Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյային
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյային: Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը ողջունել է տիկին Զեյայի այցը և ընդգծել Հայաստան-ԱՄՆ բազմաոլորտ համագործակցության հետևողական զարգացման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ փոխգործակցության համատեքստում շեշտել է ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման գործում, մասնավորապես, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, արդյունավետ կառավարման, հանրային ծառայությունների, ոստիկանության և այլ ոլորտներում: Վարչապետը նշել է, որ ժողովրդավարության զարգացումը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական և առաջնահերթ նշանակություն:
Պետքարտուղարի տեղակալի խոսքով՝ Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումն ԱՄՆ վարչակազմը մեծապես կարևորում է և մեր երկրին ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված տեխնիկական ու ֆինանսական աջակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ: Ուզրա Զեյան նշանակալի է համարել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացված քայլերը և շեշտել մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարին միտված ծրագրերի ու բարեփոխումների կարևորությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են վերը նշված ուղղություններով, ինչպես նաև կրթության բնագավառում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության 300 դպրոցների և 500 մանկապարտեզների, ինչպես նաև Ակադեմիական քաղաքի ծրագրերին: Կարևորվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև կրթական նոր ծրագրերի իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին: Պետքարտուղարի տեղակալն ընդգծել է, որ ԱՄՆ շարունակելու է նպաստել երկու երկրների միջև իրական խաղաղության հաստատմանն ու տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովմանը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին ու դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում, կարևորվել է միջազգային հանրության շարունակական աջակցությունը»,- ասված է պաշտոնական հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Пашинян принял заместителя госсекретаря США Узру Зею
Премьер-министр приветствовал визит госпожи Зеи и подчеркнул важность последовательного развития многопрофильного сотрудничества Армения-США. В контексте двустороннего взаимодействия Никол Пашинян подчеркнул важность продолжительной поддержки США в эффективном продвижении демократических реформ в нашей стране, в частности, в сфере юстиции, борьбы с коррупцией, эффективного управления, общественных служб, полиции и в других областях. Премьер-министр отметил, что развитие демократии имеет стратегическое и приоритетное значение для правительства Республики Армения.
По словам заместителя госсекретаря, администрация США придает большое значение развитию и укреплению сотрудничества с Арменией, и техническая и финансовая поддержка развитию демократических институтов нашей страны будет носить продолжительный характер. Узра Зея назвала значимыми шаги последних лет по развитию демократии в Армении и подчеркнула важность программ и реформ, направленных на защиту прав человека, свободы слова, правосудия и борьбу с коррупцией.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшее сотрудничества по вышеуказанным направлениям, а также в сфере образования. Премьер-министр Пашинян коснулся программ правительства Республики Армения “300 школ и 500 детских садов”, а также “Академический городок”. Была подчеркнута важность реализации новых образовательных программ между Арменией и США.
Был затронут мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Заместитель госсекретаря подчеркнула, что США будут продолжать способствовать установлению настоящего мира между двумя странами и обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарными проблемами вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, и мероприятия правительства Республики Армения по их решению. В этом контексте была подчеркнута важность постоянной поддержки со стороны международного сообщества.