Հայաստանի Հանրապետությունը չունի տարածքային պահանջներ իր որևէ հարևանից․ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահի՝ 2024թ. հունիսի 6-ին արած հայտարարությունների վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև․
«Հայաստանի Հանրապետությունը չունի տարածքային պահանջներ իր որևէ հարևանից, այդ թվում և` Ադրբեջանից:
ՀՀ Սահմանադրությունը և նրա փոփոխությունները ՀՀ ներքին գործն են, և դրա շուրջ դեռևս 2018 թվականից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:
Միաժամանակ համարում ենք, որ նման խոսույթը տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը և կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի ղեկավարության՝ խաղաղության հասնելու անկեղծությունը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող Խաղաղության համաձայնագիրը հստակորեն ամրագրում է, որ Կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և տարածքային պահանջներ չունեն միմյանց նկատմամբ: Խաղաղության համաձայնագրի նախագծում համաձայնեցված դրույթ կա նաև այն մասին, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը Խաղաղության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար:
Համաձայնագրի ստորագրումը և ներպետական ընթացակարգերով վավերացումը վերջնականորեն կամրագրեն այս սկզբունքները:
Ըստ այդմ համարում ենք, որ Կողմերի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ամենահստակ և ուղիղ ճանապարհը հենց Համաձայնագրի ստորագրումն է, որով երկարաժամկետ խաղաղության էջ կբացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագիրը բավականաչափ հասունացած է ստորագրման համար, և հայկական կողմն արտահայտում է իր պատրաստակամությունը կառուցողական և ինտենսիվ աշխատել՝ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում այն ամբողջացնելու և ստորագրելու ուղղությամբ»:

Armenia to Azerbaijan: 'We Have No Territorial Demands From You'
Armenia’s Foreign Ministry issued the following statement in response to comments made by Azerbaijani President Ilham Aliyev on June 6 reiterating that Baku will not sign any peace deal with Yerevan unless Armenia changes its constitution.
Aliyev, earlier this year, said Armenia must remove from a reference to a 1990 declaration of independence which in turn cites a 1989 unification act adopted by the legislative bodies of Soviet Armenia and the then Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast.
The Republic of Armenia has no territorial claims from any of its neighbors, including Azerbaijan.
The Constitution of the Republic of Armenia and its amendments are the internal affairs of the Republic of Armenia, and we consider official Baku's attempts to interfere in the internal Armenian discussions about it, which started in 2018, as a gross interference in the internal affairs of our country.
At the same time, we consider that such talk torpedoes the peace process and calls into question the sincerity of the leadership of Azerbaijan to achieve peace.
The Peace Agreement negotiated between Armenia and Azerbaijan clearly stipulates that the Parties recognize each other's territorial integrity and have no territorial claims against each other. There is also an agreed provision in the draft Peace Agreement that neither party may invoke its domestic law to breach its obligations under the Peace Agreement.
The signing of the agreement and the ratification through domestic procedures will finalize these principles.
Accordingly, we consider that the clearest and most direct way to eliminate all concerns of the Parties is the signing of the Agreement, which will open a page of long-term peace between Armenia and Azerbaijan.
The Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan is complete enough to be signed, and the Armenian side expresses its willingness to work constructively and intensively to complete and sign it within the next month."