2023 թ. տնտեսությունն աճել է 8,7 տոկոսով. Բաբկեն Թունյան
2023 թ․-ին տնտեսությունն աճել է 8,7 տոկոսով, ինչը բավականին բարձր ցուցանիշ է: Վերջին երեք տարվա ընթացքում Հայաստանի տնտեսության իրական աճը կազմել է 29,5 տոկոս, միջին տարեկան աճը եղել է 9,8 տոկոս, ինչը մեր առջեւ դրված թիրախից բարձր է: Այս մասին ասել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը` անդրադառնալով հաշվետու տարվա տնտեսական զարգացումներին եւ գրանցված ցուցանիշներին:
«Ազգային ժողովն ապրիլի 11-ի նիստում շարունակվել է ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի քննարկումը:
Բաբկեն Թունյանի ներկայացմամբ անցյալ տարվա տվյալներով տնտեսության աճ է գրանցվել գրեթե բոլոր ոլորտներում, բացառությամբ` գյուղատնտեսության, որտեղ արձանագրվել է թեթեւ անկում: Սակայն, ըստ զեկուցողի, ցուցանիշը որոշ չափով պայմանավորված է վիճակագրական տվյալների թերի լինելով:
Մշտապես հնչող քննադատություններին ի պատասխան` Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ 2023 թվականի դեկտեմբերին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, արձանագրվել է գնանկում` 0,6 տոկոսի չափով, իսկ տարեկան միջին գնաճը կազմել է 2 տոկոս:
Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ-ում միջին աշխատավարձն աճել է 14,6 տոկոսով. գրանցվել է աշխատավարձերի առաջանցիկ աճ գների նկատմամբ: Արտահանման առաջանցիկ աճ է գրանցվել նաեւ ներմուծման նկատմամբ:
Զբոսաշրջության ոլորտում եւս գրանցվել է էական աճ: 2023 թվականին Հայաստան է այցելել ավելի քան 2,3 մլն զբոսաշրջիկ:
Աշխատանքի արտադրողականությունը ՀՀ-ում վերջին երեք տարիների ընթացքում աճել է 1,5 անգամ: Գործազրկության մակարդակը կազմել է 12 տոկոս:
Պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունն անցյալ տարվա վերջին կազմել է 48 տոկոս: Անդրադառնալով կապիտալ ծախսերին` զեկուցողը նշել է, որ անցյալ տարի կապիտալ ծախսերի ճշտված պլանը եղել է 516 մլրդ դրամ, կատարողականը` շուրջ 96 տոկոս:
«Այսինքն` մենք մի կողմից բարձրացրել ենք կապիտալ ծախսերի շեմը եւ ապահովել նաեւ ավելի բարձր կատարողական, ինչը նշանակում է, որ մեր տնտեսական աճի պոտենցիալը գալիք տարիների համար բավականին ավելացել է»,- մանրամասնել է Բաբկեն Թունյանը` հավելելով, որ անցյալ տարի եղել են ֆորս-մաժորային այնպիսի իրավիճակներ, ինչպիսին էր Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 100 հազար մեր հայրենակիցների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն: Այս գործընթացը, զեկուցողի ներկայացմամբ, բավականին ծավալուն աշխատանք է պահանջել թե' ֆինանսական եւ թե' ռեսուրսների առումով:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի գնահատմամբ այս ամենով հանդերձ Հայաստանի տնտեսությունը ցուցադրել է բարձր դիմադրողականություն եւ կարողացել է պատշաճ արձագանքել առկա մարտահրավերներին։
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը բավականին արդյունավետ է աշխատել Կառավարության հետ, ընդունվել են բազմաթիվ օրենսդրական նախաձեռնություններ, փոփոխություններ, լրացումներ` ուղղված տնտեսական միջավայրի բարելավմանը: Զգալիորեն բարելավվել է հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը:
Ի պատասխան պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի դիտարկմանը, թե տնտեսական աճի տեմպերը մեկ երրորդով դանդաղել են` Բաբկեն Թունյանը պատասխանել է. «Մենք ունենք Կառավարության ծրագրով սահմանված թիրախ` առնվազն տարեկան 7 տոկոս տնտեսական աճ եւ մենք համեմատում ենք դրա հետ»:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալն անդրադարձել է նաեւ մասնավոր տրանսֆերտների նվազմանն ու ոսկերչական արտադրատեսակների աճին վերաբերող հարցերին: Նրա ներկայացմամբ անցյալ տարվա վերջից սկսած ՀՀ-ում էականորեն աճել է ոսկյա զարդերի արտադրությունն ու արտահանումը»,- ասված է ԱԺ հաղորդագրության մեջ:

Б.Тунян: “В 2023 г. экономика выросла на 8,7%”
“В 2023 г. экономика выросла на 8,7%, что является достаточно высоким показателем. За последние три года реальный рост экономики РА составил 29,5%, среднегодовой рост – 9,8%, что выше поставленной перед нами цели”,- заявил сегодня во время обсуждения доклада о ходе выполнения программы правительства РА в 2023 году заместитель председателя постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
По словам Туняна, по прошлогодним данным экономический рост зафиксирован почти во всех сферах, кроме сельского хозяйства, где отмечен небольшой спад.
В ответ на постоянно звучащую критику Б.Тунян сказал, что в декабре 2023 г. по сравнению с декабрем предыдущего года инфляция составила 0,6%, а среднегодовая инфляция – 2%. За тот же период средняя зарплата в РА выросла на 14,6%, наблюдался прогрессивный рост зарплаты по отношению к ценам. Также налицо прогрессивный рост экспорта по сравнению с импортом. Значительный рост зафиксирован также в туристической сфере – в 2023 г. Армению посетили более 2,3 млн туристов.
Производительность труда в РА за последние три года выросла в 1,5 раза. Уровень безработицы составил 12%. В конце прошлого года соотношение долг/ ВВП составляло 48%. Касаясь капитальных расходов, докладчик отметил, что в прошлом году указанный план капзатрат составил 516 млрд драмов, выполнение - около 96%. "С одной стороны, мы подняли порог капитальных вложений и обеспечили более высокие показатели, а это значит, что потенциал нашего экономического роста на ближайшие годы сильно увеличился", - пояснил Б. Тунян, добавив, что в прошлом году были такие форс-мажорные ситуации, как переселение в РА около 100 тысяч вынужденных переселенцев из НК. По словам докладчика, этот процесс потребовал достаточно объемной работы как в финансовом, так и в ресурсном плане.
По оценке зампредседателя комиссии, несмотря на все это, экономика РА продемонстрировала высокую устойчивость и смогла должным образом ответить на существующие вызовы.
Постоянная комиссия по экономическим вопросам достаточно эффективно работала с правительством – принято множество законодательных инициатив, поправок, дополнений, направленных на улучшение экономической среды. Значительно улучшилось соотношение налоги/ВВП.
В ответ на замечание депутата А.Хачатряна о замедлении на треть темпов экономического роста Б. Тунян сказал: "У нас есть цель, поставленная программой правительства, - не менее 7% ежегодного экономического роста, и мы сравниваем с ней". Зампредседателя комиссии коснулся также вопросов по снижению частных трансфертов и росту ювелирной продукции. По его словам, с конца прошлого года в РА ощутимо возросли производство и экспорт золотых украшений.