Բախումներ, վիրավորներ, հատուկ միջոցների կիրառում ԱԺ-ի մոտ (լուսանկարներ)
Հունիսի 12-ին՝ ժամը 15:00-ին, Ազգային ժողովի հարևանությամբ մեկնարկած «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հանրահավաքը երեկոյան վերածվեց Ոստիկանության հետ բախումների։
Խորհրդարանում ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանն էր։ Հանրահավաքի ժամանակ շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հայտարարեց՝ չեն թողնելու, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դուրս գա ԱԺ շենքից։
Այն պահին, երբ ընդդիմադիր պատգամավորներ Արթուր Սարգսյանը և Գառնիկ Դանիելյանը փորձեցին մուտք գործել խորհրդարանի շենք, սկսվեց հրմշտոց ԱԺ տանող ճանապարհը Դեմիրճյան-Բաղրամյան խաչմերուկում փակած Ոստիկանության շարքերի և հանրահավաքի մասնակիցների միջև։ Ոստիկանությունը կիրառեց հատուկ միջոցներ՝ տասնյակ լուսաձայնային նռնակներ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ քաղաքացիներ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացան։
Ոմանք տեղում են բուժօգնություն ստացել, ոմանք տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։ Ըստ Առողջապահության նախարարության՝ բախումների հետևանքով բուժօգնության է դիմել 98 քաղաքացիական անձ և ոստիկան։
«66 հոգի անհրաժեշտ բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս է գրվել։ 32 պացիենտ շարունակում է բուժօգնություն ստանալ։ Ունեն թեթև և միջին ծանրության վնասվածքներ»,- նշվում է ԱՆ հաղորդագրությունում։

![](/static/articles/16/73/46/l-KKGidcXefQ.jpg)
12 июня в 15:00 митинг рядом со зданием Национального Собрания начался митинг оппозиционного движения “Тавуш во имя Родины”. К вечеру, однако, митинг перешел в столкновения с полицией. В это же время в парламенте проходил правительственный час. Выступивший на митинге лидер движения архиепископ Баграт Галстанян заявил, что они не позволят премьер-министру Николу Пашиняну покинуть здание Национального Собрания.
После того, как оппозиционные депутаты Артур Саргсян и Гарник Даниелян попытались пройти через толпу в здание НС, в районе перекрестка улиц Демирчяна и Баграмяна, где был выставлен полицейский кордон и где находились участники митинга, началась давка. Полиция применила светошумовые гранаты, вследствие чего многие граждане получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Одним помощь была оказана на месте, другие были доставлены в больницы. По данным Министерства здравоохранения, вследствие столкновений для получения медпомощи обратились 98 гражданских лиц и полицейских.
“66 человек, получив необходимую медицинскую помощь, были выписаны. 32 пациента с повреждениями легкой и средней степени тяжести продолжают лечение”,- говорится в сообщении МЗ.