Արտյոմ Թադևոսյան. «Արտահանման պետական ծրագրերը պետք է մշակել ռեալ արտահանողների օգնությամբ, ոչ թե կողքից նայելով»
«Հետք»-ի զրուցակիցն է չրեր և պահածոներ արտադրող ու արտահանող «Սան լենդ» ընկերության հիմնադիր Արտյոմ Թադևոսյանը։
Մեկ ամիս է՝ դրամը դոլարի, եվրոյի, մասամբ նաև ռուբլու նկատմամբ արժևորվում է։ Սա ենթադրում է, որ հայ արտահանողները իրենց արտահանած ապրանքների դիմաց ստանում են արդեն արժեզրկված արտարժույթ։ Վերջին տարիներին դրամի վայրիվերումներին արտահանողներն ինչպե՞ս են դիմակայում։
Մեր դրամի ուժեղացումն այլ արժույթների նկատմամբ դարձել է հայ արտահանողների հիմնական խնդիրն ու խոչընդոտը։ Դա առաջին հերթին նվազեցնում է հայկական ապրանքի մրցունակությունն արտաքին շուկայում, մեծապես՝ Ռուսաստանում։ Մենք առանց այդ էլ շատ դժվարությամբ ենք մրցակցում միջինասիական երկրների, թուրքական ապրանքների հետ։
Նրանց հնարավորություններն ու մեծ մասշտաբները մեզ հետ անհամեմատելի են։ Բայց մենք չունենք այլընտրանք. պետք է դիմանանք։
Դժվար է մրցակցել թուրքական ապրանքի հետ, որի և՛ մասշտաբներն են մեծ, և՛ ազգային արժույթը՝ լիրան, արժեզրկվում է՝ էլ ավելի էժան դարձնելով թուրքական ապրանքն արտաքին շուկաներում։
Ռուսական շուկայում մեծ տեմպով տարածվում և ավելանում է ուզբեկական արտադրանքը։  Նրանք արդեն հայկական սորտերի թարմ ծիրան ունեն մեծաքանակ։ Իրենց ծիրանը մեր ծիրանից ավելի շուտ է հայտնվում ռուսական շուկայում ու արդեն ավելի մեծ պահանջարկ ունի։ Այս տեմպերով հայկական ծիրանի պահանջարկը դրսում խիստ արագ նվազելու է։ Վերջին երեք տարիներին այն արդեն նվազում է։
Ծիրանն ընդամենը օրինակ է։ Խոսքը նաև հայկական մյուս ապրանքների մասին է։ Արտադրողները կորուստների և նվազող եկամուտների գնով փորձում են դիմակայել՝ շուկայում տեղը չկորցնելու համար։
Այս համատեքստում ներմուծողներն ահռելի մեծ եկամուտներ են ստանում՝ տնտեսության մեջ ոչ մի էական արժեք չստեղծելով։ Եթե արտահանողների համար դրամի արժևորումը վնաս է, ներմուծողների դեպքում հակառակն է՝ շահում են։
Արտադրողները ահռելի մեծ ռիսկեր են վերցնում իրենց ուսերին։ Ամեն անգամ ստիպված ենք լինում Ռուսաստանի մեր գործընկերներին հայտնել, որ ապրանքի գինը ևս 5%-ով բարձրացնում ենք, որովհետև մեր դրամը էլի ուժեղացել է։
Մեր խոշոր գործարարներից մեկը փակել է մի մեծ ծրագիր, որովհետև չէր կարող ապրանքն այլևս թանկացնել, կորցրեց շուկան։
Արտահանողներն ի՞նչ են ակնկալում պետությունից։ Կա՞ն պետական ծրագրեր, որոնք օգնում են փրկել իրավիճակը։
Արտահանման պետական ծրագրերը պետք է մշակել ռեալ արտահանողների օգնությամբ, ոչ թե կողքից նայելով։
Նախևառաջ պետության տնտեսական բլոկի պատասխանատուները պետք է շփվեն, ուղղակի շփվեն արտահանողների հետ։ Ոչ թե փոքր, մի քանի կիլոգրամ ապրանք արտահանողների, այլ ռեալ արտահանողների, որոնք լավ գիտեն ոլորտը, խնդիրները, ունեն հեռանկարներ։ Իսկ մեզ մոտ ի՞նչ է արվում։ Կարծես, կողքից են ընդամենը հետևում ոլորտին։ Որոշում են կայացնում մարդիկ, որոնք պարզապես կողքից հետևում են իրադարձություններին, չեն խորանում, ոլորտի մասնակիցների ու ռեալ աշխատող մարդկանց կարծիքը չեն հարցնում։ Մեր խնդիրները հենց այդտեղից են գալիս։ Ճիշտ չեն պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում իրականում։
Մեր նախարարներից կամ փոխնախարարներից որևէ մեկը, որ արտահանողի ճանապարհն անցնի, կհասկանա դրա բարդությունն ու կարևորությունը։
Արտահանումը տնտեսության մեջ մի ամողջ երկար շղթա է իր հետևից ձևավորում․ ապահովում է աշխատատեղեր, գյուղատնտեսական արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկ է ստեղծում, վարելահողերն են օգտագործվում, արդյունաբերությունն է զարգանում։ Արդյունաբերության հետ գյուղատնտեսությունն ահռելի մեծ կապ ունի։ Դա տնտեսական կայունության հիմնական բաղադրիչներից մեկն է, որին մենք պատշաճ ուշադրություն չենք դարձնում։
Հենց արտահանումը Հայաստանում նվազի կամ կանգնի, գնաճը միանգամից լայն թափ կհավաքի։ Գյուղմթերք վերամշակողների արտադրանքի ինքնարժեքն անգամներով կբարձրանա։ Դու պետք է մեծաքանակ արտադրես, որ ստանաս ցածր ինքնարժեք։ Երբ դու չունես մեծ վաճառք, արտադրում ես քիչ, դառնում ես անմրցունակ։
Մեր ռազամավարությունը պետք է լինի վերամշակված արտադրանքի արտահանումը։ Դա միանգամից մի քանի դրական կողմ ունի՝ ապրանքի ավելացված արժեքն է բարձրանում, պահպանման ժամկետն է երկարում, սեզոնայնությունն է երկարում։
Թող վերցնեն լավագույն 20 արտահանողներին, որոնք ճանապարհ են անցել, ունեն պլաններ, խոշոր և միջին բիզնեսից են և նրանց հետ մշակեն պետական ռազմավարություն։  Այդ մարդիկ հոյակապ գիտեն՝ ինչպես է դա արվում։ Ու ամենակարևորը, այն մարդիկ, որոնք մշակել են այդ ռազմավարությունը, իրենք էլ պատասխանատու են լինելու այդ ծրագրերի համար։ Իսկ հիմա ոչ մի պատասխանատվություն չկա։
Արտահանողների համար մինչև օրս որևէ լուրջ և արդյունավետ ծրագիր չեմ հանդիպել։ Օրինակ՝ լաստանավի ծրագիրը։ Լուրջ արտահանողները բազմիցս ասել են, որ այդ ծրագիրը չի աշխատելու, պահանջարկ չի ունենալու, այն պայմանները, որոնք առաջարկել են արտահանողներին, ձեռնտու չեն եղել։ Հենց բեռնափոխադրողները, որոնց համար նախատեսված է եղել այս ծրագիրը, ի սկզբանե զգուշացրել են, որ այն չի աշխատելու։ Բայց մարդիկ վերցրել ու ծրագրի վրա պետական գումարներ են վատնել։
Մի քանի տարի առաջ մթերման և լիզինգի շատ հաջող ծրագրեր առաջարկեցին։ Շատ ակտիվ գովազդվեց, մեծ քանակի մարդիկ օգտվեցին դրանից, մեծացրին իրենց հզորությունը։ Ու հիմա, արժույթի հետ կապված խնդիրների պատճառով, նույն արտահանողները փաստի առաջ են կանգնել։
Էկոնոմիկայի նախարարությունը պարբերաբար հայտարարում է, որ հայաստանյան ընկերությունները միջազգային էքսպոների են մասնակցում տարբեր երկրներում, որոնց վրա ևս պետական միջոցներ են ծախսվում։ Ի՞նչ արդյունք են տալիս այս էքսպոները։
Պետք է հասկանալ, որ էքսպոների հիմնական նպատակը երկրի ճանաչելիությունը բարձրացնելն է։ Այստեղ բիզնես նպատակն արդեն երկրորդական է։ Ցանցերի գնորդներն ու մասնագետներն այդ ցուցահանդեսներին կա՛մ ուղղակի գալիս, շրջում, գնում են, կա՛մ ընդհանրապես չեն էլ գալիս։ Բոլորն էլ շատ լավ գիտեն, որ այն ընկերությունները, որոնք ուժեղ են, որոնք կարող են մեծաքանակ, լավ որակով ապրանք մատակարարել, իրենց գնորդների հետ հանդիպումներն ուղղակի կապով են կազմակերպում։
Եկեք վերցնենք ու վերլուծենք, թե օրինակ՝ վերջին հինգ տարվա ընթացքում ովքե՞ր են գնացել այդ ցուցահանդեսներին, վերլուծենք որքա՞ն գումար է այդ ընկերություններ վրա ծախսվել և հասկանալ, թե այդ ուղղություններով նշված ընկերությունների արտահանումը որքանո՞վ է աճել։ Եվ կտեսնենք, որ այդ գումարները լրիվ անարդյունավետ կորել են։
Արդյունավետ կլիներ B2B ֆորմատներ (business-to-business ) ստեղծելը։ Այսինքն՝ մեր արտահանողը շփվի դրսի դիստրիբյուտորների՝ մատակարարների հետ, գնորդների հետ։ Այդ հանդիպումների ժամանակ հնարավոր է պայմանագրեր կնքել, ծանոթանալ դրսի շուկաների պահանջներին։ Դու կարող ես դիստրիբյուտորին ցույց տալ քո պահածոն և նա կասի՝ ինչն է լավ, ինչը պետք է փոխել։ Օրինակ, ասում է՝ այս պահածոն Դուբայում պետք է լինի այս համի, այս չափի, այս չափանիշների և այլն։ Պրոֆեսիոնալ մակարդակով քննարկում է ծավալվում։ Դա շատ ավելի արդյունավետ կլինի հայ արտադրողի համար, քան երբ պետությունն ուղղակի փող է ծախսում, այս կամ այն արտադրողին տանում Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կամ այլ երկիր, մի քանի օրով ապրանքը ներկայացնում և հետ գալիս։
Ընդ որում՝ տանում են մարդկանց, ովքեր ունեն փոքրաքանակ արտադրություն, չունեն արտահանման պոտենցիալ, և ապրանքը ոչ մի յուրահատկությամբ աչքի չի ընկնում։ Այդ երևույթը նմանվել է անվճար տուրիզմի։
Սա մի փակ օղակ է, որտեղ բոլորը միմյանց ճանաչում են, կոմֆորտ զոնա է, իրենց ոչ մեկ չի վերահսկում, հաշվետվություններ չեն տալիս։ Դա, կարծես, նորմա է դարձել, և ոչ ոք չի մտածում, չի էլ ուզում ինչ-որ բան փոխել, որովհետև որևէ բան փոխելու համար պետք  է շատ լուրջ աշխատանք տանել։ Արտահանումը զարգացնելը շատ բարդ գործ է։
Հայկական պտուղ-բանջարեղենը, կոնյակը, հանքային ջրերը, չրերն ու պահածոները և այլ ապրանքներ, փաստացի, կախված են ռուսական շուկայում, քանի որ նրանց արտահանման առնվազն կեսը, որոշ դեպքերում՝ 100%-ը, Ռուսաստանն է զբաղեցնում։
Ի՞նչն է այսօր խանգարում հայ արտահանողներին նվազեցնել կախվածությունը ռուսական շուկայից և ձգտել դեպի Արևմուտք։
Ոչ մի գործարար այսօր չի ուզում կախված լինել մեկ շուկայից։ Մենք երազում ենք դիվերսիֆիկացիայի մասին։ Բայց դա պետք է պրոֆեսիոնալ անել։ Պետք է հասկանալ՝ ինչպես լուծել լոգիստիկայի հարցը, այս կամ այն շուկայում ինչու՞ պետք է քեզ ճանաչեն։
Ինչպե՞ս է ստացվել է, որ Ռուսաստանն է մեր արտահանման հիմնական շուկան։ Դա երկար տարիների աշխատանքի արդյունք է, խորհրդային տարիներից մնացած մշակույթ, ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում հարկային ավելի մեղմ քաղաքականության արդյունքն է, հարմար լոգիստիկայի և այլն։
Հիմա, եթե մենք ուզում ենք դիվերսիֆիկացնել մեր արտահանման ուղղությունը, պետք է կարողանանք այլ երկրներում էլ ճանաչում ձեռք բերել։
Տարիների բանակցությունների ընթացքում հայկական ապրանքները հայտնվել են ռուսական սուպերմարկետների դարակաշարերում։ Դա հետևողական ու համառ աշխատանք է պահանջում։ Հիմա այդ դարակաշարերը մենք քիչ-քիչ դատարկում ենք, դրա տեղը լցվում են թուրքական, ադրբեջանական և այլ երկրների ապրանքներ։ Մեզ պատկանող այդ տարածքները նեղանում են, իսկ հետո հետ վերցնելը դառնալու է կա՛մ չափազանց դժվար, կա՛մ անհնար։ Հետ գնալը այնքան դժվար է և ամենավատը, որ այդ գործընթացն արդեն սկսվել է։
Բայց, նույնիսկ, այդ պայմաններում հայ արտահանողները հիմա չեն կարող միանգամից հրաժարվել ռուսական շուկայից ու Եվրոպա, ԱՄՆ կամ Էմիրություններ արտահանել։
Հիմա պետական մակարդակով շատ է խոսվում հայկական ապրանքն այդ երկրներ հասցնելու մասին։
Եվրոպայի դեպքում դա շատ դժվար է լինելու երկու պատճառով։ Եվրոպական երկրներում առաջնահերթությունը տալիս են տեղական և հարևան երկրների ապրանքներին։ Հայկական ապրանքները, քիչ թե շատ, կարող են մրցակցել ռումինական և լեհական ապրանքների հետ, սակայն այն ծախսերը, որոնք անում են հայ արտահանողները, այդ ապրանքների արժեքը շատ են բարձրացնում։ Բացի այդ, իրենք ունեն ցածր ինքնարժեք, քանի որ իրենց գյուղատնտեսությունը 50 տարի մեզանից առաջ է, արտադրությունն էլ ամբողջը ավտոմատացված է։ Պետությունը տարիներ շարունակ իրենց օգնել է և ոտքի է կանգնեցրել։ Առանց սահմանների շուկա է իրենց համար։
ԱՄՆ-ի հետ աշխատելը ևս շատ երկար տարիների ջանքեր է պահանջում։ Պետք է շատ հարուստ ընկերություն լինես, որ կարողանաս քեզ թույլ տալ մտնել այդ շուկա։ Իսկ արաբական երկրների համար մեր հայկական արտադրանքն անհայտ է։ Շատ մեծ գումարներ պետք է ծասխենք, որ հայկական ապրանքը ճանաչելի դարձնենք ԱՄԷ-ում։ Այնտեղ սովոր չեն հայկական ապրանքի համին ու տեսքին։
7-10 տարի է պետք, որ դու, կորուստներ կրելով ու ծախս անելով, այդ շուկաներում քո տեղը գրավես։ Քո դեղձի չիրը դարձնես այնտեղ ճանաչելի և շաբաթական մեկ կամ երկու անգամ արտահանես։
Որպեսզի մենք նվազեցնենք մեր կախվածությունը ռուսական շուկայից և ձգտենք դեպի Արևմուտք, պետք է դրա համար առաջիկա տարիներին հստակ պետական ռազմավարություն ունենանք, ծրագրեր, որոնք արտահանողին կխրախուսեն, կսուբսիդավորեն, որ արտահանողը կարողանա դիմանալ այդ շուկաներում և քիչ-քիչ հաստատվել։
Հայկական ապրանքների որակն ու չափանիշները համապատասխանու՞մ են, օրինակ, եվրոպական շուկաներին։
Շատ ենք լսում, որ հայկական ապրանքները, եթե հայտնվեն Եվրոպայում, չեն համապատասխանի նրանց ստանդարտներին։ Դա միֆ է։ Ռուսաստանում ևս խիստ ստանդարտներ կան, որոնք հայկական ապրանքները կարողանում են ապահովել։ Նոր շուկաները, բնականաբար, նոր ստանդարտներ են պահանջելու։ Հայկական արտադրողների մեծ մասը կկարողանա իր ապրանքը համապատասխանեցնել նաև նոր ստանդարտներին։ Դեպի եվրոպական շուկաներ մեր ապրանքների ոչ մեծ ծավալի արտահանման պատճառը ոչ թե որակն է ու ստանդարտները, այլ՝ ծախսերն ու ինքնարժեքը, որոնք մեր ապրանքների մրցունակությունը նվազեցնում են։
Բացի սննդամթերքից, Հայաստանում կան ընկերություններ, որոնք բարդ ապրանքներ են արտադրում։ Այդ արտադրողների մասին մենք քիչ ենք խոսում, բայց ունենք 4-5 լուրջ արտադրող, որոնք հաստոցներ կամ արտադրական գործընթացի համար նախատեսված մեխանիզմներ են արտադրում։
Միֆերից մեկն էլ այն է, որ մենք չենք կարող մեծաքանակ արտադրանք թողարկել, այդ պատճառով էլ խոշոր ցանցերին հետաքրքիր չենք։
Եթե Հայաստանը որոշի դուրս գալ ԵԱՏՄ կազմից, ինչպե՞ս դա կազդի արտահանողների վրա։
Սննդամթերք և խմիչք արտադրող գործարանների մեծ մասը կփակվի։ Եթե դուրս գանք ԵԱՏՄ-ից, մեր արտահանման վրա միանգամից կազդի։ Հիմա մենք պատրաստ չենք դրան։ Մեր գործարարների եկամտաբերությունը 5-15%  է, բայց երբ դու ԵԱՏՄ-ից դուրս ես գալիս, քո հարկերն ու պարտքերն են աճում, դու մեխանիկորեն դառնում ես ոչ մրցունակ։ Մինչև մենք չհաստատվենք այլ շուկաներում ևս, ռուսական շուկայից մեր կախվածությունն ու ռիսկերը չեն նվազելու։

Артем Тадевосян: “Госпрограмма экспорта должна разрабатываться с помощью реальных экспортеров”
Беседа Hetq.am с учредителем компании по производству и экспорту сухофруктов и консервов “Сан ленд” Артемом Тадевосяном
Вот уже месяц происходит укрепление армянского драма по отношению к доллару, евро и частично российскому рублю. Это означает, что армянские экспортеры получают за экспортированную ими продукцию девальвированную валюту. Как им удается противостоять скачкам курса драма в последнее время?
Укрепление нашего драма по отношению к другим валютам стало для армянских экспортеров основной проблемой и серьезным препятствием. Это в первую очередь снижает конкурентоспособность армянской продукции на внешнем рынке – в основном российском. Мы и без того с трудом конкурируем со среднеазиатскими и турецкими товарами. Их возможности и масштабы не сопоставимы с нашими. Но у нас нет альтернативы, мы должны держаться.
Очень трудно конкурировать с турецкими товарами, учитывая масштабы их производства и девальвацию национальной валюты – лиры, что способствует снижению стоимости турецких товаров на внешних рынках.
На российском рынке большими темпами распространяется узбекская продукция. Узбекистан начал поставлять в большом количестве армянские сорта абрикосов. Их абрикосы попадают на российский рынок раньше наших и уже пользуются большим спросом. Если эта ситуация будет развиваться подобными темпами, то спрос на армянские абрикосы на внешних рынках сократится. Такую тенденцию мы уже наблюдаем последние три года.
Абрикосы – всего лишь один пример, речь идет и о других армянских товарах. Чтобы не потерять место на рынке, производители пытаются выжить ценой потерь и сокращающихся доходов. В противоположность этому импортеры, не создавая в хозяйстве никакой реальной ценности, получают огромные доходы. Если для производителей укрепление драма чревато убытками, то импортерам, наоборот, это приносит огромные прибыли.
Производители сталкиваются с большими рисками. Каждый раз нам приходится предупреждать наших российских партнеров о том, что из-за укрепления драма мы вынуждены повысить стоимость товара еще на 5 процентов. Один из наших крупных предпринимателей прекратил реализацию масштабной программы, так как больше не мог повышать цены на продукцию, в результате чего потерял рынок.
Что ожидают экспортеры от государства? Существуют ли госпрограммы, которые помогают спасти ситуацию?
Государственные программы в сфере экспорта нужно разрабатывать с помощью реальных экспортеров, а не основываясь на наблюдениях со стороны. Руководители экономического блока прежде всего должны напрямую общаться с реальными экспортерами, которые хорошо знают сферу, ее проблемы, имеют перспективы. А что происходит у нас? Решения принимают люди, которые просто наблюдают за событиями со стороны, не углубляются в проблемы, не спрашивают мнение у реально работающих в этой сфере людей. Наши проблемы обусловлены неправильным представлением о том, что в действительности происходит.
В экономике экспорт формирует длинную цепочку: обеспечивает рабочие места, создает спрос на сельхозпродукцию, способствует использованию пахотных земель и развитию промышленности. Между промышленностью и сельским хозяйством существует тесная связь. Это один из основных компонентов экономической стабильности, которому мы не уделяем должного внимания.
Как только экспорт из Армении сократится, в стране сразу взлетят цены. Себестоимость перерабатываемой сельхозпродукции повысится. Чтобы иметь низкую себестоимость, необходимо производить продукцию в большом количестве.
Наша стратегия должна быть нацелена на экспорт переработанной продукции, поскольку это способствует повышению добавленной стоимости товара, продлению сроков хранения и сезонности. Пусть обратятся к 20 лучшим экспортерам, которые прошли большой путь, имеют разработанные планы, работают в сфере крупного и среднего бизнеса. Государственную стратегию нужно разработать вместе с ними.
Мне до сих пор неизвестно о наличии какой-либо серьезной и эффективной программы для экспортеров. Возьмем программу парома. Серьезные экспортеры не раз говорили, что она не будет работать, не будет иметь спроса, поскольку, условия, которые были предложены экспортерам, не были для них выгодными. Грузоперевозчики, для которых и была предусмотрена эта программа, изначально предупредили, что она не будет работать. Однако нашлись люди, которые потратили на эту программу государственные деньги.
Несколько лет назад были предложены очень удачные программы заготовок и лизинга, и очень многие воспользовались ими. Но сейчас из-за проблем с курсами валют те же экспортеры встали перед фактом.
Министерство экономки часто сообщает об участии армянских компаний в международных выставках в различных странах мира, на что тоже тратятся государственные деньги. Что дает участие в этих ЭКСПО?
Основной целью ЭКСПО является повышение степени узнаваемости страны. В этом случае бизнес-цели играют второстепенную роль. Все хорошо знают, что крупные компании, которые могут поставлять большие партии качественных товаров, общаются со своими покупателями напрямую. Давайте посмотрим, какие организации участвовали в ЭКСПО за последние пять лет, сколько денег было потрачено на их участие и насколько выросли объемы экспорта этих компаний. Мы увидим, что потраченные суммы никакого результата не дали. Более эффективным было бы создание форматов B2B (business-to-business ), которые предусматривают общение наших экспортеров с дистрибьюторами из других стран – поставщиками, покупателями. Во время этих встреч можно заключать договоры, знакомиться с требованиями внешних рынков. Можно показать дистрибьютору свою продукцию, скажем консервы, и он укажет на положительные и отрицательные стороны. То есть обсуждение будет проходить на профессиональном уровне, что принесет армянскому производителю больше пользы, чем если государство потратит деньги на поездку того или иного производителя в Объединенные Арабские Эмираты или какую-либо другую страны для представления своих товаров.
Замечу также, что отправляют людей, имеющих маленькое производство или чьи товары не отличаются оригинальностью. И никто не хочет что-то менять, поскольку в этом случае придется выполнять очень серьезную работу. Развитие экспорта – весьма сложный процесс.
Армянские фрукты и овощи, коньяк, минеральная вода, сухофрукты и консервы, другая продукция фактически зависят от российского рынка, так как 50 процентов нашего экспорта, а в некоторых случаях и все 100 процентов, идет в Россию. Что сегодня мешает армянским экспортерам уменьшить зависимость от российского рынка и устремиться на Запад?
Сегодня ни один предприниматель не хочет зависеть только от одного рынка. Мы мечтаем о диверсификации. Но это нужно делать на профессиональном уровне. Нужно понимать, как решить вопросы логистики, почему тебя должны знать на том или ином рынке. Как получилось, что основным рынком нашего экспорта стал российский? Это сохранившаяся с советских времен традиция, результат более мягкой налоговой политики в рамках ЕАЭС, удобная логистика и т.д. Сейчас мы хотим диверсифицировать направления нашего экспорта, добиться признания в других странах. Армянские товары оказались на полках российских супермаркетов в процессе многолетних переговоров. Для этого потребовалась последовательная и упорная работа. Сейчас мы постепенно сокращаем количество наших товаров на этих полках, а их место занимают товары турецкого, азербайджанского и иного производства. Принадлежащее нам пространство уменьшается, а вернуть его обратно бывает или крайне трудно, или невозможно. Но даже в этих условиях армянские экспортеры не могут сразу отказаться от российского рынка и устремиться в Европу, США или Эмираты.
Сейчас на государственном уровне много говорится о доставке армянских товаров в эти страны. В случае с Европой это будет трудно сделать по двум причинам. В европейских странах предпочтение отдают местной продукции или привезенной из соседних стран. Армянские товары в большей или меньшей степени могут конкурировать с румынскими и польскими товарами, однако расходы армянских производителей сильно сказываются на стоимости их продукции. Кроме того, товары указанных европейских стран имеют низкую себестоимость, поскольку их сельское хозяйство опережает наше на 50 лет, к тому же оно полностью автоматизировано.
Работа с Соединенными Штатами тоже требует многолетних усилий. Надо быть богатой компанией, чтобы позволить себе прийти на этот рынок. Что касается арабских стран, то им наша продукция не знакома. Нужно потратить большие суммы, чтобы в Эмиратах узнали о наших товарах. Там не привыкли к вкусу и внешнему виду армянской продукции. Чтобы занять свое место на этих рынках потребуется от 7 до 10 лет и огромные затраты.
Для уменьшения нашей зависимости от российского рынка и экспорта наших товаров на западные рынки нужна конкретная государственная стратегия на ближайшие годы, нужны программы субсидирования и поощрения экспортеров, чтобы они смогли удержаться, а затем и укрепиться на этих рынках.
Соответствуют ли качество и стандарты армянских товаров качеству и стандартам, скажем, европейсикх рынков?
Мы часто слышим о том, что если армянские товары окажутся в Европе, то они не будут соответствовать их стандартам. Это миф. В России тоже действуют жесткие стандарты, которые армянские товары обеспечивают. Естественно, новые рынки потребуют новых стандартов. Большинство армянских производителей сможет привести свои товары в соответствие новым стандартам. Причина небольших объемов экспорта армянской продукции на европейские рынки кроется не в качестве и стандартах, а в расходах и себестоимости, которые уменьшают конкурентоспособность наших товаров.
В Армении есть компании, которые, помимо пищевой продукции, производят сложные товары. У нас есть 4-5 серьезных компаний, которые выпускают механизмы для станков или производственных процессов.
Другой миф состоит в том, что мы не можем производить продукцию в больших объемах, поэтому не интересуем крупные сети.
Если Армения решит выйти из состава ЕАЭС, как это отразится на экспортерах?
Большая часть заводов по производству пищевой продукции и алкогольных напитков закроется. Выход из ЕАЭС сразу же отразится на нашем экспорте. Сейчас мы к этому не готовы. Прибыльность наших предприятий составляет 5-15%, но если мы выйдем из ЕАЭС, наши налоги и долги вырастут, мы механически станет неконкурентоспособными. Пока мы не закрепимся на других рынках, наша зависимость от российского рынка и наши риски не уменьшатся.