Սուքիասյաններին փոխկապակցված ֆաբրիկան մտափոխվել է. ոչ թե ոսկերչությամբ է զբաղվում, այլ հիմնային մետաղների արտադրությամբ
Հայաստանում ոսկերչության ոլորտը վերջին կես տարում, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, «ծաղկում էր»։ Մինչդեռ իրականում մեկ ընկերություն պարզապես մեծ ծավալների վերաարտահանմամբ է զբաղված։ Խոսքն օֆշորային ծագմամբ «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ի մասին է, որը փոխկապակցված է ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի հարազատներին։
Ըստ վիճակագրության՝ ոսկերչական արտադրանքի, այդ թվում՝ զարդերի ծավալն անգամներով աճել էր Հայաստանում, ինչն անտրամաբանական էր՝ հաշվի առնելով Հայաստանում այս ոլորտի փոքր ռեսուրսները՝ մասնագետների պակասից մինչև հումքի ձեռքբերման խնդիրներ։
Արդեն այս տարվա ապրիլից նույն վիճակագրության մեջ երևում է, որ ոսկերչական զարդերի արտադրանքի ծավալները խիստ նվազել են։ Ավելին՝ Վիճակագրական կոմիտեն (ՀՀ ՎԿ) վերանայել է նաև նախորդ ամիսների տվյալները։ Օրինակ՝ եթե ըստ առաջին հրապարակման ոսկերչական արտադրանքի ծավալը հունվարին կազմել էր 47 մլրդ դրամ և նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել 11.3 անգամ, ապա ըստ վերանայված տեղեկագրի՝ այն կազմել է ընդամենը 2.3 մլրդ դրամ և նվազել 49.5%-ով։
Բայց քանի որ նշված արտադրանքը չէր կարող հօդս ցնդել, Վիճակագրական կոմիտեն և, ըստ երևույթին, «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ն մտափոխվել են և որոշել, որ ֆաբրիկայի արտադրանքը ոչ թե ոսկերչական զարդ է կամ ոսկերչական այլ արտադրանք, այլ հիմնային մետաղների արտադրության ոլորտին դասվող արտադրանք։
«Այստեղ և հետայսու, սույն ցուցանիշների տվյալների ճշգրտումները պայմանավորված են ռեսպոնդենտի կողմից 2024թ. ապրիլ ամսվա հաշվետվության ներկայացման ժամանակ հունվար ամսվա տվյալների ճշգրտմամբ՝ կապված տնտեսական գործունեության տեսակների 24 և 32 ծածկագրերով հատվածների միջև վերադասակարգման հետ»,- նշված է Վիճակագրական կոմիտեի ապրիլ ամսվա տեղեկագրում:
Ըստ դասակարգիչների՝ նշված 24 ծածկագրով հիմնային մետաղների արտադրության մեջ ներառվում է նաև ոսկին՝ «Ոսկի չմշակված, կիսամշակված կամ փոշու տեսքով» տողով։ Սակայն, այստեղ որևէ խոսք չկա ոսկերչական իրերի կամ զարդերի մասին։
Այլ կերպ ասած՝ մեկ ընկերություն իր ներկայացրած խոշոր տվյալներով խառնել է ամբողջ վիճակագրությունը։ Արդյունքում ընկերությունն ու Վիճկոմիտեն մտափոխվել են ու վերանայել արդյունաբերության տվյալները։
Հաշվի առնելով Հայաստանում ոսկերչության ոլորտի փոքր ռեսուրսները՝ ենթադրվում է, որ «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ն պարզապես վերաարտահանում է դրսից ներմուծված արտադրանքը, և այն տեղական արտադրանք համարելը խիստ վիճելի է։ Այստեղից էլ, հավանաբար, առաջացել է այս վիճակագրական շփոթը։ Այս ամենի արդյունքում աղճատվում է նաև տնտեսական աճի վիճակագրությունը։
Արդյունաբերությունը հիմա էլ պաշտոնական թվերով շարունակում է աճել, բայց արդեն ոչ թե ոսկերչության հաշվին, այլ՝ փաստորեն հիմնային մետաղների արտադրության։
Մասնավորապես, Վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալներով, որտեղ կարելի է տեսնել արդյունաբերության բացվածքը, 2024 թվականի հունվար-ապրիլին հիմնային մետաղների արտադրությունը կազմել է 246 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել է 4.6 անգամ։
Հունվար-մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 11.2%-ով. ՎԿ
2024 թվականի հունվար-մայիսին, նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ, Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 11.2%-ով։ Միայն մայիսին այն կազմել է 5.2%` կտրուկ դանդաղելով նախորդ ամիսների համեմատ (տե՛ս ինֆոգրաֆիկան):
Ինչպես ցույց են տալիս Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները (ՀՀ ՎԿ), տնտեսության խոշորացված ոլորտներից ամենաարագն աճում է առևտրաշրջանառությունը։ Հաջորդում է արդյունաբերությունը։
Շինարարությունը ևս երկնիշ աճ է գրանցում։ Իսկ ծառայությունների ոլորտի աճը խիստ դանդաղել է։
Այսպես, այս տարվա առաջին 5 ամիսներին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 2.2 տրլն դրամ, որը նախորդ տարվա հունվար-մայիսի համեմատ աճել է 24.6%-ով։ Ընդ որում՝ նախորդ ամիսների տվյալները ցույց են տալիս, որ մեծածախ առևտուրն ավելի արագ է աճում, քան մանրածախը։
Արդյունաբերությունն աճել է 22%-ով՝ կազմելով 1.2 տրլն դրամ։ Նախորդ տարվա նոյեմբերից գրանցվող բարձր աճը շարունակվել է մինչև այս տարվա մարտ։ Ապրիլից աճի տեմպն ընկել է։ Մեր տեղեկություններով՝ ապրիլ և մայիս ամիսներին Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկան ավելի «համեստ» ցուցանիշներ է գրանցում։
Շինարարության աճը կազմել է 14.9%։ Հինգ ամսում Հայաստանում մոտ 151 մլրդ դրամի շինարարություն է կատարվել։ Տարվա ընթացքում՝ ամսական կտրվածքով, ոլորտի աճն արագացել է։
Հունվար-մայիսին ծառայությունների ոլորտի աճը կազմել է 3.7%, իսկ ծավալը՝ մոտ 1.3 տրլն դրամ։ Այստեղ ևս տեմպերի անկում է նկատվում դեռևս 2023 թվականից։ 2022 թվականին ծառայությունների ոլորտի «բումը», որը մեծապես պայմանավորված էր ռուսաստանցիների ներհոսքով, չի պահպանվել։
Գյուղատնտեսության տվյալները հրապարակվում են միայն եռամսյակային կտրվածքով։ 2024-ի առաջին եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ, գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալն աճել է 3.7%-ով` կազմելով 87 մլրդ դրամ։
Վերջին մեկ տարվա կտրվածքով տնտեսության ոլորտներում ծավալների փոփոխության ամսական դինամիկան ամփոփված է ինֆոգրաֆիկայում։
Արտահանումն աճել է 2.5 անգամ
Վերաարտահանումների հաշվին դեռևս երկու տարի առաջ սկսված արտահանման բարձր աճը շարունակվում է նաև այսօր։ Ըստ ՎԿ-ի՝ 2024 թվականի հունվար-մայիսին արտահանումը Հայաստանից կազմել է մոտ 7.1 մլրդ դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ այն 2.5 անգամ աճել է։

На аффилированной с Сукиасянами фабрике передумали заниматься ювелирным делом и решили производить основные металлы
За последние полгода ювелирное дело в Армении, согласно официальной статистике, переживает “расцвет”. В действительности же одна из компаний всего лишь занимается реэкспортом в крупных объемах. Речь идет об офшорной компании “Ереванская ювелирная фабрика”, которая аффилирована с родственниками депутата парламента от правящей партии “Гражданский договор” Хачатура Сукиасяна.
Согласно статистике, в Армении объем ювелирной продукции, в том числе украшений, вырос в разы, что нелогично, учитывая небольшие ресурсы этой отрасли – от нехватки специалистов до проблем с приобретением сырья.
Начиная с апреля этого года статистика свидетельствует о значительном сокращении объемов производства ювелирных украшений. Более того, Статистический комитет пересмотрел также данные предыдущих месяцев. Так, если в январе объем ювелирной продукции составил 47 млрд драмов, что в 11,3 раза превышает аналогичный показатель прошлого года , то, согласно пересмотренным данным, он составил всего 2,3 млрд дамов, что меньше на 49.5%.
Но поскольку указанная продукция не могла взять и улетучиться, то Статком и, по всей видимости, Ереванская ювелирная фабрика передумали: последняя решила производить не ювелирные украшения, а металлическую продукцию.
Отметим, что производство основных металлов (код 24) включает отдельной строкой также золото – необработанное, полуобработанное и в виде пыли. Но в данном случае о ювелирных изделиях или украшениях ничего не говорится.
Иными словами, одна из компаний из-за предоставленных ею данных исказила всю статистику. В результате эта компания и Статком решили пересмотреть данные по промышленности. Учитывая небольшие ресурсы ювелирного отрасли в Армении, предполагается, что Ереванская ювелирная фабрика всего лишь реэкспортирует получаемую из-за рубежа продукцию, поэтому считать ее местной крайне спорно.
Отсюда и возникла путаница в статистике. В результате искажается также статистика роста экономики.
По официальным данным, промышленность и сегодня продолжает расти, но уже не за счет ювелирной отрасли, а за счет производства основных металлов.
В частности, по последним данным Статкома, в январе-апреле 2024 г. объемы производства основных металлов составили 246 млрд драмов, что в 4,6 раза превышает аналогичный показатель прошлого года.
В январе-мае показатель экономической активности вырос на 11.2%
В январе 2024 года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, в Армении показатель экономической активности вырос на 11.2%. Как показывают данные СК РА, наиболее быстрыми темпами растут торговый оборот и промышленность. Двузначный рост зарегистрирован и в строительстве. А вот рост в сфере услуг сильно замедлился.
Так, за первые пять месяцев этого года торговый оборот составил 2,2 трлн драмов, что на 24.6% превышает прошлогодний показатель. При этом, согласно данным предыдущих месяцев, объемы оптовой торговли растут быстрее объемов розничной.
Промышленность выросла на 22%, составив 1,2 трлн драмов. Зарегистрированный с ноября прошлого года высокий рост сохранился до марта этого года. С апреля темпы роста начали падать. По нашим сведениям, в апреле и мае Ереванская ювелирная фабрика показала более “скромные” результаты.
Рост в сфере строительства составил 14.9%. За пять месяцев в Армении было выполнено строительных работ на 151 млрд драмов. В течение года рост в этой сфере в месячном разрезе ускорился.
В январе-мае рост в сфере услуг составил 3.7%, объем – около 1.3 трлн драмов. В этом случае также падение темпов наблюдается с 2023 года. Зафиксированный в 2022 году бум в сфере услуг, вызванный в значительной степени притоком в страну россиян, не сохранился.
Данные по сельскому хозяйству публикуются только в квартальном разрезе. В первом квартале 2024 года объемы сельхозпродукции выросли на 3.7%, составив 87 млрд драмов.
Экспорт вырос в 2,5 раза
Высокие показатели роста экспорта, зафиксированные еще два года назад за счет реэкспорта, сохраняются и сегодня. По данным Статкома, в январе-мае 2024 года объемы экспорта из Армении составили около 7.1 млрд долларов. По сравнению с тем же периодом прошлого года, этот показатель вырос в 2,5 раза.