Սարավանը դարձնել Լաս Վեգաս. գյուղի տեսլականը և Ամուլսարի ոսկու հանքը
Վայոց ձորի մարզում Սարավանը լավագույն ցուցանիշ ապահոված գյուղերից մեկն է, ինչի մասին դեռևս իր պաշտոնավարման ժամանակ մեզ հետ զրույցում պարծեցավ արդեն նախկին մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը: Որպես համայնական կյանքի իդեալական մոդել հենց այս գյուղն էր բնութագրում նախկին մարզպետը. «Սարավանը երևի միակ բնակավայրն է, որտեղ բնակչությունն ավելանում է. 9 ընտանիք Եղեգնաձորից, մեկ ընտանիք այլ տեղից տեղափոխվել է Սարավան: Լավ պայմաններից է,- վստահեցնում էր Սերգեյ Բագրատյանը,- հիանալի արոտավայրեր ունեն, հիանալի պայմաններ կան անասնապահությամբ զբաղվելու, վար ու ցանքով զբաղվելու»:
Սարավան համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանն ասում է, որ գյուղում արտագաղթը կանգնել է, իսկ գյուղի տների գները` թանկացել. տունը, որը կարելի էր նախկինում 1500-2000 դոլարով գնել, այժմ արժե 10 հազար դոլար: 5 տարի հետո Սարավանը կդառնա Լաս Վեգաս: Սրանում համոզված էր թե նախկին մարզպետ Բագրատյանը, թե Սարավանի համայնքապետ Ս. Բաբայանը: Միայն թե գյուղի զարգացումը ոչ թե գյուղատնտեսության կամ անասնապահության հաշվին է եղել, այլ, պարզվեց, հանքավայրի. Սարավանը հենց այն երեք գյուղական ազդակիր համայնքներից մեկն է, որի արոտավայրերը փռված են Ամուլսարի փեշերին: 1363 հա հող համայնքը տրամադրել է «Գեոթիմ» ընկերությանը` հետազոտական աշխատանքների, 136 հա` որպես հանքավայր շահագործելու համար:
Գյուղի սոցիալ-տնտեսական ընդհանուր վիճակը բավականին բարվոք բնութագրեց գյուղապետ Սիմոն Բաբայանը: Վերջին 2-3 տարում իրենց համայնքի տարածքի բարձրադիր լեռնային շրջանում հայտնաբերված գունավոր մետաղների հանքավայրի հետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու և հողերի կատեգորիաները` հանքարդյունաբերության համար օգտագործելու դիմաց «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն տարեկան շուրջ 30 մլն վարձավճար է տալիս: Ընկերության մուտքերը համայնքի բյուջե մեծ հույսեր է ներշնչել գյուղացիներին, բացի դրանից` ավելի քան 7 կմ լեռնային հատվածներով գազատարն է ընկերության միջոցներով անցկացվում: Սարավանցիները վստահ են` դեռ բազմաթիվ խոստումներ կան, որ պիտի իրականանան:
Այս տարի գյուղը մանկապարտեզ նույնպես կունենա, գյուղի վերնամասում ոռոգման հին ջրագիծը պիտի հիմնովին փոխվի, որպեսզի մոտ 250 հա հող ոռոգելի դառնա: Եվս մեկ ծրագիր է նախատեսել գյուղապետը` 15 հա փորձարարական պտղաբուծական համալիրի կառուցում Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (ԻՖԱԴ) հետ, իսկ առաջիկայում գյուղ կներկրվի մի քանի անիվավոր տեխնիկա:
«Էդքանը անելուց հետո մտածում եմ, եթե մի 50 հա կարտոֆիլ մշակվի, այգիներ հիմնվի, էլ չեմ ասում մի փոքր փորձնական անասնապահական ֆերմա ստեղծեն, դա էլ ենք պայմանավորվել, մի քանի խոզամայրեր բերենք ու 10 գլուխ երինջ»,- մանրամասնում է գյուղապետը:
Սարավանը թուրքական գյուղ է եղել, թուրք բնակիչների հեռանալուց հետո` 1988-ին համալրվել Ադրբեջանից բռնագաղթած փախստականներով, հարևան գյուղերից, Վայքից, Սիսիանից տեղափոխված երիտասարդ ընտանիքներով: Սարավանը երեք բնակավայրերից է բաղկացած` Սարավան, Սարալանջ և Ուղեձոր: Միասին 346 բնակիչ ունի: Ուղեձորը սեզոնային գյուղ է համարվում, բնակիչները ձմռանը գնում են, ամռանը` վերադառնում իրենց անասուններով: Գյուղի վիճակը ծանր է եղել: Գյուղապետարանի աշխատակազմի առաջատար մասնագետ Ռազմիկ Մանուկյանն ասում է, որ հիմա վիճակն այլ է. գյուղը ոտքի է կանգնել: Նախկինում գյուղում մի կաթիլ ջուր չի եղել, այժմ Սարալանջը ջրամատակարարմամբ ապահովված է, խմելաջրի երու արտաքին ցանցի փոփոխություն են կատարել. «Խմելու ջուրն էնքան շատ է, որ մարդիկ բաղչա են ջրում»,- ասում է Ռ. Մանուկյանը: Հաջորդը գյուղի կոյուղին է, որով արդեն իսկ զբաղվում են:
Ամուլսարը կդառնա խոշոր հարկատու
Սարավանից Ամուլսարի մի մասն է երևում` գագաթը, այն էլ շատ հեռվից: Սարավանը ոսկու հանքավայրի ուսումնասիրության և շահագործման համար տրամադրել է մեծ մասամբ հեռագնաց արոտավայրրերը` գյուղից 10-ից մինչև 30 կմ հեռու. տարածք, որը, ըստ գյուղապետարանի աշխատակիցների, չի օգտագործվել, որովհետև գյուղում անասունների այդքան գլխաքանակ չկա, որպեսզի անհրաժեշտություն լինի հասցնել հեռավոր արոտավայրեր:
«Հանքին կողմնակից ենք էնքանով, որ մենք ինչպիսի ծախսեր արինք, բայց եթե մնար մեր տեղական մուտքերի վրա, մեր բյուջեի հաշվին, մենք բառիս լայն իմաստով սկի 10 շիֆեր էլ չէինք կարող առնել»,-ասում է Ռազմիկ Մանուկյանը:
Ամուլսարը 2.5 մլն ունցիա պաշարով ոսկու հանք է, որի ներուժը շահագործող «Գեոթիմ» ընկերությունը զգալիորեն ավելի մեծ է համարում: Արտադրության գնահատման ծավալների համաձայն` «Ամուլսարը» կդառնա ամենաախոշոր հինգ հարկատուներից մեկը:
«Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն հայկական երկրաբանահետախուզական կազմակերպություն է: Ընկերությունը «Լիդիանին» 95 %-ով պատկանող Հայաստանյան ներկայացուցչությունն է, որը հիմնադրվել է 2005թ.-ին: «Լիդիան ինթերնեյշնլ լիմիթեդ» ընկերությունը միջազգային շուկայում գործող բրիտանական կազմակերպություն է: Զբաղվում է հանքերի հետախուզմամբ և մշակմամբ, մասնագիտանում է ոսկու արդյունահանման աշխատանքում: «Լիդիան ինթերնեյշնլ լիմիթեդ»-ի առավել խոշոր բաժնետերերն են` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (Համաշխարհային բանկի խումբ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը և «Նյումոնթ» լեռնահանքային կորպորացիան (ոսկու արդյունահանման ծավալով աշխարհում երկրորդ ընկերությունը):
Ամուլսարի հանքավայրը ընկերության նոր նախագիծն է և վերջին 20 տարիների ընթացքում Հայաստանում հայտնաբերված ոսկու նոր հանքավայրը: Տեղակայված է Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի վարչական սահմանին: 2007-ից «Գեոթիմը» 4 ամառների ընթացքում իրականացրել է հետախուսզական հորատումներ, ստուգել լեռնաշղթայի երկայնքով մակերևույթից մինչև 250մ խորության վրա ոսկու պարունակությունը:
«Գյուղերի և Ջերմուկի վրա փոշին ազդեցություն չի ունենա` փոշու հեռավորության և նախատեսվող միջոցառումների շնորհիվ»,- շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հիմնավորման մեջ նշում է «Գեոթիմ» ընկերությունը: Ըստ ընկերության հաշվարկների` փոշու 95 %-ը կնստի փոշու աղբյուրից 100 մ հեռու, մնացած 5 %-ը կտարածվի առավելագույնը 1000 մ: Բացահանքից և տարրալվացման հարթակից բնակավայրերը գտնվում են զգալիորեն հեռու: «Գեոթիմը» հայտարարում է, որ մշակելու է փոշու կառավարման նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցված նախագիծ` ջրցան մեքենաներ, փակ կոնվեյեր, ջարդումը փակ շենքում:
Հիշեցնենք, որ բնապահպաններն ահազանգում են, որ Ամուլսարը տրանզիտային այն ուղին է, որը ծառայում է Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների միգրացիային: Այն կենսաբազմազանության կարևորագույն տարածք է համարվում, որտեղ նույնպես Կարմիր գրքում գրանցված բույսեր կան: Սարավանում, սակայն, չգիտես ինչու գյուղացիներին չի անհանգստանում ոչ Կարմիր գրքի բույսերն ու կենդանիները, ոչ էլ հանքի հնարավոր վատ ազդեցությունը գյուղի վրա. հիմնավորումը մեկն ` կարևորը աշխատանք լինի:
«Մենք մեզ մտահոգող բոլոր հարցերը տալիս ենք, իրենք գիտականորեն ապացուցում են, որ դա այդպես չէ, էլ ի՞նչ կարող ենք անել: Տներում դրեցին գործիք, թե ռադոն գազը ինչ տոկոսային հարաբերությամբ կա մինչև հանքի բացելը: Իրենք արդեն որոշակի մասով բացել են հանքը, որ տենան, թե հո էդ գազը չի հասել, եկան, նայեցին, որ բոլոր իրենց դրած փորձարկումները նորմալ են»,-պատմում է Ռ. Մանուկյանը:
«Եթե հիմա հաշվի առնենք տենց բաները, որ վնաս կա, ինչո՞վ զբաղվի էդ ժողովուրդը, եթե մտածենք, որ հա, էսօր էդ փոշին եկավ, մեզ վնաս տվեց, ինչո՞վ զբաղվենք, եթե արդյունաբերություն չկա, գործարան չի աշխատում,-միջամտում է համայնքապետարանի առաջատար մասնագետ Ռուզան Ասատրյանը,- Երևանի բնապահպանը ինչ իմացավ` ստեղ ինչ ազդեցություն ունեցավ էդ փոշին սարավանցու համար»: Ռուզանը ցույց էր տալիս «Գեոթիմ» ընկերության տրամադրած արդյունքները և ոգևորված պատմում, որ «Գեոթիմը» Սարավանում տնկարան է ստեղծել, որի ծառերը պետք է հանքի տարածքից ներքև ընկած համայնքներին պաշտպանեն հնարավոր փոշուց, օդը մաքրեն:
Զառա Գևորգյանը երիտասարդ կենսաքիմիկ է, ապրում է Սարավանում, ամուսնացած է, ունի մեկ երեխա: Աշխատում է «Գեոթիմ» ընկերությունում, բնապահպանության փորձագետի օգնական է: Նմուշառումներ է անում` օդի, ջրի, հողի և այլն: Զառան ասում է, որ ինքը շահագրգիռ է, որ հանքավայրն աշխատի, և եթե այն վնասակար ազդեցություն ունենար համայնքի վրա, բնականաբար, ինքն էլ դեմ կլիներ` չէ որ ինքն ու իր ընտանիքն էլ է ապրում Սարավանում: Զառան պատմում է, որ ազդակիր համայնքներում սարքեր են տեղադրված (Սարավան, Գնդեվազ, Գորայք) և անընդհատ նմուշառումներ են անում, նույնիսկ ձմռանը: Մի նմուշը ուղարկում են hայաստանյան լաբորատորիա, մյուսը` արտասահմանյան:
«Մեր տվյալները նույնիսկ միջազգային ստանդարտներից էլ ցածր է, այնպես չէ, որ ասում են` ուրան կա, էս կա, էն կա, էդ ամենը սուտ բաներ են` մարդկանց մեջ խուճապ մտցնելու համար»,- ասում է Զառան:
Նա Ջերմուկից հասնող լուրերը նույնպես սուտ է համարում: Համաշխարհային բանկի «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչը գյուղապետարանում կազմակերպված հավաքին, երբ բնակիչները ներկայացրել են բնակչության մտավախությունները ուրանի առկայության շուրջ, խնդրել է փաստացի ապացույցներ ներկայացնել, որ տարածքում ուրան կա: «Բնապահպանական կազմակերպությունները ոչ մի փաստ չունեն, ընդամենը ասում են` էս կա, էն կա»,- ասում է Զառան:
Այդ լուրերը տեղացիները վերագրում են ԱԺ պատգամավորության թեկնածու Աշոտ Արսենյանին (մականունը` Քլոս), ով «Ջերմուկ գրուպի» սեփականատերն է, և քանի որ զգացել է, որ իր բանվորները դուրս են գալիս ընկերությունից հանքավայրում ավելի բարձր աշխատանքի անցնելու համար (քանի որ պատգամավորը նրանց վճարում էր 60 հազար, իսկ հանքավայրի աշխատողները ստանում են շուրջ 120 հազար դրամ), որոշել է նման լուրեր տարածել:
Սարավանի համայնքապետարանի աշխատակազմի առաջատար մասնագետ Ռազմիկ Մանուկյանն ասում է, որ գյուղից առայժմ 8 հոգի բանվոր է ներգրավված Ամուլսարի աշխատանքներում, 4 անձանց էլ այլ գործերի համար են վերցրել: Ընդհանուր առմամբ այս պահին շուրջ 130 աշխատակից է ներգրավված հանքի ուսումնասիրության աշխատանքներում: «Ամուլսար» ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը խոստանում է վերապատրաստվել և աշխատանքի ընդունել 200-300 մարդու հարակից համայնքներից: 130 հազար դրամի սահմաններում աշխատավարձ են տալիս գյուղացիներին, ինչը ներկայիս գործազրկության պայմաններում հնարավորություն է տալիս գյուղացիներին բարելավել իրենց կենսակերպը:
Գյուղացիների հիմնավորումները շատ նման են. այսքան տարի գյուղին որևէ աջակցություն չէր ցուցաբերվում, գազի խնդիրը երկար ժամանակ չէր լուծվում, «նույնիսկ մի քանի շիֆեր գյուղին չէր տրամադրվում», իսկ հիմա համայնքը ծաղկում է: Սարավանն էլ պատրաստում է էլի հողեր տրամադրել «Գեոթիմ» ընկերությանը. «Նոր պայմանագիր պիտի կնքնենք իրենց հետ, մոտ 100 հա էլ պիտի ավելացվի հանքարդյունահանման տարածքը, որի շնորհիվ լրացուցիչ մեր բյուջեում 24-25 մլն դրամ գումար կունենանք: Եվ այս գումարները` մոտ 60 մլն դրամ, եթե 5 տարի ներդրվի գյուղի զարգացման համար, կմոտիկանա Լաս Վեգասին»,- ասում է գյուղապետ Բաբայանը: Գյուղապետը միայն ափսոսում է, որ չի նկարել գյուղը նախկին տեսքով, որպեսզի նորի հետ համեմատելու հնարավորություն ունենային:

Las Vegas Riches in Armenia: Saravan Pins Its Hopes on Amoulsar Gold Mine
A house that went for $1,500-$2,000 just a few years ago now goes for $10,000. So what’s behind the sudden “gold rush” in Saravan? That’s right; it’s the yellow metal itself.
You see, much of the village’s pastures abut Mt. Amoulsar and that’s where the gold ore is supposed to be. The Saravan village municipality has already handed over 1,363 hectares of land to the mining company Geoteam for prospecting and 136 hectares for mining operations.
In return, Geoteam pays the village an annual sum of 30 million AMD for leasing and other payments.
Saravan Mayor Simon Babayan told me that this new influx of cash has raised the spirits of local residents and authorities alike. They all see a rosy future on the horizon.
The mining company has installed a 7 kilometre gas pipeline through the mountains to the village. The village will have a new kindergarten this September and the upper fields will be irrigated for the first time. The International Fund for Agricultural Development will be setting up a 15 hectare experimental fruit-growing complex in the village.
Mayor Babayan points to all these projects as a harbinger of better days for Saravan and boasts that people have stopped leaving the village.
Saravan was populated by Azeri Turks before the war. After they left, Armenian refuges from Azerbaijan and young families from the local area moved in. Today, Saravan boasts a population of 346.
Only the peak of Mt. Amoulsar is visible from Saravan. Most of the lands leased to Geoteam lie 10-30 kilometres from the village and are hardly used for animal grazing. There just aren’t enough animals.
Geoteam CJSC is a 95% owned subsidiary of Lydian International Limited. Exploration activities undertaken in 2008 identified 16.4 t of gold reserves. In 2009 the company obtained a special Mining License from RA Ministry of Energy and Natural Resources, and in December 2009, after meeting all legal requirements, signed a Mining License Agreement. The company states that since incorporation in 2005, it has invested more than USD 15 million into its activities in Armenia.
Lydian International Limited, based in the British Channel Islands, is a publically quoted company listed on the Toronto (Canada) Stock Exchange (TSX:LYD). Lydian is a mineral exploration and development company with expertise and a proven track record in discovering and developing new gold deposits. Lydian’s largest shareholders are the International Finance Corporation, (part of the World Bank Group), the European Bank for Reconstruction and Development and Newmont Mining Corporation (the World’s second largest gold miner).
Amoulsar is a brand new gold discovery, the first for over 20 years in Armenia. It is located along a high ridge top between the Vayots Dzor and Syunik provinces.
Since discovery of the Amoulsar gold deposit in 2006, Geoteam CJSC has completed surface analysis of gold content in exposed rock outcrops, analysed the soil for trace indications of gold and conducted geophysical surveys to project the possible subsurface shape and extent of the gold deposit at Amoulsar. Since 2007 the Company has conducted four summer seasons of exploration drilling on the project. Drill holes have tested the gold content along the ridge top down to depths of up to 250 meters below the surface. In total 395 drill holes and 46000 metres of drilling have been completed by Geoteam by the end of 2010.
On its website, Geoteam says it will use an open pit method for extracting the ore. This ore will then be transported from the open pit area to a crusher which will reduce the size of the rocks. These smaller rocks will be transported to a heap leach pad and the gold will be extracted over a period of time.
The company claims that the heap leaching method is used internationally on many projects and is a recognised form of gold extraction process. Geoteam adds that it is currently focused on identifying all risks and completing a full risk assessment and risk prevention measures for the whole of the Amoulsar project.
The company claims that dust from drilling will not impact the local villages and the resort town of Jermouk some 13 kilometres away. Geoteam says that 95% of the dust will come to rest at distance of 100 meters from the site and the remainder will not travel more than 1,000 meters. A sanitary protection zone around metal ore deposits has been set at 1000 m and the closest village to the deposit is over 5 kms away, the company states.
Environmental activists argue that the site is used as a migratory passage for many animals registered in the red Book of Endangered Species and is important in terms of overall biodiversity. It is the natural habitat of many unique species of flora as well.
This doesn’t seem to concern local residents. All they want is jobs.
Saravan Municipality specialist Razmik Manoukyan says that they have voiced all their concerns to the company and that Geoteam has scientifically proven that any environmental or health threats are unsubstantiated.
“They’ve even installed radon gas meters in all the houses. All levels are at normal range even though mining operations have begun,” says Manoukyan.
Rouzan Asatryan, another municipality specialist, adds that environmental activists from Yerevan don’t know the full story and boasts that the company has even set-up a tree nursery in Saravan. The tress will be planted as a protective belt around the mine to further limit any dust fallout on the villages below.
Zara Gevorgyan, is a young biochemist living in Saravan. She’s married with a young child. She works at Geoteam as an assistant environmental specialist. She takes samples of the local air, water and soil. Some of the samples are sent to a lab in Armenia for analysis and the rest to an overseas testing facility.
“All the results are within internationally accepted norms. All that talk of uranium and other stuff is bogus and just meant to create panic,” says Zara, adding that she’d be the first to sound the alarm if anything was found to be a health risk given that she has a small child.
She says that at recent public hearings in Jermouk, Armenian activists weren’t able to provide valid data that uranium indeed exists.
Local residents say all this doomsday talk is the work of Ashot Arsenyan, the owner of Jermouk Group. They say that MP Arsenyan saw that many of his workers were leaving his employee (at around monthly wages of 60,000 AMD) for higher paying jobs at Amoulsar (120,000 AMD).
Right now, there are 8 Saravan residents working at the mine according to Razmik Manoukyan. The total labor force at Amoulsar is around 130. Geoteam says it will train another 200-300 locals for jobs at the mine.
Based on the prospects of even more job openings, Saravan plans to allocate an additional 100 hectares to Geoteam. This translates into an additional budgetary inflow of 24-25 million AMD.
Mayor Babayan says if all this new revenue, some 60 million, is reinvested in Saravan the village will resemble the Armenian equivalent of Las Vegas within 5 years.
“It’s just a pity that I don’t have a photo of what the village looked like before all this development. It would have been great to compare the new with the old.”