ԱՆԻՖ-ի նախկին ղեկավար Դավիթ Փափազյանը դատի է տվել տնօրենների խորհրդին
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի (առավել հայտնի է որպես ԱՆԻՖ) նախկին գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը դատի է տվել ընկերության տնօրենների խորհրդին:
Փափազյանը ԱՆԻՖ-ի ղեկավար էր նշանակվել 2019-ի մայիսին, երբ ֆոնդը պետական գրանցում ստացավ, եւ այդ պաշտոնում մնաց մինչեւ 2024 թ. հունվար:
Հիշեցնենք, որ այդ ընթացքում՝ 2019-ից մինչեւ 2023 թ. նոյեմբեր, տնօրենների խորհրդի նախագահը Տիգրան Ավինյանն էր, որը սկզբում նաեւ ՀՀ փոխվարչապետ էր, հետո դարձավ Երեւանի փոխքաղաքապետ, իսկ երբ 2023-ի հոկտեմբերին ընտրվեց Երեւանի քաղաքապետ, նրա լիազորությունները որպես ԱՆԻՖ-ի խորհրդի նախագահ դադարեցվեցին:
ԱՆԻՖ-ի 100 % բաժնետոմսերը պատկանում են պետությանը: Բաժնետոմսերի կառավարումը 2019-2021 թթ. հանձնված էր Էկոնոմիկայի նախարարությանը (նախկինում՝ Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարություն), 2021-ին այդ լիազորությունը հանձնվեց վարչապետի աշխատակազմին, իսկ 2023-ի մայիսին հերթական փոփոխությունը եղավ, եւ ԱՆԻՖ-ը նորից անցավ Էկոնոմիկայի նախարարության վերահսկողության տակ: Երեկ էլ Կառավարությունը որոշեց բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնել ՏԿԵՆ-ին ենթակա Պետգույքի կառավարման կոմիտեին:
Քանի որ ընկերության միակ բաժնետերը պետությունն է, իսկ վերջինիս անունից 2023-2024 թթ. հանդես էր գալիս ԷՆ-ն, էկոնոմիկայի նախարարն էր նշանակում եւ ազատում ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի անդամներին: Ավինյանն ու խորհրդում նրան «փոխկապակցված» երկու անդամ՝ Անետա Բաբայանն ու Սոնա Թեւանյանը (նախկինում եղել են փոխվարչապետ Ավինյանի խորհրդական ու օգնական, իսկ հետո տեղափոխվել են Երեւանի քաղաքապետարան՝ նշանակվելով քաղաքապետի օգնականներ) պաշտոնից ազատվել են էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի 2023 թ. նոյեմբերյան հրամանով:
Այս երեքի փոխարեն Քերոբյանը նշանակել էր նոր անդամների՝ Էդգար Մկրտչյանին (փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ղեկավար), Արման Ադիլխանյանին (փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակի ղեկավար), Անի Իսպիրյանին (էկոնոմիկայի այն ժամանակվա փոխնախարար): Խորհրդում էին մնացել Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Դոմինիկ դը Վիլպենը եւ իտալացի Իսիդորո Լուչիոլան:
Դեկտեմբերի 22-ին ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհուրդը նոր նախագահ էր ընտրել Անի Իսպիրյանին: Եվ ահա Իսպիրյանի ղեկավարած խորհրդի կամ ավելի ճիշտ՝ երեք նոր անդամների առաջին քայլերից մեկը եղավ 2024 թ. հունվարի 5-ին ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանի լիազորությունների դադարեցումը, ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվեց ֆոնդի աշխատակից Տիգրան Ղազարյանը: Այս ֆոնին դը Վիլպենն ու Լուչիոլան հրաժարական տվեցին խորհրդի անդամի պաշտոններից:
Փափազյանի ազատումը մեծ հաշվով անակնկալ չէր, քանի որ ԷՆ-ում դժգոհություն կար ԱՆԻՖ-ի ղեկավարությունից: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ու Պետական վերահսկողական ծառայությունը 2022-2023 թթ. ենթադրյալ չարաշահումներ էին հայտնաբերել ֆոնդում, որոնք առնչվում էին դրա ղեկավար կազմի գործունեությանը: Քննչական կոմիտեում էլ ներկայում նախաքննություն է ընթանում քրեական վարույթով, որը վերաբերում է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների:
Քրեական պատմությունից զատ՝ 2023-ին ԱՆԻՖ-ում խնդիրներ էր հայտնաբերել նաեւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ), որոնք առնչվել են հաշվետվողականությանը, թափանցիկությանը եւ կորպորատիվ կառավարմանը: Այդքանից հետո՝ 2023-ի մայիսին, Կառավարությունը որոշեց փոխել ԱՆԻՖ-ի մանդատը՝ սահմանափակելով այն ոլորտները, որոնցում ֆոնդը կարող է ներդրումներ կատարել, բացի դրանից՝ փոփոխություններ կատարվեցին ընկերության ղեկավար կազմում. ոչ միայն խորհրդի կազմը փոխվեց, այլեւ պաշտոնից ազատվեց գործադիր տնօրեն Փափազյանը:
Եվ ահա, ինչպես տեղեկանում ենք datalex.am տեղեկատվական համակարգից, Դ. Փափազյանը մարտի 5-ին դիմել է Երեւանի քաղաքացիական դատարան՝ խնդրելով իր լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու մասով անվավեր ճանաչել ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի հունվարի 5-ի նիստի արձանագրությունը: Մարտի 18-ին հայցադիմումն ընդունվել է դատավոր Թաթուլ Ղուկասյանի վարույթ: Նիստի օրվա մասին տեղեկություններ datalex.am-ում այս պահին չկան:
Ամբողջ հարցն այն է, որ եթե Դավիթ Փափազյանի նպատակը նախկին պաշտոնում վերականգնվելն է, ապա Կառավարության երեկվա որոշման հիմնավորումից հայտնի է դարձել, որ ԱՆԻՖ-ը փակվելու է: Այդպիսի որոշում է կայացվել այս տարվա մարտի 14-ին, երբ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է ֆոնդի հաշվետվությունը: ԷՆ-ն նաեւ հայտնել է, որ ներկայում ընթանում են ԱՆԻՖ-ի լուծարման գործընթացի իրականացման հետ կապված աշխատանքներ:
Հաշվի առնելով, թե ներկայում որքան երկար է ձգվում դատական գործերի քննությունը, որքան ուշ են նշանակվում դատական նիստերը՝ չի բացառվում, որ մինչեւ Փափազյանի հայցով վճիռ կայացվի, եւ այն մտնի օրինական ուժի մեջ, ԱՆԻՖ-ն արդեն լուծարված կլինի:

Бывший руководитель ANIF Давид Папазян подал в суд на совет директоров
Бывший исполнительный директор ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”, больше известное как ANIF (Armenian National Interests Fund) Давид Папазян подал в суд на совет директоров компании.
Папазян был назначен руководителем ANIF в мае 2019 года, когда Фонд получил государственную регистрацию. Эту должность он занимал до января 2024 года.
Напомним, что с 2019-го по ноябрь 2023-го председателем совета директоров был Тигран Авинян. До этого он занимал посты вице-премьера и вице-мэра Еревана. В октябре 2023 года Авинян стал мэром столицы, после чего его полномочия в качестве председателя совета директоров ANIF были прекращены.
Акции компании полностью принадлежат государству. В 2019-2021 гг. управление акциями ANIF было передано Министерству экономики (в прошлом Министерство экономического развития и инвестиций). В 2021-ом это полномочие перешло к администрации премьер-министра. В мае 2023 г. в результате очередного изменения Фонд перешел под контроль Минэкономики. А вчера, 23 мая, правительство приняло решение передать управление акциями Комитету управления госимуществом, находящегося в подчинении Министерства территориального управления и инфраструктур.
Поскольку единственным акционером компании является государство, от имени которого в 2023-2024 гг. выступало Минэкономики, то членов совета директоров ANIF назначал и увольнял министр экономики. Т.Авинян и аффилирированные с ним два других члена совета директоров – Анетта Бабаян и Сона Теванян (в прошлом советник и помощник вице-премьера Т.Авиняна, получившие затем должности помощников мэра столицы) – в ноябре 2023 года приказом бывшего министра экономики Ваана Керобяна были отстранены от занимаемых должностей. Вместо них Керобян назначил новых членов – Эдгара Мкртчяна (руководитель администрации вице-премьера Мгера Григоряна), Армана Адилханяна (руководитель администрации вице-премьера Тиграна Хачатряна) и Ани Испирян (бывший заместитель министра экономики).
В совете директоров остались бывший премьер-министр Франции Доминик де Вильпен и итальянец Исидоро Лучиола.
22 декабря новым председателем совета директоров ANIF была избрана Ани Испирян. Одним из первых шагов совета во главе с Испирян, а точнее трех новых членов, стало прекращение с 5 января 2024 года полномочий исполнительного директора компании Давида Папазяна. На эту должность временно был назначен сотрудник Фонда Тигран Казарян. После этого де Вильпен и Лучиола отказались от членства в совете директоров.
По большому счету увольнение Давида Папазяна не было неожиданностью, поскольку Минэкономики уже выражало недовольство руководством ANIF. В 2022-2023 гг. Комиссия по предупреждению коррупции и Служба государственного контроля обнаружили в Фонде предполагаемые злоупотребления, касавшиеся деятельности руководящего органа. В настоящее время в Следственном комитете проводится предварительное следствие по делу о преступлениях коррупционного характера.
Помимо криминальной истории, в 2023 г. Международный валютный фонд обнаружил в ANIF проблемы, связанне с отчетностью, прозрачностью и корпоративным управлением. После этого, в мае 2023 г., правительство решило изменить мандат ANIF, ограничив те сферы, в которые фонд мог осуществлять инвестиции. Кроме того, сменился руководящий состав компании, а исполнительный директор Д.Папазян был отстранен от занимаемой должности.
Согласно сайту datalex.am, 5 марта Д.Папазян обратился в ереванский гражданский суд с иском о признании недействительным протокола заседания совета директоров от 5 января. Иск уже принят в производство и передан на рассмотрение судье Татулу Гукасяну. Дата судебного заседания пока неизвестна.
Отметим, что если цель Давида Папазяна – восстановление в прежней должности, то из принятого вчера решения правительства следует, что ANIF будет закрыт. Такое решение было принято 14 марта этого года, когда во главе с премьер-министром Пашиняном был обсужден отчет Фонда. Минэкономики также сообщило, что в настоящее время ведутся работы по осуществлению процесса ликвидации компании.
С учетом того, как долго длится рассмотрение судебных дел, и с каким опозданием назначаются заседания суда, не исключено, что до принятия решения по иску Д.Папазяна и его вступления в законную силу ANIF уже будет ликвидирован.