«Չեմ հավատում, որ դա մենակ բնական վարարում էր»,- ասում է 67-ամյա ալավերդցին
Ալավերդու Սանահին կայարան թաղամասում ապրող Սուսան Վարդանյանը մայիսի 25-ի ուշ երեկոյան հավերին ու խոզերին տեղավորել էր Դեբեդ գետի ափին գտնվող իրենց հողամասում կառուցված հավաբնում ու գոմում եւ բարձրացել տուն՝ հարեւանությամբ գտնվող բազմաբնակարան շենք: Այդ ժամանակ Դեբեդը վարար չէր, ջրերը հանգիստ էին: Չնայած շենքը եւս գետի ափին է, Սուսան Վարդանյանի ընտանիքին պատկանող հողամասից ու այդտեղ կառուցված շինություններից ավելի բարձր մակարդակի վրա է:
Գիշերվա ժամը 1-ին տիկին Սուսանն արթնացել էր անձրեւի ձայնից ու իջել հողամաս: Շունը՝ Ջեկոն, արդեն կիսով չափ ջրի մեջ էր, երբ տիկին Սուսանը բացել էր հողամասում գտնվող իրենց առանձնատան դուռը: Արագ գրկել էր շանն ու հանել բակ: Շունը դողում էր, թաթերը դրել էր տիրոջ ուսերին ու չէր ուզում բաժանվել: Քիչ անց տիկին Սուսանի որդին էր եկել, գրկել էր շանն ու փորձել հանգստացնել:
Գիշերը զանգել էր տեգոր աղջիկն ու ասել, որ Սանահին կայարանի երկու հատվածներն իրար կապող կամուրջը փլուզվել է, չի կարողանում կապ հաստատել հայրական ընտանիքի հետ: Տիկին Սուսանի տեգոր ընտանիքն ապրում է նրանց տան դիմաց՝ Դեբեդի մյուս ափին: 67-ամյա կինն ասում է՝ սովորական օրերին երբ իրար ձայն են տալիս, լսում են միմյանց:
Հիշում է, որ մայիսի 26-ի գիշերը հորդառատ անձրեւի տակ վազում էր իրենց ափի երկայնքով ու կանչում տեգոր ընտանիքին՝ հույս ունենալով, որ իրեն կլսեն: Բայց վարարած գետի ձայնը խլացնում էր ամեն ինչ: Հետո այդտեղ ժամանած պարեկների մի խմբի խնդրել էր, որ բարձրախոսով կանչեն իր հարազատներին: Ի վերջո, միայն լուսաբացին էին տեգոր ընտանիքից լուր ստացել, որ ամեն ինչ կարգին է:
Իսկ լույսը ծանր էր բացվում: «Էնքան զզվելի էր, չէր լուսանում գիշերը»,- հիշում է տիկին Սուսանն ու հավելում, որ ափերից դուրս եկած Դեբեդը երկու մասի էր բաժանել իրենց հողամասը. հավաբունն ու այգին մնացել էին մի մասում, իսկ մյուսում՝ անասնագոմն ու առանձնատունը:
Ջուրը հասել էր մինչեւ տան երկրորդ հարկ: Գետը քշել-տարել էր 30 թեւ հավերին, 14 գլուխ խոզերին ու նախորդ տարի տան համար ձեռք բերված շինանյութը: Տիկին Սուսանը պատմում է, որ նախորդ աշնանն էին 800 հազար դրամի շինանյութ գնել. մտածում էին, որ մայիսի անձրեւներից հետո տունը կարգի կբերեն, եւ որդիներից մեկը կտեղափոխվի այդտեղ բնակվելու: Սակայն այսօր, բացի ջրով լցված սենյակներից, ոչինչ չի մնացել. ջրհեղեղը քշել տարել է թե՛ գույքը, թե՛ առաջիկա ծրագրերը:
Տիկին Սուսանը հիշում է, որ իրենց բնակարան էր մտել մայիսի 26-ի կեսօրից հետո միայն: Այնքան էր մնացել դրսում, որ թաց հագուստը չորացել էր հագին: Այդ պահին ո՛չ գլխացավն էր զգում, ո՛չ հագուստի խոնավությունը:
«Վարարումը անբնական երեւույթ էր: Մենակ առատ անձրեւով հնարավոր չէր,- ասում է ավելի քան 40 տարի Ալավերդիում բնակվող 67-ամյա Սուսան Վարդանյանը,- չգիտեմ՝ պաշտոնապես հայտարարվել է, թե չէ, բայց ինձ թվում է՝ հէկերի ջրերն են խառնվել: Էսքան տարի էստեղի բնակիչ եմ, շատ վարար անձրեւներ եմ տեսել, չեմ հավատում, որ դա մենակ բնական վարարում էր»:

Armenian Flooding Victim: “It was an unnatural phenomenon”
On the evening of May 25, Susan Vardanyan, who lives in the Sanahin railway station district of Alaverdi, took her chickens and pigs to the henhouse and barn built on their land on the banks of the Debed River and went up to the apartment building next door.
At the time, the Debed hadn’t overrun its banks, the waters were calm. Although the building is on the bank of the river, it is on a higher level than the plot belonging to Susan Vardanyan's family, and the buildings built there.
At one in the morning, Mrs. Vardanyan woke up from the sound of rain and went down to the plot. Her dog, Jacko, was already half in the water when Mrs. Vardanyan opened the door to their house on the property. She quickly hugged the dog and took it out to the yard. The dog was trembling. He put his paws on his owner’s shoulders and did not want to be left alone.
That night, Mrs. Vardanyan telephoned an in-law and said that the bridge connecting the two parts of the Sanahin station had collapsed, and she could not contact her father's family. Mrs. Vardanyan’s in-laws live opposite their house on the other bank of Debed. The 67-year-old woman says that on normal days they can shout to each other across the river.
She remembers that on the night of May 26, in the pouring rain, she ran along the riverbank and called out to her in-laws, hoping they would hear her. But the noise of the overflowing river drowned out everything. She then asked a security patrol to call her relatives with a bullhorn. Finally, the next morning, she received word her in-laws were alright.
The sun, that morning, broke through in spurts. "It was so disgusting. It didn't light up at all," Mrs. Vardanyan recalls.
The waters reached the second floor of her house, washing away thirty chickens, fourteen pigs and 800,000 drams worth of construction material bought for the house last year. Mrs. Vardanyan says that they purchased the material last fall, after the May rains. They planned to repair the house so that one of her sons could move in. to live there. The flooding has washed away both her property and the upcoming projects.
Mrs. Vardanyan remembers that she entered their apartment on the afternoon of May 26.
"The overflow was an unnatural phenomenon. It was not possible with heavy rain alone,” Mrs. Vardanyan, who has been living in Alaverdi for more than forty years. “I've been a resident here for so many years and seen a lot of heavy rains, I don't believe that it was just a natural flood."