Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերը քննարկել են բազմաոլորտ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր
Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Կոբախիձեն հանդիպումից հետո ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին:
Նախ տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո կայացել է երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցը: Հաջորդիվ քննարկումները շարունակվել են ընդլայնված կազմով:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Վարչապետ Կոբախիձե, ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությունը մեր հանրապետությունում, մեր մայրաքաղաքում։ Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ անձնապես շնորհավորել Ձեզ եղբայրական Վրաստանի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով՝ հույսով և վստահությամբ, որ մեր կառավարությունները կհամագործակցեն՝ բարձրացնելու և զարգացնելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։ Ուրախ եմ, որ հենց նոր քննարկեցինք Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական երկխոսության մասին մեր հռչակագիրը և վերահաստատեցինք, որ կշարունակենք հասցեագրել այն օրակարգը, որը տեղ է գտել այդ հռչակագրի մեջ։ Ձեր այցը շատ կարևոր է, սա Ձեր առաջին այցն է Հայաստան։ Վստահ եմ շատ ակտիվ համագործակցություն ու երկխոսություն կունենանք, ներառյալ ակտիվ երկկողմ այցեր։ Այսպիսով, ողջունում եմ Ձեզ մեր երկրում»։
Իր հերթին Իրակլի Կոբախիձեն նշել է. «Պարոն վարչապետ, շնորհակալ եմ ինձ և իմ պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար։ Մեզ համար կարևոր է էլ ավելի առաջ մղել երկու երկրների միջև հարաբերությունները։ Վերջերս ունեցել ենք կարևոր զարգացումներ, մեզ հաջողվել է համագործակցությունը տանել դեպի ռազմավարական գործընկերություն։ Կարևոր է օգտվել այս նոր իրավիճակից և զարգացնել համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով։ Մենք կիսում ենք նույն արժեքները և կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ մեր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամուր աջակցության համար։ Իհարկե, մենք հաստատակամ դիրքորոշում ունենք Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության հարցում։ Քաղաքական համագործակցությունը շատ լավ մակարդակի վրա է, բայց միշտ կա հնարավորություն՝ այն առավել խորացնելու, նույնը վերաբերում է տնտեսական հարաբերություններին»:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Կոբախիձեն քննարկել են Հայաստան-Վրաստան բազմաոլորտ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Կողմերը վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումները ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի շրջանակում փոխգործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ: Զրուցակիցները կարևորել են փոխգործակցության զարգացումը բոլոր ուղղություններով՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական ու հումանիտար բնագավառներում: Երկու երկրների վարչապետներն ընդգծել են առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Վրաստանի միջև սահմանի դելիմիտացիայի գործընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Կոբխաիձեն քննարկել են տարածաշրջանային նշանակության հարցեր ևս: ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ վերջին զարգացումները: Երկուստեք ընդգծվել է պետությունների տարածքային ամբողջականության պաշտպանության կարևորությունը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Никол Пашинян и Ираклий Кобахидзе обсудили ряд вопросов многопрофильного сотрудничества Армения-Грузия
Премьер-министр Никол Пашинян принял прибывшего в Армению с официальным визитом премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
Сначала состоялась официальная церемония встречи, после чего состоялась беседа премьер-министров двух стран тет-а-тет. Затем обсуждения продолжились в расширенном составе.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян отметил: “Премьер-министр Кобахидзе, приветствую Вас и Вашу делегацию в нашей стране, в нашей столице. Позвольте мне еще раз лично поздравить Вас с назначением на пост премьер-министра братской Грузии, выразить надежду и уверенность, что наши правительства будут сотрудничать на благо увеличения и развития сотрудничества в различных областях. Я рад, что мы только что обсудили нашу Декларацию о стратегическом диалоге между Арменией и Грузией и еще раз подтвердили, что продолжим решать вопросы повестки дня, которые были включены в эту Декларацию. Ваш визит очень важен, это Ваш первый визит в Армению. Уверен, что у нас будет очень активное сотрудничество и диалог, в том числе активные двусторонние визиты. Итак, я приветствую Вас в нашей стране”.
Ираклий Кобахидзе, в свою очередь, отметил: “Господин премьер-министр, спасибо, что приняли меня и мою делегацию. Для нас важно дальнейшее продвижение отношений между двумя странами. В последнее время у нас произошли важные развития, нам удалось перевести сотрудничество в стратегическое партнерство. Важно воспользоваться этой новой ситуацией и развивать сотрудничество по всем направлениям. Мы разделяем одни и те же ценности, и я хотел бы поблагодарить Вас за решительную поддержку нашего суверенитета и территориальной целостности. Конечно, у нас твердая позиция относительно суверенитета и территориальной целостности Армении. Политическое сотрудничество находится на очень хорошем уровне, но всегда есть возможность его углублять, то же самое касается и экономических отношений”.
Никол Пашинян и Ираклий Кобахидзе обсудили ряд вопросов многопрофильного сотрудничества Армения-Грузия. Стороны подтвердили позиции по укреплению сотрудничества в рамках Декларации о стратегическом партнерстве. Собеседники подчеркнули важность развития сотрудничества по всем направлениям, как в политической, так и в экономической и гуманитарной сферах. Премьер-министры двух стран подчеркнули необходимость последовательных шагов по увеличению объемов торгового оборота. Был затронут процесс делимитации границы между Арменией и Грузией.
Никол Пашинян и Ираклий Кобахидзе обсудили также вопросы регионального значения. Премьер-министр Пашинян представил последние развития в направлении мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Двусторонне подчеркнута важность защиты территориальной целостности государств.