Հայաստանը 200 մլն դոլարի վարկ կստանա Քաջարանի թունելի շինարարության համար
Գործադիրը հավանություն է տվել 2024 թվականի հուլիսի 26-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից «Քաջարանի թունելի շինարարություն» ծրագրի ֆինանսավորման համար ներդրումային վարկի տրամադրման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
«Համաձայնագրի համաձայն Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրվի 200,000,000 (երկու հարյուր միլիոն) ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրումային վարկ «Քաջարանի թունելի շինարարություն» ծրագրի ֆինանսավորման համար։
Ծրագրի մանրամասն նախագծով նախատեսվում է իրականացնել Քաջարանի թունելի (երկարությունը՝ շուրջ 7.0 կմ) կառուցման և գոյություն ունեցող Մ2 Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահման շուրջ 4 կմ (Քաջարանի թունելի մուտք-Սիսիան-Քաջարան նախատեսվող նոր ճանապարհահատվածի խաչմերուկ) երկարությամբ հատվածի վերակառուցման աշխատանքները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

The Armenian government today approved a July 26, 2024 agreement allowing for a US$200 million Eurasian Development Bank (EDB) investment loan for the construction of the seven-kilometer Kajaran Tunnel, part of the strategic North-South highway corridor.
The funds will also be used to rebuild a four-kilometer section of a roadway connecting Yerevan to the Iranian border.
Funding for the project will be provided by the Eurasian Fund for Stabilization and Development (EFSD), a regional financial arrangement in the amount of US$ 8.513 billion established by Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Russia, and Tajikistan to overcome negative crisis consequences, to provide long-run sustainability and to foster economic integration of EFSD member countries.