Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Վարդանյանի և մյուս 22 հայ բանտարկյալների ազատ արձակումը
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը հայտարարություն է տարածել։ Այն ներկայացնում ենք ստորև․
«Արբեջանական դատարանը հերթական անգամ երկարաձգել է հայ բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախնական կալանքի ժամկետը։ Ռուբեն Վարդանյանը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ից ապօրինաբար պահվում է Բաքվի բանտում։
Ութ ամիս շարունակ Ադրբեջանի իշխանություններն արհամարհել են միջազգային իրավունքը և մարդկային արժանապատվությունը՝ Ռուբեն Վարդանյանին պահելով անազատության մեջ՝ առանց դատավարության և պատշաճ գործընթացի։
Նրանք շարունակում են հրաժարվել հայտնել, թե երբ տեղի կունենա պատշաճ դատավարություն կամ լսումներ` իրենց, այսպես կոչված, «մեղադրանքների» հիման վրա: Վարդանյանի կալանքը ևս հինգ ամսով երկարաձգելու այս որոշումը՝ առանց պատշաճ իրավական ընթացակարգի, մարդու հիմնարար իրավունքների ևս մեկ կոպտագույն խախտում է:
Մինչ Եվրախորհրդարանի բանաձեւի, ԱՄՆ Կոնգրեսի պատժամիջոցների մասին օրինագծի և Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևի միջոցով շարունակվում է ուժգնանալ Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումները, մենք՝  Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ կառավարությունների, բիզնեսի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, պահանջել Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը, եթե Ադրբեջանը ցանկանում է պահպանել COP 29-ը հյուրընկալելու արտոնությունը, որն Ադրբեջանը հռչակել է որպես «Խաղաղության համաժողով»։
«Խափանման միջոց կալանքի բազմակի երկարաձգումները՝ առանց գրավի դիմաց ազատ արձակելու մերժումը հիմնավորելու անհատականացված ​​ու կոնկրետ որոշման, Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների հերթական կոպտագույն խախտումն է՝ համաձայն Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի, որին Ադրբեջանն անդամակցում է։ Կալանքի ժամկետի երկարաձգումների միակ բացատրությունն այն է, որ այս գործը քաղաքական է, և որ Ադրբեջանը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ որևէ փաստացի ապացույց չունի՝ նրան դատապարտելու համար։ Հետևաբար, նա պետք է անհապաղ կերպով և անվերապահորեն ազատ արձակվի»,- ասել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը»։

The family of former Minister of State of Artsakh Ruben Vardanyan, now jailed in Baku and facing various terrorism charges, has again called on the international community to exert pressure on Azerbaijan to release him and the other Armenian detainees.
The Vardanyan family issued the following statement.
The Azerbaijani court has once again extended the period of preliminary detention of Ruben Vardanyan, the Armenian philanthropist, former Minister of State of Artsakh. Ruben Vardanyan has been illegally detained in Baku prison since September 27, 2023.
For eight months, the authorities of Azerbaijan have disregarded international law and human dignity, keeping Ruben Vardanyan in prison without trial and due process.
They continue to refuse to say when a proper trial or hearing will take place on their so-called "charges". This decision to extend Vardanyan's detention for another five months without proper legal procedure is another gross violation of fundamental human rights.
The court of Baku extended the detention period of Ruben Vardanyan by five months.
While international pressure on Azerbaijan continues to intensify through the European Parliament resolution, U.S. Congress sanctions bill and the French Senate resolution, we, Ruben Vardanyan's family, call on the international community, representatives of governments, business and civil society, to demand the release of Ruben Vardanyan and the other 22 Armenian prisoners. unconditional release if Azerbaijan wants to retain the privilege of hosting COP 29, which Azerbaijan has declared as a "Peace Conference".
"Multiple extensions of preventive detention without a personalized and specific decision to justify the refusal to release him on bail is another gross violation of Ruben Vardanyan's rights, according to the International Agreement on Civil and Political Rights, to which Azerbaijan is a member. The only explanation for the extension of the detention period is that this case is political and that Azerbaijan does not have any factual evidence against Ruben Vardanyan to convict him. Therefore, he should be released immediately and unconditionally," said Jared Genser, the Vardanyan family's international legal advisor.