«Մարտունակ բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է». ԱԳՆ պատասխանը Բաքվին
Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Ֆրանսիայի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին Բաքվի արձագանքին։
«Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս: Մարտունակ և ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է իր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարձրագույն մակարդակում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է այս սկզբունքին և միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի: Հայաստանի Հանրապետությունն այս մոտեցումը գործնականում ապացուցել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի շրջանում սահմանազատում իրականացնելու նախաձեռնությամբ: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերջ դնել ՀՀ ավելի քան 30 գյուղերի կենսական նշանակության տարածքների օկուպացիային:
Ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս և գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար:
Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այս, ինչպես նաև այն փաստի վրա, որ 1 ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երևանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք, որ Բաքուն դատապարտել էր սպառազինության նոր գործարքը՝ հայտարարելով, որ «պատերազմի նոր օջախ ստեղծելու ողջ պատասխանատվությունը կրելու են Հայաստանի ղեկավարությունը և Մակրոնի բռնապետությունը»։

The Armenian Foreign Affairs Ministry issued the below statement today criticizing Baku for describing growing French-Armenian defense cooperation as irresponsible and “emboldening revanchist forces in Armenia.”
Yesterday, in Paris, Armenian Defense Minister Suren Papikyan signed a contract with a French military manufacturer to purchase an unspecified number of CAESAR self-propelled howitzers.
Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev, responding to the news, called on France to pursue “a more responsible policy” when it comes to Armenia given that it “was engaged in occupation and aggression.”
Azerbaijan’s critique of French-Armenian military cooperation is not new. Baku lashed out at France in October 2023 following a deal to provide Armenia with French-made Mistral short-range surface-to-air missiles and radar units.
France has also promised to improve Armenia’s air defenses, train Armenian military personnel, and help the country reform its armed forces.
"The reaction to the Armenia-France military-technical cooperation by official Baku causes confusion. It is the sovereign right of every state to maintain combat-capable armed forces equipped with modern military assets.
The Republic of Armenia recognizes the territorial integrity and inviolability of the borders of all its neighbours. Armenia and Azerbaijan on the highest level agreed that they mutually recognize the territorial integrity and sovereignty of each other based on the 1991 Alma-Ata Declaration. The Republic of Armenia is loyal to this principle and does not have any ambitions beyond its internationally recognized 29,743 square kilometers.
The Republic of Armenia has practically proven this approach by the initiative of conducting delimitation in four villages of the Gazakh Region of the Republic of Azerbaijan and Tavush Region of the Republic of Armenia. We call on Azerbaijan to cease the occupation of vital territories of more than thirty villages of the Republic of Armenia.
Azerbaijan's practice of predicting regional escalations at every opportunity is alarming and comes to prove the analyses made by a number of centers that Azerbaijan will do everything to disrupt the process of concluding a peace agreement with Armenia in order to launch a new aggression against the Republic of Armenia after the COP29 summit in Baku in November 2024.
We draw the attention of the international community to this, as well as to the fact that official Yerevan's proposal to conclude a peace agreement within one month remained without response by official Baku".