16 դյույմանոց ASUS Lumina OLED սենսորային դիսփլեյն ապահովում է գունային անհավանական ճշգրտություն և մանրամասն, իրական պատկեր:
Պատկերացրեք, որ պետք է շտկեք լուսանկարի գույները թույլ լուսավորություն ունեցող սենյակում աշխատելու ժամանակ: Նախ, OLED-ն ապահովում է հարուստ գունային գամմա, որը կազմում է DCI-P3 տարածության 100%-ը: Հատկապես ուշագրավ է սևի հստակ երանգները․ մոխրագույն փայլքեր չկան, սև ֆոնն իսկապես սև կլինի: Բացի դրանից, այս էկրանի առավելությունն այն է, որ գույնի ճշգրտությունը կախված չէ պայծառության մակարդակից: Եվ վերջապես, ցանկացած պայմաններում աշխատելու համար նոթբուքն ունի սենսոր, որն ավտոմատ կերպով կարգավորում է էկրանի պարամետրերը՝ շրջակա լույսի պայծառության և ջերմաստիճանի փոփոխություններին համապատասխան:
OLED էկրանի մեկ այլ առավելությունն այն է, որ այն 70%-ով պակաս կապույտ լույս է արձակում, ինչը նվազեցնում է աչքերի լարվածությունը և թույլ է տալիս երկար աշխատել նոթբուքի վրա:
Գերազանց պատկերի հետ մեկտեղ արտադրողներն առաջարկում են հստակ ձայն Harman Kardon-ի մասնագետներից: Բարձրախոսները տեղադրված են ստեղնաշարի երկու կողմիցմ: Վեց ներկառուցված ստերեո բարձրախոսներն ապահովում են բյուրեղյա մաքուր ձայն՝ հզոր, խորը բասերով: Dolby Atmos տարածական աուդիո էֆեկտների աջակցության շնորհիվ ձայնը դառնում է ավելի հստակ։
AI-ի աջակցությամբ հավելվածները
Արհեստական ​​բանականությունն օգտատերերի ամենօրյա գործառույթների անբաժանելի մասն է դարձել: Նոր ProArt P16-ը ներկայացնում է AI հավելվածներից օգտվելու հնարավորություն՝ ստեղծագործական գործընթացները պարզեցնելու համար:
Թիվ մեկ գործիքը StoryCube մեդիա պատկերասրահն է, որը թույլ է տալիս ակնթարթորեն որոնել, արտահանել և պահեստավորել լուսանկարներն ու տեսանյութերը ինչպես ամպային, այնպես էլ տեղական պահեստում:
Մեկ այլ կարևոր հավելված MuseTree-ն է՝ AI-ի միջոցով պատկերներ ստեղծելու համար: Նույնիսկ առանց ինտերնետ կապի, կարող եք մուտքագրել բանալի բառ և ստեղծագործել: Հավելվածն առաջարկում է նկարներ, իսկ օգտատերը կարող է խմբավորե դրանքլ, ավելացնել նոր պատկերներ և ստեղծել տարբեր կոնցեպցիաներ:
Ի հավելումն արհեստական բանականության օգտագործմամբ կրեատիվ լուծումների, ASUS-ն առաջարկում է AI-ով աշխատող AiSense վեբ-տեսախցիկ, որն աջակցում է ադատիվ մթեցմանը և էկրանի խավարմանը, հետևում է օգտատիրոջ հայացքին և անհրաժեշտության դեպքում ավտոմատ կերպով արգելափակում է համակարգը: 3DNR համակարգը նաև ապահովում է բարձրորակ աղմուկի նվազեցում և լուսավորության շտկում տեսանյութեր ձայնագրելու ժամանակ:
Նոթբուքում տեղադրված է սեփական ծրագրակազմ՝ ProArt Creator Hub, որը հանդիսանում է կարգավորումների կենտրոն: Այստեղ կարող եք վերահսկել տարբեր պարամետրեր, ներառյալ՝ արտադրողականությունը և գույները: Արտադրողները տրամադրել են նաև DialPad գործիքը․ թաչփադի վրա անմիջապես կնկատեք անիվը, որը թույլ է տալիս հեշտությամբ աշխատել համատեղելի հավելվածների հետ: Օգտատերը կարող է փոխել կարգավորումները և ավելացնել պարամետրերը՝ կախված նախագծից և ծրագրից, որի հետ այժմ աշխատում է: Օրինակ՝ հարմար է օգտագործել Adobe Premiere Pro ծրագրում աշխատելիս:
Մինչև Copilot+ մակարդակ օպերացիոն համակարգի արդիականացումից հետո, օգտատերերին հասանելի կլինեն AI-ով աշխատող այլ գործառույթները, ներառյալ՝ խելացի Recall որոնումը, Live Captions-ը՝ տարբեր լեզուներից ենթագրերի թարգմանությունը, և տեսազանգերի ժամանակ պատկերի բարելավման գործառույթը՝ Windows Studio Effects-ը:
Ինչո՞վ է ProArt P16-ը տարբերվում գրասենյակային նոթբուքներից
ProArt P16-ը հագեցած է բոլոր բնութագրերով, որոք անհրաժեշտ են ծանր ծրագրեր օգտագործող մասնագետներին։ Ավելի «համեստ» գրասենյակային նոթբուքը չի կարող լուծել նման առաջադրանքները։
Նշենք ProArt P16-ի առավելությունները ստեղծագործական գործունեության համար.
• հզոր գրաֆիկական պրոցեսոր
• OLED էկրանի հարուստ գունային գամմա
• բարձր արտադրողականություն և բարձր ծավալի RAM
• բազմաթիվ պորտերի շնորհիվ պրոֆեսիոնալ սարքերի աջակցություն
• ներկառուցված DialPad կարգավորիչ՝ ստեղծագործական հավելվածների համար:
ProArt P16 նոթբուք ընտրելու դեպքում փոխզիջումների գնալու կարիք չկա․ կարող եք ձեռք բերել հզոր սարք՝ կոմպակտ չափսերով և միևնույն ժամանակ գերժամանակակից էկրանով:

Новинка от ASUS: ProArt P16 максимальная производительность для творчества
Поиски идеального ноутбука, который сможет справится с такими задачами, как 3D-моделирование или видеомонтаж — дело не из легких. С одной стороны, хочется максимальной производительности, с другой — мобильности.
Проблема в том, что далеко не каждый ноутбук может предложить все это одновременно, и часто приходится идти на компромиссы. Сегодня мы разберем ProArt P16 - новинку от бренда ASUS. Этот ноутбук создан специально для тех, кто не привык довольствоваться малым и ожидает от ноутбука максимальной производительности.
Давайте разберемся, что делает ProArt P16 идеальным решением для профессионалов, занимающихся творчеством.
Надежная конструкция и эргономичность
Для создателей контента, которые часто в движении, необходим мобильный и прочный ноутбук для того, чтобы они могли работать в разных условиях на выездных съемках и проектах. Тонкий металлический корпус ProArt P16 толщиной всего 14,9 мм и весом 1,85 кг легко помещается в небольшой сумке или рюкзаке. Ноутбук отличается минималистичным дизайном: он выполнен в черном цвете с логотипом ProArt на крышке.
Благодаря прочному шарниру и немаркой отделке, ProArt P16 устойчив к внешним воздействиям, а военное тестирование по стандарту MIL-STD 810H подтверждает его надежность. Устройство тестируется на вибрации, пыль и работу при разных температурах.
Ноутбук имеет мембранную клавиатуру с ходом клавиш 1,7 мм и довольно большой тачпад. Открывая ProArt P16, сразу же в глаза бросаются две особенности. Во-первых, это выделенная клавиша для вызова ИИ-ассистента Copilot. Ну и наконец, на тачпаде располагается круглое колесо DialPad – это контроллер для управления творческими приложениями, о котором мы подробнее расскажем ниже.
Высокопроизводительная платформа для творчества
В случае сложных программ, которыми пользуются дизайнеры или видеомонтажеры мощная видеокарта и процессор играют ключевую роль в обеспечении эффективной и быстрой работы.
Для подобных задач важно выбирать процессор с высокими характеристиками. В этой модели представлен новейший AMD Ryzen AI 9 HX 370 с 12 ядрами и встроенным нейропроцессором мощностью 50 TOPS для быстрого выполнения задач, в том числе и ИИ.
Видеокарта GeForce RTX 4070, установленная в ProArt P16, представляет собой передовую графическую систему. Поддержка технологий трассировки лучей в реальном времени и ИИ позволяет создавать визуальные эффекты и рендерить изображения кинематографического качества на высокой скорости. Видеокарта обладает 8 ГБ видеопамяти GDDR6, что значительно расширяет возможности ноутбука при работе с большими проектами.
Благодаря такому мощному тандему процессора и видеокарты, ProArt P16 будет прекрасно работать при использовании ресурсоемких программ. Для многозадачности и быстрой работы представлены конфигурации с объёмом оперативной памяти 32 или 64 ГБ на выбор.
Наслаждайтесь всеми оттенками на экране OLED
Для творческих задач, таких как графический дизайн, видеомонтаж или фотообработка, экран ноутбука должен обеспечивать высокое разрешение, точную цветопередачу и широкую цветовую гамму. В этом плане OLED экран ProArt P16 — идеальный выбор. 16-дюймовый сенсорный дисплей ASUS Lumina OLED, установленный в этом устройстве, обеспечивает невероятную точность цветопередачи и детализированное, реалистичное изображение.
Представьте, что вам нужно скорректировать цвета на фото, при этом вы работаете в помещении с приглушенным светом. Во-первых, OLED предоставляет цветовой охват, составляющий 100% пространства DCI-P3, что делает цвета более насыщенными и яркими. Особо стоит отметить четкую передачу черного цвета: никаких серых бликов, черный фон будет действительно черным. Во-вторых, преимущество этого экрана в том, что точность цветопередачи не зависит от уровня яркости. Ну и наконец, для работы в любых условиях на ноутбуке установлен датчик, автоматически подстраивающий параметры дисплея под изменения в яркости и цветовой температуре окружающего освещения.
Еще одним плюсом OLED-дисплея является то, что он излучает на 70% меньше синего света, что снижает нагрузку на глаза и позволяет дольше работать за ноутбуком без ущерба для глаз.
Вместе с превосходной картинкой производители предлагают чистое звучание от специалистов Harman Kardon. Динамики расположены по двум сторонам от клавиатуры. Шесть встроенных стереодинамиков обеспечивают кристально чистое звучание с мощными, глубокими басами. С поддержкой пространственных аудиоэффектов Dolby Atmos звук становится еще более объемным.
Приложения с поддержкой искусственного интеллекта
Искусственный интеллект прочно вошел в повседневные процессы пользователя. На новом ProArt P16 представлена возможность воспользоваться ИИ приложениями для упрощения творческих процессов.
Инструмен номер один - медиагалерея StoryCube, которая позволяет мгновенно искать, экспортировать и организовывать фото и видео как в облачном, так и в локальном хранилище.
Другим важным приложением является MuseTree для создания изображений с помощью ИИ. Даже без подключения к интернету можно ввести ключевое слово и погрузиться в творчество. Приложение предлагает картинки, а вы можете группировать их, добавлять новые и создавать различные концепции.
В дополнение к креативным решениям с помощью ИИ ASUS предлагает веб-камеру AiSense с функциями ИИ, которая поддерживает адаптивное затемнение и отключение экрана, отслеживает взгляд пользователя и автоматически блокирует систему при необходимости. Также система 3DNR обеспечивает высококачественное подавление шума и корректировку освещения при записи видео.
На ноутбуке установлено фирменное ПО – ProArt Creator Hub – мозговой центр настроек. Здесь можно управлять различными параметрами, в том числе производительностью и цветами. Также производители предусмотрели инструмент DialPad. На тачпаде вы сразу же заметите колесико, с помощью которого можно легко взаимодействовать с совместимыми приложениями Adobe. Вы можете менять настройки и добавлять параметры в зависимости от проекта и программы, с которой работаете в данный момент. Например, его удобно использовать при работе с Adobe Premiere Pro.
Вместе с обновлениями операционной системы до Copilot+ PC, пользователям будет также доступен широкий функционал на базе ИИ, включая интеллектуальный поиск Recall, синхронный перевод в субтитры с разных языков Live Captions и улучшение изображения во время видеозвонков Windows Studio Effects.
Чем отличается ProArt P16 от офисных ноутбуков?
ProArt P16 обладает всеми необходимыми характеристиками для профессионалов, которым нужен производительный ноутбук для работы с ресурсоемкими программами. Более скромный офисный ноутбук не может справиться с подобными задачами.
Плюсы ProArt P16 для творчества:
- мощный графический процессор
- широкий цветовой охват экрана OLED
- высокая производительность и большой объем оперативной памяти
- поддержка профессиональных периферийных устройств
- встроенный контроллер DialPad для творческих приложений.
С таким ноутбуком как ProArt P16 нет необходимости идти на компромисс. Можно получить мощную начинку с компактными размерами и супер современным экраном.