«Հայաստանի տնտեսությունը վերջին տարիներին մեծ վերելք է ապրում»․ Փաշինյանի ելույթը՝ ՎԶԵԲ համաժողովին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան համաժողովի բացման արարողությանը: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես նշել է.
«Ողջունում եմ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան ժողովի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Մեզ համար պատիվ է հյուրընկալել եվրոպական հեղինակավոր այս կառույցին, որի անդամ է Հայաստանը, և որի հետ գործընկերությունը բարձր ենք գնահատում:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը վերջին տարիներին մեծ վերելք է ապրում: 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից մինչև օրս Հայաստանի տնտեսությունն աճել է գրեթե 30 տոկոսով: Պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են ավելի քան 91 տոկոսով, ստեղծվել է շուրջ 200 հազար աշխատատեղ, որը ընդհանուր աշխատատեղեր թվի մեջ նշանակում է մոտ 37 տոկոս աճ: Միջին անվանական աշխատավարձը 2017 թվականի համեմատ աճել է շուրջ 87 տոկոսով, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն գրեթե կրկնապատկվել է: Եվ հաշվի առեք, որ այս ընթացքում նաև Covid-ի համաճարակ ենք վերապրել, 44-օրյա պատերազմ, հումանիտար ճգնաժամ և 100 հազարից ավելի հայերի բռնագաղթ Լեռնային Ղարաբաղից, Հայաստանի Հանրապետության ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածքների օկուպացիա, ներքաղաքական և տարածաշրջանային սրացումներ: Բայց հենց վերը նշված տնտեսական ցուցանիշների շնորհիվ ենք կարողացել դիմակայել բոլոր նշված մարտահրավերներին: Պիտի արձանագրեմ, սակայն, որ նշված տնտեսական ցուցանիշներն արձանագրվել են հենց 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության բերած փոփոխությունների և ժողովրդական բարեփոխումների կուրսից կառավարության չշեղվելու շնորհիվ:
Հեղափոխությունից հետո է, որ Հայաստանում բոլոր տնտեսվարողները ազատ, առանց սահմանափակումների տնտեսական գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ստացան: Մինչ այդ Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսության առավել շահութաբեր ճյուղերը փաստացի քվոտավորվում էին ստվերային եղանակով, շատ ապրանքների ներմուծումն ու արտահանումը հնարավոր չէր առանց քաղաքական իշխանության թույլտվության:
2018 թվականից ի վեր այդ երեւույթներն արմատախիլ են արվել Հայաստանից, և հիմա մեր երկրում շահույթ կարող են ստանալ բոլոր այն մարդիկ, ովքեր ունեն դրա համար անհրաժեշտ հմտություններ, ունակություններ ու ցանկություն: Հենց այս մարդկանց շնորհիվ է զարգացել տնտեսությունը, աճել պետական բյուջեի եկամուտները, և այդ մարդիկ են մեր երկրի զարգացման լոկոմոտիվը:
Տնտեսական աճի վրա, իհարկե, տարբեր գործոններ են ազդում: Բայց Հայաստանում, մեծ հաշվով, տնտեսական աճի տեմպն ուղիղ համեմատական է ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին: Մենք էականորեն կրճատել ենք ստվերը, անզիջում պայքար ենք մղում կոռուպցիայի դեմ: Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ կազմակերպության Կոռուպցիայի ընկալման գլոբալ համաթվում Հայաստանի Հանրապետությունը 2018 թվականից ի վեր 45 կետով առաջընթաց է ապրել՝ 107-րդ տեղից տեղափոխվելով 62-րդ հորիզոնական:
Այս բոլոր զարգացումների արդյունքում Հայաստանի տնտեսության պոտենցիալն էականորեն աճել է, և այդ պոտենցիալի իրացումը մի նոր մարտահրավեր է մեր երկրի համար, որովհետև այդ պոտենցիալի պատշաճ իրացումը կարևորագույն նշանակություն ունի մեր երկրի հետագա զարգացման տեսանկյունից: Այս խնդրի լուծման համար մենք երեք առանցքային անելիք ենք պատկերացնում. կրթության ոլորտի բարեփոխումներ, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում, խաղաղության օրակարգի իրացում:
Կրթության ոլորտում մենք բովանդակային և ֆիզիկական ենթակառուցվածքների լավարկման ամենաակտիվ փուլում ենք: Ընդունել ենք նախադպրոցական կրթության և հանրակրթության նոր չափորոշիչները և ձեռնարկել ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացը, որի առանցքային նպատակներից մեկն ուսուցիչների աշխատավարձերի կրկնապատկումն է՝ որակավորման ստուգման եղանակով:
Նաև կրթության հասանելիությունը հանրապետության ողջ տարածքում ապահովելու համար ձեռնարկել ենք 500 մանկապարտեզի, 300 դպրոցի կառուցման աշխատանքները և ի դեպ, այս ծրագրի իրականացման ճանապարհին հաճախ զգում ենք հենց կրթության ոլորտի, պետական և մասնավոր ոլորտներում ինստիտուցիոնալ կարողությունների բացերը: Ամեն դեպքում ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ 2017 թվականի համեմատ 2024 թվականին կրթության ոլորտի բյուջետային ֆինանսավորումն ավելի քան կրկնապատկվել է, ավելի կոնկրետ՝ ավելացել է 119 տոկոսով:
Գիտության ֆինանսավորումը 2017 թվականի համեմատ ավելացել է 147 տոկոսով, և այստեղ էլ գիտնականների աշխատավարձերի երբեմն եռապատկման պրոցեսներ են ընթանում:
Այս համատեքստում հատուկ կարևորություն ենք տալիս մասնագիտական կրթության և ուսուցման, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության բարեփոխումներին: Մենք Ակադեմիական քաղաք նախագծի քննարկումների ակտիվ փուլում ենք: Գաղափարը հետևյալն է. զրոյից կառուցել Ակադեմիական քաղաք, որը կդառնա երկրի բուհական և IT կենտրոն, ինչպես նաև ինտելեկտուալ ժամանցի սիրված վայր: Ներդրողների ուշադրությունը ցանկանում եմ հրավիրել այս նախագծի վրա, որի գլխավոր հատակագծի պատրաստման աշխատանքները շուտով կավարտվեն:
Կրթության ոլորտի բարեփոխումներն առանցքային են մեզ համար, որովհետև կրթության նոր որակը անհրաժեշտ է մեր երկրի հետագա առաջընթացն ապահովելու տեսակետից: Կրթությունը նաև գործիք է ժողովրդավարությունը, հակակոռուպցիոն վարվելակարգերը, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումն ապահովելու համար: Ի վերջո, այս բոլոր օրակարգերի շուրջ աշխատանքն անում են մարդիկ, և որքան շատ են բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները, այնքան ավելի հեշտ է իրագործել ցանկացած, անգամ ամենահավակնոտ նախագծերը:
Բայց գաղափարը միայն այն չէ, որ հաջորդ սերունդը կրթության անհամեմատ բարձր մակարդակ ունենա և ավելի մրցունակ լինի գլոբալ և տեղական աշխատաշուկայում և այդպիսով ավելի մրցունակ դարձնի մեր տնտեսությունը: Խնդիրն այն է, որ կրթության ոլորտի բարեփոխումների ընթացքում մենք նույնպես սովորում ենք, և ընդհանրապես, կրթության ոլորտի մեր ռազմավարական հայեցակարգը կրթությունը ցկյանս գործընթաց և պետական գաղափարախոսություն դարձնելն է: Ինչպես արդեն ասացի, բարեփոխումների, զարգացման օրակարգի իրացման ճանապարհին մենք շատ հաճախ զգում ենք մեր կրթական համակարգի, կրթության նկատմամբ մեր արմատացած վերաբերմունքի բացերը, ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր ոլորտում:
Մասնավոր ոլորտը նույնպես այսօր բարձր որակավորման մասնագետների կարիք է զգում, և սա հաճախ հարկավոր է արտադրության ինքնարժեքը նվազեցնելու, նոր շուկաներ մտնելու, արտադրության ու աշխատանքի ստանդարտները զարգացնելու համար: Իհարկե, կառավարությունն այս ամենին ուղղված ծրագրեր է իրականացնում, բայց նաև այդ ծրագրերն իրականացնելու և լավարկելու մեր կարողությունները զարգանալու կարիք ունեն: Իսկ զարգացումը հնարավոր չէ առանց կրթության, առանց սովորելու:
Առանց սովորելու հնարավոր չէ ոչ մի ստեղծարար փոփոխություն: Արդեն խոսեցի խաղաղության օրակարգի մասին, բայց առանց սովորելու հնարավոր չէ խաղաղ ապրել նույնպես, որովհետեւ մեր տարածաշրջանի որոշ երկրներ, օրինակ՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղ համակեցության փորձ և գիտելիք չունեն: Անկախության առաջին օրերից նրանք հակամարտության մեջ են, և քաղաքական բանակցություններից, խաղաղության սկզբունքներից անդին կա մի կարևոր նախապայման՝ սովորել խաղաղ ապրել, ինչը չափազանց բարդ գործընթաց է, որովհետեւ կրկնում եմ, թե՛ մենք, թե՛ Ադրբեջանում չգիտեն՝ դա ինչ է, ինչպիսի տեսք ունի, Ադրբեջանի դեպքում՝ Հայաստանի, Հայաստանի դեպքում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելն անծանոթ երևույթներ են:
Իսկ այն, ինչ չգիտես, առաջ է բերում անորոշություններ, մտահոգություններ, լարվածություններ, որոնք դու հասկանալիորեն բանաձևում և ընկալում ես քո ունեցած պատմական փորձի վրա, իսկ պատմական փորձն ասում է, որ դա հնարավոր չէ:
Ահա այստեղ է, որ գալիս է սովորելու անհրաժեշտությունը, որովհետև մարդկության պատմական փորձը մարդկությանը պիտի ասեր և համոզեր, որ տիեզերք թռչել հնարավոր չէ: Եվ դա իրոք հնարավոր չէր այնքան ժամանակ, քանի դեռ մարդկությունը չսկսեց սովորել տիեզերք թռչել, և հիմա տիեզերք թռչելով ոչ ոքի չես զարմացնի:
Իսկ դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ մարդկությունը սովորելով սկսեց ձեւավորել գործիքներ, որոնք հնարավոր դարձրին այն, ինչ նախկինում թվում էր անհնար: Այդ սովորելու ընթացքում մարդիկ են այրվել խարույկների վրա, բայց դրանից երկրագունդը չի դադարել պտտվել և սովորելու գործընթացը կանգ չի առել:
Հայաստանի և Ադրբեջանի պարագայում նույնպես խաղաղ ապրել սովորելու գործիքների կարիք ունենք: Այդ գործիքներից մեկը կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն է, այս նախագիծը միայն Հայաստանին ու Ադրբեջանին չի վերաբերում, բայց եթե այս համատեքստում նայենք, կարևոր կետերից մեկն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց համար բացում են ավտոճանապարհները, երկաթգծերը, միմյանց տարածքով խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, մալուխներ անցկացնելու հնարավորությունը, միմյանց տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հարգման հիման վրա՝ հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Տարածաշրջանային կոմունիկացիոն ուղիների բացման այս սկզբունքները համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում՝ Ադրբեջանի նախագահի, իմ և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ և հրապարակվել վերջինիս կողմից:
Իսկ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, Պրահայում պայմանավորվել են ճանաչել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա:
Այդ հռչակագիրը ստորագրել են նախկին Խորհրդային Միության 12 հանրապետությունները, որպեսզի արձանագրեն, որ նախ՝ Խորհրդային Միությունը դադարում է գոյություն ունենալ, և այդ պահին խորհրդային հանրապետությունների միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանները վեր են ածվում պետական սահմանների, որովհետև խորհրդային հանրապետությունները դառնում են անկախ պետություններ:
Ահա, 2022թ հոկտեմբերի 6-ին, Պրահայում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է երկու երկրների միջև սահմանազատման հիմքը լինի:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացն այս օրերին մեկնարկել է, և պետք է դառնա այն գործիքներից մեկը, որ Հայաստանին և Ադրբեջանին կսովորեցնի խաղաղ ապրել:
ՎԶԵԲ հարգելի՛ նախագահ, պատվիրակությունների հարգելի՛ ղեկավարներ, հարգելի՛ ներկաներ,
Շնորհակալ եմ ձեր ուշադրության համար և հաջող աշխատանք եմ մաղթում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան ժողովին»:
Համաժողովին ելույթով հանդես է եկել նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոնը:

Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью на ежегодном собрании ЕБРР в Ереване
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия ежегодного собрания Европейского банка реконструкции и развития. Премьер-министр выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
“Уважаемая госпожа президент ЕБРР, уважаемые главы делегаций, уважаемые присутствующие,
Приветствую проведение ежегодного собрания Европейского банка реконструкции и развития в Республике Армения. Для нас большая честь принимать эту авторитетную европейскую структуру, членом которой является Армения и партнерство с которой мы высоко ценим.
В последние годы экономика Республики Армения пережила большой подъем. После Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года экономика Армении выросла почти на 30%. Доходы государственного бюджета увеличились более чем на 91%, создано около 200 тысяч рабочих мест, что означает увеличение общего количества рабочих мест примерно на 37%. Средняя номинальная заработная плата выросла примерно на 87% по сравнению с 2017 годом, ВВП на душу населения увеличился почти вдвое. И нужно учесть, что за это время мы также пережили пандемию Covid, 44-дневную войну, гуманитарный кризис и депортацию более 100 тысяч армян из Нагорного Карабаха, оккупацию более 200 квадратных километров суверенных территорий Республики Армения, внутриполитическую и региональную эскалацию. Но благодаря вышеупомянутым экономическим показателям мы смогли противостоять всем упомянутым вызовам. Должен, однако, констатировать, что упомянутые экономические показатели были зафиксированы именно благодаря изменениям, которые принесла Народная ненасильственная бархатная революция 2018 года, и неотклонению правительства от курса демократических реформ.
Именно после революции все бизнесмены получили возможность свободно и без ограничений вести экономическую деятельность в Армении. До этого наиболее прибыльные отрасли экономики в Республике Армения фактически теневым образом квотировались, импорт и экспорт многих продуктов был невозможен без разрешения политических властей.
С 2018 года эти явления искоренены в Армении, и теперь в нашей стране получать прибыль могут все те люди, которые обладают необходимыми навыками, способностями и желанием. Именно благодаря этим людям развилась экономика, увеличились доходы государственного бюджета, и эти люди являются локомотивом развития нашей страны.
На экономический рост, конечно, влияют различные факторы. Но в Армении, по большому счету, темпы экономического роста прямо пропорциональны процессу демократических реформ. Мы существенно сократили тень, мы ведем неустанную борьбу с коррупцией. В Глобальном индексе восприятия коррупции организации “Transparency International” Республика Армения с 2018 года улучшила свои позиции на 45 пунктов, поднявшись со 107-го места на 62-е.
В результате всех этих развитий потенциал экономики Армении значительно увеличился, и реализация этого потенциала является новым вызовом для нашей страны, поскольку правильная реализация этого потенциала имеет первостепенное значение с точки зрения будущего развития нашей страны. Для того чтобы решить эту проблему, мы представляем себе три ключевых шага, которые нужно воплотить в жизнь: реформы в сфере образования, развитие институционального потенциала, реализация повестки мира.
В сфере образования мы находимся на самой активной стадии улучшения содержания и физической инфраструктуры. Мы приняли новые стандарты дошкольного образования и общего образования, приступили к аттестации учителей, одна из ключевых целей которой – удвоение заработной платы учителей за счет проверки их квалификации.
Также для того чтобы обеспечить доступность образования на всей территории республики, мы инициировали строительство 500 детских садов и 300 школ, и кстати, на пути реализации этого проекта мы часто ощущаем пробелы институционального потенциала в сфере образования, в государственном и частном секторах. В любом случае, достоин внимания тот факт, что бюджетное финансирование сферы образования в 2024 году по сравнению с 2017 годом увеличилось более чем в два раза, а точнее, на 119%.
Финансирование науки по сравнению с 2017 годом выросло на 147%, и здесь идут также процессы увеличения зарплат ученым, иногда в три раза.
В этом контексте мы придаем особое значение реформам профессионального образования и обучения, а также высшего образования. Мы находимся в активной стадии обсуждения проекта “Академический городок”. Идея заключается в следующем: построить с нуля Академический городок, который станет вузовским и IT-центром страны, а также излюбленным местом интеллектуального времяпровождения. Хочу обратить внимание инвесторов на этот проект, подготовка генерального плана которого будет завершена в ближайшее время.
Реформы в сфере образования являются для нас ключевыми, поскольку новое качество образования необходимо с точки зрения обеспечения дальнейшего прогресса нашей страны. Образование также является инструментом обеспечения демократии, антикоррупционной практики и наращивания институционального потенциала. В конце концов, работу над всеми этими повестками делают люди, и чем больше будет высококвалифицированных специалистов, тем легче реализовать любые, даже самые амбициозные проекты.
Но идея заключается не только в том, что следующее поколение будет иметь гораздо более высокий уровень образования и будет более конкурентоспособным на глобальном и местном рынке труда и, таким образом, сделает нашу экономику более конкурентоспособной. Задача в том, что в ходе реформы сферы образования мы тоже учимся, и в целом наша стратегическая концепция сферы образования – сделать образование процессом всей жизни и государственной идеологией. Как я уже сказал, на пути реализации повестки реформ и развития мы очень часто ощущаем пробелы в нашей системе образования, в нашем устоявшемся отношении к образованию как в государственном, так и в частном секторе.
Частный сектор сегодня также нуждается в высококвалифицированных специалистах, и зачастую это необходимо для снижения издержек производства, выхода на новые рынки, развития стандартов производства и работы. Конечно, правительство осуществляет программы, направленные на все это, но и наш потенциал реализации и улучшения этих программ тоже нуждается в совершенствовании. А развитие невозможно без образования, без обучения.
Никакие творческие изменения невозможны без обучения. Я уже сказал о повестке мира, но невозможно жить мирно без обучения, потому что некоторые страны нашего региона, например, Армения и Азербайджан, не имеют опыта и знаний мирного сосуществования. С первых дней независимости они находятся в конфликте, и помимо политических переговоров и принципов мира, есть важная предпосылка: научиться жить мирно, а это чрезвычайно трудный процесс, потому что, повторяю, ни мы, ни Азербайджан не знаем, что это такое, как это выглядит: в случае с Азербайджаном мирное сосуществование с Арменией, а в случае с Арменией – мирное сосуществование с Азербайджаном, является незнакомым явлением.
А то, чего ты не знаешь, порождает неопределенности, опасения, напряженность, которые ты понятным образом формулируешь и воспринимаешь исходя из своего исторического опыта, а исторический опыт говорит, что это невозможно.
Вот тут-то и возникает необходимость обучения, поскольку исторический опыт человечества должен был подсказать и убедить человечество в том, что полететь в космос невозможно. И это действительно было невозможно до тех пор, пока человечество не начало учиться летать в космос, а сейчас полетом в космос никого не удивишь.
А это произошло после того, как человечество научилось формировать инструменты, делающие возможным то, что раньше казалось невозможным. Во время этого обучения на кострах были сожжены люди, но земной шар от этого не переставал вращаться, а процесс обучения не прекратился.
В случае с Арменией и Азербайджаном нам тоже нужны инструменты, чтобы научиться жить мирно. Одним из таких инструментов является предложенный правительством проект “Перекресток мира”. Этот проект касается не только Армении и Азербайджана, но если посмотреть на него в этом контексте, то одним из важных пунктов является то, что Армения и Азербайджан открывают автомобильные и железные дороги, трубопроводы, линии электропередачи, кабели через территории друг друга на основе уважения территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции друг друга на принципах паритетности и взаимности. Эти принципы открытия региональных коммуникаций были согласованы 15 июля 2023 года в Брюсселе на встрече между президентом Азербайджана, мной и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем и были опубликованы последним.
А 6 октября 2022 года в Праге Армения и Азербайджан договорились о признании территориальной целостности друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года.
Эта декларация была подписана 12 республиками бывшего Советского Союза, чтобы зафиксировать, что, во-первых, Советский Союз перестает существовать, и существующие на этот момент административные границы между советскими республиками становятся государственными границами, поскольку советские республики становятся независимыми государствами.
И вот, 6 октября 2022 года, в Праге при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля Армения и Азербайджан договорились, что Алма-Атинская декларация должна стать основой делимитации между двумя странами.
Процесс делимитации между Арменией и Азербайджаном начался в эти дни и должен стать одним из инструментов, который научит Армению и Азербайджан жить мирно.
Уважаемая президент ЕБРР, уважаемые главы делегаций, уважаемые присутствующие,
Благодарю вас за внимание и желаю успехов ежегодному собранию Европейского банка реконструкции и развития”.
На конференции также выступила президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.