Բագրատ Սրբազանը Հանրապետության հրապարակում առաջադրվեց վարչապետի թեկնածու (լուսանկարներ)
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը Հանրապետության հրապարակում առաջադրվեց վարչապետի թեկնածու, որից հետո նրա գլխավորությամբ երթը շարժվեց դեպի կառավարական առանձնատուն՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։
Մայիսի 26-ին՝ ժամը 16։00-ին, Հանրապետության հրապարակում մեկնարկեց Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ Սրբազանի գլխավորած «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հանրահավաքը, որի ընթացքում ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին առաջադրեց վարչապետի թեկնածու։
Սրբազանն ընդունեց շարժման առաջադրումը և ասաց, որ խորհրդակցելով Ամենայն հայոց հայրապետի և հոգևոր եղբայրների հետ՝ որոշում է կայացրել սառեցնել երեսնամյա իր հոգևոր ծառայությունը:
Բագրատ Սրբազանի գլխավորությամբ հանրահավաքը երթով շարժվեց դեպի կառավարական առանձնատուն՝ հանդիպելու վարչապետին և կոչ անելու հրաժարական տալ։
Պռոշյան - Դեմիրճյան խաչմերուկում՝ կառավարական առանձնատների մուտքի մոտ, Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կոչով դիմեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով վերջինիս հրաժարականը և հայտարարեց, որ պատրաստ է նրա հետ խոսել իշխանության անցնցում փոխանցման շուրջ։
Մեկ րոպե լռությամբ ներկա գտնվողները հարգեցին Լոռիում և Տավուշում տեղի ունեցած բնական աղետի հետևանքով զոհված քաղաքացիների հիշատակը։
Հայտարարվեց նաև, որ առավոտյան 08։00-ից սկսելու են խաղաղ անհնազանդութայն ակցիաներ իրականացնել։ Ավելի ուշ կառավարական առանձատան մոտ հավաքված քաղաքացիները Սրբազանի գլխավորությամբ վերադարձան Հանրապետության հրապարակ, որտեղ պատրաստվում են մնալ ամբողջ գիշեր։

Баграт Србазан выдвинут кандидатом на пост премьер-министра (фото)
Архиепископ Баграт Галстанян на вчерашнем митинге в центре Еревана был выдвинут кандидатом на пост премьер-министра. По завершении митинга состоялось шествие к правительственной даче с требованием отставки главы правительства Никола Пашиняна.
26 мая в 16։00 на площади Республики в Ереване состоялся митинг движения “Тавуш во имя Родины”, на котором  профессор факультета востоковедения Ереванского государственного университета Гурген Меликян предложил выдвинуть архиепископа Баграта Србазана кандидатом на пост премьер-министра.
Баграт Србазан дал согласие на выдвижение своей кандидатуры и сообщил, что после консультации с Католикосом Всех армян и духовными братьями принял решение заморозить свою 30-летнюю духовную службу.
Затем участники митинга во главе с архиепископом Галстаняном направились к правительственной даче, чтобы призвать премьер-министра Никола Пашиняна подать в отставку. Баграт Србазан также заявил о своем намерении встретиться с Пашиняном.
На перекрестке улиц Прошяна и Демирчяна, где находится правительственная дача, Баграт Србазан обратился к премьер-министру Пашиняну с требованием подать в отставку. Он также заявил, что готов обсудить с ним вопрос мирной передачи власти.
Участники акции также почтили минутой молчания память погибших во время наводнения в Лорийской и Тавушской областей Армении.
По решению лидеров движения завтра с 08։00 утра начнутся акции мирного неповиновения. Позже пришедшие к правительственной даче граждане во главе с Багратом Србазаном вернулись на площадь Республики, где намерены остаться всю ночь.