Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Օլաֆ Շոլցի հանդիպումը
Մեծ Բրիտանիայի Բլենհայմյան պալատում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև քաղաքական ու տնտեսական համագործակցության հետևողական զարգացումն ու այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է հայկական կողմի սկզբունքային դիրքոշումները սահմանազատման գործընթացի, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման քայլերին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել այդ ուղղությամբ ՀՀ կառավարության իրաականացրած և առաջիկայում նախատեսվող երկարաժամկետ ծրագրերի, այդ թվում՝ բնակապահովման ծրագրի վերաբերյալ: Բռնի տեղահանվածների կարիքները հասցեագրելու գործում կողմերը կարևորել են նաև միջազգային հանրության շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Состоялась встреча Никола Пашиняна и Олафа Шольца
В Бленхеймском дворце состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с канцлером Федеративной Республики Германия Олафом Шольцем.
Собеседники подчеркнули важность последовательного развития политического и экономического сотрудничества между Арменией и Германией и реализации последовательных шагов в этом направлении.
Был затронут мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян представил принципиальные позиции армянской стороны относительно процесса делимитации границы и возможностей разблокирования региональных инфраструктур.
Были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарными проблемами вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, и шаги по их решению. Премьер-министр Пашинян представил детали долгосрочных программ правительства Республики Армения, в том числе программы жилищного обеспечения. В контексте удовлетворения потребностей вынужденных переселенцев стороны также подчеркнули важность постоянной поддержки со стороны международного сообщества.