Բելառուսը Ադրբեջանին գաղտնի զենք է վաճառել. POLITICO
Ամերիկյան POLITICO թերթը հոդված է հրապարակել` նշելով, թե Բելառուսը Ադրբեջանին գաղտնի զենք է վաճառել։
Թերթի տրամադրության տակ գտնվող արտահոսած շուրջ մեկ տասնյակ նամակների, դիվանագիտական նոտաների, վաճառքի հաշիվ-ապրանքագրերի ու արտահանման փաստաթղթերի համաձայն, Բելառուսը սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա է վաճառել Ադրբեջանին։
Չնայած նրան, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Բելառուսը ՀԱՊԿ անդամ են, Բելառուսն ակտիվորեն սատարել է ադրբեջանական զինված ուժերին 2018-2022թ.։
POLITICO-ն նշում է, որ փաստաթղթերը ներառում են Բելառուսի զենքի արտահանման պետական գործակալության նամակները՝ ուղղված բելառուսական ռազմարդյունաբերական ընկերություններին։ Այդ նամակները վերաբերում են Ադրբեջանի համար նախատեսված նորագույն հրետանու թիրախային սարքավորումների պատվերներին։
«(Բելառուսի կողմից ՝ խմբ.) առաջարկվող ծառայությունները ներառում էին հին հրետանային սարքավորումների արդիականացում, էլեկտրոնային պատերազմի և անօդաչու սարքերի համակարգերի համար օգտագործվող նոր սարքավորումների տրամադրում»,- նշված է հոդվածում։
Թերթի տրամադրության տակ է նաև երկու պետությունների միջև նամակագրությունը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանի զինված ուժերին «Гроза-С» համակարգի վաճառքին։ «Гроза-С»-ը բելառուսական ինքնագնաց ռադիոէլեկտրոնային կայան է, որը նախատեսված է անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման ալիքները և նավիգացիոն համակարգերը հայտնաբերելու, հետևելու և խափանելու համար:
POLITICO-ն նշում է, որ ո՛չ Բելառուսը, ո՛չ Ադրբեջանը չեն պատասխանել մեկնաբանություն տալու հարցմանը։
Նշենք, որ ԱԺ-ում ելույթի ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Բելառուսի հետ հարաբերություններին։
«Ես արձանագրում եմ, որ Բելառուս այլևս երբեք ես չեմ այցելի, քանի Բելառուսում նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Եվ ընդհանրապես հայտարարում եմ, որ այս պահից ՀՀ ոչ մի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի: Ընդհանրապես»,-ասել է վարչապետը։
Նույն օրը Բելառուսն ու Հայաստանը հետ են կանչել իրենց դեսպաններին։
Ավելի վաղ Փաշինյանը ակնարկել էր Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մտադրության մասին։
POLITICO-ն Փաշինյանի հայտարարությունը և երկու երկրների հարաբերությունների լարումը պայմանավորում է Ադրբեջանին բելառուսական զենքի վաճառքով։

POLITICO reports that it has seen leaked documents showing that Belarus delivered advanced weapons to Azerbaijan between 2018 and 2022.
POLITICO points out that Belarus and Armenia are members of the Moscow-backed Collective Security Treaty Organization (CSTO), and that theoretically members are obliged to defend each other if attacked.
The U.S.-based digital newspaper says the cache of more than a dozen letters, diplomatic notes, bills of sale and export passports shows Belarus actively aided Azerbaijan’s armed forces by modernizing older artillery equipment and providing new gear for electronic warfare and drone systems.
Azerbaijan effectively used drones in the 2020 Artsakh War and in its September 2023 offensive that ended the de facto independence of Nagorno Karabakh.
The Armenian government, noting CSTO’s inaction when Azerbaijani forces launched incursions into the country in September 2022, has suspended its participation in the military bloc and has warned it will withdraw from it altogether.
Armenian PM Nikol Pashinyan, on Thursday, said that no official from Armenia will visit Belarus and that Belarus President Alexander Lukashenko should apologize to the Armenian people.
Earlier, Armenia ordered its ambassador in Belarus to return to Yerevan for consultations. In return, Belarus recalled its ambassador to Armenia, also for consultations.
One of the diplomatic communiques seen by POLITICO says Belarusian enterprises were playing an active role “in the restoration of de-occupied territories of Azerbaijan, as well as the export of Belarusian goods and services” to the country.