Հացպանյանի փաստաբանը պատասխան չի գտնում
Ֆրանսահայ ազատամարտիկ Սարգիս Հացպանյանի փաստաբան Ժիրայր Չոլաքյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ պատասխան չի գտնում, թե ինչու համաներումը չտարածվեց իր պաշտպանյալի վրա:
«Որքան հասկացել եմ, համաներման որոշումը նաև քաղբանտարկյալների համար էր, ուստի չեմ հասկանում, թե ինչու պարոն Հացպանյանը չազատվեց բանտից: Ես բացատրություն չունեմ»,- ասաց Ժիրայր Չոլաքյանը:
Նա չբացառեց, որ Սարգիս Հացպանյանին անազատության մեջ պահելը կարող է քաղաքական դրդապատճառներ ունենալ: «Բացատրություն չունեմ: Իսկ ինչու ոչ, միգուցե քաղաքական դրդապատճառ կա»,- ավելացրեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ Սարգիս Հացպանյանը 2008 թ. նոյեմբերի 4-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի միջոցով հայտարարել էր, որ Սերժ Սարգսյանի դեմ մահափորձ է նախապատրաստվում: Ընդամենը 3 օր անց' նոյեմբերի 7-ին, նրան ձերբակալեցին, իսկ 2009 թ. ապրիլի 9-ին Ս.Հացպանյանը «սուտ մատնություն» մեղադրանքով դատապարտվեց 3,5 տարվա ազատազրկման: Սարգիս Հացպանյանի վրա չէր տարածվել նաև 2009 թ. ընդունված համաներման որոշումը:

Адвокат Ацпаняна не находит ответа
Адвокат участника Арцахской войны, французского армянина Саркиса Ацпаняна Жирайр Чолакян в беседе с "Hetq"-ом сказал, что не находит ответа на вопрос, почему амнистия не распространилась на его подзащитного.
"Как я понял, решение об объявлении амнистии было принято и для политзаключенных, поэтому я не могу понять, почему г-н Ацпанян не был освобожден. У меня нет объяснений",- сказал Жирайр Чолакян.
Он не исключил, что содержание Саркиса Ацпаняна в тюрьме может иметь политические мотивы.
Напомним, что 4 ноября 2008 г. Саркис Ацпанян через газету "Айкакан жаманак" заявил, что на Сержа Саргсяна готовится покушение. Через 3 дня, 7 ноября, он был арестован, а 9 апреля 2009 г. Ацпаняна по обвинению в "лжедоносительстве" осудили к 3,5 годам лишения свободы. На Саркиса Ацпаняна не распространилась и амнистия, объявленная в 2009 г.