Հայաստանին նոր օրակարգ է անհրաժեշտ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից ազատվելու Ադրբեջանի ցանկության պատճառների և նրա ողջ քաղաքական և իրավական ժառանգության մասին իմ հոդվածում ես փորձեցի ներկայացնել Ադրբեջանի ցանկությունը ոչ միայն Հայաստանին զրկել հայ ժողովրդի դեմ հանցագործությունների մեջ Ադրբեջանին մեղադրելու հնարավորությունից, այլև. ձեռք բերել քաղաքական և իրավական ռեսուրսների 30 տարվա զինանոցից օգտվելու մենաշնորհային իրավունք։
Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի այս նկրտումների վերաբերյալ արձագանքներ չկան. սրան, կարծես թե, մեծ նշանակություն չի տրվում։ Առայժմ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարությունն իր ամբողջ քաղաքականությունը կապում է մեկ միջազգային սկզբունքի հետ՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքի հետ։ Ըստ այդմ, Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ Ադրբեջանին 29800 քառակուսի կիլոմետր տարածքի խնդիրներից դուրս որևէ պահանջ ներկայացնելուց հրաժարվելը բավարար է խաղաղության պայմանագրի ձեռքբերման համար։
Ադրբեջանի հետ սահմանազատման խնդիրը կարևորելը բխում է հենց վերը նկարագրված տրամաբանությունից։ Ենթադրվում է, որ սկսված գործընթացում ձևավորվում է «խաղաղություն պարտադրելու» մեխանիզմ։ Տարվում է Ադրբեջանին պատերազմ սկսելու ցանկացած պատճառից զրկելու քաղաքականություն։ Ենթադրվում է, որ դա պատերազմը կդարձնի «ոչ լեգիտիմ»։ Իսկ եթե Ադրբեջանը պատերազմ սկսի, դա կորակվի որպես ագրեսիա, և Հայաստանը օգնություն կստանա Արևմուտքից։ Մեկ էլ տեսար, կարող է պատերազմ չլինի էլ։
Ճիշտ է, այն, որ Ադրբեջանը չունի նույն շահագրգռվածությունը սահմանազատման հարցում, ինչ Հայաստանը, չի ժխտվում, քանի որ նա չի նվազեցնում իր բոլոր պահանջները Հայաստանի հանդեպ։ Ալմա-Աթայի հռչակագրի՝ որպես տարածքների սահմանազատման հիմնական սկզբունքի միանշանակ հաստատում չկա: Կան նաև չթաքնված պահանջներ, որ Հայաստանն ընդունի նոր Սահմանադրություն՝ որպես խաղաղության պայմանագրի ստորագրման պայման։ Դե, մնացած պահանջները բոլորին հայտնի են, ու դրանք թվարկելն իմաստ չունի։
Հայաստանի ղեկավարությունը կարող է համաձայնվել այս պայմաններին. նման նախնական վերաբերմունքն արդեն իսկ նկատելի է։ Բայց փաստն այն է, որ եթե Հայաստանը համաձայնի այս պահանջներին, ապա կառաջարկվեն մյուսները, որոնք արդեն բարձր մակարդակով բարձրաձայնում են Ադրբեջանի ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Տպավորություն է ստեղծվում, թե Հայաստանի իշխանությունները խաղադրույք են կատարում, որ Ադրբեջանը չի կարողանա ստիպել Հայաստանին ընդունել իր պայմանները այն պատճառով, որ Արևմուտքը և միջազգային իրավունքը դա թույլ չեն տա։ Համենայնդեպս, նման վստահության մասին խոսում են իշխանությունների շատ ներկայացուցիչներ ու համակիրներ։
Բայց այս ամենում կա մեկ հանգամանք, որը Հայաստանի դիրքերը դարձնում է ծայրահեղ խոցելի։ Հայաստանի իշխանությունների լուռ համաձայնությունը «Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի 20%-ի 30-ամյա օկուպացիայի մասին» ադրբեջանական թեզի հետ անարդյունավետ է դարձնում Հայաստանի ջանքերը։ Ադրբեջանի դիվանագիտության զինանոցում մշտապես առկա է միջազգային մասշտաբի ծանր հանցագործության մեղադրանք Հայաստանին։ Հայաստանի դեմ ուղղված բոլոր պահանջները հիմնված են այս մեղադրանքի վրա։ Ուստի բոլոր հույսերը, որ միջազգային իրավունքը և արևմտյան հանրությունը թույլ չեն տա Ադրբեջանին իրականացնել իր պահանջները, բոլորովին համոզիչ չեն թվում։ Միջազգային հարաբերություններում վտանգավոր է մեղադրվել «մահացու մեղքի» մեջ։
Բայց, ոչ միայն դա։
Իմ կարծիքով, ներկայիս քաղաքական գործիչների և քաղաքագետների գլխավոր սխալը գլոբալ փոփոխությունների ներկա դարաշրջանի առանձնահատկությունների անբավարար ընկալումն է։ Միջազգային կանոնների և ազգային շահերի գնահատականները կատարվում են «սառը պատերազմի» ստատիկ ժամանակաշրջանի (1945-85 թթ.) տրամաբանության շրջանակներում։ Ըստ այդմ, մարդկանց գիտակցության մեջ ստեղծվում է ընթացող քաղաքական գործընթացների աղավաղված պատկեր։ Այդ խեղաթյուրված պատկերի հիման վրա են կայացվում որոշումներ։ Հասկանալի է, որ այս որոշումների արդյունքները շատ դեպքերում չեն համընկնում սպասվողի հետ։ Դա անելու համար պետք է հիմնականում հասկանանք, որ փոփոխությունների ժամանակաշրջաններում սուբյեկտների շահերը կարող են հակասել ստատիկ ժամանակահատվածում նրանց շահերին: Դա պայմանավորված է նրանով, որ ի հայտ են եկել սկզբունքորեն նոր խնդիրներ, որոնք բնորոշ չեն միջազգային հարաբերությունների ստատիկ ժամանակաշրջանին։
Ըստ այդմ, պետք էր ակնկալել, որ առաջատար տերության՝ ԱՄՆ-ի քաղաքականության առաջնահերթությունները ոչ թե ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու ջանքերն են, այլ, ընդհակառակը, խրախուսելը նախկին կառույցների ու մեխանիզմների քայքայումը և դրանց փոխարինումը փոփոխություններ իրականացնող նոր դինամիկ մեխանիզմներով։ Նոր աշխարհակարգի ամերիկյան հայեցակարգն էապես հիմնված է այն փաստի վրա, որ ժամանակակից պայմաններում (գլոբալիզացիա) առանձին երկրների ինքնիշխանությունը պակաս կարևոր է, քան միջազգային հանրության իրավունքը՝ Միացյալ Նահանգների անվերապահ ղեկավարությամբ: Այս ինքնիշխանությունը կարող է խախտվել, եթե այդ խախտումն իրականացվի միջազգային ահաբեկչությանը հակազդելու և մարդու իրավունքների ապահովման անվան տակ։
Այսօր շատերը տարակուսանքով են նայում այն փաստին, որ ՄԱԿ-ը վատ է արձագանքում իր գոյության հիմքերի խախտմանը` ինքնիշխան երկրի տարածքի վրա զինված հարձակմանը։ Առանց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշման՝ ստեղծվում են միջազգային կոալիցիաներ՝ որոշակի ռեժիմների «պատժելու» համար։ Իսրայելի հարձակումը Իրանի հյուպատոսության վրա և այլն, սկզբունքորեն չդատապարտվեց։
Սկսվել է նաև ինքնիշխան երկրների կողմից միջազգային իրավունքի բացահայտ անտեսման գործընթաց։ Երկրները չեն ենթարկվում ՄԱԿ-ի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին. ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, ինքնապաշտպանության իրավունքի սկզբունքները վերածվում են ֆաշիզմի և ահաբեկչության խրախուսման, ցեղասպանություն և էթնիկ զտումներ իրականացնելու և տարածքների զավթման մեխանիզմների՝ «ինքնապաշտպանության» կարգախոսով։ Պարզ է, որ միջազգային հարաբերություններում սկսեցին արմատավորվել այլ սկզբունքներ, որոնց շուրջ ոչ ոք աշխարհում չէր համաձայնել։
Այս ամենը մենք տեսնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում։ Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևն իր բազմաթիվ ելույթներում ցույց է տալիս, որ բավականին լավ է հասկանում համաշխարհային քաղաքականության նկարագրված միտումները։ Ուստի, նրա անվերջ պահանջները Հայաստանին ու համաշխարհային հանրությանը բոլորովին միամիտ չեն։ Այդպես չլիներ, նա Արցախում սառնասրտորեն էթնիկ զտումներ կատարելուց հետո չէր պնդի, որ․
- բոլորը պետք է ճանաչեն պատերազմի միջոցով Ադրբեջանի ձևավորած նոր իրողությունները տարածաշրջանում. բոլոր երկրները, որոնք ցանկանում են գործ ունենալ Ադրբեջանի հետ, պետք է իրենց քաղաքականությունից բացառեն Հայաստանի և հայերի թեման. Հայաստանին զենքի տրամադրումն անընդունելի է, քանի որ Հայաստանը կարող է զենք օգտագործել ռեւանշիստական նպատակներով. աշխարհում բոլորը պետք է հաշվի նստեն Ադրբեջանի հետ, և բոլոր խնդիրները կլուծվեն Ադրբեջանի պահանջների հիման վրա։ Փաստորեն, ներկայիս գլոբալ փոփոխությունների պայմաններում Ադրբեջանը կուրս է վարում ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ հայ ժողովրդի իրավունքների իսպառ վերացման ուղղությամբ։
Փոքր երկրի արտահայտած նման հավակնությունները ծիծաղելի կթվան, եթե դրանց չաջակցի կայուն դաշնակիցների խումբը, այդ թվում՝ Հայաստանի դաշնակից Ռուսաստանը։ Եվ դրանք հաջողություն չէին ունենա, եթե աշխարհում չլինեին վերը նկարագրված միջազգային միտումները։ Սա է Ադրբեջանի «ամենազորության» և Հայաստանի անզորության իմաստը։ Ադրբեջանը ցանկացած պահի կարող է հրաժարվել սահմանազատման հիմնական սկզբունքից՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրից։ Ըստ այդմ, պետք է խոստովանել, որ պետք է ավելի զգույշ լինել ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում «լեգիտիմության» քաղաքական կշիռը գնահատելիս և ստեղծել Ադրբեջանին խաղաղության պարտադրելու իրական մեխանիզմներ՝ հիմնված ուժերի հարաբերակցության վրա։
Հայաստանին անհրաժեշտ է կայուն գործընկերների սեփական կոալիցիա և միջազգային դերակատարության սեփական հայեցակարգ: Այլընտրանք չկա։ Այլևս անհնար է գոյություն ունենալ «անմեղ մեղավորի» և «օրենքով» պարտված սուբյեկտի դերում։ Պետք է փոխել մեր քաղաքական տեսքն ու կշիռը։ Եվ դա անել այնպես, որ արտաքին զգալի հետաքրքրություն առաջացնի: Քաղաքականությունը Հայաստանի հետ կապելը պետք է ձեռնտու լինի։
Այս մասին արժե մանրամասն խոսել՝ նպատակ ունենալով ճշգրտումներ մտցնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական պրակտիկայի և դիվանագիտության մեջ։
Ինչից կարող ենք առաջարկել սկսել:
Առաջինը՝ դուրս գալ Ադրբեջանի կողմից ձևավորվող օկուպանտի և ռևանշիստի կերպարից։ Առանց սրա ոչինչ չի ստացվի։ Հայաստանը պետք է մեղադրողի դեր ստանձնի։ Պետք է կոտրել Ադրբեջանի մենաշնորհային կոչը անցյալի փաստերին. անցյալի այս փաստերը պետք է ռեսուրս դառնան Հայաստանի ձեռքում՝ Ադրբեջանին մահացու մեղքերի մեջ մեղադրելու համար։ Ադրբեջանը պետք է զրկվի իր բոլոր պնդումների իրավական հիմքից՝ «Հայաստանի կողմից իր տարածքի 20%-ի 30-ամյա օկուպացիայի մասին» թեզից։ Ադրբեջանն այլ փաստարկ չունի Հայաստանի և աշխարհի հետ զրույցում։ Սա միջազգային նոր մթնոլորտ կստեղծի Հայաստանի շուրջ, քանի որ շատերը մեղադրողի դերում կտեսնեն զգալի քաղաքական ռեսուրս։
Ինչպե՞ս դա անել:
Քանի որ Հայաստանը միացել է Հռոմի ստատուտին, նա կարող է հայց ներկայացնել Միջազգային քրեական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի՝ նրան մեղադրելով միջազգային իրավունքը խախտելու՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման միջազգային դիվանագիտությունը խաթարելու, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի և նրա տարածքը՝ որպես վեճի առարկա անեքսիայի ենթարկելու փորձի մեջ։ Խոսքը 1992 թվականին Ադրբեջանում կատարված հանցագործությունների մասին է։ Այն ժամանակ ԵԱՀԽ-ի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի նորաստեղծ պետությունների միջև վիճելի հարցի վերաբերյալ ձեռք բերված համընդհանուր համաձայնությունը հետխորհրդային տարածքի քաղաքական և իրավական իրողությունների ճանաչումն էր։
Այնուհետև Հարավային Կովկասը ստացավ տարածաշրջանի պետությունների լեգիտիմ վեճի թեմա։ Տասնամյակներ շարունակ աշխարհի բոլոր երկրների դիրքորոշումը եղել է այն հայտարարությունը, որ «Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը պետք է որոշվի ԵԱՀԽ Մինսկի խմբի շրջանակներում կողմերի միջև բանակցությունների ընթացքում»։ Այս համաձայնագիրը համընդհանուր լեգիտիմություն տվեց ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի քաղաքական խնդրին, այլեւ ստեղծեց Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանների որոշման հիմնարար սկզբունքը։
Ես հակիրճ շարադրեցի այս միջազգային վեճում Հայաստանի իրավունքների հիմնավորումը իմ նախորդ հոդվածում։ Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանի՝ Ադրբեջանին մեղադրանք առաջադրելուց հրաժարվելը առաջնահերթություն է դարձրել Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ Ռազմական միջոցներով տապալելով միջազգային հանրության ջանքերը և վերացնելով վեճի առարկան՝ Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջանը անպատիժ շարունակում է Հայաստանին իր բոլոր իրավունքներից, այդ թվում՝ գոյության իրավունքից զրկելու կուրսը։ Սրան պետք է վերջ տալ. Ադրբեջանին մեղադրանք առաջադրելը կփոխի երկրների միջև առկա խնդրի էությունը և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային հայեցակարգը։
Ի վերջո, եթե մենք խոսում ենք խաղաղության պայմանագրի մասին, ապա բանակցությունների էությունը պետք է լինի երեսնամյա պատերազմի շուրջ վեճի լուծումը։ Այդ ժամանակ կփոխվի շատ երկրների վերաբերմունքը Հայաստանի և նրա խնդիրների նկատմամբ։
Ես միշտ ասել եմ, որ ժամանակակից Հայաստանի Հանրապետության խնդիրը ոչ թե տարածքներն են, այլ որպես պետություն գոյություն ունենալու իրավունքը։ Ե՛վ տարածքների ձեռքբերումը, և՛ դրանց հանձնումը չեն լուծում ազգի հրատապ խնդիրը։ Հին աշխարհն այլևս չկա, բայց նորում հայերը դեռ պետք է ձեռք բերեն անկախ գոյության իրավունք։

Армении нужна новая повестка на переговорах с Азербайджаном
В моей статье о причинах стремлений Азербайджана избавиться от Минской группы ОБСЕ и всего ее политико-правового наследия, я попытался представить желание Азербайджана не только лишить Армению любой возможности обвинить Азербайджан в преступлениях против армянского народа, но и, овладеть монопольным правом на использование всего 30-ти летнего арсенала политико-правовых ресурсов.
С стороны Армении нет каких-либо реакций на эти стремления Азербайджана – похоже, что этому не придется особого значения. Пока что, руководство Республики Армения связывает всю свою политику с одним международным принципом – принципом незыблемости международно-признанных границ. Соответственно, Республика Армения считает, что отказ от выдвижения каких-либо требований к Азербайджану, выходящих за рамки проблем территории в 29 800 квадратных километров достаточен для достижения договора о мире.
Придание важного значения проблеме демаркации границ с Азербайджаном исходит именно из описанной выше логики. Считается, что в начатом процессе формируется механизм «принуждения к миру». Проводится политика лишения Азербайджана любого повода для развязывания войны. Считается, что это сделает войну «нелегитимной». И, в случае развязывания Азербайджаном войны, это будет квалифицироваться как агрессия, и Армения получит помощь Запада. Смотришь – и войны может не быть.
Правда, не замалчивается то обстоятельство, что Азербайджан не имеет той же заинтересованности в демаркации границы, как Армения, поскольку не сводит все свои претензии к Армении к этому. Нет однозначного подтверждения Алма-атинской декларации в качестве базового принципа территориального разграничения. Не скрываются и требования к Армении принять новую Конституцию в качестве условия подписания мирного договора. Ну а остальные требования известны всем, и нет смысла их перечислять.
Руководство Армении может согласиться и на эти условия – такой предварительный настрой заметен уже сейчас. Но, дело в том, что в случае согласия Армении на эти требования, будет выдвинутые следующие, которые уже озвучиваются на самом высоком уровне представителями руководства. Остается впечатление, что власти Армении делают ставку на то, что Азербайджан не сумеет вынудить Армению принять свои условия по той причине, что этого не позволит Запад и международное право. По крайне мере, о такой уверенности говорят многие представителя и сторонники властей.
Но, во всем этом, есть одно обстоятельство, которое делает позицию Армении крайне уязвимой. Молчаливое согласие властей Армении с тезисом Азербайджана о «30-ти летней оккупации Арменией 20% территории Азербайджана» делает усилия Армении неэффективными. В арсенале дипломатии Азербайджана постоянно присутствует обвинение в адрес Армении в тяжелом преступлении международного масштаба. На этом обвинении и выстроены все претензии к Армении. Потому и, все надежды на то, что международное право и западное сообщество не позволят Азербайджан реализовать свои претензии, выглядят не совсем убедительными. В международных отношениях опасно быть обвиняемым в «смертном грехе».
Но, не только это.
На мой взгляд, главной ошибкой политиков и политологов настоящего времени является их недостаточное понимание специфики нынешней эпохи глобальных перемен. Оценки международных правил и национальных интересов делаются в рамках логики статичного периода «холодной войны» (1945-85 гг.). Соответственно, в сознании людей создается искаженная картина проходящих политических процессов. Исходя из этих искаженных представлений и принимаются решения. Понятно, что результаты этих решений во многих случаях не совпадают с ожидаемыми. Для этого надо понять главным образом то, что интересы субъектов в периоды перемен могут противоречить их же интересам в статичный период. Это происходит по той причине, что появились принципиально новые задачи, не свойственный статичному периоду международных отношений.
Соответственно, следовало ожидать, приоритетами в политике ведущей державы - США стали не усилия по поддержке баланса сил, а наоборот, поощрение распада прежних структур и механизмов и замена их новыми динамическими механизмами осуществления перемен. Американская концепция нового мирового порядка, по сути, основана на том, что в современных условиях (глобализации) суверенитет отдельных стран менее важен, чем право международного сообщества – при безусловном лидерстве США. Этот суверенитет можно попирать, если это попрание производится во имя противодействия международному терроризму и обеспечения прав человека.
Сегодня уже многие с недоумением смотрят на то, что ООН слабо реагирует на нарушение основы основ своего существования – вооруженное нападению на территорию суверенной страны. Без решения СБ ООН формируются международные коалиции, «наказывающие» те или иные режимы. Не было принципиально осуждено нападение Израиля на консульство Ирана, и пр.
Начался и процесс открытого игнорирования суверенными странами норм международного права. Страны не подчиняются решениям ООН и Международного суда. Принципы суверенитета и территориальной целостности, права на самооборону, вырождаются в механизмы поощрения фашизма и терроризма, осуществляющего геноцид и этнические чистки и захват территорий под лозунгом «самообороны». Понятно, что в международных делах начали укореняться иные принципы, по которым никто в мире не договаривался.
Все этого мы видим и в отношениях Армении и Азербайджана. Президент Азербайджана И.Алиев во многих своих речах показывает, что он достаточно хорошо понимает описанные тенденции в мировой политике. Поэтому, не совсем наивными являются его нескончаемые требования к Армении и мировому сообществу. Не было бы так, после хладнокровного совершения этнической чистки в Арцахе, он не утверждал бы, что:
- все должны признать сформированные Азербайджаном путем войны новые реалии в регионе; все страны, желающие иметь дело с Азербайджаном, должны исключить из своей политики тему Армении и армян; предоставление вооружения Армении недопустимо, потому что, Армения может использовать оружие с реваншистскими целями; все в мире должны считаться с Азербайджаном, и все проблемы будут решаться на основе требований Азербайджана. Фактически, в условиях нынешних глобальных перемен Азербайджан ведет курс на полную ликвидацию прав армянского народа на суверенную Республику Армения.
Выраженные такой маленькой страной такие амбиции выглядели бы смешными, если бы они не были бы поддержаны группой стабильных союзником, в том числе, союзником Армении – Россией. И не имели бы успеха, ли бы не было в мире описанных выше международных тенденций. В этот и состоит смысл «всесилия» Азербайджана, и бессилия Армении. В любой момент Азербайджан может отказаться от базового принципа демаркации - Алма-атинских принципов. Соответственно, приходится признать, что следует осторожнее оценивать политический вес «легитимности» в современных международных отношениях и создать реальные механизмы принуждения Азербайджана к миру, основанные на балансе сил.
Армении тоже нужна своя коалиция стабильных партнеров и своя концепция международной роли. Иной альтернативы нет. В роли без «вины виноватого» и побежденного «по праву» субъекта, существовать уже невозможно. Надо изменить свой политический облик и вес. И сделать это так, чтобы вызвать значительный внешний интерес. С Арменией должно быть выгодно связывать свою политику.
Об этом стоит поговорить подробно, имея цель внести коррективы в политическую практику и дипломатию Республики Армения.
Что можно предложить для начала?
Первое: выйти из формируемого Азербайджаном образа оккупанта и реваншиста. Без этого, ничего не получится. Армения должна войти в роль обвинителя. Монопольная апелляция Азербайджана к фактам прошлого должна быть нарушена – эти факты прошлого должны стать ресурсом в руках Армении для обвинения Азербайджана в смертных грехах. Азербайджан надо лишить правовой базы всех его претензий, тезиса о «30-ти летней оккупации 20% его территории Арменией». Никакого иного аргумента в разговоре с Арменией и миром у Азербайджана нет. Это создаст новую международную атмосферу вокруг Армении, поскольку в роли обвинителя многие узрят значительный политический ресурс.
Как это делать?
Поскольку Армения присоединилась к Римскому статуту, она может подать иск в Международный Уголовный Суд против Азербайджана с обвинением в нарушении международного права - срыве международной дипломатии по определению статуса Нагорного Карабаха, агрессии против Нагорного Карабаха, и попытке аннексии его территории, как объекта спора. Речь идет о совершенных в 1992 году преступлениях Азербайджана. В тот период, достигнутое в рамках СБСЕ всеобщее согласие по спорной проблеме между новообразованными государствами Армения и Азербайджан, было признанием политико-правовых реалий постсоветского пространства.
Тогда, Южный Кавказ получил тему легитимного спора между государствами региона. На протяжении десятилетий позицией всех стран мира было утверждение о том, что «будущий статус Нагорного Карабаха должен быть определен на переговорах сторон в рамках Минской группы СБСЕ». Это соглашение придало всеобщую легитимность не только политической проблеме народа Нагорного Карабаха, но и, создало базовый принцип определения границ Республики Армения и Азербайджанской республики.
Обоснование прав Армении в этом международном споре я коротко привел в моей предыдущей статье. Отказ Армении от выдвижения обвинений к Азербайджану все это время сделал приоритетной позицию Азербайджана. Сорвавший военным путем усилия международного сообщества и ликвидировавший предмет спора – Нагорный Карабах Азербайджан, безнаказанно продолжает курс на лишение Армении всех ее прав, включая право на существование. Этому надо поставить конец - выдвижение обвинения в адрес Азербайджана изменит суть существующей между странами проблемы и переговорной концепции между Арменией и Азербайджаном. В конце концов, если мы говорим о мирном договоре, то сутью переговоров должно быть разрешения спора о тридцатилетней войне. Тогда изменится и отношение многих стран к Армении и ее проблемам.
Я всегда говорил, что проблемой современной Республики Армении являются не территории, а право на существование государства. Как приобретение территорий, так и, их сдача, не решают актуальной проблемы нации. Старого мира уже нет, а в новом, армянам еще предстоит овладеть правом на независимое существование.