Փաշինյանի գլխավորությամբ անցկացվել է Լոռիում և Տավուշում արտակարգ իրավիճակի կառավարման օպերատիվ շտաբի նիստ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ առավոտյան անցկացվել է Լոռու և Տավուշի մարզերում արտակարգ իրավիճակի կառավարման օպերատիվ շտաբի հեռավար նիստ: Այս մասին հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Նիստին մասնակցել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, ով ղեկավարում է օպերատիվ շտաբի աշխատանքները, ՆԳ նախարարի տեղակալ-ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Կամո Ցուցուլյանը, Լոռու մարզպետ Արամ Ղազարյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Ալավերդու համայնքապետ Դավիթ Ղումաշյանը, Տաշիրի համայնքապետ Էդգար Արշակյանը և Դիլիջանի համայնքապետ Դավիթ Սարգսյանը:
Նիստի սկզբում վարչապետը նշել է, որ նիստի նպատակն է քննարկել Տավուշի և Լոռվա մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքները կառավարելու նպատակով ձևավորված օպերատիվ շտաբի աշխատանքի առաջին արդյունքները:
«Նախ ուզում եմ կառավարության և ժողովրդի անունից ցավակցություն հայտնել հեղեղումներին զոհ դարձած քաղաքացիների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին, բարեկամներին: Նախ կխնդրեմ, որ պարոն Սանոսյանը հակիրճ զեկույց ներկայացնի, թե այս պահին ի՞նչ ենք արձանագրել և ի՞նչ ունենք»,- նշել է վարչապետը:
Գնել Սանոսյանը զեկուցել է, որ Լոռու և Տավուշի մարզերում, հատկապես Աղստև և Դեբետ գետերի ջրամբար ավազաններում՝ իրենց վտակներով, ջրերի վարարումների հետևանքներով արձանագրվել են մի շարք ավերվածություններ:
«Մասնավորապես, կարող ենք առանձնացնել հինգ գոտի, որտեղ ավերվածություններն էական են՝ Ալավերդին, Տաշիրը, Ալավերդուց դեպի Այրում հատվածը, Այրումից դեպի Բագրատաշեն հատվածը և Դիլիջանից դեպի Իջևան հատվածը: Ամենամեծ վնասները հիմնականում Ալավերդիից դեպի Բագրատաշեն ուղղությամբ է արձանագրվել: Տարբեր ենթակառուցվածքներ, մասնավորապես, Մ6 միջպետական ճանապարհը, կամուրջներ, երկաթգիծը, ջրագծեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, գազատարներ և այլ ենթակառուցվածքներ:
Ալավերդի համայնքում կան մի շարք բնակավայրեր, մասնավորապես՝ 9 բնակավայր, որոնք կամուրջների վնասման հետևանքով ունեն Ալավերդի քաղաքի հետ կապի խնդիր և հիմա իրականացվում են այդ բնակավայրերի տարանցիկ այլ ճանապարհների կազմակերպման և նրանց կապի հաստատման հետ կապված աշխատանքներ: Երեկ ամբողջ օրվա ընթացքում Տավուշի և Լոռու մարզերում պետական տարբեր գերատեսչություններ, մարզպետարանի, համայնքապետարանի ներկայացուցիչներ միասին փորձել են աշխատել, համակարգել աշխատանքները:
Պետք է ասեմ, որ երեկվա դրությամբ մոտ 105 սմ-ով Դեբետ գետում ունենք ջրի նվազում, տարբեր այլ վտակներում 50 սմ, 70 սմ ջրի նվազում, ինչը վաղ առավոտից հեշտացրել է ափապաշտպան և այլ աշխատանքների իրականացումը: Ընդհանուր ունենք վնասված 14 կամուրջ, որոնցից 5-6-ն ավելի փոքր են, կան նաև համայնքային նշանակության ավելի փոքր կամուրջներ»,- ասել է Գնել Սանոսյանը:
Նրա խոսքով՝ մի շարք բնակավայրեր կան, որոնք հոսանքազրկվել են, դրանց մի մասում էլեկտրաէներգիան հաջողվել է վերականգնել, բայց կան բնակավայրեր, մասնավորապես, Լոռու մարզի մոտ 2500 բնակիչ դեռևս զրկված է էլեկտրաէներգիայից, իսկ Տավուշի մարզում՝ մոտ 1000 բնակիչ: Մի շարք հատվածներում կան նաև գազամատակարարման հետ կապված խնդիրներ:
«Մենք երեկ Քաղաքաշինության կոմիտեի գործընկերների հետ հրավիրել ենք նաև կամուրջների կառուցման մասնագետների, ովքեր իրականացրել են այն կամուրջների զննությունները, որոնք պահպանվել են, չեն քանդվել: Սակայն փորձել ենք հասկանալ, թե դրանք ինչպիսի վիճակում են: Այսօր վաղ առավոտից մասնագետներն ուղևորվել են այն հատվածներ, որտեղ կամուրջները քանդվել են և այդ բնակավայրերի հետ կապի խնդիր կա, որպեսզի կարողանանք տեսնել, գնահատել, թե ինչ վերականգնողական աշխատանքներ կամ կարճաժամկետ միջոցներ են հնարավոր ձեռնարկել, որպեսզի կամուրջները վերականգնվեն:
Ամբողջ ընթացքում Փրկարար ծառայության աշխատակիցներն աշխատել են և իրականացրել մարդկանց տարհանում: Փրկարար ծառայությունը, մասնավորապես, 429 հայրենակիցների տարբեր հատվածներից դուրս է բերել, որոնց մեծ մասն, իհարկե, մոտ 380-ը՝ Լոռու մարզում, մնացածը՝ Տավուշի մարզում: Աշխատանքները մնացած ուղղություններով շարունակվում են: Այսօր, ինչպես նշեցի, գետերը որոշակի մակարդակով իջել են և մեզ հնարավորություն է տալիս կարգավիճակն ավելի գնահատել և աշխատանքներ տանել: Հիմա այն հինգ բնակավայրերը, որոնք գտնվում են Դեբետ գետի ձախ ափին, այդ բնակավայրերի ճանապարհն է բացվում, որպեսզի կապ հաստատենք, մնացած աշխատանքները հիմնականում ընթացքի մեջ են»,- ասել է ՏԿԵ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ մեծ վնասներ է կրել նաև երկաթուղին, ընդհանուր մոտ 2,5 կմ: «Լուրջ վնասներ է պատճառվել և բավական ժամանակ կպահանջի երկաթուղու կապը վերականգնելու ուղղությամբ: Շատ լուրջ վնասներ է կրել Մ6 ճանապարհը, մոտ 8-9 հատվածներում ճանապարհը կամ ամբողջությամբ, կամ մասնակի քանդվել է: Լուրջ վնասներ է պատճառվել Մ4 միջպետական ճանապարհի հինգ հատվածներ, բայց երեկ ամբողջ օրն ափապաշտպան աշխատանքները հնարավորություն տվեցին ճանապարհը թեկուզ վնասված, բայց անցանելի պահպանել: Վաղ առավոտից արդեն հնարավոր է նաև երթևեկել Այրում-Բագրատաշեն հատվածով, շատ մեծ վնասներ չկան և ճանապարհն արդեն երթևեկելի է»,- ասել է օպերատիվ շտաբի ղեկավարը:
Միաժամանակ նշվել է, որ տարհանված քաղաքացիները տեղակայվել են կամ իրենց հարազատների բնակարաններում, կամ հյուրանոցներում: 2 հղի կին բժշկական հետազոտության նպատակով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
ՆԳ նախարարի տեղակալ-ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Կամո Ցուցուլյանը զեկուցել է, որ 13 մարտական հաշվարկ 3 օպերատիվ խմբով ափամերձ տարածքներում իրականացնում են փրկարարական գործողություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է, որ տարհանված որևէ քաղաքացի կացարանի խնդիր չի ունեցել: «Ընդ որում, այստեղ էլ հատուկ արձանագրեցինք և տեսանք մեր ժողովրդի առանձնահատկությունը, որովհետև, ըստ էության, մեծ մասը տեղավորվել են իրենց հարազատների, բարեկամների, ծանոթների տներում»,- նշել է վարչապետը:
Գնել Սանոսյանը տեղեկացրել է, որ Ալավերդու համայնքապետարանում ստեղծվել է պահեստային կետ, որտեղ կուտակվել է սնունդ՝ տեղահանված անձանց կարիքները բավարարելու նպատակով: Այժմ վարչական ղեկավարների կողմից տեղի է ունենում կարիքների գնահատում, և ըստ դրա՝ կլուծվեն սննդի և մյուս խնդիրները: Նշվել է նաև, որ 50-ից ավել ավտոմեքենաներ ջրածածկ են եղել և հնարավոր է այդ թիվն ավելանա:
Վարչապետ Փաշինյան նշել է, որ նախկինում էլ Ալավերդիում և մյուս հատվածներում ջրհեղեղներ եղել են: «Պարզվեց, որ պաշտոնական արձանագրված տվյալներով՝ Տաշիրում արձանագրվել է 1972 թվականի հուլիսի 5-ին, 1983 թվականի մայիսի 18-ին: Ընդ որում՝ հետաքրքիր է, որ նախորդ երկու դեպքերում էլ ջրի ծավալներն ավելի շատ են եղել, քան երեկ արձանագրված հեղեղումը: Իսկ Դեբեդ գետի ավազանում և Ալավերդիում մի ջրհեղեղ արձանագրվել է 1959 թվականի մայիսի 19-ին և երկրորդ ջրհեղեղը՝ 1966 թվականի մայիսի 16-ին: Եվ հետաքրքիր է ուղղակի վիճակագրության համար, 1959 թվականի հեղեղումն ավելի ուժեղ է եղել, քան այժմ ունեցած հեղեղումը, իսկ 1966 թվականինը՝ ավելի թույլ է եղել:
Այս առումով մենք, իհարկե, պետք է վերլուծենք փլուզված հատվածների ինժեներական խնդիրները»,- ասել է վարչապետը:
Իր հերթին, Գնել Սանոսյանը նշել է, որ պետք է ընդհանուր վերանայել և գետերի հուներում իրականացնել մաքրման, ինչպես նաև ափապաշտպան և ամրակայման աշխատանքներ: Տեղեկացվել է նաև, որ հեղեղումների հետևանքով փլուզվել են նաև տներ և այլ օբյեկտներ:
Վարչապետը նաև հետաքրքրվել է, թե ինչպե՞ս են իրականացվելու ավերված հատվածների վերականգնում, վերականգնման կոնկրետ պլան կա՞, ընդհանրապես՝ հաշվարկ կա՞, թե քանի կիլոմետր է ավերվել ամբողջովին և քանի կիլոմետր ճանապարհ է, որ մասնակի է վնասվել:
«Միգուցե, կիլոմետրերով մեծ չեն՝ 20 մետր, 50 մետր հատվածներ են վնասված, բայց հատկապես Մ6 ճանապարհը շատ վնասվածքներ ունի՝ հաշվի առնելով, որ 3-4 հատվածներում ամբողջ ճանապարհը չկա: Ուստի ծավալներն էլ են մեծ լինելու: Ավելի հեշտ կլինի վերականգնել Մ4 ճանապարհի վնասված հատվածները՝ հաշվի առնելով, որ մասնակի են վնասումները»,- զեկուցել է ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը և հավելել, որ Մ6 ճանապարհին իրականացվող աշխատանքները երկար ժամանակ և ռեսուրս կպահանջեն:
Վարչապետը հանձնարարել է Մ6 ճանապարհի վերականգնման հետ կապված նույնպես հրատապության սկզբունքով գործել:
Հետաքրքրվելով կտրված գյուղերի հետ կապված վիճակով՝ վարչապետը հանձնարարել է ուղղաթիռներով ապրանքների մատակարարումներ ապահովել: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է կարճաժամկետ կարիքները գույքագրել և հրատապության ռեժիմով իրականացնել, ինչպես նաև միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքների գույքագրում իրականացնել: «Բայց ընդհանուր առմամբ, հիմա կարևոր է, որպեսզի կարողանանք վնասների օբյեկտիվ հաշվարկ իրականացնել»,-հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը: Գնել Սանոսյանի զեկուցմամբ, բնակավայր առ բնակավայր կամ ճամփեզրին առկա շենք-շինությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն է հավաքագրվում:
Նիստի ընթացքում կարևորվել է նաև միջազգային աջակցությունն՝ առկա խնդիրների լուծման գործում:
Ամփոփելով՝ կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել կատարված օպերատիվ աշխատանքի համար և հավելել.
«Ըստ էության, ես երեկ բոլոր տեղերում եղել եմ, տեսա, որ մեր ծառայությունները, մարմինները՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, մարզպետարանները, փրկարար ծառայությունն օպերատիվ ձևով արձագանքել են, աշխատել են: Քաղաքացիների հետ շփվելուց էլ ասացի, ու իրենք էլ կիսեցին այդ տեսակետը, որ այս աղետի վնասները և հետևանքները կարող էին շատ ավելի ծանր լինել, բայց նաև օպերատիվ աշխատանքը, որ ուշ երեկոյից, կեսգիշերից բոլոր մարմինները ճշգրիտ ժամանակին արձագանքել են, մեզ հնարավորություն է տվել, որպեսզի հնարավորինս մեղմվի այն վնասը, որ աղետը կարող էր տալ:
Հիմա, այո, պետք է կենտրոնանանք, ինչպես պարոն Սանոսյան, երեկ հանձնարարեցի, երեք շերտի բաժանենք՝ կարճաժամկետ կարիքներ՝ արագ արձագանք, միջնաժամկետ կարիքներ և երկարաժամկետ: Պետք է հետևություններ անենք նաև մեր ճանապարհաշինական, քաղաքաշինական ստանդարտների մեջ, եթե ինչ-որ վերանայումներ պետք է անենք՝ այս աղետի հետևանքները վերլուծելով, այս աշխատանքն էլ անպայման պետք է արվի:
Իհարկե, օպերատիվ շտաբը պետք է դառնա այն կենտրոնը, որտեղ տեղեկատվությունը կենտրոնանում է և համապատասխան ձևով արդեն ձեր առաջարկներով նաև հանձնարարականներ կտրվեն, որպեսզի այդ բոլոր ուղղություններով մենք շարունակենք նաև երկարաժամկետ աշխատանքը»:

Состоялось заседание оперативного штаба по управлению чрезвычайной ситуацией в Лорийской и Тавушской областях
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в формате видеоконференцсвязи состоялось заседание оперативного штаба по управлению чрезвычайной ситуацией в Лорийской и Тавушской областях. В заседании приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр территориального управления и инфраструктур, руководитель оперативного штаба Гнел Саносян, заместитель министра внутренних дел - директор Спасательной службы МВД Камо Цуцулян, губернатор Лорийской области Арам Казарян, губернатор Тавушской области Айк Галумян, мэр общины Алаверди Давид Гумашян, мэр Ташира Эдгар Аршакян и мэр Дилижана Давид Саргсян.
В начале заседания премьер-министр отметил, что целью заседания является обсуждение первых результатов работы оперативного штаба по ликвидации последствий наводнений в Тавушской и Лорийской областях. “Прежде всего, от имени правительства и народа хочу выразить соболезнования членам семей, родным и близким граждан, которые погибли вследствие наводнения. Сначала я попрошу господина Саносяна представить краткий отчет о том, что мы зафиксировали и что имеем на данный момент”, - отметил премьер-министр.
Гнел Саносян доложил, что в Лорийской и Тавушской областях, особенно в бассейнах рек Агстев и Дебет с их притоками, зафиксирован ряд разрушений в результате паводков. “В частности, можно выделить пять зон, где разрушения значительны: Алаверди, Ташир, участок от Алаверди до Айрума, участок от Айрума до Баграташена и участок от Дилижана до Иджевана. Наибольшие разрушения зафиксированы в основном на участке от Алаверди до Баграташена: различные инфраструктуры, в частности, автомагистраль М6, мосты, железная дорога, водопровод, линии электропередачи, газопровод и другая инфраструктура.
В общине Алаверди у 9 населенных пунктов имеется проблема сообщения с городом Алаверди из-за повреждения мостов, и в настоящее время ведутся работы, связанные с организацией альтернативных транзитных дорог для этих населенных пунктов и установлением связи. Вчера в течение всего дня в Тавушской и Лорийской областях различные государственные ведомства, представители администраций, муниципалитетов пытались вместе работать и координировать работы.
Должен сказать, что по состоянию на вчерашний день мы имеем понижение уровня воды в реке Дебед на около 105 см, в других притоках - на 50 см, 70 см, что облегчило проведение берегоукрепительных и других работ с раннего утра. Всего у нас 14 поврежденных мостов, из них 5-6 меньших, есть и меньшие мосты общинного значения”, - сказал Гнел Саносян.
По его словам, есть ряд населенных пунктов, где была отключена электроэнергия, в некоторых из них подача электричества восстановлена, но есть также населенные пункты, в частности, около 2500 жителей Лорийской области и около 1000 жителей Тавушской области, которые до сих пор лишены электричества. В ряде районов также имеются проблемы с газоснабжением.
“Вчера вместе с коллегами из Комитета по градостроительству мы также пригласили специалистов по строительству мостов, которые изучили мосты, которые сохранились и не были разрушены. Однако мы попытались понять, в каком состоянии они находятся. Сегодня с раннего утра специалисты выехали в районы, где мосты разрушены и есть проблемы со связью с этими населенными пунктами, чтобы мы могли посмотреть, оценить, какие работы по восстановлению мостов или краткосрочные меры можно предпринять.
Все это время сотрудники Спасательной службы работали и осуществляли эвакуацию людей. Спасательная служба, в частности, эвакуировали 429 соотечественников из разных районов, большая часть из них (около 380), конечно, из Лорийской области, остальные - из Тавушской области. Работа по остальным направлениям продолжается. Сегодня, как я уже сказал, уровень рек значительно понизился, и это дает нам возможность более детально оценить состояние и проводить работы. Сейчас ведутся работы по открытию дорог в пять населенных пунктов, которые расположены на левом берегу реки Дебет, чтобы мы могли наладить контакт, остальные работы в основном продолжаются”, - отметил министр Саносян.
По его словам, также сильно повреждена железная дорога, общая протяженность поврежденных участков составляет около 2,5 км. “Нанесен серьезный ущерб, восстановление железнодорожного сообщения займет много времени. Дорога М6 очень серьезно повреждена, полностью или частично разрушены примерно 8-9 участков дороги. Серьезные повреждения были причинены пяти участкам межгосударственной дороги М4, но вчера весь день проводились работы по восстановлению берега, что позволило сохранить дорогу, хотя и поврежденную, проходимой. С раннего утра уже можно ездить на участке Айрум-Баграташен, серьезных повреждений нет, дорога уже проходима”, - сказал глава оперативного штаба.
Было также отмечено, что эвакуированных граждан разместили либо в домах их родственников, либо в гостиницах. 2 беременные женщины были доставлены в больницу на медицинское обследование.
Заместитель министра внутренних дел, директор Спасательной службы МВД Камо Цуцулян сообщил, что 13 боевых расчетов с 3 оперативными группами проводят спасательные работы в прибрежных районах.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что ни у кого из эвакуированных граждан не было проблем с жильем. “При этом здесь мы тоже особо зафиксировали и увидели особенность нашего народа, потому что, по сути, большинство из них поселилось в домах своих родственников, друзей и знакомых”, - отметил премьер-министр.
Гнел Саносян сообщил, что в здании мэрии Алаверди создан пункт хранения, где собраны продукты питания для удовлетворения потребностей граждан. Сейчас главы администраций проводят оценку потребностей, по итогам которой будут решаться продовольственные и другие вопросы. Также было отмечено, что более 50 автомобилей оказались под водой, это число может увеличиться.
Премьер-министр Пашинян отметил, что в Алаверди и других районах и раньше были наводнения. “Оказывается, что по официальным данным, наводнения в Ташире были зарегистрированы 5 июля 1972 года, 18 мая 1983 года. При этом интересно, что в обоих предыдущих случаях объемы воды были больше, чем зафиксированное вчера наводнение. А в бассейне реки Дебед и в Алаверди одно наводнение было зафиксировано 19 мая 1959 года, второе — 16 мая 1966 года. И интересно просто в плане статистики, что наводнение 1959 года было сильнее нынешнего, а наводнение 1966 года было слабее.
В этом смысле, конечно, мы должны проанализировать инженерные проблемы обрушившихся участков”, - сказал премьер-министр.
Министр Гнел Саносян отметил, что необходимо провести общий осмотр и очистку, а также берегоукрепительные работы в руслах рек. Было также отмечено, что в результате наводнения также обрушились дома и другие объекты.
Премьер-министр также поинтересовался, как будет осуществляться восстановление разрушенных участков, существует ли конкретный план восстановления, есть ли оценка того, сколько километров дорог разрушено полностью и сколько километров дорог повреждено частично?
“Возможно, по километрам ущерб невелик, повреждены 20-метровые, 50-метровые участки, но особенно много повреждений на дороге М6, учитывая, что на 3-4 участках вся дорога разрушена. Поэтому объемы будут большие. Поврежденные участки дороги М4 будет легче восстановить, учитывая, что разрушения частичные”, - сообщил министр Саносян и добавил, что работы на дороге М6 потребуют много времени и ресурсов.
Премьер-министр поручил работать над восстановлением дороги М6 в режиме срочности.
Поинтересовавшись ситуацией вокруг сел, связь с которыми была отрезана, премьер-министр поручил обеспечить доставку грузов вертолетами. Никол Пашинян поручил в срочном порядке провести инвентаризацию краткосрочных потребностей, а также среднесрочных и долгосрочных потребностей. “В целом сейчас важно суметь провести объективный подсчет нанесенного ущерба”, - добавил Никол Пашинян. Гнел Саносян доложил, ведется сбор информации о зданиях и сооружениях, расположенных в пострадавших от стихийного бедствия населенных пунктах или около дорог.
В ходе заседания также была подчеркнута важность международной поддержки в решении существующих проблем.
Подводя итоги, глава правительства поблагодарил за проделанную оперативную работу и добавил: “По сути, я вчера посетил все [пострадавшие от наводнения] места, видел, что наши службы: органы местного самоуправления, областные администрации, Спасательная служба, оперативно отреагировали и сработали. В ходе бесед с гражданами я сказал, и они тоже разделили эту точку зрения, что ущерб и последствия этого стихийного бедствия могли быть гораздо более серьезными, но оперативная работа, когда все органы отреагировали вовремя, с позднего вечера, с полуночи, дала нам возможность максимально смягчить ущерб.
Сейчас, нам нужно сосредоточиться, как я поручил вчера, г-н Саносян, разделить задачи на три слоя: краткосрочные потребности с быстрым реагированием, среднесрочные и долгосрочные потребности. Нам необходимо сделать какие-то выводы в плане наших норм дорожного строительства и градостроительства, если нужно внести какие-то поправки, анализируя последствия этой катастрофы, то эту работу тоже необходимо провести.
Конечно, оперативный штаб должен стать центром, где концентрируется информация, и по вашим предложениям также будут даны указания, чтобы мы могли продолжить и долгосрочную работу по всем этим направлениям”.