Երկրորդ դատավորն է փորձում խուսափել «Սիլ պլազան» պետությանը վերադարձնելու գործը քննելուց
Երևանի կենտրոնում գտնվող «Սիլ պլազա» բիզնես կենտրոնը պետությանը վերադարձնելու Դատախազության պահանջի դատաքննությունը 1.5 տարի է առաջ չի գնում։ Վարչական դատարանի արդեն երկրորդ դատավորն է փորձում խուսափել հայցը քննելուց։
Արամի և Աբովյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող բիզնես կենտրոնի տարածքն ապօրինի սեփականաշնորհելու մասին «Հետքը» 2021 թ․-ին էր գրել։ ԱԺ «Քաղաքացիական պայամանագիր» խմբակցության պատգամավոր, խոշոր գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող բիզնես կենտրոնի տարածքը նկարների վաճառատուն ստեղծելու պատրվակով ընդամենը 5655 ԱՄՆ դոլարով սեփականաշնորհվել էր 90-ականներին՝ ներկայիս նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի որոշմամբ։ Դատախազությունում հրապարակումն ուսումնասիրվելուց հետո քրեական վարույթ նախաձեռնվեց։ Զուգահեռ՝ պետական շահերի պաշտպանության շրջանակում դատարան հայց ներկայացվեց, որպեսզի Սուքիասյանները զրկվեն գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքից։
Մայիսի 16-ին վարչական դատարանի դատավոր Կարեն Զարիկյանի նախագահությամբ սկսվեց Դատախազության հայցի քննությունը։ Մինչ Կարեն Զարիկյանին այդ գործը մակագրելը, այն մակագրվել էր դատավոր Անի Հարությունյանին, որը ինքնաբացարկ էր հայտնել։ Դատավորին նման միջնորդություն էր ներկայացրել «Գրզո պլազա» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը այն բանի համար, որ Անի Հարությունյանի վերաբերյալ առկա քրեական վարույթ կա, և հնարավոր է դատավորը կաշկանդվի դրանով և արդար չքննի Դատախազության հայցը։ Ըստ այդ վարկածի՝ իբր դատավորը կարող էր այդ քրեական վարույթի պատճառով Դատախազության հայցը, օրինակ, բավարարել։ Անի Հարությունյանը, որը կարող էր չհամաձայնել այդ պնդման հետ, որոշել էր բավարարել միջնորդությունը և իրեն ազատել գործի քննությունից։ Հետագայում դատավորի կայացրած բացարկի որոշումը Դատախազությունը բողոքարկել էր, սակայն արդյունքի չէր հասել։ Վերջնարդյունքում գործը վերամակագրվել էր նոր դատավորի՝ Կարեն Զարիկյանին։
Կարեն Զարիկյանը մայիսի 16-ի դատական նիստը բացելուց հետո, կարծես նախապես ունենալով իր որոշումը, Դատախազության ներկայացուցչից փորձեց պարզել, թե արդյոք ճի՞շտ հայցատեսակով է Դատախազությունը դատարան դիմել։ «Ինչո՞ւ է ձևակերպված հայցը իրավահարաբերությունների ճանաչման հայցատեսակին համապատասխան։ Արդյոք հնարավոր չէ՞ պետության և համայնքի շահերը պաշտպանել այլ հայցատեսակներով»։
Ստանալով բացասական պատասխան՝ դատավորը փորձեց գործի հետ կապ չունեցող օրինակով հիմնավորել հարցի կարևորությունը և շարունակեց․ «Դատարանը մատնանշում է հայցվորին, որ հայցապահանջի ձևակերպումը չի համապատասխանում Վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանված հայցատեսակների համակարգին։ Մասնավորապես՝ հայցի էությունից և նաև լսելով ձեր բացատրությունները, բխում է այն, որ ըստ էության, դուք վիճարկում եք Կադաստրի գրանցումները, ինչը Վարչական դատավարության օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված վիճարկման հայց է ենթադրում, սակայն ձեր հայցապահանջը ձևակերպված է 66-րդ հոդվածով սահմանված վիճարկման հայցին համապատասխան։ Հետևաբար, դատարանն առաջարկում է հայցվոր կողմին ճշտել հայցատեսակը, ճշտել հայցի առարկան և համապատասխանեցնել հայցապահանջը վիճարկման հայցին»։
Դատախազության ներկայացուցիչ, Պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետի տեղակալ Սոնա Հովսեփյանն առարկեց․ «Դատախազությունը Վարչական դատարան ներկայացրած բազմաթիվ հայցեր ունի իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու պահանջով։ Ձևավորվում է պրակտիկա։ Դատախազությունը նման բազմաթիվ հայցեր ունի, նաև ԱՕԿՍ-ի գործով նման հայց ուներ հարուցած, որտեղ փաստական հանգամանքներն ամբողջությամբ նման էին։ Հետևաբար, չեմ կարծում՝ մեզ մոտ որևէ փոփոխություն լինի։ Բայց ամեն դեպքում, եթե մեկ-երկու օր տրամադրեք, ես նորից կքննարկեմ։ Ամեն դեպքում, Դատախազության կարծիքով, իրավահարաբերությունների բացակայության պահանջը ճիշտ է ներկայացված, և մենք պնդելու ենք դատական ակտ կայացնել այդ հայցատեսակի շրջանակներում»։
Այնուամենայնիվ հայցվոր կողմին դատարանը երկու օր ժամանակ տվեց հարցը քննարկելու և վերջնական դիրքորոշում ներկայացնելու համար։ Դրանից հետո միայն պարզ կդառնա՝ այս գործի քննությունն ինչ ընթացք կունենա։

Судьи уклоняются от рассмотрения иска о возвращении государству здания “Сил плазы”
Иск с требованием вернуть государству историческое здание в центре Еревана, в котором в настоящее время располагается бизнес-центр “Сил плаза”, прокуратура представила полтора года назад. Между тем уже второй судья административного суда пытается уклониться от рассмотрения этого иска.
О незаконной приватизации здания бизнес-центра, который находится на пересечении улиц Арами и Абовяна, Hetq.am писал еще в 2021 году. Здание бизнес-центра, принадлежащее семье депутата властной фракции “Гражданский договор”, крупного предпринимателя Хачатура Сукиасяна, в 90-е годы под предлогом размещения в нем художественной галереи решением тогдашнего мэра столицы, а ныне президента РА Ваагна Хачатуряна было приватизировано за 5655 долларов США. После изучения прокуратурой публикации Hetq.am было возбуждено уголовное производство. Параллельному этому в рамках защиты государственных интересов в суд был подан иск о лишении Сукиасянов права собственности в отношении этого имущества.
16 мая в административном суде под председательством судьи Карена Зарикяна началось рассмотрение иска прокуратуры. До этого иск должна была рассматривать судья Ани Арутюнян, но она объявила самоотвод. Соответствующее ходатайство было представлено судье представителем ООО “Грзо плаза” на том основании, что против Арутюнян возбуждено уголовное производство, из-за чего судья не сможет объективно рассмотреть иск, возможно, даже удовлетворит его.
Судья Арутюнян, которая могла не согласиться с этим утверждением, тем не менее она решила удовлетворить ходатайство и избавить себя от рассмотрения данного дела. В дальнейшем прокуратура обжаловала принятое А.Арутюнян решение, но результата не добилась.
После этого дело было передано другому судье – Карену Зарикяну. Последний на судебном заседании 16 мая попытался уточнить у представителя прокуратуры, считают ли они правильным поданный в суд иск и почему нельзя ли защищать интересы государства и общины путем подачи иска другого содержания.
Получив отрицательный ответ, судья попытался обосновать важность вопроса примером, не имевшим отношения к данному делу. В заключение суд предложил истцу уточнить предмет иска и привести в соответствие предъявленное им требование иску об оспоривании. В ответ представитель прокуратуры, заместитель начальника управления по защите государственных интересов Сона Овсепян выступила с возражениями, приведя в пример другие аналогичные иски, в том числе касающийся здания АОКС. С.Овсепян подчеркнула, что прокуратура будет настаивать на принятии судебного акта в рамках этого вида иска.
Тем не менее суд предоставил истцу два дня на изучение вопроса и принятие окончательного решения. После этого станет ясно, какой ход будет иметь рассмотрение данного дела в суде.