Ողջունում ենք ԵՄ կողմից կայացված պատմական որոշումները. Արարատ Միզոյան
Քիչ առաջ ԵՄ խորհրդի՝ արտաքին գործերի նախարարների կողմից կայացված որոշումների կապակցությամբ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել է. «Մենք ողջունում ենք ԵՄ կողմից՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով կայացված պատմական որոշումները Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո Հայաստանին աջակցության տրամադրման և վիզայի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ։
Սա ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շատ կարևոր հանգրվան է, գործընկերություն, որը խորանում է՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և սկզբունքների, ինչպես նաև կայունության, խաղաղության և բարեկեցության տեսլականի վրա։ Անկեղծորեն շնորհակալություն եմ հայտնում ԵՄ կառույցների և անդամ երկրների իմ գործընկերներին»։
Նշենք, որ ԵՄ-ն նաեւ 10 մլն եվրո կտրամադրի Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից։ Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցելու համար տրամադրվելիք այս օգնության նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի զինված ուժերի նյութատեխնիկական կարողությունները և նպաստել ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակներում խաղաղ բնակչության պաշտպանության բարելավմանը:
Մասնավորապես՝ գումարը պետք է տրամադրվի մեկ գումարտակի համար նախատեսված դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը կներառի նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has welcomed today’s European Council decision to allocate €10 million to support Armenia’s military.
The funding is part of the European Union’s European Peace Facility (EPF).
This is the first time the E.U. has decided to support Armenia from the European Peace Facility.
The aim of this assistance measure, according to the European Council, is to enhance the logistical capacities of the Armenian Armed Forces, and to contribute to improved protection of civilians in crises and emergencies.
It also aims to enhance the resilience of Armenia and accelerate interoperability of its Armed Forces in case of possible future participation of the country in international military missions and operations, including those deployed by the EU. Concretely, the adopted assistance measure will allow the provision of a fully-fledged deployable tent camp for a battalion-sized unit.
(The European Council defines the E.U.'s overall political direction and priorities, traditionally by adopting conclusions.)