Վարչապետն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը ողջունել է նրանց՝ ընդգծելով, որ նման հանդիպումները դարձել են ավանդական, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկելու նաև տարբեր հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «իԳործ» ծրագիրը՝ նշելով, որ այն միակն է, որը սփյուռքի մեր հայրենակիցներին պետական համակարգի հետ կապելու փորձ է անում:
Նիկոլ Փաշինյանի նշել է, որ այսօր Հայաստանում տեղի են ունենում խորքային փոփոխություններ, որոնք առաջին հերթին սոցիալ-հոգեբանական նշանակություն ունեն: «Դրանք մտածողության փոփոխություններ են, և կարծում եմ, որ այդ փոփոխություններն անխուսափելիորեն տեղի են ունենում և տեղի են ունենալու նաև սփյուռքում: Եվ շատ կարևոր է, որ մենք այս փոփոխվող մտածողությունը ճիշտ քարտեզագրենք: Դրա արդյունքում պիտի անխուսափելիորեն արձանագրենք, որ դրա կենտրոնում հայոց պետականությունն է` Հայաստանի Հանրապետությունը»,- նշել է վարչապետը:
Միաժամանակ, գործադիրի ղեկավարի համոզմամբ, «իԳործ» ծրագիրն ավելի է կարևորվում, որովհետև այն սփյուռքի մեր հայրենակիցներին հնարավորություն է տալիս Հայաստանը բոլոր դիտանկյուններից տեսնել՝ ստեղծելով օրգանական կապ Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի միջև։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ: Մասնավորապես նշվել է, որ 2023-2024 թվականներին ծրագրի 50 մասնակցից 7-ն արդեն իսկ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն և որոշել հիմնովին տեղափոխվել Հայաստան: Սինանյանի տեղեկացմամբ, վերջին երեք տարիների մասնակիցների 70 տոկոսը որոշել է ապագան կապել Հայաստանի հետ և տեղափոխվել հայրենիք:
«իԳործ» ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ երկրի պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորության համար և ներկայացրել իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքը, կիսվել տպավորություններով:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են կիբեռանվտանգությանը, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում կառավարության ծրագրերին, պետական կառավարման համակարգի գործունեության և այլ թեմաների:

Премьер-министр Пашинян принял участников программы “иГорц”
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве участников программы “иГорц” по привлечению специалистов диаспоры в органы государственного управления Армении.
Премьер-министр поприветствовал их, подчеркнув, что подобные встречи стали традиционными и дают возможность обсудить различные вопросы. Никол Пашинян подчеркнул важность программы “иГорц”, отметив, что это единственная программа, которая пытается соединить наших соотечественников диаспоры с государственной системой.
Никол Пашинани отметил, что сегодня в Армении происходят глубинные изменения, которые имеют прежде всего социально-психологическое значение. “Это изменения в мышлении, и я думаю, что эти изменения неизбежно происходят и будут происходить и в диаспоре. И очень важно правильно картографировать это меняющееся мышление. В результате мы неизбежно должны констатировать, что в центре ее находится армянская государственность - Республика Армения”, - отметил премьер-министр.
По словам главы правительства, программа “иГорц” становится все более важной, поскольку дает нашим соотечественникам из диаспоры возможность увидеть Армению со всех ракурсов, создавая органическую связь между Республикой Армения и диаспорой.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян поблагодарил премьер-министра Пашиняна за высокую оценку и представил подробности о ходе реализации проекта. В частности, было отмечено, что 7 из 50 участников программы 2023-2024 годов уже получили гражданство Республики Армения и приняли решение переехать в Армению на постоянное жительство. По словам Синаняна, 70% участников последних трех лет решили связать свое будущее с Арменией и переехать на родину.
Участники программы “иГорц” поблагодарили правительство Республики Армения за возможность работать в различных государственных ведомствах страны, представили свою работу и поделились впечатлениями.
Затем Никол Пашинян ответил на вопросы участников встречи, которые касались кибербезопасности, государственных программ в сфере туризма и образования, функционирования системы государственного управления и других тем.