Վերաարտահանող Հայաստան. ոսկին, ադամանդն ու հեռախոսը առաջատարներն են
Վերաարտահանումների մեծ ալիքի արդյունքում Հայաստանից արտահանվող ապրանքների առաջատարների պատկերը 2023 թվականին հիմնովին փոխվել է։ Ոսկին, ադամանդն ու բջջային հեռախոսները պատվավոր եռյակում են։ Երեք ապրանքախմբերի դեպքում էլ գործ ունենք վերաարտահանման հետ. ապրանքները ներմուծվել են Հայաստան և այստեղից արտահանվել:
Մաքսային ծառայությունը վերջապես հրապարակել է Հայաստանի արտաքին առևտրի տարեկան տվյալները լայն բացվածքով՝ երկիր-ապրանք կտրվածքով։
2023 թվականին Հայաստանից արտահանվել է աննախադեպ ծավալի՝ 29.1 տոննա կիսամշակ կամ անմշակ ոսկի: Սա վերջնական մշակում չանցած ոսկին է, որն արտերկրում մշակվում է և զտվում։ Ոսկու գերակշիռ մասը՝ 71%-ը, արտահանվել է Արաբական Միացյալ Էմիություններ՝ ԱՄԷ։ Այս ոսկին Հայաստանը ներմուծում է Ռուսաստանից։ Արտահանված ոսկու ընդհանուր արժեքը կազմել է 1.8 միլիարդ դոլար, որը 2022 թվականի համեմատ 4.4 անգամ աճել է։
Արտահանման առաջին տասնյակի երկրորդ տեղում ադամանդն է։ Այստեղ ևս ծավալներն աննախադեպ են՝ մոտ 4.5 մլն կարատ, 593 մլն ԱՄՆ դոլար: «Հետքի» հետաքննությունը ցույց է տվել, որ խոսքը, մեծամասամբ, Ռուսաստանից բերված ալմաստի մասին է, որն արտահանվում է չմշակված վիճակում՝ դեռևս ադամանդ չդարձած։ Այս բիզնեսում ներգրավված են հայ, ռուս և արաբ գործարարներ։ Հայկական կողմից ակտիվորեն աշխատում են Աբովյանում գտնվող ADM Diamonds գործարանը և նրանց գործընկերները։ Գործարանի անունը կապվում է ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի հետ՝ թեև գործարանը փաստացի կառավարող Արտակ Բաղիկյանը հերքում է դա։
2022 թվականից Հայաստանը դարձել է Ռուսաստանի համար եվրոպական, ամերիկյան և այլ երկրների արտադրության բջջային հեռախոսների, տարատեսակ կենցաղային տեխնիկայի և ավտոմեքենաների մատակարար։ 2022 թվականի փետրվարից՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից հետո, երբ Արևմուտքը խզեց կամ սահմանափակեց տնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, Հայաստանը դարձավ մի շարք ապրանքների վերաարտահանման տարանցիկ երկիր։ Եթե ոսկու, ոսկերչական իրերի և ադամանդի պարագայում դրանց ծագման երկիրը Ռուսաստանն է, և Հայաստանի միջոցով դրանք այլ երկրներ են արտահանվում, ապա բջջային հեռախոսների, կենցաղային տեխնիկայի, ավտոմեքենաների պարագայում հակառակ սխեման է գործում։ Դրանք արևմտյան երկրներից են գալիս և Հայաստանի միջոցով հասնում Ռուսաստան։
2023 թվականին Հայաստանից արտահանվել է շուրջ 1.7 մլն հատ բջջային հեռախոս (հեռախոսային ապարատ բջջային ցանցի կամ այլ կապի), որի ընդհանուր արժեքը կազմել է 535 մլն ԱՄՆ դոլար։ Նախորդ տարվա համեմատ թե՛ քանակը, թե՛ արժեքը կրկնապատկվել են։ Դրանք հիմնականում ներմուծվում են Վիետնամից և արտահանվում Ռուսաստան։ Այս վերաարտահանումների արդյունքում Հայաստանում տեխնիկայի առևտրով զբաղվող ընկերությունների մի մասը հանրապետության խոշոր հարկատուների ցանկում թռիչքային աճ են գրանցել։
- Տեխնիկա վերաարտահանող ընկերությունները թռիչքային աճ են գրանցում խոշոր հարկատուների ցանկում
2023 թվականին Հայաստանի արտահանման առաջատար տասնյակում են ոսկերչական իրերը, ավտոմեքենաները, պղինձը, ծխախոտը, կոնյակը, ֆեռոմոլիբդենը (երկաթահամահալվածք) և հեռուստացույցը։Ինֆոգրաֆիկայում կարելի է տեսնել, թե ինչպես է վերջին հինգ տարիներին փոխվել Հայաստանի արտահանման առաջատար տասնյակը։ Վերաարտահանումների հաշվին տասնյակում դիրքերը բարելավել են ինչպես ոսկին, այնպես էլ՝ ոսկերչական իրերը, ադամանդը, բջջային հեռախոսները, ավտոմեքենաները։

Реэкспорт из Армении: список товаров возглавляют золото, бриллианты и мобильные телефоны
В результате ощутимого роста реэкспорта из Армении в 2023 году картина лидирующих в этой сфере товаров основательно изменилась. В первую тройку вошли золото, бриллианты и мобильные телефоны. Во всех указанных случаях мы имеем дело с реэкспортом. Это означает, что товары были импортированы в Армению, а потом экспортированы.
Таможенная служба наконец опубликовала данные о внешней торговле Армении. В 2023 году из нашей страны было экспортировано беспрецедентное количество – 29,1 тонны – полуобработанного и необработанного золота. Обработку золото проходит за рубежом. Подавляющая его часть – 71% - была экспортирована в Объединенные Арабские Эмираты. Золото Армения импортирует из России. Общая стоимость вывезенного драгметалла составила 1,8 млрд долларов, что в 4,4 раза превышает аналогичный показатель 2022 года.
Второе место по объему экспорта занимают бриллианты. В этом случае также мы имеем дело с беспрецедентным количеством – около 4,5 млн карат на общую сумму 593 млн долларов США. Расследование Hetq.am показало, что речь идет в основном об импортируемых из России алмазах, которые экспортируются в необработанном виде. В этом бизнесе участвуют армянские, российские и арабские предприниматели. С армянской стороны наиболее активную деятельность разворачивает завод ADM Diamonds в Абовяне и его партнеры. Это предприятие связывают с провластным депутатом парламента Армении Хачатуром Сукиасяном, однако фактический управляющий заводом Артак Багикян отрицает этот факт.
С 2022 г. Армения поставляет в Российскую Федерацию мобильные телефоны, бытовую технику и автомобили европейского, американского и другого производства. С февраля 2022 г., то есть после начала российско-украинской войны, когда Запад разорвал или ограничил экономические связи с РФ, Армения стала транзитной страной для реэкпорста ряда товаров. Если в случае с золотом, ювелирными изделиями и бриллиантами страной их происхождения является Россия, и эти товары экспортируются в другие страны через Армению, то в случае с мобильными телефонами, бытовой техникой и автомобилями действует противоположная схема - эти товары поступают из западных стран в Армению, откуда экспортируются в Россию.
В 2023 году из Армении было экспортировано почти 1.7 млн мобильных телефонов, общая стоимость которых составила 535 млн долларов США. Эти товары импортируются в основном из Вьетнама и экспортируются в Россию. В результате реэкспорта часть торгующих техникой компаний резко улучшила свои позиции в списке наиболее крупных налогоплательщиков страны.
В 2023 г. в первой десятку экспортных товаров Армении входили ювелирные изделия, автомобили, медь, сигареты, коньяк, ферромолибден и телевизоры.