Գնել Սանոսյանի եղբոր ՍՊԸ-ն ՌԴ-ում ընդամենը 2.5 միլիոն դրամի եկամուտ է ստացել
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հունիսի 7-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է իր մոր՝ 230 հազար դոլար արժողությամբ առանձնատուն կառուցելուն։
Նախարարը կրկին հայտարարել է, որ ՌԴ-ում շինարարությամբ զբաղվող իր եղբայրներն են ֆինանսավորել կառուցապատումը։
«Այդ հոդված գրողը եթե մի քիչ ուշադիր լիներ, բացեր, կարդար իմ եղբոր ընկերությունների անունները, կարդար, տեսներ՝ այդ ընկերությունները ինչքան տարեկան շրջանառություն են ունեցել, 230 հազար դոլարի մասին հարց չէր առաջանա։ Այսինքն, կարող էր այդ հոդված գրողը մտներ ինտերնետով կարդար մեր ընտանիքին պատկանող շինարարական ընկերությունը․․․ Եղբայրներս կա՛մ անհատապես են աշխատել, կա՛մ ընկերությունում․․․Սկզբից ընկերություն չի եղել, մասնավոր են աշխատել, հետո ընկերություն են հիմնել»,- հայտարարել է Գնել Սանոսյանը՝ նշելով, որ իր ընտանիքի անդամներին պատկանող ընկերության անունն է՝ «ՎԳՎ»։
Նախարարի հայտարարությունից առաջ մենք, իհարկե, գտել էինք իր եղբոր՝ ՌԴ-ում հիմնադրած ընկերության տվյալները, բայց դեռ հրապարակում չէինք պատրաստել։ Գնել Սանոսյանի հորդորից հետո ներկայացնում ենք բաց աղբյուրներից ստացված տվյալները, որոնք չեն հիմնավորում 230 հազար ԱՄՆ դոլար եկամուտը։
Գնել Սանոսյանի եղբայրը՝ Վահան Հենզելի Սանոսյանը, 2021 թ.-ին ՌԴ-ում հիմնադրել է «ВГВ ДОРСТРОЙ» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության 100% բաժնետոմսերը նրան են պատկանում։ Վահան Սանոսյանն այլ ընկերություններ չի հիմնադրել, այլ ընկերությունների բաժնեմասեր ձեռք չի բերել։ Նա կապված է միայն «ВГВ ДОРСТРОЙ» ընկերության հետ (բաժնետեր և տնօրեն է)։
Ռուսաստանի Դաշնային հարկային ծառայության հարկերի և եկամուտների հաշվետվություններից պարզ է դառնում, որ «ВГВ ДОРСТРОЙ» ընկերությունը մեծ եկամուտ չի ստացել։ 2023 թ.-ին ընկերության մաքուր շահույթը կազմել է 237 հազար ռուբլի, իսկ 2022 թ.-ին՝ 275 հազար ռուբլի։ Ընկերության կանոնադրական կապիտալն ընդամենը 10 հազար ռուբլի է։ Եթե ընկերության երկու տարվա զուտ շահույթը վերածենք դրամի, կստացվի մոտ 2 միլիոն 252 հազար 800 դրամ (512 հազար ռուբլի)։
Նախարարի մյուս եղբայրը՝ Վարդան Հենզելի Սանոսյանը, ՌԴ-ում 2021 թ․-ին գրանցվել է որպես անհատ ձեռնարկատեր։ Նրա ստացած եկամուտների մասին տվյալներ առկա չեն։
Այս պայմաններում շարունակում է արդիական մնալ այն հարցը, թե որտեղի՞ց նախարարի եղբայրներին մոտ 230 հազար դոլար գումար առանձնատան ներկա փուլի ծախսերը հոգալու համար։

Прибыль российской компании брата Гнела Саносяна составила всего 2,5 млн драмов
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян на брифинге в Национальном Собрании 7 июня коснулся строительства его матерью особняка стоимостью 230 тысяч долларов. Министр вновь заявил, что строительство дома финансируют его братья, которые занимаются строительным бизнесом в России.
“Если б автор этой статьи прочитал названия компаний моего брата, то увидел бы, каков их годовой оборот. После этого не встал бы вопрос о 230 тысячах долларов. …Мои братья сперва работали индивидуально, а потом основали компанию”,- заявил Гнел Саносян, сообщив, что принадлежащая членам его семьи компания называется “ВГВ”.
Мы, разумеется, нашли данные основанной в РФ компании брата министра, но на тот момент статью не подготовили.
После совета Гнела Саносяна мы решили представить полученные из открытых источников данные, которые отнюдь не обосновывают получение прибыли в размере 230 тысяч долларов США.
Брат Гнела Саносяна Ваан Саносян в 2021 г. основал в РФ всего одно ООО – “ВГВ ДОРСТРОЙ”, которая принадлежит только ему и в которой он является и акционером, и директором. При этом Ваан Саносян не приобретал доли в других компаниях.
Из отчетов о выплаченных в РФ налогах и полученных доходах следует, что “ВГВ ДОРСТРОЙ” не получала большую прибыль. В 2023 г. чистая прибыль компании составила 237 тыс., в 2022-ом – 275 тыс.рублей. Уставной капитал компании составляет всего 10 тысяч рублей. Если чистую прибыль, полученную “ВГВ ДОРСТРОЙ” за два года, перевести в драмы, то получится около 2 млн 252 тыс.800 драмов (512 тыс.рублей).
Другой брат министра, Вардан Саносян, в 2021 году зарегистрировался в России как индивидуальный предприниматель. Данные о его доходах отсутствуют.
В этой ситуации актуальным остается вопрос о том, откуда у братьев министра 230 тысяч долларов на строительство особняка.